Φινλανδία Salla-In the middle of nowhere...

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
All the world 💓
Το πρωί ήρθε...Στη ζεστασιά του δωματίου με το τσαγάκι στο χέρι απολάμβανα από το μεγάλο παράθυρο την απαλότητα του λευκού στα απέραντα έλατα...Αληθινός πίνακας ζωγραφικής!Η ώρα 9 και το χάραμα ερχόταν δειλά δειλά και έτσι είπα να ξυπνήσω τον άγγελό μου να το απολαύσουμε παρέα.Αυτό που με εντυπωσίαζε πολύ ήταν το γεγονός ότι στο σπίτι κυκλοφορούσαμε με τα φανελάκια και έξω επικρατούσε το απόλυτο ψύχος!!!Τί πιο ωραίο αυτή την ώρα από ένα χορταστικό πρωινό???Κι έτσι κινήσαμε για την αίθουσα του πρωινού.Γάλα,γιαουρτάκια,όλων των ειδών μαρμελάδες και νοστιμότατα κεκάκια ήταν μερικές από τις επιλογές μας.Αφού απολαύσαμε το γεύμα μας και καλημερίσαμε το ευγενικό και πάντα χαμογελαστό προσωπικό κατευθυνθήκαμε προς το δωμάτιο για να βγάλουμε το πρόγραμμα της μέρας.
-Θέλω έλκηθρα σήμερα!!!!
-Φύγαμε τότε για το πάρκο!!!
Και χωρίς δεύτερη σκέψη ετοιμαστήκαμε για το reindeer park!Ισοθερμικά,διπλές κάλτσες,ρούχα-πανοπλία,μπότες για σκί και έτοιμοι άλλη μια .....παγωμένη μέρα δράσης!Και σήμερα ο ήλιος σύμμαχος μας.Η θερμοκρασία όμως σταθερή στους -25.Έξω απόλυτη ηρεμία...Θαρρείς και το μέρος είναι ξεχασμένο στο χρόνο.Μόνο εσύ παρέα με το μεγαλείο της φύσης!Το ταξί-λεωφορειάκι έφτασε και σε 10' βρισκόμασταν στο πάρκο των ταράνδων.Μία τεράστια κατάλευκη έκταση με καλυβίτσες-τίπια γύρω γύρω,δεμένα χάσκις σε κάθε γωνιά και πολλούς πολλούς ταράνδους!!Στο σαλέ για πρώτη φορά στο ταξίδι αυτό συνάντησα κόσμο,πολύ κόσμο.''Μα καλά!Πού κρύβονταν όλοι αυτοί??''.Αλλά μη φανταστείτε ήταν όλοι τουρίστες...Και αφού αγοράσαμε μερικά σουβενίρ κλείσαμε 1hr reindeer safari και 1hr huskies safari.266 ευρώ παρακαλώ!!
-Απολάυστε το τσάι σας και θα έρθει σε λίγο ο οδηγός σας να σας πάρει.
Και έτσι έγινε.Σε μερικά λεπτά ο γλυκός Λάπωνας Λαρς μας οδήγησε στα οχήματά μας.Τί άλλο από 2 μεγάλα έλκηθρα.''Ο καθένας έχει το δικό του έλκηθρο και καθοδηγεί τον τάρανδο του.Επειδή το ζώο είναι μεγάλο θέλει να το τραβάς δυνατά για να μην χάσει την πορεία του.Εγώ θα βρίσκομαι μπροστά σας και θα ακολουθείτε τη ρότα μου.'', ήταν τα λόγια του φίλου Λαρς.....
-Τα κατάλαβες???
-Ναι μωρό μου!Γιατί χαζή είμαι?
-Να το τραβάς.Ο τάρανδος δεν είναι η φρου-φρου σου.Είναι ζόρικο ζώο.
-Όχου!Με κουράζεις.Άσε με σε παρακαλώ να απολαύσω τη βόλτα μου!
Και το σαφάρι αρχίζει...Το κρύο κάτι παραπάνω από τσουχτερό αλλά ο ήλιος πιστός φίλος.Χαμένοι για άλλη μια φορά στη μαγεία της φύσης...Εγώ και το έλκηθρό μου...
-Όπα!Όπα!Τί γίνεται?Virtanen!!!Πού πας???Μη φεύγεις από την πορεία!
-Τί έγινε??Πού είσαι?????
-Ελάτε πίσω!!!!Ο Virtanen φέυγει....
Και έτσι βρέθηκα να φωνάζω για βοήθεια στη μέση του πουθενά...Ο γλυκός ταρανδούλης μου ήταν ανεξάρτητο πνεύμα πώς να το κάνουμε!Μερικά λεπτά αργότερα και αφού βρήκαν τα ίχνη μου....
-Δεν σου είπα να τον τραβάς???
-Εσύ φταις!Εσύ με γρουσούζεψες!
-Τί να σου πω???Πες μου τί???
-:bleh::bleh::bleh::bleh::bleh:
Ξαναχαράζοντας πορεία,βρεθήκαμε μετά από λίγο σε ένα χώρο με μωράκια-ταράνδους και κάναμε στάση για να τα ταίσουμε.Πραγματικά πανέμορφα ζώα!Ο φίλος Λαρς μας εξηγούσε γιατί για τους Λάπωνες η σημαντικότητα τους είναι μεγάλη.Χρησιμοποιούν το κρέας τους για φαγητό,πίνουν το γάλα τους,χρησιμοποιούν το δέρμα τους,τα κέρατα τους από τα οποία κατασκευάζουν διάφορα αντικείμενα.Ακόμα είναι οδηγοί γιατί για τους ανθρώπους της Λαπωνίας τα έλκηθρα είναι πραγματικά οχήματα.
Ταίσαμε τα ταρανδάκια,βγάλαμε φωτογραφίες και διασχίζοντας το δάσος επιστρέψαμε πίσω.Ένα διάλλειμα στο σαλέ για λίγη ζεστασιά ήταν ότι χρειαζόμασταν.Εκεί ο Λαρς μας παρέδωσε τα διπλώματά μας(!!!) και μας χάρισε από ένα κολιέ από κέρατο ταράνδου.Ο ήλιος είχε χαθεί και σειρά τώρα είχαν τα χάσκις.Τα πράγματα όμως αυτή τη φορά δεν θα ήταν τόσο μαγικά.....Έχοντας πάρει το κολάι στην οδήγηση(και διπλωματούχοι παρακάλω!) αφού χαιρετίσαμε τα όμορφα σκυλάκια επιβιβαστίκαμε στο όχημα και όπου φύγει φύγει!!Κυριολεκτικά!!!Τα χάσκις έτρεχαν παααααάρα πολύ γρήγορα!!!Είχα συνεχώς την αίσθηση πως θα φύγω από το έλκηθρο και θα με μαζεύουν με τα κουταλάκια!Αυτό όμως ήταν το λιγότερο..Άρχισα ξαφνικά να νιώθω κάπως περίεργα τα δάχτυλα των χεριών μου...Σαν να έκαιγαν...''Μπα!Ιδέα μου είναι...'' σκέφτηκα και συνέχισα να απολαμβάνω τη βόλτα μου...Ο ουρανός είχε πάρει ένα φανταστικό μωβ χρώμα!!Σαν όνειρο...Κάναμε μια στάση για φωτογραφία και για να φάνε λίγο χιόνι τα σκυλάκια.Εγώ εξακολουθούσα να μην νίωθω τα δάχτυλα μου και τα μάτια μου άρχισαν να τσούζουν από την παγωνιά.Η απώλεια του ήλιου δεν μου είχε κάνει και πολύ καλό..Η ώρα κύλησε αρκετά παγωμένα και αγχωμένα αυτή τη φορά ώσπου φτάσαμε στο σαλέ και αφού παραλάβαμε για άλλη μια φορά τα διπλώματά μας γρήγορα γρήγορα βγάλαμε τα γάντια μας...Και τ θέαμα δεν ήταν και τόσο ευχάριστο.Οι πέτσες από 2 μου δάχτυλα είχαν ξεκολλήσει....Ααααχχχ!!!!Τσούζει.....Εμπειρία που δεν θέλω να θυμάμαι.Ευτυχώς όμως που ο πόνος κράτησε λίγο.Η ώρα είχε πάει 5,είχε νυχτώσει φυσικά και συνειδητοποιούμε πως είμαστε θεονήστικοι!
-Τί λες για μια επίσκεψη στο hut του πάρκου??
-Έχω ήδη παραγγείλει!!!
Και σε λίγα λεπτά βρισκόμασταν στην ζεστή καλυβίτσα Starry Sky Hut,λίγα μόνο μέτρα από το σαλέ.Σούπες λαχανικών και κεφτεδάκια ταράνδου ήταν οι γαστρονομικές μας επιλογές και πολύ επιτυχείς όπως αποδείχτηκαν!Γευματίσαμε δίπλα στο τζάκι και αφού χαρήκαμε κι ένα γλυκό από μούρα,καλέσαμε ταξί να μας μεταφέρει στο ξενοδοχείο μας.''Γλυκό μου σπιτάκι!'' αναφώνισα μόλις άνοιξα τη πόρτα του σπιτιού.
-Η σάουνα μας περιμένει !!!
-Φινλανδία σ'αγαπώ !!!
Και έτσι ξέχασα και δάχτυλα και τσουξίματα και όλα:haha:
Μετά τη σάουνα επισκεφθήκαμε το μπαρ για μία μπύρα και μία παρτίδα....μπιλίαρδο!Τελικά οι μπύρες γίναν..... ε....ε.....δεν θυμάμαι:bleh: και οι παρτίδες ατελείωτες!Ελαφρώς ζαλισμένοι και ''ωραίοι'' φύγαμε για το ζεστό μας κρεβατάκι.
-Ούτε απόψε βγήκε το Βόρειο Σέλας...Γ@μ@τό!Λες να μην το δούμε???
-Think positive......Καληνύχτα άγγελέ μου.....
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Πολύ ωραία και σήμερα! Με τα χέρια σου τι έκανες? Σου πέρασαν γρήγορα???
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Παρα πολυ ωραια ιστορια και ιδιαιτερος ο τροπος που μας τα γραφεις. Ερωτηση φοραγες μποτες του σκι; Εγω δε μπορω να περπατησω με τις μποτες παρα μονο τις φοραω οταν ειναι να κανω σκι.
 

deka

Member
Μηνύματα
471
Likes
347
Επόμενο Ταξίδι
Mama Africa
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού/Γουατεμάλα/Ν.Πάσχα
Τι όμορφη ιστορία!!! :) Και οι φωτογραφίες παραμυθένιες... κάθομαι και χαζεύω τα πάλλευκα τοπία!
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πραγματοποιήθηκε :D
Πόσο ζηλεύω,τι ωραία!Με την φωτογραφική και τόσο κρύο δεν είχες πρόβλημα ,δεν έπεφτε πολύ γρήγορα η μπαταρία?
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
All the world 💓
Πολύ ωραία και σήμερα! Με τα χέρια σου τι έκανες? Σου πέρασαν γρήγορα???
Ευχαριστώ πολύ!Ευτυχώς έγινε γρήγορα ανάπλαση του δέρματος και με τη βοήθεια αλοιφής.Ήταν επιφανειακό.
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
All the world 💓
Παρα πολυ ωραια ιστορια και ιδιαιτερος ο τροπος που μας τα γραφεις. Ερωτηση φοραγες μποτες του σκι; Εγω δε μπορω να περπατησω με τις μποτες παρα μονο τις φοραω οταν ειναι να κανω σκι.
Σέυχαριστώ πολύ!Φορούσα apres-ski μπότες.:)
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
All the world 💓
Πόσο ζηλεύω,τι ωραία!Με την φωτογραφική και τόσο κρύο δεν είχες πρόβλημα ,δεν έπεφτε πολύ γρήγορα η μπαταρία?
Η αλήθεια είναι πως με το ζόρι κρατούσε 1μέρα η μπαταρία.Κι αυτός ήταν κι ο λόγος που δεν έβγαλα πολλές φωτογραφίες-πράγμα που δεν συνηθίζω να κάνω στα ταξίδια μου;)
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
Η αφήγησή σου με παρασύρει στο ταξίδι σας...Οι φωτογραφίες σου είναι πραγματικά παραμυθένιες..
 

thalia 35

Member
Μηνύματα
158
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Πολύ όμορφες φωτογραφίες annoulita αλλά βρε παιδί μου μ' αυτές τις βόλτες σας στο δάσος δεν φοβηθήκατε μην συνταντήσετε κανένα λυκάκι ή καμμία αρκουδίτσα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.625
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom