Ryanair Ryanair news

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
868
Βεβαιότατα... στην απίθανη όμως περίπτωση που κάποιος πάρει μια μικρή βαλίτσα μαζί του θα πρέπει να δώσει ακόμη 70€... στην ακόμη πιο απίθανη περίπτωση που κάποιος πάρει μαζί του μια βαλίτσα 20 κιλών τότε θα δώσει 90€... γιαυτό τον γουστάρω τον Λίγδη, σας ξεβρακώνει και του λέτε κι ευχαριστώ...
Κατ΄αρχήν μπορείς να μη χρησιμοποιείς δεύτερο πληθυντικό, δεν έχω ταξιδέψει ποτέ με το "Λίγδη" :)

Από κει και πέρα, όντως δεν είχα προσέξει ότι χρεώνει τόσο ακριβά τις βαλίτσες, είναι εξωφρενικό το πόσο. Από την άλλη νομίζω ότι είναι απλό. Αν κάποιος θέλει να ταξιδέψει Χανιά, βάζει κάτω τα δεδομένα, (αν χρειάζεται βαλίτσα ή όχι), βλέπει πόσο του βγαίνει (με βαλίτσα ή όχι), συγκρίνει με Aegean αν τον συμφέρει και ακολούθως διαλέγει εταιρεία.

Για ένα ωραίο σ/κ πάντως στα Χανιά μέσα στον Ιούνη, δε βλέπω το λόγο να μη δώσω 60-80 € μόνο με τη χειραποσκευή μου από το να διαλέξω την Aegean με τα διπλάσια ή και παραπάνω. Και ούτε υπάρχει εδώ το επιχείρημα ότι με πάει σε αεροδρόμιο στου διαόλου τη μάνα, όλοι στη Σούδα με πάνε.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Βεβαιότατα... στην απίθανη όμως περίπτωση που κάποιος πάρει μια μικρή βαλίτσα μαζί του θα πρέπει να δώσει ακόμη 70€... στην ακόμη πιο απίθανη περίπτωση που κάποιος πάρει μαζί του μια βαλίτσα 20 κιλών τότε θα δώσει 90€... γιαυτό τον γουστάρω τον Λίγδη, σας ξεβρακώνει και του λέτε κι ευχαριστώ...
Ποιος ξεβρακωνει ποιον?
Καλοκαίρι και σε μια βαλίτσα των 10 κιλών ανετοτατα μπορούν να χωρέσουν 4-5 μπλουζάκια,2-3 πόλο,1 παντελόνι,2-3 βερμούδες,εσώρουχα,μαγιό,σαγιονάρες και κάποιο πουκάμισο για τα βράδια τα κάπως ψιλοκυριλε.

Βασικά και λίγα έγραψα αλλά πάντα έχω λιγότερα κιλά στο πήγαινε γιατί στην επιστροφή μπορεί να χρειαστεί να πάρουμε και καμία γραβιέρα Κρήτης!!
Α,να σου πω πως μαζί με τα παραπάνω χωράει και ισιωτικο μαλλιών και πιστολάκι,δοκιμασμένα πράγματα αλλά και μικρό desktop,φυσικά και φωτογραφική.

Νομίζω λοιπόν πως άνετα βγάζεις με τα παραπάνω ένα 5 ήμερο.

Γι'αυτό όμως τον γουστάρω τον ο λιρι γιατί με 60 ευρώ θα πάει αρκετός κόσμος Κρήτη που δεν θα πήγαινε υπό κανονικές,ακριβές για κάποιους,συνθήκες τιμών αεροπορικών εισιτηρίων ή ταλαιπωρίας ταξιδιού Θεσσαλονίκη Πειραιάς και από εκεί με καράβι στα Χανιά.

Αλλά στην τελική και βαλίτσα να θέλει να πάρει που το κακο,εκτός φυσικά της παράλογης χρέωσης της βαλίτσας,να προτιμήσει την Ryanair,έστω και αν με την επιλογή επιπλέον βαλίτσας το εισιτήριο είναι απλά 40,60,80 ευρώ φθηνότερο?

Θα ξεβρακωθει αυτός που θα πληρώσει λιγότερο το εισιτήριο ή αυτός που χωρίς κανέναν ιδιαίτερο λόγο θα έχει διαλέξει την αιγαίου ή την ολυμπικ?

Αγαπάμε Ryanair και περιμένουμε με τα καπνογόνα στο χέρι για τη στιγμή που θα βάλει δρομολόγια από Αθήνα!!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Ποιος ξεβρακωνει ποιον?
Καλοκαίρι και σε μια βαλίτσα των 10 κιλών ανετοτατα μπορούν να χωρέσουν 4-5 μπλουζάκια,2-3 πόλο,1 παντελόνι,2-3 βερμούδες,εσώρουχα,μαγιό,σαγιονάρες και κάποιο πουκάμισο για τα βράδια τα κάπως ψιλοκυριλε.
Βεβαιότατα και χωράνε... απλά είσαι μόνο 70€ + και όχι 90€... δεν είναι μόνο το βάρος ξέρεις είναι κι εκείνες οι ρουφιάνες οι διαστάσεις...


Αγαπάμε Ryanair και περιμένουμε με τα καπνογόνα στο χέρι για τη στιγμή που θα βάλει δρομολόγια από Αθήνα!!
Πρόσεξε με τα καπνογόνα μην κάψεις κανένα χέρι...

Τα ρέστα βαριέμαι να τα σχολιάσω... το θέμα έχει συζητηθεί πολλάκις και φυσικά έχει εξαντληθεί... άμα γουστάρετε να σας συμπεριφέρονται σα ζώα για να γλιτώσετε 50€ καλά κάνετε...
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
868
Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα traveller, ναι εγώ τα έχω ανάγκη τα 50 € αν χρειαστεί να πάω λίγες μέρες στα Χανιά (και η διαφορά δεν είναι 50, κατά μέσο όρο είναι 100 αν πάω μόνο με τη χειραποσκευή μου, η οποία προσωπικά μου φτάνει και μου παραφτάνει)
 

akis-b

Member
Μηνύματα
59
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ
Πολυ καλες τιμες εισητηριων για μια ακομη φορα απο την ryannair θα δωσει την δυνατοτητα σε πολυ κοσμο να ταξιδεψουν με προσιτες τιμες!!Οσο για τα σχολια του traveller οτι ειναι ζωα οσοι πανε με τετοιες εταιριες ειναι αναξια λογου,ο τυπος μπηκε σε ενα ταξιδιωτικο forum για να πουλησει μουρη, κριμας που δεν πεταει χανια η Singapore Airlines για να μπορει να πεταξει και αυτος ο καημενος...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Βεβαιότατα και χωράνε... απλά είσαι μόνο 70€ + και όχι 90€... δεν είναι μόνο το βάρος ξέρεις είναι κι εκείνες οι ρουφιάνες οι διαστάσεις...

Πρόσεξε με τα καπνογόνα μην κάψεις κανένα χέρι...

Τα ρέστα βαριέμαι να τα σχολιάσω... το θέμα έχει συζητηθεί πολλάκις και φυσικά έχει εξαντληθεί... άμα γουστάρετε να σας συμπεριφέρονται σα ζώα για να γλιτώσετε 50€ καλά κάνετε...
Δεν κατάλαβες,αυτά που λέω στο προηγούμενο ποστ χωράνε στη χειραποσκευη με τις διαστάσεις που ξέρουμε.Οπότε είμαι 70€ - και αλλά τουλάχιστον 50 ευρώ διάφορα εισιτηρίου όπως λες,πάμε στα 120 τουλάχιστον.
Σημαντική διαφορά δε νομίζεις?

Όσο για το αν μας συμπεριφέρονται σαν ζώα,δεν μου έχει τύχει ποτέ κάτι τετοιο,όλα είναι άψογα, και έχω πετάξει παρά πολλές φορές μαζί της.
Εσύ που το λες αυτό έχεις πετάξει μαζί της και έχεις ανάλογη εμπειρία ή μόνο από όσα διαβάζεις?

Τέλος πάντων τη συζήτηση αυτή την έχουμε κάνει παρά πολλές φορές και δεν οδηγεί πουθενά.
Μπορεί η είσοδος της να ρίξει τις τιμές στις άλλες εταιρείες?Αυτό θα ήταν κέρδος για τον κόσμο που ταξιδεύει.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
tsolias1979 said:
Και τα 50 και βαλε τα πινω mojito.......
Δηλαδή προτιμάς να πετάς με ένα μπακ-πακ με δυο αλλαξιές για να πιεις μερικά μοχίτο περισσότερο;

jimp said:
Αγαπάμε Ryanair και περιμένουμε με τα καπνογόνα στο χέρι για τη στιγμή που θα βάλει δρομολόγια από Αθήνα!!
Το έχει απορρίψει ο Ο'Λίρι σε παλιότερες δηλώσεις του. Γιατί δεν κάνετε ένα petition οι Έλληνες φανς της Ryanair;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.995
Likes
12.062
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Δηλαδή προτιμάς να πετάς με ένα μπακ-πακ με δυο αλλαξιές για να πιεις μερικά μοχίτο περισσότερο;
Μα τι ερωτηση ειν' αυτη; Εσυ προτιμας να κουβαλας τη βαλιτσαρα των 20 κιλων + χειραποσκευη και να πινεις νερο βρυσης;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom