Πολωνία Rzeszów. Πιο εύκολο να πας, παρά να το πεις.

Lucie☆

Member
Μηνύματα
17
Likes
21
Αυτά καλό είναι να γίνονται! Εντυπώσεις όμως δε λες κι ανησυχώ. :haha:
Αντε και με το καλό και στο Rzeszów ;)
Ωραία μικρή πόλη αλλά δυστυχώς ο καιρός μας τα είχε χαλάσει. Αν και τέλος Μαΐου, σήκωσε αρκετό αέρα, έπιασε δυνατή βροχή και έκανε και κρύο. Και επειδή ήμουν με την κορούλα μου απέφυγα να τριγυρίσω πολύ. Της χρωστάω όμως άλλη μια επίσκεψη! Όσο για το Rzeszow, σίγουρα θα μπει στα υπόψη!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Η νύχτα στην Κρακοβία & επιστροφή



Πιο σύντομη και άνετη η διαδρομή αυτή τη φορά (έτσι είναι άμα πληρώνεις αδρά την πρώτη θέση :haha: ), με άφιξη στο σιδηροδρομικό σταθμό της Κρακοβίας πριν τις έξι το απόγευμα. Από λάθος δε βγήκα κατευθείαν αλλά μέσω του mall Galeria Krakowska, που είναι ένα σώμα – μια ψυχή με τον σταθμό, στο οποίο επικρατούσε πανδαιμόνιο από κόσμο εκείνη την ώρα:

DSC_0999b (55).JPG


Η κοντινότερη έξοδος προς την παλιά πόλη μ’ έφερε μπροστά στη μικρή χριστουγεννιάτικη αγορά της Plac Jana, με τις μυρωδιές να μου κεντρίζουν το ενδιαφέρον. Απορώ πως κρατήθηκα:

DSC_0999b (56).JPG

DSC_0999b (58).JPG


Αρχικά κατευθύνθηκα απέναντι προς την υπόγεια αγορά προκειμένου να αγοράσω ένα σκουφί, μιας και το δικό μου κάπου χάθηκε νωρίτερα (πέφτει ο σκούφος μου στα λάσπη άιντε βάσανα που `χεις αγάπη που λέει και το άσμα) όπως περνούσα τους δαιδαλώδεις διαδρόμους του μουσείου. Δε γίνεται άλλωστε Κρακοβία χωρίς σκουφί, θεωρείται απαραίτητο αξεσουάρ από τα τέλη του Οκτώβρη και μετά:

DSC_0999b (62).JPG


Για δεύτερη φορά μέσα σε λίγα λεπτά έδειξα την αυτοσυγκράτηση μου, παρόλο που η βιτρίνα με τα Πολωνικά ντονατς ήταν προκλητική:

DSC_0999b (63).JPG


Αντ’ αυτού πέρασα απέναντι, παράλληλα με το παρκάκι πίσω απ’ το θέατρο Juliusz Słowacki της Κρακοβίας με το ψιλόβροχο να δυναμώνει όλο και περισσότερο:

DSC_0999b (65).JPG


Προχωρώντας προς την οδό Floriańska διαπίστωσα ότι ήταν ώρα ν’ ανοίξω κι εγώ την ομπρέλα μου, γιατί πλέον η βροχή δε σήκωνε αστεία, όπως επίσης πως ήταν ώρα για ένα απογευματινό καφεδάκι που βρήκα λίγο πιο κάτω:

DSC_0999b (66).JPG


Παρόλες τις δυσκολίες λόγω της βροχής που έπεφτε απτόητη, είπα να κάνω καμιά βόλτα μέχρι την πλατεία Rynek Główny για μερικές νυχτερινές λήψεις της πάντα θελκτικής αυτής πόλης:

DSC_0999b (69).JPG

DSC_0999b (76).JPG


Ήταν και μια πολύ καλή αφορμή για επίσκεψη στη Χριστουγεννιάτικη αγορά που είναι στημένη εκεί προκειμένου να πάρω λίγο κλίμα εορτών, σκέψη που έκαναν και αρκετές εκατοντάδες ακόμη κόσμου:

DSC_0999b (86).JPG


Τα χτυπήματα συνέχισαν να είναι αλλεπάλληλα, με την κάπνα και τις μυρωδιές από τις ψησταριές να με κατακλύζουν από παντού:

DSC_0999b (88).JPG


Ευτυχώς για το καλό όλων η βροχή έδειχνε να ‘χει σταματήσει τόσο ξαφνικά και τόσο γρήγορα όπως άρχισε:

DSC_0999b (90).JPG


Έτσι σκεπτόμενος σοφά αποφάσισα να κατευθυνθώ προς το ξενοδοχείο για να τσεκάρω και να ετοιμαστώ προκειμένου να βγω μια και καλή για βράδυ:

DSC_0999b (92).JPG


Χρόνος για πολλή ξεκούραση δεν υπήρχε, χώρια που η πείνα με τριβέλιζε εδώ και ώρα, έτσι ξανακατέβηκα προς την πλατεία με το φαντασμαγορικό φωτισμό της, απολύτως ανανεωμένος κι έτοιμος για νέες περιπέτειες:

DSC_0999b (93)b.jpg


Έκανα ξανά μια βόλτα στην αγορά με σκοπό να χορτάσω τη πείνα μου που όλο και μεγάλωνε, διαπιστώνοντας όμως ότι ο μόνος εφικτός τρόπος πληρωμής ήταν με μετρητά, κάτι για το οποίο δεν είχα φροντίσει νωρίτερα. Κακώς:

DSC_0999b (93)e.jpg



Έτσι, με σκοπό να βολτάρω και λίγο βρίσκοντας κάποιο εστιατόριο με Πολωνική κουζίνα έφτασα ως το δρόμο Szewska που διαθέτει ότι υφίσταται σε εστίαση. Λόγω της πολυκοσμίας βέβαια μιας και δεν ήθελα ν’ αργοπορήσω, αρκέστηκα σ’ ένα γευστικότατο και καυτερό ντονέρ, αφήνοντας τα όνειρα μου για τηγανιτά Pierogi και σούπα borscht για την επόμενη εκδρομή στη χώρα…

Μετά από το χορταστικό ντονέρ, το ζητούμενο της νύχτας στη Πολωνική πόλη ήταν ένα. Ποιο μπαρ θα φιλοξενούσε τη μοναξιά μου. Περιπλανήθηκα αρκετά στα στενά γύρω από την κεντρική πλατεία ανάμεσα σε πλήθος κόσμου χωρίς αποτέλεσμα, άλλοτε γιατί δεν έβρισκα θέση κι άλλοτε πάλι γιατί δεν είχα μετρητά. Μια απόπειρα ανάληψης από ATM Euronet απέβη άκαρπη, μιας και το κατώτερο ποσό που μπορούσα να βγάλω ήταν 600zl, κι εγώ χρειαζόμουν σαφώς λιγότερα. Δε πειράζει, αυτά είναι μαθήματα για να φροντίζω να έχω πάντα και λίγα μετρητά πάνω μου. Μ' αρέσει που τα 'λεγα κιόλας...

DSC_0999b (93)g.jpg


Τουλάχιστον το καλό στην πόλη της Κρακοβίας ήταν ότι πάντα έχεις να δεις ωραίες εικόνες, σε όποιο στενό κι αν περπατήσεις, όπως αυτής του Globus tower, που χρειάστηκε να φτάσω μέχρι τα όρια της παλιάς πόλης για να δω από κοντά:

DSC_0999b (93)h.jpg


Σκεπτόμενος ψύχραιμα κι έχοντας φάει ήδη αρκετό κρύο το φιλοσόφησα αλλιώς. Θα έμπαινα κάπου και αναδιαμόρφωνα το πλάνο μου με έρευνα. Έτσι περνώντας ξανά από την πλατεία μπήκα στο αδιάφορο Pub Polski παραγγέλνοντας ένα Pint και χαζεύοντας το τελευταίο 20λεπτο του Αργεντινή-Μεξικό. Κλάσεις ανώτερο ματς από αυτό του μεσημεριού, θεάματος επιπέδου Δόξα Βύρωνα – Θρασύβουλος Φυλής:

DSC_0999b (93)i.jpg


Τουλάχιστον όση ώρα έκατσα για να πιώ τη μπύρα μου φρόντισα να ψάξω επιμελώς κάτι καλύτερο απ’ αυτό που ήμουν ήδη. Δεν είχα σκοπό να κατέβω στο Kazimierz, αρχικά γιατί δεν ήθελα να μπλέξω με μετακινήσεις και αφετέρου γιατί δεν ήθελα να μπλέξω γενικότερα, έτσι κινήθηκα προς τα πιο κοντινά μπαράκια, με το Viva la Pinta (μα τι ωραίο όνομα) να είναι ένα από αυτά. Κλασσική περίπτωση μπύρας από δεξαμενή, όπως συνηθίζεται αρκετά στην Πολωνία ωστόσο η πρώτη μου επιλογή δεν ήταν πετυχημένη και μου ξύνιζε, φροντίζοντας να το διορθώσω όλο αυτό λίγα λεπτά αργότερα:

DSC_0999b (93)k.jpg


Δεν έμεινα πολύ, γιατί εκτός των άλλων δεν είχα βολευτεί καλά στον περιορισμένο χώρο που βρήκα και παράλληλα το συγκεκριμένο μαγαζί δεν ήταν ακριβώς αυτό που ζητούσα, θέλοντας να εξερευνήσω κι άλλες εκδοχές της νύχτας στη Κρακοβία.

Έτσι μοιραία κατευθύνθηκα στο επόμενο μπαρ που είχα στα υπόψιν και ήταν λίγα μέτρα παραδίπλα, ένα μπαρ που με κέρδισε αρχικά απ’ τ’ όνομα του (House of Beer), από την εμφάνιση και διακόσμηση του που είδα μόλις πέρασα τη πόρτα του παλιού κλασσικού κτηρίου που το φιλοξενούσε:

DSC_0999b (93)l.jpg


Αλλά και από τους ωραίους ήχους πού ήρθαν επιτέλους στ’ αυτιά μου και χρειαζόμουν επιτακτικά:


Γίναμε σκέφτηκα, μιας και βρισκόμουν αναμφίβολα στο κατάλληλο μέρος πιάνοντας και θέση σ’ ένα στρατηγικό σημείο απέναντι από το μπαρ, προκειμένου να μελετήσω το μαυροπίνακα με όλα τα καλά του, όπως είθισται σε τέτοιες περιπτώσεις καταστημάτων με φρέσκια μπύρα. Τα ψέματα είχαν τελειώσει, ξεκινούσαν οι Stout με επίγευση σοκολάτας, όλα υπό τους ήχους των Rammstein που έκαναν ακόμη καλύτερη τη βραδιά:

DSC_0999b (93)q.jpg


Τι άλλο να ζητήσει κανείς από το βράδυ του στην Κρακοβία;

DSC_0999b (94)q.jpg


Προχώρησα τα 150 μέτρα που με χώριζαν από το ξενοδοχείο με χαμόγελο και μεγάλη ικανοποίηση, λίγο μετά τις δύο το ξημέρωμα…



Η πρωινή πτήση της επομένης δεν έδινε και πολλά περιθώρια ή καλύτερα κανένα, μιας και οριακά περίσσευε για να ξυπνήσω και να κατέβω για πρωινό. Πριν το ρολόι δείξει κιόλας εννιά ήμουν στους άδειους και παγωμένους Κυριακάτικους δρόμους της πόλης:

IMG_20221127_085319.jpg

IMG_20221127_085549.jpg


Πέρασα αυτή τη φορά από την πεζογέφυρα και πήγα κατευθείαν στην πλατφόρμα περιμένοντας λίγα λεπτά μέχρι να ‘ρθει το τρένο. Αυτή είναι άλλωστε (εκτός των βάρβαρων ωρών) και η προτιμότερη λύση μετάβασης από και προς το αεροδρόμιο, διάρκειας μόνο 20 λεπτών με μία ενδιάμεση στάση:

IMG_20221127_085759.jpg

IMG_20221127_090334.jpg


Στο αεροδρόμιο που ήξερα και θυμόμουν πλέον καλά, πήρα ένα διπλό καφέ και σκότωσα ακόμα ένα μισάωρο που περίσσευε καθισμένος σ’ ένα από τα εξωτερικά παγκάκια του:

IMG_20221127_093615.jpg


Φυσικά μετά και το γρήγορο έλεγχο είχα στη διάθεση μου όλο τον απαιτούμενο χρόνο που υπολόγιζα προκειμένου να πάρω προμήθειες. Πολωνία χωρίς ψώνια άλλωστε δε γίνεται! Ξεκίνησα από τα ράφια της Soplica, της πασίγνωστης liqueur vodka, επιλέγοντας αντί για τη στάνταρ (φουντούκι) έκδοση, μια παραλλαγή με φουντούκι και μαύρη σοκολάτα, ιδανική νομίζω για τα Χριστούγεννα που έρχονται:

IMG_20221127_102603.jpg


Η πιο σίγουρη στάση όμως ήταν αυτή στα ράφια της αγαπημένης Żubrówka, προκειμένου να προμηθευτώ μια μεγάλη συσκευασία βότκας με γρασίδι, η απαλή γεύση της οποίας μου ‘χει καθίσει πάρα πολύ καλά:

IMG_20221127_102901.jpg


Ήθελα να πάρω και κάτι φαγώσιμο, ωστόσο δε βρήκα αυτό που έψαχνα αφήνοντας το για την επόμενη φορά.
Η επιβίβαση άλλωστε είχε ξεκινήσει στην ώρα της και δίχως την παραμικρή καθυστέρηση,

IMG_20221127_105304.jpg


δίνοντας έτσι το τέλος που έπρεπε σε μία ακόμα όμορφη εκδρομή σ’ αυτή τη χώρα...;)
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Κάπως έτσι λοιπόν, με μια σακούλα βότκες και πολύ ωραίες εικόνες γι’ ακόμα μια φορά απ’ αυτή τη χώρα μπήκα στο κατάμεστο αεροπλάνο για την εύκολη πτήση της επιστροφής. Η Πολωνία μου ταιριάζει ταξιδιωτικά και θεωρώντας ότι έχω να δω ακόμα πολλά πράγματα ξεκίνησα κιόλας να σκέφτομαι τον επόμενο προορισμό.

End2.jpg



Επίλογος – συμπεράσματα

1
. Δηλώνω ικανοποιημένος από τις μέρες που είχα στη διάθεση μου στο Rzeszów αλλά και γενικά στην εκδρομή, όσο κι αν κάθε φορά καταλήγω στο συμπέρασμα ότι χρειαζόταν μία ακόμη. Καλά θα ήταν δε λέω, όμως κι αυτές έφτασαν μια χαρά.

2. Ο καιρός σίγουρα δεν ήταν σύμμαχος τέτοια εποχή, όμως δε μ’ εμπόδισε στο παραμικρό, παρόλο που συνάντησα χιόνι, κρύο και βροχή, ευτυχώς λίγο απ’ όλα. Η μικρή διάρκεια της μέρας είναι νομίζω μεγαλύτερο ζήτημα αλλά και πάλι, όλα είναι θέμα προσαρμογής.

3. Ιδιαίτερα ευχαριστημένος είμαι και από τα μέσα μεταφοράς που χρησιμοποίησα, κάτι που διευκόλυνε συνολικά την όλη εκδρομή, συνιστώντας μια πολύ καλή επιλογή για κάθε ταξίδι στη χώρα αυτή.

4. Η άποψη μου για τους Πολωνούς -αντίθετα με ότι λέγεται- ενισχύθηκε περισσότερο με την τρίτη επίσκεψη μου στη χώρα. Προσωπικά αντιμετώπισα μόνο καλές κι ευγενικές συμπεριφορές, δε μπορώ να ‘χω παράπονο.

6. Αρκετές και οικονομικές οι επιλογές για φαγητό, ποτό και διασκέδαση στο Rzeszów, δε θα δυσκολευτεί κανείς αν ποτέ βρεθεί εκεί. Στην Κρακοβία πάλι τα πράγματα είναι λίγο – πολύ γνωστά, πρόκειται για την πιο τουριστική πόλη της χώρας άλλωστε.

7. Η Πολωνική κουζίνα είναι σταθερή αξία, με γεύσεις αρκετά προσιτές στα δικά μας δεδομένα. Ομοίως και οι μπύρες τους από δεξαμενή αλλά και οι πατροπαράδοτες βότκες τους. Να τα δοκιμάσετε οπωσδήποτε όλα.

8. Για τα οικονομικά το έχω ξαναπεί σ’ αυτή τη χώρα, το αναλύω και μέσα στην ιστορία μου. Όλα σε τιμές 30% και κάτω σε σχέση με την Ελλάδα, καθιστώντας την Πολωνία ευρύτερα ως μια από τις οικονομικότερες εκδρομές που μπορεί να κάνει κάποιος, ξεκινώντας από εισιτήρια, ξενοδοχεία, μουσεία, αξιοθέατα, εστίαση και πάει λέγοντας.

9. Όλα τα παραπάνω και επίσκεψη με την επίσκεψη δίνουν στη χώρα αυτή τα πρωτεία όσον αφορά την επιλογή μου για εκδρομή στην Ευρώπη. Εγγύηση!


Ραντεβού στην επόμενη ιστορία, στη Πολωνία ή σε κάποια άλλη χώρα.
Ραντεβού πάντα ψηλά πάνω απ’ τα σύννεφα! ;)

Cover_end.jpg
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Άλλη μια όμορφη εκδρομή, μπράβο ρε ψηλέ!
Πάντως δεν πρέπει να θεωρούμε τίποτα δεδομένο, λίγα χρόνια πριν υπήρχαν πτήσεις από Αθήνα για οκτώ αεροδρόμια της Πολωνίας (Βαρσοβία, Κρακοβία, Ζέσουφ, Γουτζ, Κατοβίτσε, Γκντανσκ, Βρότσλαβ, Πόζναν, πιθανόν και Μπίντγκοστς από Θεσσαλονίκη), πλέον δεν έχει ξεμείνει σχεδόν τίποτα! Άντε να ξαναβάλεις στο πρόγραμμα προορισμούς που για επουσιώδεις λόγους (δικούς σου ή συχνότερα, της παρέας) είχες αναβάλει... Εσύ ψηλέ πας μόνος σου και ξέγνοιασες!
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Άλλη μια όμορφη εκδρομή, μπράβο ρε ψηλέ!
Σ' ευχαριστώ πολύ! Ήταν μια εκδρομή - ζαριά που ευτυχώς βγήκε, αν και η Πολωνία αποτελεί εγγύηση.
Πάντως δεν πρέπει να θεωρούμε τίποτα δεδομένο
Αυτό είναι το μόνο σίγουρο, πολλα δρομολόγια δε βγαίνουν και κόβονται, οπότε όταν το βρίσκεις το τσιμπάς, σ' αυτά δε χωράνε αναβολές.
Εσύ ψηλές πας μόνος σου και ξέγνοιασες!
Εν μέρει ναι. Πάντα υπάρχει τρόπος. ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.545
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom