Πορτογαλία Roadtrip Πορτογαλία

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Καθόλου δεν με μπέρδεψες. Ίσα ίσα που μου αύξησες κατά πολύ το ενδιαφέρον σχετικά με τον θερινό τουρισμό. Έριξα μια ματιά στις φωτο των λινκ που παραθέτεις και ψήθηκα για βουτιές στον Ατλαντικό. Βέβαια στις φωτογραφίες δεν υπάρχει ψυχή κι όπως βλέπω δεν φαινονται οργανωμένες οι παραλίες. Μήπως παραείναι ειδυλλιακή η εικόνα για να 'ναι αληθινή; :D
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Καθόλου δεν με μπέρδεψες. Ίσα ίσα που μου αύξησες κατά πολύ το ενδιαφέρον σχετικά με τον θερινό τουρισμό. Έριξα μια ματιά στις φωτο των λινκ που παραθέτεις και ψήθηκα για βουτιές στον Ατλαντικό. Βέβαια στις φωτογραφίες δεν υπάρχει ψυχή κι όπως βλέπω δεν φαινονται οργανωμένες οι παραλίες. Μήπως παραείναι ειδυλλιακή η εικόνα για να 'ναι αληθινή; :D
Στο κομμάτι Troia μέχρι την Sines είναι οργανωμένες. Όπως και στο Cascais και γενικά οι παραλίες στη Σίντρα. Οι φωτό ίσως τραβήχτηκαν εκτός καλοκαιριού για να φανεί η ομορφιά τους ;) Πάντως οι παραλίας στην Algarve είναι οι πιο δημοφιλείς και μάλλον θα γίνεται χαμός. Αρα και να θες ερημιά δεν θα βρεις:D

Για ένα ταξίδι 10 ημερών στη Πορτογαλία πως μπορούν να μοιραστούν στις πόλεις και να καλύψεις ένα μεγάλο μέρος της χώρας. Σε ποιές πόλεις εκτός από Λισαβόνα και Πόρτο προτίνεται διαμονή.
Ανάμεσα στο Πόρτο και τη Λισαβόνα ή και πιο βόρεια και νότια αυτών? Ανάμεσα σε Πόρτο και Λισαβόνα εγώ θα έβαζα διανυκτέρευση στην Κοίμπρα. Αν είναι για καλοκαίρι ίσως Nazare. Θα επισκεπτόμουν, Fatima, Tomar, Batalha, Peniche, Obidos και γενικά την περιοχή της Sintra.
 
Last edited by a moderator:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Καθόλου δεν με μπέρδεψες. Ίσα ίσα που μου αύξησες κατά πολύ το ενδιαφέρον σχετικά με τον θερινό τουρισμό. Έριξα μια ματιά στις φωτο των λινκ που παραθέτεις και ψήθηκα για βουτιές στον Ατλαντικό. Βέβαια στις φωτογραφίες δεν υπάρχει ψυχή κι όπως βλέπω δεν φαινονται οργανωμένες οι παραλίες. Μήπως παραείναι ειδυλλιακή η εικόνα για να 'ναι αληθινή; :D
Παραλίες θα βρεις. Πολλές και ωραίες. Ειδικά στο νότο. Λουόμενους δεν θα βρεις. Ο λόγος; Τα νερά είναι παγωμένα! Η θερμοκρασία μπορεί να είναι σταθερά πάνω από τους 30 και να "καίγεσαι" για να βουτήξεις αλλά θα πρέπει να είσαι εξοικειωμένη με κρύα νερά γιατί - διαφορετικά - δύσκολα θα τα ευχαριστηθείς. Ο κόσμος κάνει πολύ ηλιοθεραπεία (και στο νότο, και στο βορρά) αλλά δε βουτάει. Εναλλακτικά (και πιο ζεστά) υπάρχουν και οργανωμένες παραλίες σε ... ποτάμια. :)Γενικά, πάντως, η κατάσταση δεν είναι και τόσο δραματική από πλευράς υψηλών θερμοκρασιών. Εντάξει, μπορεί στο ντάλα μεσημέρι 1-4 μμ να βαράει ο ήλιος αλλά συχνά έχει αεράκι και μετά το απόγευμα δροσίζει πολύ περισσότερο απ' ό,τι αντίστοιχα στην Ελλάδα (για το νότο μιλάω, στο βορρά δεν έχει πρόβλημα). Γενικά, εγώ την κατάσταση τη βρήκα πολύ καλύτερη από την Ελλάδα.

Γενικά, δεν ξέρω τι πρόγραμμα έχεις και πόσες μέρες, αλλά - για μένα - το μυστικό της Πορτογαλίας είναι η επαρχία της. Λισαβόνα και Πόρτο μονοπωλούν το ενδιαφέρον γενικώς, ίσως όχι άδικα, αλλά η επαρχία κρύβει διαμάντια (και πολύ λιγότερους τουρίστες).

Τέλος, αν ψάχνεις κάτι διαφορετικό, η απάντηση είναι μία: Μπερλένγκα. Διάβασε την (ακόμη μια) μισοτελειωμένη ιστορία μου και θα καταλάβεις...
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Ανάμεσα στο Πόρτο και τη Λισαβόνα ή και πιο βόρεια και νότια αυτών? Ανάμεσα σε Πόρτο και Λισαβόνα εγώ θα έβαζα διανυκτέρευση στην Κοίμπρα. Αν είναι για καλοκαίρι ίσως Nazare. Θα επισκεπτόμουν, Fatima, Tomar, Batalha, Peniche, Obidos και γενικά την περιοχή της Sintra.
Το ταξιδι θα το κάνω αρχες Ιουλίου. Σκέφτομαι 3-4 ημέρες Πόρτο με ημερήσια Μπράγκα ή Γκιμαράες, 1 ημέρα Κοίμπρα, 3-4 ημέρες Λισαβόνα με ημερήσια Σίντρα. Στις πόλεις Fatima, Tomar, Batalha, Peniche, Obidos από που βολεύει να πάς και τι προλαβαίνεις σε 1 ημέρα? Νότια δεν νομίζω ότι θα μου φτάσουν οι ημέρες να πάω.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Στις πόλεις Fatima, Tomar, Batalha, Peniche, Obidos από που βολεύει να πάς και τι προλαβαίνεις σε 1 ημέρα? Νότια δεν νομίζω ότι θα μου φτάσουν οι ημέρες να πάω.
Από Λισαβόνα. Πολύ τρεχάλα και πασαλείμματα θα κάνεις (σε μία μέρα). Τη Φάτιμα και να την αφήσεις έξω δε χάνεις τίποτα. Εγώ θα έβαζα το "πάρκο" με τα ίχνη των δεινόσαυρων (κοντά στη Φάτιμα) αλλά γούστα είναι αυτά. Άλλοι τρελλαίνονται, άλλοι ούτε τους νοιάζει...
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Κι εμείς της επαρχίας είμαστε! :) Για κανένα δεκαήμερο λέμε. Μάλλον 3-4 μέρες Λισαβόνα, 2 Πόρτο και τις υπόλοιπες στας εξοχάς. Θα μελετήσω αυτά που μου προτείνετε αγαπητοί συμφορουμίτες και θα επανέλθω. Εξάλλου είναι πολύ νωρίς ακόμα. Σας ευχαριστώ θερμά!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Κι εμείς της επαρχίας είμαστε! :) Για κανένα δεκαήμερο λέμε. Μάλλον 3-4 μέρες Λισαβόνα, 2 Πόρτο και τις υπόλοιπες στας εξοχάς. Θα μελετήσω αυτά που μου προτείνετε αγαπητοί συμφορουμίτες και θα επανέλθω. Εξάλλου είναι πολύ νωρίς ακόμα. Σας ευχαριστώ θερμά!
Βάλε μέσα Έβορα, Μονσαράζ, Μαρβάου και πέριξ και δε θα το μετανοιώσεις...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Θα επισκεπτόμουν, Fatima,.
Καλοί μου άνθρωποι, μην προτείνετε πόλεις που δεν πήγατε. Είμαι απο τους λίγους μου διανυκτέρευσαν Φατίμα, όχι με δική μου ευθύνη καθώς το ταξίδι ήταν επαγγελματικό και οι διοργανωτές ήθελαν να επιδείξουν το καλύτερο, το οποίο ήταν η ημέρα του μεγάλου προσκυνήματος των καθολικών στον ναό της πόλης! Η πολη δεν έχει κανένα ύφος, εκτός απο το οτι πουλάνε παντού παναγίτσες και χριστούληδες και τα καταλύμματα απευθύνονται σε προσκυνητές. Σήμερα ο παραδοσιακός ναός έχει αντικατασταθεί από το εργο του Α. Τομπάζη, σύγχρονης αρχιτεκτονικής, αλλα δεν ξερω αν αξιζει η παράκαμψη.
Ειχα την τύχη να μας πανε στα απολιθωμένα ίχνη των δεινοσαύρων. Ε μάλιστα, αυτό είναι κάτι μεγαλειώδες που δεν τυχαίνει να το ξαναδείς.

Σχετικα με την περιπτωση θαλασσιων μπανιων, αρκει να σου πω οτι στο βορρά τον Αύγουστο δεν χρειάζεται κλιματισμός στο δωμάτιο. Η θερμοκρασία δεν ηταν πανω απο 25 βαθμούς την ημέρα και έπεφτε κάτω από 20 το βράδυ. Την προηγούμενη φορά αρχές Ιουλίου χρειάστηκα φθινοπωρινά ρούχα.
Στη Λισαβώνα έχει ζέστη αλλά λιγότερη από της Ελλάδας. Πιο πολύ έντονη ακτινοβολία παρατήρησα.
 
Last edited by a moderator:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Καλοί μου άνθρωποι, μην προτείνετε πόλεις που δεν πήγατε. Είμαι απο τους λίγους μου διανυκτέρευσαν Φατίμα, όχι με δική μου ευθύνη καθώς το ταξίδι ήταν επαγγελματικό και οι διοργανωτές ήθελαν να επιδείξουν το καλύτερο, το οποίο ήταν η ημέρα του μεγάλου προσκυνήματος των καθολικών στον ναό της πόλης! Η πολη δεν έχει κανένα ύφος, εκτός απο το οτι πουλάνε παντού παναγίτσες και χριστούληδες και τα καταλύμματα απευθύνονται σε προσκυνητές. Σήμερα ο παραδοσιακός ναός έχει αντικατασταθεί από το εργο του Α. Τομπάζη, σύγχρονης αρχιτεκτονικής, αλλα δεν ξερω αν αξιζει η παράκαμψη.
Ειχα την τύχη να μας πανε στα απολιθωμένα ίχνη των δεινοσαύρων. Ε μάλιστα, αυτό είναι κάτι μεγαλειώδες που δεν τυχαίνει να το ξαναδείς.
Οτι και καλα τον εκαψα που μεσα σ'ολα του προτεινα Fatima? Υπερβολη. Θα μπορουσες να παραθεσεις απλα την εμπειρια σου και τις αντιρρησεις σου. Ωστε τοσο χαλια ε? Ε αφου δεν ειναι ουτε για μια παρακαμψη λιγων ωρων ας μη παει! Τα αλλα φανταζομαι εγκρινονται!
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Γιαννη, αυτο εκανα, παρεθεσα την εμπειρια μου και τις αντιρρήσεις μου και μαλιστα τεκμηριωμένες.
Θεωρω οτι αν καποιος προτεινει πολεις στις οποιες δεν πηγε ποτε, θα πρεπει αν το ξεκαθαριζει σε αυτον που ρωτα, ωστε να λαβει υποψιν του οτι ακούει υποθεσεις.
Οσο για το αν εγκρινονται τα αλλα, παλι δεν μπορω να προτεινω σε εναν ανθρωπο πως θα επενδυσει τον χρονο και τα χρηματα του στελνοντας τον σε πολεις που δεν πηγα, άρα ουτε εγκρίνω ούτε δεν εγκρίνω.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Γιαννη, αυτο εκανα, παρεθεσα την εμπειρια μου και τις αντιρρήσεις μου και μαλιστα τεκμηριωμένες.
Θεωρω οτι αν καποιος προτεινει πολεις στις οποιες δεν πηγε ποτε, θα πρεπει αν το ξεκαθαριζει σε αυτον που ρωτα, ωστε να λαβει υποψιν του οτι ακούει υποθεσεις.
Οσο για το αν εγκρινονται τα αλλα, παλι δεν μπορω να προτεινω σε εναν ανθρωπο πως θα επενδυσει τον χρονο και τα χρηματα του στελνοντας τον σε πολεις που δεν πηγα, άρα ουτε εγκρίνω ούτε δεν εγκρίνω.
Όταν μέσα σε ένα μήνυμα προτείνονται διάφορες πόλεις, ως στοπ και όχι ως διανυκτέρευση είναι υπερβολή και περιττό το τσιτάτο ''μη προτείνετε αν δεν έχετε πάει''. Όπως είπε και ο babaduma χαλαρά ''Τη Φάτιμα και να την αφήσεις έξω δε χάνεις τίποτα''. Εφόσον τυγχάνει να πήγες στη συγκεκριμένη πόλη, απλά παρέθεσε την τεκμηριωμένη σου υποκειμενική άποψη. Τα μέρη που έγραψα είναι η κλασική διαδρομή στην κεντρική Πορτογαλία. Φαντάζομαι ο escursione θα το έψαχνε τι εστί Φάτιμα και θα έκρινε αν την ενδιαφέρει να πάει. Μπορεί να έχει κάψα με τα θαύματα και την Παναγία.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Προσωπικα δεν εχω αντιρρηση στο να αναπαραγάγει κάποιος ως απάντηση ότι αναφερει ενας οδηγος με τις κλασικες διαδρομες, αρκει να το ξεκαθαριζει, οπως ειπα και πριν. Σε καθε περιπτωση δεν ειπα κατι ανακριβες η προσβλητικο η υπερβολικο, ειπα απλα οτι προτεινεται πολη οπου δεν πηγες και απο την εμπειρια μου λεω οτι δεν αξιζει ουτε για στοπ.
Εγω εχω υποκειμενική μεν αποψη, πάντως άποψη. Δεν το συνηθιζω να προτείνω κάτι που δεν εχω προσωπική άποψη και νομιζα οτι αυτη ειναι η διαφορα σε σχεση με εναν εντυπο οδηγο, που οπως ειπες θα ανοιγε έτσι κι αλλιώς ο ερωτών. Αν δεν άνοιγε, ο θεός κι η ψυχή του στο συγκεκριμένο θέμα :haha:.
Στο θέμα μας, να πω κι ενα καλό για την πολίχνη αυτή, μια που βουλιαζει στα θρησκευτκα σουβενιράδικα, εκει πουλάνε και ωραιότατες δαντελένιες μαντηλες κεφαλιού για το προσκύνημα. Δεν αντεξα στον πειρασμό και πήρα μια. Ειναι απο τα ομορφοτερα πράγματα που εφερα απο κει.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom