Roadtrip Πέλλα Ημαθία Φλώρινα

Athanasiab

New Member
Μηνύματα
4
Likes
4
Καλησπέρα σε όλους είμαι η Αθανασία και είμαι σε πυρετό αναζήτησης!!
Την Παρασκευή 11 Μαϊου ξεκινάμε ένα τριήμερο τρεις φίλες από την Ξάνθη προς λουτρά Πόζαρ και Καϊμακτσαλάν που είναι και ο βασικός μας προορισμός. Εγώ την περιοχή των λουτρών την έχω επισκεφτεί άλλη μια φορά αλλά έχω μείνει μόνο εκεί και έχω πάει και στην Έδεσσα στους καταρράκτες. Λοιπόν το πρόγραμμα έχει ως εξής πρώτη μέρα αναχώρηση γύρω στις 7 άφιξη στο Λουτράκι κατά τις 11 πρώτη μέρα αφιερωμένη στα λουτρά Πόζαρ και γενικά σαν μέρα θα είναι χαλαρή. Δεύτερη μέρα αφιερωμένη σε Καϊμακτσαλάν και άγιο Αθανάσιο. Τρίτη μέρα μια βόλτα σε Φλώρινα και Νυμφαίο Τεταρτη μέρα φεύγοντας θα κατέβουμε Νάουσα και έπειτα θα πάρουμε τον δρόμο της επιστροφής.Και τώρα ερωτήσεις!
1. υπάρχει κάποιος που ξέρει τι επιλογές έχουμε για βράδυ για ποτό στην Αριδαία (όποιες προτάσεις αποδέκτες 🙂)
2. ξέρουμε τι τιμές παίζουν στο χιονοδρομικό για ενοικίαση εξοπλισμού είσοδο κλπ (και πάλι οποίο τιπ δεκτό 🙂)
3. Προτάσεις που να πάμε και τι να δούμε στην Φλώρινα εκτός από το Νυμφαίο που είναι έτσι κι αλλιώς στα σχέδια
4. Προτάσεις για Νάουσα και τι να δούμε, που να πάμε και προτάσεις για καλό φαγητό
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για τον βομβαρδισμό 😛
 

apos

Member
Μηνύματα
196
Likes
523
11 Μαϊου φαντάζομαι θα είναι κλειστό το χιονοδρομικό.

Μπορείτε να κάνετε πεζοπορία στον καταρράκτη Κουνουπίτσας και να κάνετε μία παγωμένη βουτιά.

Μία πρόταση για φαγητό είναι ο Διόνυσος στα Όρμα, ένα χωριό δίπλα στο Λουτράκι
 
Last edited:

connosp

Member
Μηνύματα
377
Likes
812
Καλησπέρα σε όλους είμαι η Αθανασία και είμαι σε πυρετό αναζήτησης!!
Την Παρασκευή 11 Μαϊου ξεκινάμε ένα τριήμερο τρεις φίλες από την Ξάνθη προς λουτρά Πόζαρ και Καϊμακτσαλάν που είναι και ο βασικός μας προορισμός. Εγώ την περιοχή των λουτρών την έχω επισκεφτεί άλλη μια φορά αλλά έχω μείνει μόνο εκεί και έχω πάει και στην Έδεσσα στους καταρράκτες. Λοιπόν το πρόγραμμα έχει ως εξής πρώτη μέρα αναχώρηση γύρω στις 7 άφιξη στο Λουτράκι κατά τις 11 πρώτη μέρα αφιερωμένη στα λουτρά Πόζαρ και γενικά σαν μέρα θα είναι χαλαρή. Δεύτερη μέρα αφιερωμένη σε Καϊμακτσαλάν και άγιο Αθανάσιο. Τρίτη μέρα μια βόλτα σε Φλώρινα και Νυμφαίο Τεταρτη μέρα φεύγοντας θα κατέβουμε Νάουσα και έπειτα θα πάρουμε τον δρόμο της επιστροφής.Και τώρα ερωτήσεις!
1. υπάρχει κάποιος που ξέρει τι επιλογές έχουμε για βράδυ για ποτό στην Αριδαία (όποιες προτάσεις αποδέκτες 🙂)
2. ξέρουμε τι τιμές παίζουν στο χιονοδρομικό για ενοικίαση εξοπλισμού είσοδο κλπ (και πάλι οποίο τιπ δεκτό 🙂)
3. Προτάσεις που να πάμε και τι να δούμε στην Φλώρινα εκτός από το Νυμφαίο που είναι έτσι κι αλλιώς στα σχέδια
4. Προτάσεις για Νάουσα και τι να δούμε, που να πάμε και προτάσεις για καλό φαγητό
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για τον βομβαρδισμό 😛
Παλιότερα υπήρχε "ο Πόθος" στο Λουτράκι, υπάρχουν και πολλοί όμορφοι ξενώνες και ξενοδοχεία, θα βρεις όμως μπαράκια και στην Αριδαία.
 

maria30

Member
Μηνύματα
238
Likes
733
Επόμενο Ταξίδι
??????
Ναουσα θα φάτε Σπονδή ή στα Οινομαγειρέματα, βόλτα και καφέ στο πάρκο ,μέσα στην πόλη, στο Κιόσκι με θέα όλο τον κάμπο. Μια βόλτα στο Άλσος του Αγίου Νικολάου επιβάλλεται (οχι φαγητό εκεί ), μόνο καφεδάκι.
 

annabell

Member
Μηνύματα
33
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
Προς αναζήτηση...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χάιλαντς, Σκωτία
Ο "πόθος" πλέον δεν λειτουργεί. Οι επιλογές για βραδινή έξοδο και ποτό περιορίζονται δυστυχώς στην Αριδαία. Υπάρχει βέβαια και ένα μαγαζί στο Λουτράκι, το Sueño που θα μπορούσατε να καθίσετε. Είναι αρκετά περιποιημένο. Στην Αριδαία υπάρχουν αρκετά διαφορετικά ανάλογα με το στυλ που προτιμάτε, το Coup και το Casablanca είναι πιο πολύ στο στυλ του Wine Bar ενώ το Irish κάνει πιο πολύ σε μπυραρία.
Για φαγητό όπως προείπαν και παραπάνω είναι ο Διόνυσος στο χωριό Όρμα που είναι must. Τελευταία και το Πέτρινο στο Λουτράκι έχει αρκετό κόσμο αν και προσωπικά δεν ξετρελάθηκα. Το Ελλήνων γεύσις και το Κόκκινο Πιπέρι, όλα προς Όρμα μεριά, είναι επίσης τίμιες επιλογές.

Για Νάουσα θα πω που πάω σαν επισκέπτης, αν πάτε καθημερινές δοκιμάστε προφιτερόλ στον Τζέπο, ζαχαροπλαστείο/φούρνος που στον πάνω όροφο έχει καφέ. Άλλα μόνο αν είναι ανοιχτή η κουζίνα του και σας το ετοιμάσουν επί τόπου. Κατ' άλλα, επίσκεψη στο πάρκο του Αγίου Νικολάου πάνω από την πόλη που είναι πραγματικά μαγευτικά. Μέσα στην πόλη υπάρχει το άγαλμα των γυναικών που θυσιάστηκαν το 1822 στο ολοκαύτωμα της Νάουσας, μαζί με τα παιδιά τους στο ποτάμι της Αράπιτσας, παρά να πέσουν στα χέρια των Τούρκων. Και μέσα στην πόλη, πέρα από το ρολόι στην κεντρική πλατεία, υπάρχει και το άλλο πάρκο, στην λεγόμενη "παραλία" της πόλης με επίσης αγάλματα εμπνευσμένα από την ηρωική στάση των κατοίκων της πόλης απέναντι στους Τούρκους. Και φυσικά μια ακόμα λίμνη με παπάκια! Για φαγητό δεν έχω κάτι προς Νάουσα. Ίσως στην επιστροφή μπορούσατε να κάνετε μια στάση στον "Βασιλικό" στην Καλλίπολη ή στα "Βαγόνια¨ στην Σκύδρα.
Το νυμφαίο συνδυάζεται με τον Αρκτούρο, αν έχουν ξυπνήσει τα αρκουδάκια, και με το καταφύγιο του λύκου λίγο παραπέρα. Επίσης, για φαγητό είναι μια ταβέρνα σε ένα χωριό λίγο μετά το καταφύγιο του λύκου, νομίζω "Θωμάς" λεγόταν ή κάτι τέτοιο.
Προς Βέροια δεν θα πάτε?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Ο "πόθος" πλέον δεν λειτουργεί. Οι επιλογές για βραδινή έξοδο και ποτό περιορίζονται δυστυχώς στην Αριδαία. Υπάρχει βέβαια και ένα μαγαζί στο Λουτράκι, το Sueño που θα μπορούσατε να καθίσετε. Είναι αρκετά περιποιημένο. Στην Αριδαία υπάρχουν αρκετά διαφορετικά ανάλογα με το στυλ που προτιμάτε, το Coup και το Casablanca είναι πιο πολύ στο στυλ του Wine Bar ενώ το Irish κάνει πιο πολύ σε μπυραρία.
Για φαγητό όπως προείπαν και παραπάνω είναι ο Διόνυσος στο χωριό Όρμα που είναι must. Τελευταία και το Πέτρινο στο Λουτράκι έχει αρκετό κόσμο αν και προσωπικά δεν ξετρελάθηκα. Το Ελλήνων γεύσις και το Κόκκινο Πιπέρι, όλα προς Όρμα μεριά, είναι επίσης τίμιες επιλογές.

Για Νάουσα θα πω που πάω σαν επισκέπτης, αν πάτε καθημερινές δοκιμάστε προφιτερόλ στον Τζέπο, ζαχαροπλαστείο/φούρνος που στον πάνω όροφο έχει καφέ. Άλλα μόνο αν είναι ανοιχτή η κουζίνα του και σας το ετοιμάσουν επί τόπου. Κατ' άλλα, επίσκεψη στο πάρκο του Αγίου Νικολάου πάνω από την πόλη που είναι πραγματικά μαγευτικά. Μέσα στην πόλη υπάρχει το άγαλμα των γυναικών που θυσιάστηκαν το 1822 στο ολοκαύτωμα της Νάουσας, μαζί με τα παιδιά τους στο ποτάμι της Αράπιτσας, παρά να πέσουν στα χέρια των Τούρκων. Και μέσα στην πόλη, πέρα από το ρολόι στην κεντρική πλατεία, υπάρχει και το άλλο πάρκο, στην λεγόμενη "παραλία" της πόλης με επίσης αγάλματα εμπνευσμένα από την ηρωική στάση των κατοίκων της πόλης απέναντι στους Τούρκους. Και φυσικά μια ακόμα λίμνη με παπάκια! Για φαγητό δεν έχω κάτι προς Νάουσα. Ίσως στην επιστροφή μπορούσατε να κάνετε μια στάση στον "Βασιλικό" στην Καλλίπολη ή στα "Βαγόνια¨ στην Σκύδρα.
Το νυμφαίο συνδυάζεται με τον Αρκτούρο, αν έχουν ξυπνήσει τα αρκουδάκια, και με το καταφύγιο του λύκου λίγο παραπέρα. Επίσης, για φαγητό είναι μια ταβέρνα σε ένα χωριό λίγο μετά το καταφύγιο του λύκου, νομίζω "Θωμάς" λεγόταν ή κάτι τέτοιο.
Προς Βέροια δεν θα πάτε?
Μάλλον θα εννοείς τον Θωμά στο Σκλήθρο.Είναι κλασσική αξία και η επίσκεψη επιβάλεται.
 

Athanasiab

New Member
Μηνύματα
4
Likes
4
11 Μαϊου φαντάζομαι θα είναι κλειστό το χιονοδρομικό.

Μπορείτε να κάνετε πεζοπορία στον καταρράκτη Κουνουπίτσας και να κάνετε μία παγωμένη βουτιά.

Μία πρόταση για φαγητό είναι ο Διόνυσος στα Όρμα, ένα χωριό δίπλα στο Λουτράκι
Μέχρι στιγμής έχει αρκετό χιόνι οπότε ελπίζω να το προλάβουμε ανοιχτό 🙂... Τον Διόνυσο τον έχω δοκιμάσει και είναι μέσα στις επιλογές 🙂
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Για φαγητό
Στη Νάουσα: 1902 (βρίσκεται στο ξενώνα "Παλαιά Πόλη"έτσι λεγόταν παλιά και το εστιατόριο) και στα Οινομαγειρέματα
Στη Φλώρινα: Αποσπερίτης και Μπούκοβο & Μέλι
Στην ευρύτερη περιοχή του Νυμφαίου, εκτός από τον Θωμά που προαναφέρθηκε, προτείνω στον Αγιο Παντελεήμονα τον Ναουμίδη (όχι όμως το ομώνυμο τσιπουράδικο αλλά το εστιατόριο του)
Και αν ο δρόμος σας φέρει στις Πρέσπες να προτιμήσεις να πας στα Ψαράδικα του Χάσου στη Μικρολίμνη.Προνομιούχα τοποθεσία, με θέα μπροστά στη λίμνη και προς το Βιδρονήσι (το μόνο παραλίμνιο μαγαζί σε όλη την Μικρή Πρέσπα).Προτεινόμενα φαγητά τσιπουρομεζές (πολίτικη, ρώσικη μανιταριών,μαύροι γίγαντες, ψητές πιπεριές φλωρίνης), φλωρινέλλα ψητή με μαρμελάδα πιπεριάς ή δαμάσκηνου,άιβαρ,τραχανάς με φέτα,γαρίδες με μέλι στο ζουμάκι,γριβάδι τηγανιτό,κεμπαπάκια.
Να περάσετε πενέμορφα :)
 

apos

Member
Μηνύματα
196
Likes
523
11 Μαρτίου σίγουρα θα είναι ανοιχτό με τόσο χιόνι που έχει ρίξει και με άλλο τόσο που θα ρίξει τις επόμενες ημέρες.
Το Νυμφαίο έχει 1 μέτρο χιόνι αυτή τη στιγμή που μιλάμε
 

maria30

Member
Μηνύματα
238
Likes
733
Επόμενο Ταξίδι
??????
annabell έχει και καλύτερο προφιτερολ από το μαγαζί, που προτείνεις αλλά το θέμα φαγητό είναι υποκειμενικό. Επίσης καλό ψάρι και γενικά θαλασσινά στου Θωμά.

Αν έχετε χρόνο βόλτα στο Αρκοχωρι και φαγητό στο Χάραμα (εξαιρετική κουζινα) αν και λίγο τσιμπημένες οι τιμές σε σχέση με το φαγητό στην πόλη...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.526
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom