Ιταλία roadtrip βορεια ιταλια--->brunello&pasta!!!

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Υ.Γ.επισης αν καποιος εχει καποια συμβουλη σε σχεση με το θεμα που εχουμε για τη Βενετια...καθως θα ειμαστε με αυτοκινητοτι προτεινεται?? να μεινουμε λιγο εκτος-σε ξενοδοχειο με παρκιν?η μεσα στην πολη??και αν ναι εχετε ιδεα που μπορουμε να αφησουμε το αυτοκινητο??

γεια σου...!!πιστευω οτι ειναι πιο καλα να βρεις ξενοδοχειο στο mestre για δυο λογους....>>>1ον θεμα τιμης πιο φθηνα στο mestre 2ον οι συγκοινωνιες προς την βενετια ειναι πολυ καλες...!!!
και αν βρεις ξενοδοχειο με παρκινγκ γλιτωνεις και το κοστος του παρκινγκ της βενετιας που ειναι λιγο τσουχτερο...!!!
Προς θεού όχι Μέστρε!
(Κάντε μια αναζήτηση, μην τα γράφουμε πάλι...)
 
Last edited by a moderator:

tsarlatanos

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
cuba
Ονειρεμένο Ταξίδι
αφρικη
το προγραμμα σχεδον βγηκε...
φτανουμε ακτοπλοικως βενετια και...
1-2η βενετια
3η παντοβα-παρμα
4η-8η τοσκανη(lucca, pizza, firenzia, s giminiano, siena chianti...)
9-10η μαρκε (perugia, gubbio, urbino)

συμβουλες?? προσθηκες??οσο υπαρχουν ακομα περιθωρια....
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
περιεργo πως εχετε βγαλει το ταξιδι. ποσα ατομα ειστε , και με τι μεσο ? βερονα και λιμνη garda που περνατε διπλα δεν θα πατε ? αξιζει μια διανυκτερευση. απο εκει λουκα κ.λ.π. τα chianti ειναι απιστευτα χωρια. επισης απο la spezia υπαρχουν τα cinque terre, και το υπεροχο portovenere. που θελετε να κλεισετε ?
 

tsarlatanos

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
cuba
Ονειρεμένο Ταξίδι
αφρικη
γιατι σου φαινεται περιεργο??
παμε με καραβι και δικο μας αυτοκινητο ως τη βενετια οπου και καθομαστε 2 μερες, μιΑ και πρωτη φορα την επισκεπτομαστε...
στη συνεχεια η ιδεα ειναι να δουμε οσο πιο πολλα χωρια απο την τοσκανη προλαβουμε, να περασουμε απο μαρκε και να φυγουμε με το καραβι απο ανκονα.
 

Kate7

Member
Μηνύματα
122
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Europe roadtrip by moto
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Mια χαρά είναι το πρόγραμμα!!
Στην τοσκάνη θα προλάβετε να δείτε κι άλλα χωριά σε 4 μέρες που έχετε υπολογίσει.
Καλά να περάσετε!!!:)
 

astrah

Member
Μηνύματα
121
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ταξίδι να'νε κ οπου να'νε
Ονειρεμένο Ταξίδι
το γυρο του κοσμου!
δωσε μας και πληροφοριες για τα ξενοδοχεια που εκλεισες εαν γινετε! για ποτε εχετε κλεισει;
 

arabesque

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Γεία σας θα ήθελα μερικές συμβουλές ώς προς ένα ταξίδι που σχεδιάζω. Να σας πω ότι έχω διαβάσει ότι θέμα έχει να κάνει με το ταξίδι μου παρόλαυτα έχω ακόμα κάποια κενά...

1) Βένετο? αξίζει μια μέρα γύρω από τη Βενετία? τρεβίζο, πάντοβα, μαρόστικα, τιένε?
2) Βερόνα, λίμνη Γκάρντα? Τι να δω στη Βερόνα και αν αξίζει να δω κάτι στη Γκάρντα πέρα από το Σιρμιόνε?
3) Cinque Terre σκέφτομαι απλά να περάσω πηγαίνωντας από τοσκάνη προς βερόνα σταματώντας ίσως για λίγες ώρες.
4) κορτόνα και γενικότερα ανατολική τοσκάνη?

Θα διανυκτερεύσουμε οκτώ μέρες και έχω χωρίσει τις μέρες ώς εξής
1 μέρα γκούμπιο, περούτζια (ή να το κάνω ασίζη, περούτζια)
1 μέρα μοντεπουλσιανο, σιενα
1 μέρα σαν τζιμιάνο, κιαντι
1 μέρα Φλωρεντία
1 μέρα λούκα, πίζα

1 μέρα Cinque Terre, διανυκτέρευση Βερόνα
1 μέρα Λίμνη Γκάρντα, Βερόνα
1.5 μέρα Βενετία (φέυγουμε βράδυ της δευτερης ημέρας).
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Αν θέλεις την γνώμη μου ο όλος σχεδιασμός του ταξιδιού είναι λάθος... εσύ δεν κάνεις ταξίδι αλλά ράλλυ... και ελάχιστα θα δεις και θα κουραστείς και δεν θα το ευχαριστηθείς...

Από που να αρχίσω και που να τελειώσω...

1.Βγάλε έξω τα Cinque Terre... και έξω από την διαδρομή σου είναι και δεν θα δεις τίποτε...
2. Διάλεξε μια βάση στην Τοσκάνη και κάνε από εκεί εκδρομές...
3. Βγάλε έξω την Φλωρεντία ή πήγαινε μόνο Φλωρεντία και Σιένα... σε μια μέρα στην Φλωρεντία δεν θα δεις τίποτε...
4. Αποφάσισε που θέλεις να πας... Τοσκάνη ή Ούμπρια... στην Ούμπρια π.χ πρέπει να δεις και Περούτζια και Γκούμπιο και Ασίζη και Σπολέτο... είναι αδύνατον να τα κάνεις όλα αυτά όχι σε μία μέρα αλλά ούτε και σε δύο...
5. Για ανατολική Τοσκάνη μην το σκέφτεσαι καν... μέχρι να φτάσεις εκεί θα γυρίσεις πίσω... πάλι δεν θα δεις τίποτε...
6. Έχεις οκτώ μέρες μόνο... άσε το Βένετο έξω είναι άλλη εκδρομή...
7. Η Garda από μόνη της θέλει δύο μέρες... η Βερόνα μία... η μιάμιση μέρα για την Βενετία δεν φτάνει ούτε για πλάκα...

Συμβουλή... άρχισε να κόβεις και επικεντρώσου σε δύο μόνο περιοχές... φτιάξε το πρόγραμμα από την αρχή, ανάρτησέ το για να το κριτικάρουμε σοβαρά πια...
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
126
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία
Φιλε Arab να χαρω εγω τις αντοχες σου....Αυτο δεν ειναι ταξιδι με καποιες διανυκτερευσεις,αλλα διαρκης διανυκτερευση με λιγο απο ταξιδι!Κουραστηκα μονο να διαβασω το που θα διανυκτερευσεις..Δλδ το πιο πολυ σου θα ειναι το 1.5 μερα Βενετια?Τι να σου πω..Και μενα μου αρεσει ο δρομος αλλα εσενα θα σε φαει το αυτοκινητο!Ακου τον σοφο απο πανω,επικεντρωσου καπου και βγαλε ενα πλανο στις γυρω περιοχες..Θα κουραστεις τοσο πολυ και δεν θα ευχαριστηθεις καμια απο τις πολεις που θα επισκευτεις!!Εκτος και αν θες να λες στα παιδια σου πως γυρισες ολη την Ιταλια :harakiri::harakiri:
 

arabesque

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
1) εννοείται πως στη τοσκάνη θα μείνουμε σε ενα μέρος. Αυτές είναι οι εκδρομές που θέλουμε να κάνουμε.
2) όσον αφορά το ράλυ δε σας εγγυώμαι ότι θα τα δούμε όλα αυτά ετσι και αλλιώς κάποιες μέρες θα λακίσουμε... Επίσης δεδομένου ότι θα μείνουμε κάπου 30χλμ από την Φλωρεντία, οι μονοήμερες δρόμος του κιάντι, λούκα - πίζα και Φλωρεντία χαλαρές μου φαίνονται....
3) για την ούμπρια δεν είναι ο στόχος μας να τη γυρίσουμε απλά σκέφτηκα πως τη πρώτη μέρα που θα φτάσουμε στην Ανκόνα το να δούμε την Ασίζη πχ και το βραδυ να κάνουμε μια βόλτα στη Περούτζια και να κοιμηθούμε εκεί μου ακούστηκε καλή ιδέα
4) στη βενετία δεν θέλω να παω να σας πω την αλήθεια (έχω ξαναπάει), η σκέψη των εκατομμύρια τουριστών και μόνο δεν μου αρέσει. Η κοπέλα μου θέλει να δει μια έκθεση στη μπιενάλε όποτε μια βόλτα 1.5 μέρας μου φαίνεται υπεραρκετή...
5) δεν έχω πρόθεση να μπω σε κανένα μουσείο. Όπου έχω παέι μου μένει πάντα το τοπίο, το φαγητό και η ατμόσφαιρα... σπάνια αν εξαιρέσεις το λούβρο και 2-3 μουσεία ακόμα θυμάμαι κάτι.. Οπότε και στη σιένα και τη φλωρεντία πιο πολύ μια βόλτα από δω και απο κει και μια έυχαριστη μέρα επιδιώκω παρά ενδελεχή ψάξιμο μέχρι τελευταίας λεπτομέρειας της πόλης..
6) @ thimios Οι αποστάσεις δε μου φαίνονται μεγάλες....p.x. από σεβίλλη στη γρανάδα κάναμε άνετα μια ημερήσια εκδρομη που είναι πολλά περισσότερα χιλιόμετα...γιατι λές ότι θα με φάει ο δρόμος? Δύο διαδρομές είναι ουσιαστικά από ανκόνα περούτζια και από το χωρίο που θα μείνουμε στη τοσκάνη στη βερόνα. 200 + 300 χλμ... ε δεν είναι και πολύς δρόμος.. (έκανα βενετία - βουδαπέστη και δε μου φάνηκε τίποτα..)
 

arabesque

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
ευχαριστώ για τη συμβουλή να αφήσω απ έξω το cinque terre και την Ανατολική Τοσκάνη. Αυτό ήθελα να μάθω αν περνώντας απο εκεί θα δώ τίποτα έστω και σαν τοπίο ή είναι καλύτερα να το αφήσω απ έξω...
το διήμερο Βενετία και την ενδιάμεση διανυκτέρευση στη Βερόνα δε τη γλιτώνουμε το θέμα είναι αν θα αφήσουμε απ έξω μια επίσκεψη στο Σιρμιόνε ή στην Ασίζη ή μια βόλτα στη Βερόνα για κάτι άλλο στη Τοσκάνη..
Με άλλα λόγια αν σας έλεγα ότι πάω για 5 μέρες στη Τοσκάνη τι θα μου λέγατε..?
 

KRIKA

Member
Μηνύματα
16
Likes
5
Καλησπέρα σας!

Χρειάζομαι βοήθεια! Παντρεύομαι το Μάιο με απλό-μικρό γάμο λίγο ξαφνικά και ενώ στην αρχή δεν σκεφτόμασταν να πάμε κάπου και το αφήναμε για αργότερα, αρχίσαμε να το σκεφτόμαστε αφού θα μπορέσω να πάρω και εγώ άδεια τελικά. Συγκεκριμένα βρήκα εισιτήρια με τη ryanair για Bergamo σε αρκετά καλή τιμή. Διάβασα τις περισσότερες σχετικές ιστορίες, ήθελα να ρωτήσω όμως αν μπορείτε να με βοηθήσετε πιο συγκεκριμένα με μέρη, αποστάσεις,σκεφτόμαστε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο.
Εκτός των αεροπορικών θα θέλαμε να ξοδέψουμε μέχρι 1000 ευρώ περίπου.
Φτάνουμε στο Bergamo Τρίτη 12.30 και πετάμε από εκεί Κυριακή 13.00.
Στο μιλάνο σκεφτόμαστε να περάσουμε το πολύ 1 μέρα.

Ευχαριστώ πολύ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom