Ryanair Ryanair απαγόρευση boarding

Nitrous

Member
Μηνύματα
145
Likes
113
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Καλησπέρα σε όλη την κοινότητα.

Θα ήθελα την βοήθεια σας.
Το Σάββατο είχα μια περιπέτεια με την Ryanair. Είχα κλείσει εισιτήρια για Φρανκφούρτη με προορισμό Αθήνα για την γυναίκα μου και την κόρη μου. Μόλις φτάσαμε στο γκισέ μας απαγόρευσαν την επιβίβαση στη πτήση γιατί είχε λήξη το διαβατήριο της κόρης μου για μια μέρα. Έληγε στης 14/02 και η πτήση ήταν στις 15/02. Είχαμε όλα τα επίσημα έγραφα εκτός του διαβατηρίου και επέμεναν ότι με ληγμένο διαβατήριο δεν μας επιτρέπετε η επιβιβαση.

Με αποτέλεσμα να έπρεπε να πάω στο προξενείο να φτιάξω προσωρινό διαβατήριο και να κλείσω άλλο εισιτήριο για άλλη πτήση και άλλη μέρα.
Υπάρχει πιθανότητα να με αποζημιώσουν.??

Από το προξενείο μου είπαν από τη στιγμή που είχε γίνει ταυτοπροσωπεια από τους δύο γονείς έπρεπε να μας επιτρέψουν τη πτήση και από τη στιγμή που ο τελικός προορισμός είναι η χώρα διαμονής και χώρα ιθαγένειας.

Η δικαιολογία της υπεθηνης πτήσης ότι αν γίνει έλεγχος στην Ελλάδα και δουν ληγμένο διαβατήριο είναι υποχρεωμένη η Ryanair να μας επιστρέψει πίσω με κόστος της εταιρίας.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Ίσως να μπορούσαν να κάνουν κάτι και να σας βάλουν στην πτήση, όπως λέει το προξενείο, από τη στιγμή όμως που αυτό δεν έγινε, και που το εισιτήριό σας αναφέρει στους όρους ότι οφείλετε να παρουσιάσετε έγκυρα ταξιδιωτικά έγγραφα, αποζημίωση εκ των υστέρων δε μπορείτε να διεκδικήσετε, καθώς ως προς τη σύμβαση αερομεταφοράς, εσείς είστε που παραβιάσατε τους όρους. Ίσως να μπορέσετε να διεκδικήσετε τους φόρους των εισιτηρίων σας όμως (αλλά είναι περίπλοκο γιατί πρέπει να ακολουθήσετε τους Γερμανικούς κανονισμούς, και μιλάμε το πολύ για €30 ανά εισιτήριο).
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.083
Likes
23.657
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Καλησπέρα σε όλη την κοινότητα.

Θα ήθελα την βοήθεια σας.
Το Σάββατο είχα μια περιπέτεια με την Ryanair. Είχα κλείσει εισιτήρια για Φρανκφούρτη με προορισμό Αθήνα για την γυναίκα μου και την κόρη μου. Μόλις φτάσαμε στο γκισέ μας απαγόρευσαν την επιβίβαση στη πτήση γιατί είχε λήξη το διαβατήριο της κόρης μου για μια μέρα. Έληγε στης 14/02 και η πτήση ήταν στις 15/02. Είχαμε όλα τα επίσημα έγραφα εκτός του διαβατηρίου και επέμεναν ότι με ληγμένο διαβατήριο δεν μας επιτρέπετε η επιβιβαση.

Με αποτέλεσμα να έπρεπε να πάω στο προξενείο να φτιάξω προσωρινό διαβατήριο και να κλείσω άλλο εισιτήριο για άλλη πτήση και άλλη μέρα.
Υπάρχει πιθανότητα να με αποζημιώσουν.??

Από το προξενείο μου είπαν από τη στιγμή που είχε γίνει ταυτοπροσωπεια από τους δύο γονείς έπρεπε να μας επιτρέψουν τη πτήση και από τη στιγμή που ο τελικός προορισμός είναι η χώρα διαμονής και χώρα ιθαγένειας.

Η δικαιολογία της υπεθηνης πτήσης ότι αν γίνει έλεγχος στην Ελλάδα και δουν ληγμένο διαβατήριο είναι υποχρεωμένη η Ryanair να μας επιστρέψει πίσω με κόστος της εταιρίας.
Στο αεροδρόμιο του Dortmund που πήγαμε να ρωτήσουμε αν η γυναίκα μου μπορούσε να ταξιδέψει με τη δήλωση απώλειας της ταυτότητάς της στην αστυνομία, μας απάντησαν ότι δεν μπορεί να ταξιδέψει και πρέπει να πάρει έγγραφο από το προξενείο. Μας είπε όμως ο αστυνομικός (στο αεροδρόμιο) πως αν είχε διαβατήριο που είχε λήξει μπορούσε να μας δώσει βεβαίωση ο ίδιος για να ταξιδέψει η γυναίκα μου.
 

pipis78

Member
Μηνύματα
67
Likes
475
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Καλησπέρα σε όλη την κοινότητα.

Θα ήθελα την βοήθεια σας.
Το Σάββατο είχα μια περιπέτεια με την Ryanair. Είχα κλείσει εισιτήρια για Φρανκφούρτη με προορισμό Αθήνα για την γυναίκα μου και την κόρη μου. Μόλις φτάσαμε στο γκισέ μας απαγόρευσαν την επιβίβαση στη πτήση γιατί είχε λήξη το διαβατήριο της κόρης μου για μια μέρα. Έληγε στης 14/02 και η πτήση ήταν στις 15/02. Είχαμε όλα τα επίσημα έγραφα εκτός του διαβατηρίου και επέμεναν ότι με ληγμένο διαβατήριο δεν μας επιτρέπετε η επιβιβαση.

Με αποτέλεσμα να έπρεπε να πάω στο προξενείο να φτιάξω προσωρινό διαβατήριο και να κλείσω άλλο εισιτήριο για άλλη πτήση και άλλη μέρα.
Υπάρχει πιθανότητα να με αποζημιώσουν.??

Από το προξενείο μου είπαν από τη στιγμή που είχε γίνει ταυτοπροσωπεια από τους δύο γονείς έπρεπε να μας επιτρέψουν τη πτήση και από τη στιγμή που ο τελικός προορισμός είναι η χώρα διαμονής και χώρα ιθαγένειας.

Η δικαιολογία της υπεθηνης πτήσης ότι αν γίνει έλεγχος στην Ελλάδα και δουν ληγμένο διαβατήριο είναι υποχρεωμένη η Ryanair να μας επιστρέψει πίσω με κόστος της εταιρίας.
Έπρεπε να σας αφήσουν να πετάξετε. Είναι λάθος της ryanair. Για τους Έλληνες που επιστρέφουν στη χώρα τους από οποιαδήποτε χώρα, επιτρέπεται να πετάξουν και ας έχει λήξει το διαβατήριο. Σου επισυνάπτω και φωτογραφία από τον κανονισμό. Κυνήγησε την αποζημίωση.
20200220_231213.jpg
 

Nitrous

Member
Μηνύματα
145
Likes
113
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Έπρεπε να σας αφήσουν να πετάξετε. Είναι λάθος της ryanair. Για τους Έλληνες που επιστρέφουν στη χώρα τους από οποιαδήποτε χώρα, επιτρέπεται να πετάξουν και ας έχει λήξει το διαβατήριο. Σου επισυνάπτω και φωτογραφία από τον κανονισμό. Κυνήγησε την αποζημίωση.
View attachment 297626
Αγαπητέ φίλε σ ευχαριστώ πολύ.

Μπορείς να μου πεις από ποιον κανονισμό είναι αυτή η φώτο

Με εκτίμηση
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Και φαντάζομαι πρόβλημα δεν είναι μόνο το οικονομικό αλλά και η όλη ταλαιπωρία που σας δημιουργήθηκε. Κάνω εικόνα να φτάνεις στο αεροδρόμιο με βαλίτσες έτοιμος να πετάξεις και να τρως άκυρο και φρικάρω.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Είναι από το timatic. Googlαρε το και θα δεις τι είναι
Δεν το ήξερα αυτό.Ο κανονισμός αυτός είναι απολύτως δεσμευτικός για τις αεροπορικές εταιρείες;Λόγω ΙΑΤΑ κτλ.;Η κατά την κρίση τους εφαρμόζεται;
 

pipis78

Member
Μηνύματα
67
Likes
475
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Δεν το ήξερα αυτό.Ο κανονισμός αυτός είναι απολύτως δεσμευτικός για τις αεροπορικές εταιρείες;Λόγω ΙΑΤΑ κτλ.;Η κατά την κρίση τους εφαρμόζεται;
To timatic είναι μια βάση δεδομένων η οποία περιέχει πληροφορίες σχετικά με τους επιβάτες και χρησιμοποιείται από τις αεροπορικές εταιρείες. Οι πληροφορίες που υπάρχουν στο timatic, όσον αφορά τα έγγραφα που απαιτούνται για να μεταφερθεί ένας επιβάτης από μία χώρα σε μία άλλη, αντλούνται από τους νόμους του κάθε κράτους, επομένως δεν τίθεται θέμα κρίσης της αεροπορικής εταιρείας, αλλά εφαρμογής αυτών.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.572
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom