Ryanair Ryanair Ενοικίαση αυτοκινήτου

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.746
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Καλημέρα από Πιζα. Γράφω εδώ γιατί θεωρώ πως θα δουν οι ενδιαφέρομενοι για ταξίδι και ενοικίασης αυτοκινήτου μέσω της ραινερ. Είχα κλείσει με τη ραινερ αυτοκίνητο με τη golden car είχε δεχτεί τη πιστωτική είχα κάνει και ασφάλεια χωριστά και όταν έφτασα στο γκισε της golden δεν δεχοντουσαν τη ίδια πιστωτική και επίσης ούτε τη ασφάλεια που τη χαρακτήρισαν απάτη....οπότε έχετε κατά νου αυτό. Με την ραινερ για Πιζα και ενοικίαση με golden car...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλημέρα από Πιζα. Γράφω εδώ γιατί θεωρώ πως θα δουν οι ενδιαφέρομενοι για ταξίδι και ενοικίασης αυτοκινήτου μέσω της ραινερ. Είχα κλείσει με τη ραινερ αυτοκίνητο με τη golden car είχε δεχτεί τη πιστωτική είχα κάνει και ασφάλεια χωριστά και όταν έφτασα στο γκισε της golden δεν δεχοντουσαν τη ίδια πιστωτική και επίσης ούτε τη ασφάλεια που τη χαρακτήρισαν απάτη....οπότε έχετε κατά νου αυτό. Με την ραινερ για Πιζα και ενοικίαση με golden car...
Δεν τα λες κ καλα...golden η goldcar? Για την ασφάλεια επισης αν την εβγαλες απο ραιαν, λογικο να λενε οτι θελουν μια κ θελουν να πουλήσουν τη δικη τους. Εγω δε λεω ποτε τι ασφαλεια απο τριτους εχω κανει. "απατη" η ασφαλεια της ΑΧΑ που δινει η ραιαν? Απατη μαλλον ειναι η ιδια η goldcar που ξεκινησε ως λοου κοστ ενοικιασεων αλλα εχει πολύ δρομο για να γινει σοβαρη εταιρεια.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
517
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
κλεισαμε μεσω Ryain ενα smart Four αυτοματο στη τιμή των 75 ευρω και οι 3 μας για 4 μερες! Το θεμα ειναι ότι σου βαζουν να υπογραψεις και να πληρωσεις ενα 30 ευρω αναλογικα με το κοστος του αυτοκινητου και τις ημερες ενοικιασης για εγγυηση- εξαφανισης το οποιο δεν επιστρεφεται! Επιπλεον ζητανε 3000 ευρω εγγυηση ατυχηματος στην πιστωτικη σου καρτα το οποιο και επιστρεφεται 1 μηνα μετα (δεσμευεται το ποσο) Παντως αν ξαναενοικιαζα γιατι οντως ειναι χαμηλο το κόστος θα πηγαινα κατευθειαν στη Maggiore και θα ζητουσα να μου κανει ασφαλιστηριο με χαμηλοτερη εγγυηση δεσμευσης ποσου καπου στα 400 ευρω στην πιστωτικη καρτα και λιγο ψηλοτερο ποσο ενοικιασης απο τα 75 ευρω που μας πηρε η Ryain Air!

Y.Γ. Το νου σας για χρεώσεις στη πιστωτικη σας 3-4 μηνες μετα την ενοικιαση , Εμεις μολις λαβαμε μια χρεωση για παρανομη εισοδο σε κατι σαν Δακτύλιο στο κεντρο μιας μικρης επαρχιακης πολης που ουτε καν το ξεραμε οτι απαγορευεται η εισοδος στις πρωινες ωρες για βενζινοκινητα ΙΧ και μαλιστα η χρεωση αυτη αφορουσε την διαθεση των στοιχειων μας στη Δημοτικη Αστυνομία, η κανονικη κλήση θα ακολουθησει! (Ολα τα παραπάνω για ΙΤΑ)
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.746
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Σαμιον η εταιρεία είναι όπως λες η gold car και μόλις είδαν τη ασφάλεια αυτοκινήτου που έκανα με την ραινερ μου είπαν ότι είναι απάτη.μετά άρχισε η ιστορία να κάνω νέα κράτηση γιατί δεν είχε λέει το δικαίωμα τροποποίησης για να προσθέσει δεύτερο οδηγό που θα ήμουν εγώ που γίνονταν δεκτές οι κάρτες μου και ότι έπρεπε να πάρω τηλ εγώ την ραινερ για να γίνει η τροποποίηση...είδα και έπαθα να πάρω αυτοκίνητο αλλά δεν είμαι σίγουρη αν μου επιστραφούν τα χρήματα της ασφάλειας του αυτοκινήτου που έχουν χρεωθεί κιόλας στη κάρτα....
 

agmi

Member
Μηνύματα
503
Likes
2.448
Μια ερωτηση, η κρατηση εγινε με DEBIT/ELECTRON καρτα ή πιστωτικη; Αν κανεις κρατηση με χρεωστικη, VISA, MAESTRO, MC πρεπει να δειξεις στο αεροδρομιο πιστωτικη για να σου αγκαζαρουνε το CDW=Collision damage waiver καμμια €300-500 (το οποιο ειναι το ιδιο με το LDW) περιπτωσει που βρουνε καμμια γρατζουνια/μπαρουλα/λιγοτερη βενζινη ή καμμια αλλη ζημια! Απο οτι καταλαβα απο την Hertz και οταν αποδεσμεσουν την καρτα, παλι αυτοι με καποιο τροπο αν εχεις αρπαξει καμμια κληση θα στην ζαναχρεωσουν! Πχ η γυναικα αρπαξε κληση στους τοπους της, €270 περνωντας απο κοκκινο, μας βρηκε η Hertz μετα απο 4 μηνες εδω! Γραμμα απο την Hertz, φωτοτυπια της κλησης απο το την τοπικη αρχη & υποσημιωση οτι αμα δεν πληρωθει σε Χ μερες προσαυξανεται! Της λεω αστο, πηρταμε την Hertz μας λεει 1ον: μπορουμε να χρεωσουμε την καρτα σας ανα πασα στιγμη (ΠΟΝΗΡΑΚΑΣ εγω σκεφτηκα να την ακυρωσω εφ'οσον την εκδοσα μονο και μονο για την ενοικιαση αυτη με το μινιμουμ οριο των €1,000). 2ον: Αν δεν πληρωθει η κληση σε ΧΧΧΧΧ μερες τοτες θα μπει το ετερον 1/2, ο οδηγος, στην μαυρη λιστα σ'αυτην την χωρα και πιθανοτατα σ'αυτην την εταιρία στην ΕΟΚ. Κοτουλα εγω, λεω γυρευε την δουλεια σου γυναικα μια που θα ξαναπας στα μερη σου & πληρωσα :(!

Παντως επειδη μακρυλογισα! Παντα μα παντα προσπαθουνε ολες οι μεγαλες να σου πουλησουνε πραμα προσθετη ασφαλεια σε ολο τον πολιτισμενο κοσμο! Ε αμα ειναι καμμια τοπικη δεν σου πουλαει αλλα οι καρχαριες σχεδον παντα! Ετσι βγαζουνε τα σπασμενα απο την χαμιλη τιμη που σου πουλησανε το συμβολαιο ;)! Χωρια την μεταγκιση του παραπανου καυσιμου! Εδω στη Δυτ. Κρητη οδηγανε ολοκληρη η οικογενεια τσαμπα τον χειμωνα! Απο την βαρελα :)!

Επειδη κατεω οτι εχεις τεραστια ταξιδιωτικη εμπειρια, θα τους ελεγα τον @#$%^, αμα θελετε μου το δινετε αμα δεν θελετε οχι! Υπαρχουν & αλλες εταιριες ! Αν οχι θα τον εβαζα τον υπαλληλο να εγραφε μια δηλωση ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ και βεβαια στο γυρισμο θα τον πιασω απο χερακι να περπατισουμε χερι χερι γυρω απο τ'αμαζι για τον ελεγχο! Οπως το καναμε & στην αρχη, κατα την παραλαβη, και εαν ειναι ο ιδιος υπαλληλος ισως να΄ναι ερωτευμενος μαζι μου! Να σε καλα!
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
μετά άρχισε η ιστορία να κάνω νέα κράτηση γιατί δεν είχε λέει το δικαίωμα τροποποίησης για να προσθέσει δεύτερο οδηγό
Αυτό που σου είπε είναι μια μπούρδα και μισή. Φυσικά και έχεις τη δυνατότητα στο γκισέ να προσθέσεις κάποιες παροχές επί πληρωμή (όπως επιπλέον οδηγός, GPS, αλυσίδες χιονιού, παιδικό καθισματάκι κλπ).
 

agmi

Member
Μηνύματα
503
Likes
2.448
Eχεις ΑΠΟΛΥΤΑ ΔΙΚΙΟ το αναφερα & εγω ειναι και στο ποσοστο προμηθειας των υπαλληλων!
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.746
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Καλημέρα σε όλους από LA spezia..μετά από ώρα αναλύσεις και κόντρα συζητήσεις έκανε τη τροποποίηση ο ιδιοςωακλα δεν δέχτηκε την ασφάλεια αυτοκινήτου που είχα και πλήρωσα τη δική τους..ο σύζυγος ορειονταν να πάει σε άλλη εταιρεία αλλά πίστευα πως παραμένοντας σε αυτήν ίσως πάρω πίσω κάποια χρήματα μιας και η εταιρεία δεν δέχτηκε τη ασφάλεια και τη χρεωστικη του συζύγου...νόμιζα έτσι δεν ξέρω τι θα γίνει στο τέλος.....
 

agmi

Member
Μηνύματα
503
Likes
2.448
Καλημερα & σε σενα! 1 like ψηφιζω για τον συζυγο γιατι η αντιδραση του = με την δικια μου! Νομιζω οτι ειχα δικιογια την καρτα αν διαβασα καλα! Η DEBIT/ELECTRON δεν εγγυηται πιστωση! Γιαυτο θελουν CREDIT! H CREDIT EXEI TA ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΟΥ ΑΝΑΓΛΥΦΑ! Μου το εξηγησε μια συναδελφος που στην νιωτη της δουλευε στην AVIS εδω στο αεροδρομιο! Για να μπορουν να χρεωσουν & πολυ αργοτερα! Καμμια φορα στην κρατηση ξενοδοχειου η DEBIT της Πειραιως μου δημιουργει προβλημα! Πχ. κρατηση μεσω booking ατην Ρωμη & στην Φλωρεντια! Στην δε Φλωρεντια μου ακυρωσαν την κρατηση 1 μερα πριν την αφιξη μου! Φαντασου τωρα βραδυ στην Ρωμη την αλλη μερα περναμε το τραινο για την Φλωρεντια & μεναμε χωρις ξενοδοχειο 2 ενηλικες & ενα 4 χρονο! Αν θυμαμαι καλα το αναφερει & το αναφερει & η Ryan ή η εταιρια ενοικιασεως στο site (μεσω τηε Ryan)! Οτι και καλα θελει πιστωτικη καρτα κατα την παραλαβη! Καλη σας συνεχεια στο ταξιδι, πληροφορησε μας σε παρακαλω σαν γυρισεις τι εγινε με το claim σου για refund. Bεβαια θα παρει χρονο, σου ευχομαι υπομονη & πληροφορησε μας (ολα εγγραφως με tracking # καντα)!
 

Eυαγγελια

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα εκανα κρατηση μμεσω ryanair αμαξι με ηρθε ενα email προστέθηκε στην πτηση σας αλλα ως εκει δεν εχω κατι αλλο αποδεικτικο ξερετε κατι?
 

tasosbita

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
σκέπτομαι να νοικιασω αυτοκινητο για πολωνία μέσω ryanair . εχει νοικιάσει καποιος από την RYANAIR?
 

afrodite39

Member
Μηνύματα
103
Likes
96
σκέπτομαι να νοικιασω αυτοκινητο για πολωνία μέσω ryanair . εχει νοικιάσει καποιος από την RYANAIR?
Εμείς το κάναμε πριν 10 μέρες που ήμασταν Πολωνία.Χρησιμοποιήσαμε την εταιρεία express με εγγύηση στην πιστωτική 600 € περίπου,με πρόσθετη ασφάλιση και μας χρέωσαν ένα extra 20 € γιατί παραλάβαμε από άλλο αεροδρόμιο και παραδώσαμε σε άλλο αεροδρόμιο της Πολωνίας.Αποδείχτηκε μια χαρά εταιρεία. Ήταν η μοναδική που έπαιρνε εγγυηση τόσο λίγο και μόλις παραδώσαμε,κατευθείαν αποδεσμεύτηκαν τα λεφτά της εγγύησης.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.447
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom