Πορτογαλία Roadtrip Πορτογαλία

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Προσωπικα δεν εχω αντιρρηση στο να αναπαραγάγει κάποιος ως απάντηση ότι αναφερει ενας οδηγος με τις κλασικες διαδρομες, αρκει να το ξεκαθαριζει, οπως ειπα και πριν.
Εγω εχω υποκειμενική μεν αποψη, πάντως άποψη. Δεν το συνηθιζω να προτείνω κάτι που δεν εχω προσωπική άποψη και νομιζα οτι αυτη ειναι η διαφορα σε σχεση με εναν εντυπο οδηγο, που οπως ειπες θα ανοιγε έτσι κι αλλιώς ο ερωτών. Αν δεν άνοιγε, ο θεός κι η ψυχή του στο συγκεκριμένο θέμα :haha:.
Στο θέμα μας, να πω κι ενα καλό για την πολίχνη αυτή, μια που βουλιαζει στα θρησκευτκα σουβενιράδικα, εκει πουλάνε και ωραιότατες δαντελένιες μαντηλες κεφαλιού για το προσκύνημα. Δεν αντεξα στον πειρασμό και πήρα μια. Ειναι απο τα ομορφοτερα πράγματα που εφερα απο κει.
Δεν έχω αντίρρηση. Στο τσιτάτο διαφωνώ. Μπορεί ο άνθρωπος να έχει τρέλα με τα προσκυνήματα. Πρέπει να έχω πάει για να το παραθέσω? Ξαναλέω αναφέρομαι για στοπ. Κοίμπρα μέχρι Φάτιμα είναι 55 λεπτά. Επίσης όταν ένα μέρος είναι Unesco (όχι η Φάτιμα) είναι αυτονόητο γιατί προτείνεται. Όπως το να παραθέσω τις παραλίες που είπα στην emouli κι ας μην έχω πάει.
Σνομπάρεις τα προσκυνήματα αλλά μια χαρά την πήρες την κορδέλα σου!
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Όταν μέσα σε ένα μήνυμα προτείνονται διάφορες πόλεις, ως στοπ και όχι ως διανυκτέρευση είναι υπερβολή και περιττό το τσιτάτο ''μη προτείνετε αν δεν έχετε πάει''. Όπως είπε και ο babaduma χαλαρά ''Τη Φάτιμα και να την αφήσεις έξω δε χάνεις τίποτα''. Εφόσον τυγχάνει να πήγες στη συγκεκριμένη πόλη, απλά παρέθεσε την τεκμηριωμένη σου υποκειμενική άποψη. Τα μέρη που έγραψα είναι η κλασική διαδρομή στην κεντρική Πορτογαλία. Φαντάζομαι ο escursione θα το έψαχνε τι εστί Φάτιμα και θα έκρινε αν την ενδιαφέρει να πάει. Μπορεί να έχει κάψα με τα θαύματα και την Παναγία.
Γιάννη και όλους τους υπόλοιπους σας ευχαριστώ για τις απάντησεις. Σε καμιά περίπτωση δεν θέλω μία απλή ερώτηση να γίνει αντικείμενο αντιπαραθέσεων. Εννοείται ότι θα ψάξω τις διαδρομές και τη σημαντικότητα των πόλεων που μου προτείνατε όλοι πριν καταλήξω στο πρόγραμμα. Απλά είμαι στην αρχή του σχεδιασμού και προσπαθώ να καλύψω τα must της πορτογαλίας και γενικά ότι περισσότερο χωρέσω σε 10 ημέρες βασιζόμενος σε εσας που έχετε πάει.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Όπως είπε και ο babaduma χαλαρά ''Τη Φάτιμα και να την αφήσεις έξω δε χάνεις τίποτα''.
Γιάννη, συμφωνώ με την @paefstra στο ότι (κατά την προσωπική μου άποψη, πάντα) καλό είναι να μην προτείνουμε κάτι αν δεν έχουμε προσωπική εμπειρία. Εγώ αυτές, τις προσωπικές απόψεις ψάχνω - είτε στο θετικό τους, είτε στο αρνητικό τους - εδώ στο φόρουμ αυτό. Έχει διαφορετική βαρύτητα για μένα να διαβάσω την άποψη του hydronetta π.χ. για ένα μέρος από κάτι απρόσωπο που γράφει ο LP. Με τον πρώτο έχω ταξιδέψει μαζί, τον ξέρω, εκτιμώ διαφορετικά την άποψή του. Ακόμη και η άποψη κάποιου με τον οποίο δεν ταιριάζουν τα γούστα μας έχει σημασία για μένα: Αυτόν δεν του άρεσε, τα γούστα μας διαφέρουν, εμένα ίσως μου αρέσει! :)

Επί του προκειμένου, τώρα. Έχω κάνει πάνω από 3000 χλμ. οδικώς στην Πορτογαλία (το 2011). Τρεις βδομάδες τη γύριζα και δεν μού'φτασε. Ήθελα τουλάχιστον ακόμη μία εβδομάδα για να καλύψω και λίγο το βορειoανατολικό (και πιο άγριο) κομμάτι της. Για μένα ήταν η μεγάλη ευχάριστη έκπληξη η χώρα (κυρίως η επαρχία) κι ένα καλό παράδειγμα για το πώς θα μπορούσαμε (ως χώρα) να "εκμεταλλευθούμε" τουριστικά τους δικούς μας κρυμμένους θησαυρούς. Με σωστό και φιλικό προς το περιβάλλον τρόπο και με σεβασμό στην ιστορία του κάθε τόπου.

Απ' αυτά που ανέφερες:

Ανάμεσα στο Πόρτο και τη Λισαβόνα ή και πιο βόρεια και νότια αυτών? Ανάμεσα σε Πόρτο και Λισαβόνα εγώ θα έβαζα διανυκτέρευση στην Κοίμπρα. Αν είναι για καλοκαίρι ίσως Nazare. Θα επισκεπτόμουν, Fatima, Tomar, Batalha, Peniche, Obidos και γενικά την περιοχή της Sintra.
Ανάμεσα στο Πόρτο και τη Λισαβόνα, για κάποιον που 1) δεν έχει πολύ χρόνο και 2) κινείται με αυτοκίνητο, εγώ θα πρότεινα μία διανυκτέρευση στο Tomar. Θ' αναφέρω προτεινόμενη διαδρομή η οποία μπορεί να γίνει και αντίστροφα.

  • Peniche. Μικρό μέρος, χωρίς κάτι ιδιαίτερο. Μην χαραμίζετε χρόνο. Εκτός εάν πρόκειται να πάτε στην Μπερλένγκα, οπότε αναγκαστικά θα έλθετε μέχρι εδώ για να πάρετε το καραβάκι. Το νησί προτείνεται ανεπιφύλακτα είτε για ημερήσια εκδρομή από Λισαβόνα, είτε - ιδανικά - για παραμονή (μιας ή δυο βραδυών) στο χωριό, το κάμπινγκ, το φρούριο - όπου βρείτε. Έρχεστε εύκολα και με λεωφορείο.
  • Nazare. Μια στάση, περισσότερο από περιέργεια (αν κάνετε τη διαδρομή που προτείνω παρακάτω, μάλλον χρόνο θα χάσετε). Άντε και για να δείτε από ψηλά την παραλία με τις χιλιάδες ομπρέλλες. Εντυπωσιακός ο ωκεανός, δε λέω, αλλά το όλο "πακέτο" μου θύμιζε κάτι σαν Καμμένα Βούρλα, Αιδηψό, Λουτράκι ένα πράγμα, τις δεκαετίες των '70-'80. Μπορεί να είμαι αυστηρός, δεν ξέρω...
  • Fatima. Τα είπαμε. Εκτός κι αν θέλετε δαντέλλες! :bleh: Κάτι που με εκνεύρισε αφάνταστα (ως οδηγό) ήταν τα αμέτρητα σαμαράκια στους δρόμους (κάθε 50 μέτρα). Από την άλλη, θα μου πεις, με τους τόσους τριτο-τεταρτο-πέμπτης γενιάς τουρίστες που συρρέουν για προσκύνημα, τι περιμένεις; την πίστα της Ferrari?
  • Batalha. Δεν θυμάμαι αν πήγα ή απλώς πέρασα. Μπορεί και τίποτ' απ' τα δυο.
Οπότε, έχουμε και λέμε.

Ξεκινάτε από Λισαβόνα, σταματάτε στο Obidos (θα σας πάρει 2 ώρες τουλάχιστον), συνεχίζετε για Mira de Aire (αν σας αρέσουν τα σπήλαια, η περιοχή έχει 3 εκπληκτικά με σταλακτίτες και σταλαγμίτες) και μετά για Ourem, για να επισκεφθείτε το Monumento Natural das Pegadas de Dinossáurios de Serra de Aire όπου θα περπατήσετε (κυριολεκτικά) πάνω στα ίχνη δεινοσαύρων. Εκπληκτική εμπειρία, μοναδικό μέρος στον κόσμο, για μένα ένα από τα highlight μέρη που έχω επισκεφτεί παγκοσμίως. Καταλήγετε και διανυκτερεύετε στο Tomar. Συμπαθέστατο μικρό μέρος, αν πετύχετε και το φεστιβάλ μπύρας που γίνεται τον Αύγουστο, ακόμη καλύτερα.

Την επόμενη μέρα, συνεχίζοντας για Πόρτο, περνάτε από Κοΐμπρα (μεγάλο μέρος, έχει πολλά πράγματα να δεις, υποκειμενικό το πόσες ώρες χρειάζεται) και - ίσως - από Aveiro [συμπαθητικό, τουριστικό μέρος, μάλλον αρκετά υπερτιμημένο, αν έχει (συνήθως έχει - το καλοκαίρι) υπαίθρια έκθεση τοπικών χειροτεχνημάτων αξίζει γι αυτήν η επίσκεψη - υπέροχα πράγματα, δεν ξέρεις τι να διαλέξεις]. Αν δεν πάτε στο Aveiro και έχετε χρόνο, μπορείτε να πάτε στο Gimaraes ή στη Bragga πριν καταλήξετε στο Πόρτο (μάλλον στο πρώτο, είναι πιο μικρό και μάλλον θα χρειαστείτε λιγότερο χρόνο). Διαφορετικά, τα βλέπετε με ημερήσια από Πόρτο.

Αυτά από μένα, για μια χώρα που λάτρεψα (φύση, μνημεία, ανθρώπους, φαγητό) και πολύ ευχαρίστως θα ξαναπήγαινα και θα ξαναπήγαινα.
 
Last edited:

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Καλησπέρα!
Είμαι στη φάση που φτιάχνω το πρόγραμμα του ταξιδιού στην Πορτογαλία. Εμείς θα πάμε 22/4-4/5. 12 βράδια που μάλλον θα τα μοιράσουμε ως εξής. 1 βράδυ Έβορα και μετά ανεβαίνουμε Πόρτο, αλλά όχι από τον κεντρικό αυτοκινητόδρομο αλλά από επαρχιακούς στην ανατολική πλευρά της χώρας, παράλληλα με τα Ισπανικά σύνορα. Στο Πόρτο θα μείνουμε 4 βράδια. Από εκεί θα κάνουμε δύο εκδρομές. Μία Μπράγκα, Γκιμαράες και μία στα παραδούρεια (!!!!!) χωριά. Φεύγουμε για Κοίμπρα για 2 νύχτες. Φεύγοντας από Κοΐμπρα για Λισαβόνα (πολύ πρωί) κάνουμε στάσεις σε Τομάρ, Λεΐρια, Μπατάλια, Ούβιδος. Αν ο χρόνος μας πιέζει ίσως κόψουμε κάποια (μάλλον Μπατάλια). Τις 5 τελευταίες νύχτες μένουμε στη Λισαβόνα και κάνουμε επισκέψεις σε Μάφρα, Εστορίλ, Σίντρα και Κάμπο ντα Ρόκα.
Αυτά με το καλό. Έχει κανείς να προτείνει κάποια αλλαγή ή κάτι που μου διαφεύγει;
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Έτσι παιδιά, να παραθέτετε τα προγράμματα και τα σχέδιά σας όσοι προτίθεστε να ταξιδέψετε στην Πορτογαλία για να παίρνουμε ιδέες κι υπόλοιποι. :clap:
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Καλησπέρα!
Είμαι στη φάση που φτιάχνω το πρόγραμμα του ταξιδιού στην Πορτογαλία. Εμείς θα πάμε 22/4-4/5. 12 βράδια που μάλλον θα τα μοιράσουμε ως εξής. 1 βράδυ Έβορα και μετά ανεβαίνουμε Πόρτο, αλλά όχι από τον κεντρικό αυτοκινητόδρομο αλλά από επαρχιακούς στην ανατολική πλευρά της χώρας, παράλληλα με τα Ισπανικά σύνορα. Στο Πόρτο θα μείνουμε 4 βράδια. Από εκεί θα κάνουμε δύο εκδρομές. Μία Μπράγκα, Γκιμαράες και μία στα παραδούρεια (!!!!!) χωριά. Φεύγουμε για Κοίμπρα για 2 νύχτες. Φεύγοντας από Κοΐμπρα για Λισαβόνα (πολύ πρωί) κάνουμε στάσεις σε Τομάρ, Λεΐρια, Μπατάλια, Ούβιδος. Αν ο χρόνος μας πιέζει ίσως κόψουμε κάποια (μάλλον Μπατάλια). Τις 5 τελευταίες νύχτες μένουμε στη Λισαβόνα και κάνουμε επισκέψεις σε Μάφρα, Εστορίλ, Σίντρα και Κάμπο ντα Ρόκα.
Αυτά με το καλό. Έχει κανείς να προτείνει κάποια αλλαγή ή κάτι που μου διαφεύγει;
Περίπου και εγώ στα μέρη που έγραψες θα προσαρμόσω το πρόγραμμά μου. Απλά έχω 2 ερωτήσεις: Ποιά είναι τα παραδούρεια χωριά και τι έχει εκεί να δούμε? Επίσης οι επαρχιακοί δρόμοι στην ανατολική πλευρά στα Ισπανικά σύνορα έχουν κάτι ενδιαφέρον? τοπία, πόλεις, χωριά κλπ
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Καλησπέρα!
Είμαι στη φάση που φτιάχνω το πρόγραμμα του ταξιδιού στην Πορτογαλία. Εμείς θα πάμε 22/4-4/5. 12 βράδια που μάλλον θα τα μοιράσουμε ως εξής. 1 βράδυ Έβορα και μετά ανεβαίνουμε Πόρτο, αλλά όχι από τον κεντρικό αυτοκινητόδρομο αλλά από επαρχιακούς στην ανατολική πλευρά της χώρας, παράλληλα με τα Ισπανικά σύνορα. Στο Πόρτο θα μείνουμε 4 βράδια. Από εκεί θα κάνουμε δύο εκδρομές. Μία Μπράγκα, Γκιμαράες και μία στα παραδούρεια (!!!!!) χωριά. Φεύγουμε για Κοίμπρα για 2 νύχτες. Φεύγοντας από Κοΐμπρα για Λισαβόνα (πολύ πρωί) κάνουμε στάσεις σε Τομάρ, Λεΐρια, Μπατάλια, Ούβιδος. Αν ο χρόνος μας πιέζει ίσως κόψουμε κάποια (μάλλον Μπατάλια). Τις 5 τελευταίες νύχτες μένουμε στη Λισαβόνα και κάνουμε επισκέψεις σε Μάφρα, Εστορίλ, Σίντρα και Κάμπο ντα Ρόκα.
Αυτά με το καλό. Έχει κανείς να προτείνει κάποια αλλαγή ή κάτι που μου διαφεύγει;
Καλό γενικά το πρόγραμμά σου. Κάποιες παρατηρήσεις και ίσως μικρο-αλλαγές που θα μπορούσες να κάνεις:

Από την Έβορα προς Πόρτο, η διαδρομή που θες να κάνεις σε μια μέρα είναι πολύ ωραία αλλά σκότωμα. Έχει κάποια πολύ ενδιαφέροντα μέρη που δεν θα προλάβεις να δεις και είναι κρίμα. Η γνώμη μου είναι να κλέψεις μια βραδυά από το Πόρτο και να κάνεις μια διανυκτέρευση κάπου ενδιάμεσα. Θα πρότεινα αυτή να γίνει είτε στο Marvao είτε στο Castelo de Vide. Μάλιστα, για να μη στερήσεις χρόνο από την Έβορα (πηγαίνοντας ημερήσια στο Monsaraz), φεύγοντας από εκεί, θα μπορούσες να πας πρώτα στο Monsaraz και να συνεχίσεις βόρεια (σταματώντας σε Vila Vicosa αν θες να δεις τα παλάτια) για Marvao και Castelo de Vide. Από εκεί συνεχίζεις για Πόρτο την επόμενη μέρα.

Αφού θα έχεις κόψει μια μέρα από Πόρτο, αυτήν την ημερήσια σε Μπράγκα και Γκιμαράες που έχεις στο πλάνο, θα μπορούσες να την αφαιρέσεις και να επισκεφτείς τις πόλεις αυτές τη μέρα που θα φεύγεις, πηγαίνοντας στην Κοΐμπρα. Από Κοΐμπρα και κάτω, τα έχω πει σε άλλο ποστ πιο πάνω.

Κι ένα tip για τη Sintra. Όλοι λένε για τη Sintra και πόσο ωραία είναι και το πολύχρωμο παλάτι που μοιάζει να βγήκε από τη Disneyland με τα εκατομμύρια επισκέπτες, αλλά σχεδόν κανείς δε μιλάει για την Κουίντα ντα Ρεγκαλέιρα (Quinta da Regaleira) και τα πηγάδια της. Διαβάστε εδώ για τα "πηγάδια της μύησης" , πηγαίνετε να τα δείτε, χαθείτε μέσα στους λαβύρινθούς τους και θυμηθείτε με!
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Περίπου και εγώ στα μέρη που έγραψες θα προσαρμόσω το πρόγραμμά μου. Απλά έχω 2 ερωτήσεις: Ποιά είναι τα παραδούρεια χωριά και τι έχει εκεί να δούμε? Επίσης οι επαρχιακοί δρόμοι στην ανατολική πλευρά στα Ισπανικά σύνορα έχουν κάτι ενδιαφέρον? τοπία, πόλεις, χωριά κλπ
Ο όρος "Παραδούρεια" δεν υπάρχει. Απλά τον χρησιμοποίησα για να δείξω τη διαδρομή που σκοπεύω να κάνω κατά μήκος του ποταμού Δούρου (ή Ντούρο) από τη μια και την άλλη όχθη. Χωριά, τοπία γεμάτα αμπελώνες και νερά. Για μένα αυτές οι εικόνες είναι αρκετό κίνητρο. Το ίδιο και για τους επαρχιακούς δρόμους στα ανατολικά. Γενικά στα οδικά μου ταξίδια, μου αρέσει να περνώ από τα χωριά. Είναι ίσως οι ομορφότερες εικόνες που αποκομίζω από κάτι τέτοια ταξίδια. Οι αυτοκινητόδρομοι είναι για όταν θέλω να κάνω κάποια μεγάλη απόσταση και με πιέζει ο χρόνος.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Κι ένα tip για τη Sintra. Όλοι λένε για τη Sintra και πόσο ωραία είναι και το πολύχρωμο παλάτι που μοιάζει να βγήκε από τη Disneyland με τα εκατομμύρια επισκέπτες, αλλά σχεδόν κανείς δε μιλάει για την Κουίντα ντα Ρεγκαλέιρα (Quinta da Regaleira) και τα πηγάδια της. Διαβάστε εδώ για τα "πηγάδια της μύησης" , πηγαίνετε να τα δείτε, χαθείτε μέσα στους λαβύρινθούς τους και θυμηθείτε με!
Ωπ, ο @giannismits έχει γράψει για το μέρος και με φωτογραφίες. Εγώ πάλι απορώ γιατί το έχασα. Δεν υπήρχε τότε το travelstories :D
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Ωπ, ο @giannismits έχει γράψει για το μέρος και με φωτογραφίες. Εγώ πάλι απορώ γιατί το έχασα. Δεν υπήρχε τότε το travelstories :D
Είσαι σίγουρη; Τώρα είδα την ιστορία (ομολογώ ότι δεν την είχα διαβάσει), στην 7η μέρα έχει στην αρχή μιαν αναφορά
4. Quinta da Regaleira, 25 λεπτά με τα πόδια από το κέντρο. Ανοικτό από τις 10:00 - 20:00 (θερινή περίοδο) και 10:00 - 17:30 (χειμερινή περίοδος). Η είσοδος στο αρχοντικό και τους κήπους κοστίζει 6€ και η οργανωμένη ξενάγηση 10€.
αλλά στη συνέχεια δεν είδα πουθενά να λέει ότι πήγε, ούτε φωτογραφίες είδα. Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Είσαι σίγουρη; Τώρα είδα την ιστορία (ομολογώ ότι δεν την είχα διαβάσει), στην 7η μέρα έχει στην αρχή μιαν αναφορά

αλλά στη συνέχεια δεν είδα πουθενά να λέει ότι πήγε, ούτε φωτογραφίες είδα. Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος...
Έχεις δίκιο. Τότε εγώ από που το είχα διαβάσει ? :shock:

Οκ, το βρήκα @mpampis1979 και έχουν γράψει επίσης οι @alma και @ioanna karagianni.
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Έχεις δίκιο. Τότε εγώ από που το είχα διαβάσει ? :shock:

Οκ, το βρήκα @mpampis1979 και έχουν γράψει επίσης οι @alma και @ioanna karagianni.
Έχεις δίκιο. Τότε εγώ από που το είχα διαβάσει ? :shock:

Οκ, το βρήκα @mpampis1979 και έχουν γράψει επίσης οι @alma και @ioanna karagianni.
η quinta da regaleira ειναι απο τους πιο ομορφους κ περιποιημενους χωρους που υπαρχουν στη Sintra.Σιγουρα αξιζει μια επισκεψη.Πολλοι το παραλειπουν γιατι θεωρουν οτι το παλατι Pena ειναι αρκετο! εγω που γυρισα με τα ποδια ολη τη Sintra απο το κεντρο μεχρι το πολυχρωμο παλατι,δηλωνω οτι εντυπωσιαστηκα με τους υπογειους πυργους στο παλατι Quinta da regaleira που συμβολιζουν την ενωση ουρανου κ παραδεισου!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.708
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom