Roadtrip Πέλλα Ημαθία Φλώρινα

annabell

Member
Μηνύματα
33
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
Προς αναζήτηση...
Ταξίδι-Όνειρο
Χάιλαντς, Σκωτία
annabell έχει και καλύτερο προφιτερολ από το μαγαζί, που προτείνεις αλλά το θέμα φαγητό είναι υποκειμενικό. Επίσης καλό ψάρι και γενικά θαλασσινά στου Θωμά.
Μα φυσικά και είναι υποκειμενικό! Ειδικά τα γλυκά, ένα παραπάνω θα έλεγα εγώ! Άλλωστε όπως είπα για Ημαθία γενικότερα μόνο σαν επισκέπτης μπορώ να μιλήσω και πρέπει να εξομολογηθώ πως έχω να πάω και κανά δυο χρόνια Νάουσα με όλα αυτά που συμβαίνουν. Οι ντόπιοι συνήθως ανακαλύπτουν και αποκαλύπτουν τους μικρούς θησαυρούς της κάθε περιοχής! :clap:

Αφού το ταξίδι τελικά είναι Μάρτιο και όχι Μάιο ( όλοι την πατάμε με το άτιμο το auto-correct) να προσθέσω για φαγητό στην Αριδαία και τον Κάτω Μύλο ή αλλιώς στου Τσάρλι, στο χωριό Προμάχοι. Δεν το έγραψα χθες καθώς κλείνει μετά το Πάσχα συνήθως.
 

Athanasiab

New Member
Μηνύματα
4
Likes
4
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τις προτάσεις σας παρόλο που όπως έγραψα το ταξίδι φάνηκε λες και θα πάμε το καλοκαίρι 😂😂😂
Επίσης έχετε καθόλου προτάσεις για Πρέσπες και ειδικά τέτοια εποχή γίνονται δραστηριότητες ;
 
Μηνύματα
119
Likes
163
Ερώτηση: Σε ταξίδι προς Φλωρίνα από Αθήνα βλέπω τις εξής διαδρομές.

Βλέπω παρεμφερείς χρόνους με κάποια διαφορά στα χιλιόμετρα μεταξύ κόκκινης και κιτρινόπράσινης.

Κίτρινη-Πράσινη διαδρομή τις γνωρίζω...

Σε ό, τι αφορά την κόκκινη ξέρω ότι είναι ο Ε65 που κατασκευάζεται. Στα σημεία που δεν είναι έτοιμος για τι οδικό δίκτυο μιλάμε;

Untitled.png
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.321
Likes
1.795
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Ερώτηση: Σε ταξίδι προς Φλωρίνα από Αθήνα βλέπω τις εξής διαδρομές.

Βλέπω παρεμφερείς χρόνους με κάποια διαφορά στα χιλιόμετρα μεταξύ κόκκινης και κιτρινόπράσινης.

Κίτρινη-Πράσινη διαδρομή τις γνωρίζω...

Σε ό, τι αφορά την κόκκινη ξέρω ότι είναι ο Ε65 που κατασκευάζεται. Στα σημεία που δεν είναι έτοιμος για τι οδικό δίκτυο μιλάμε;

View attachment 422298
Έχω κάνει και τις 3 διαδρομές προς Φλώρινα. Η κόκκινη είναι πιο συμφέρουσα από άποψη διοδίων & επίσης έχει κ μέρη να κάνετε στάσεις πχ Μετέωρα.
Μέχρι Καλαμπάκα είναι μια χαρά ο δρόμος. Το κομμάτι Καλαμπάκα - Γρεβενά είναι το δυσκολότερο, σε αυτή την διαδρομή. Επαρχιακός δρόμος με μια λωρίδα ανα κατεύθυνση και κάποιες στροφές, αλλά όχι κάτι αποτρεπτικό.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Ερώτηση: Σε ταξίδι προς Φλωρίνα από Αθήνα βλέπω τις εξής διαδρομές.

Βλέπω παρεμφερείς χρόνους με κάποια διαφορά στα χιλιόμετρα μεταξύ κόκκινης και κιτρινόπράσινης.

Κίτρινη-Πράσινη διαδρομή τις γνωρίζω...

Σε ό, τι αφορά την κόκκινη ξέρω ότι είναι ο Ε65 που κατασκευάζεται. Στα σημεία που δεν είναι έτοιμος για τι οδικό δίκτυο μιλάμε;

View attachment 422298
Από Λαμία μέχρι και το Οροπέδιο της Ομβριακής ακολουθείς την ΕΟ Λαμίας-Λάρισας (οι γνωστές στροφές Δομοκού), στυλ παλιάς Εθνικής αλλά οι στροφές αρκετά ανοιχτές και άνετες. Από Οροπέδιο Ομβριακής μέχρι Τρίκαλα αυτοκινητόδρομος ολοκληρωμένος (Ε65). Από Τρίκαλα μέχρι Γρεβενά ουσιαστικά επαρχιακή οδός (μία πάει μία έρχεται). Από Γρεβενά μέχρι Πτολεμαΐδα αυτοκινητόδρομος και πιο πάνω μέχρι Φλώρινα πολύ άνετη εθνική οδός.

Η κίτρινη διαδρομή (Ολυμπία-Ιονία) και η πράσινη (ΠΑΘΕ-Εγνατία) είναι πιο άνετες (πλήρεις αυτοκινητόδρομοι) αλλά με περισσότερα χιλιόμετρα και σίγουρα πιο ακριβές (ειδικά η κίτρινη λόγω γέφυρας)
 

thanos93

New Member
Μηνύματα
4
Likes
5
Ερώτηση: Σε ταξίδι προς Φλωρίνα από Αθήνα βλέπω τις εξής διαδρομές.

Βλέπω παρεμφερείς χρόνους με κάποια διαφορά στα χιλιόμετρα μεταξύ κόκκινης και κιτρινόπράσινης.

Κίτρινη-Πράσινη διαδρομή τις γνωρίζω...

Σε ό, τι αφορά την κόκκινη ξέρω ότι είναι ο Ε65 που κατασκευάζεται. Στα σημεία που δεν είναι έτοιμος για τι οδικό δίκτυο μιλάμε;

View attachment 422298
Η πράσινη και η κίτρινη όντως είναι πιο άνετες αλλά είναι πολλά τα διόδια.
Στη κόκκινη έχει πιο λίγα διόδια αλλά το κομμάτι Καλαμπάκα=Γρεβένα είναι αρκετά ζόρικο.
Υπάρχει επίσης και άλλη διαδρομή χωρίς καθόλου διόδια η οποια περνάει από Θήβα-Λιβαδειά-Λαμία-Φάρσαλα-Λάρισα-Ελασσόνα-Κοζάνη και βγαίνει κάτι λιγότερο από 7 μισι ώρες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom