Φινλανδία Salla-In the middle of nowhere...

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
All the world 💓
Πολύ όμορφες φωτογραφίες annoulita αλλά βρε παιδί μου μ' αυτές τις βόλτες σας στο δάσος δεν φοβηθήκατε μην συνταντήσετε κανένα λυκάκι ή καμμία αρκουδίτσα;
Χαχα!!Θέλω να πιστεύω πως ήξεραν που μας πήγαιναν...:roll: Αλλά όχι,δεν είχα τέτοια εμπειρία!
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
All the world 💓
Από το παράθυρο του δωματίου καλωσορίσαμε άλλο ένα ''αργοπορημένο'' ξημέρωμα του Αρκτικού κύκλου.Η άτμοσφαιρα βαριά και το κρύο ακόμα πιο δυνατό.Το πρόγραμμα σήμερα έχει σκι:clap:και εγώ για κανένα λόγο δεν το ακυρώνω!Όσο κρύο και να έχει!Αφού απολαύσαμε και σήμερα το υπέροχο λαπωνέζικο πρωινό,ντυθήκαμε με τις πανοπλίες μας και βάλαμε πλώρη για το ski resort,5' με τα πόδια από το ξενοδοχείο.Το μέρος είναι ιδανικό για αρχάριους κυρίως γιατί δεν έχει κόσμο και ο δάσκαλος είναι διαθέσιμος και πρόθυμος να σε οδηγήσει στις κατάλευκες πίστες του.Ακούγεται μάλιστα πως εδώ μπορεί κανείς να βρει τις καλύτερες πίστες που υπάρχουν σε ολόκληρη τη Φινλανδία.Γι'αυτό λοιπόν,λάτρεις του σκι,βάλτε πλάνο για Salla και εδώ είμαι έγω!;)Το πρόγραμμα λοιπόν έλεγε cross-country skiing trip-διάρκειας 3ωρών.Έτοιμοι με τον εξοπλισμό μας και αφού φτιάχτηκε μια ομάδα 10 ατόμων το ταξίδι ξεκίνησε!!!Η πίστα σχετικά εύκολη και η πορεία απλά μαγική...Αίσθηση απόλυτης ελευθερίας...Εγώ,τα πέδιλά μου και το πυκνό πυκνό χιόνι....Υπήρξαν στιγμές που ξέχναγα πού βρισκόμουν και με ποιόν...Η ώρα κυλούσε και δεν ήθελα να τελειώσει αυτό το παραμύθι με τίποτα...Ώσπου φτάσαμε σε μία καλύβα(Tunturilampi-hut) για ζεστά λουκάνικα και τσαγάκι...Η θέα πανέμορφη μα τα λουκανικάκια πώς να το κάνουμε ήταν ακόμα πιο όμορφα!:haha:Και ναι καλά καταλάβατε!Ήταν λουκάνικα ταράνδου!Για ακόμα μία φορά τον τιμήσαμε τον αγαπημένο Rudolf!!Απολαύσαμε το τσάι μας με τους φίλους Σουηδούς και έτσι φρέσκοι και χορτάτοι κινήσαμε για το resort.Η ώρα είχε πάει 4.30μμ και άρχιζε κιόλας να σκοτεινιάζει.Αφού αφήσαμε τον εξοπλισμό και τραβήξαμε μερικές φωτογραφίες με την ομάδα,το πνεύμα μας οδηγούσε στο σαλέ για τί άλλο???Για πίτσα και μπύρα:clap::clap: Ο χώρος ζεστός με χαμηλό φωτισμό,όπως άλλωστε και σε κάθε χώρο στην περιοχή για να προσαρμόζεσαι λένε με τη μικρή διάρκεια της ημέρας.
-Είσαι για μια παρτίδα μπιλιάρδο ή θα μας κλαφτείς και πάλι πως κάηκαν τα χεράκια σου από το κρύο και δεν μπορείς να πιάσεις καλά τη στέκα γι'αυτό κι έχασες εχθές και....μπλα....μπλα....μπλα:haha::haha::haha:
-Άντε χάσου βρε χαζό!!Εγώ ποτέ δεν κλαίγομαι...Αλλά τα χεράκια μου υποφέρουν....Και εσύ δεν κάνεις τίποτα γι'αυτό...
-Μικρή!Άσε τα ψόφια σε'μενα που μόλις είδες μπύρα τα ξέχασες όλα!
-Μμμμ...Λες βλακείες...I DO accept the challenge boy!
Κι έτσι βρεθήκαμε στο μπαρ του ξενοδοχείου μας(αφού αλλάξαμε πρώτα ρούχα μιας και ήταν μούσκεμα!).Είχε βραδιά καραόκε απόψε αλλά προτιμήσαμε το δικό μας τουρνουά!Και κάπου εκεί,χαμένοι στο δικό μας παιχνίδι...
-Hey you guys!!Hurry up!!Aurora Borealis has come !!!!!
-What????????????
Με δυο λόγια...ένα όνειρο...Εγώ με τον άγγελό μου αγκαλιά κάτω από το φαντασμαγορικό πράσινο πέπλο του Βόρειου Σέλας.Ο ουρανός είχε βαφτεί με πράσινα και ροζ φώτα τα οποία παίρνανε σχήματα και δημιουργούσαν εικόνες που και ο πιο τρελός νους δεν μπορεί να συλλάβει...
-Δεν το πιστεύω!Η φωτογραφική δεν έχει μπαταρία:cry:
-Αγάπη μου αυτό ούτε με λόγια περιγράφεται ούτε αποτυπώνεται σε φωτογραφικές μηχανές και κάμερες..
Κι έτσι έμεινα να το απολαμβάνω και να ρουφάω και την τελευταία σταγόνα της μαγικής αυτής βροχής!Ένα όνειρο μόλις έγινε πραγματικότητα!!
Κι έτσι γεμάτοι από συναισθήματα κατευθυνθήκαμε προς το σπιτάκι μας...Δεν ζήταγα τίποτε άλλο για σήμερα....Μόνο μια ζεστή αγκαλιά να κοιμηθώ.....
 

deka

Member
Μηνύματα
471
Likes
347
Επόμενο Ταξίδι
Mama Africa
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού/Γουατεμάλα/Ν.Πάσχα
-Hey you guys!!Hurry up!!Aurora Borealis has come !!!!!
-What????????????
Νόμιζω ότι ήταν μια καταπληκτική εμπειρία! Είστε πολύ τυχεροί που την ζήσατε! :clap: Και σε άλλα τέτοια εύχομαι!
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
All the world 💓
Το πρωινό μας θελήσαμε να το περάσουμε μέσα στο χουχουλιάρικο σπιτάκι μας και να το απολαύσουμε για μερικές ακόμες ώρες μιας και το μεσημέρι θα αφήναμε πίσω μας το πανέμορφο και μακρυνό Salla και θα κατευθυνόμασταν νότια προς το Ροβανιέμι...Ο καιρός αρκετά καλός με ηλιοφάνεια και θερμοκρασία στους -10.Παίρνοντας το πρωινό πλάι στο τζάκι,συζητούσαμε για το πόσο τυχεροί σταθήκαμε που είδαμε με τα μάτια μας αυτό το υπερθέαμα που λέγεται Βόρειο Σέλας!!!Και κάπου εκεί συνειδητοποίησα πως πλάι σε αυτόν τον άνθρωπο πολλά όνειρα μου έχουν γίνει πραγματικότητα...και συνεχίζουν να γίνονται...Η ώρα είχε πάει 11 και 12.30μμ το λεωφορείο αναχωρούσε για Ροβανιέμι.Χωρίς λοιπόν δεύτερη σκέψη ετοιμάσαμε βαλίτσες,αφήσαμε στην ιδιοκτήτρια του σπιτιού ένα αναμνηστικό προς ένδειξη ευγνωμοσύνης για την υπέροχη φιλοξενεία και κινήσαμε για το σταθμό του λεωφορείου.Στο δρόμο παρατηρούσα το αραιοκατοικημένο αυτό χωριό και δεν μπορούσα να πιστέψω πως υπάρχουν μέρη στον κόσμο που είναι τόσο ήρεμα και γαλήνια..
Το λεωφορείο ξεκίνησε στην ώρα του και σε 1 ώρα ακριβώς βρισκόμασταν στην πόλη του αγαπημένου σε όλους μας Άη Βασίλη.Ήμασταν περίεργοι να δούμε πώς είναι επιτέλους το χωριό αυτού του γλυκήτατου και γενναιόδωρου κυριούλη που κάθε χρόνο τοοοόσα παιδάκια επιθυμούν να συναντήσουν....Πρώτη μας στάση στο ξενοδοχείο για να αφήσουμε τα πράγματά μας.Η οικοδέσποινα μάς υποδέχτηκε κρατώντας ένα δίσκο με λιχουδιές από βατόμουρα και σύκα.Ενθουσιασμένοι από τη χειρονομία αυτή,τιμήσαμε τα υπέροχα γλυκάκια και κάτσαμε στη σάλα του ξενοδοχείου που μας υπέδειξε η κυρία ώστε να μας γνωρίσει!Μα τί φιλοξενία!!Η κυρία αυτή απ'ότι μας πληροφόρησε ήταν λάτρης της Ελλάδας και κάθε χρόνο ταξιδεύει με τον άντρα της και τα παιδιά της στα ελληνικά νησιά.Ύστερα από κάποιες απόπειρες να μας μιλήσει στα Ελληνικά,μας έδωσε ό,τι πληροφορία ήταν απαραίτητη για να κινηθούμε στο Ροβανιέμι τη μία και μοναδική μέρα που θα μέναμε.Το πρόγραμμα λοιπόν είχε επίσκεψη στο Santa Claus Village!!Βγήκαμε από το ξενοδοχείο και ακριβώς απ'έξω υπήρχε στάση για το λεωφορείο 8 που θα μας οδηγόυσε στο χωριό,λίγα χιλιόμετρα έξω από την πόλη.Το λεωφορείο ήρθε και σε λιγότερο από 20λεπτά.....voila!!!Το περίφημο χωριό,ένα έξυπνο τέχνασμα των Φινλανδών να βγάλουν λεφτά πιάνοντας όλους εμάς τους τουρίστες κορόιδα!!!Για να τα πάρω όμως από την αρχή...Πρόκειται για ένα πάρκο το οποίο φιλοξενεί τον Αη Βασίλη(Santa Claus Main Office), το ταχυδρομείο του-όπου κάθε χρόνο εκατομμύρια γράμματα καταφθάνουν(Santa Claus Post Office),δεκάδες μαγαζιά με ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ σουβενίρ και ένα ψευτο-παρκάκι με χάσκι και ταράνδους.Σαν χώρος και σαν ατμόσφαιρα είναι συμπαθητικό αλλά σε καμμία περίπτωση δεν αξίζει να κάνετε τόσα χιλιόμετρα μόνο για το θέαμα αυτό!Αφού λοιπόν ήρθαμε που ήρθαμε μέχρι εδώ αρχίσαμε την εξερεύνηση του χώρου.Περιπλανηθήκαμε στα διάφορα μαγαζάκια,αγοράσαμε μερικά δώρα και κάναμε στάση στο ''γραφείο'' του Αη Βασίλη για να τον δούμε και να βγάλουμε φωτογραφία. Η ουρά αρκετά μεγάλη και ο χρόνος παραμονής με τον στρουμπουλό κυριούλη για φωτογραφία μόνο 1,5 λεπτό!!:shock::shock::shock: Μπαίνοντας στο δωματιάκι,αντικρύζουμε έναν γλυκό κυριούλη με μακρυά γενειάδα,φορώντας την κόκκινη στολή και μάλλινες καλτσούλες!Μας καλωσόρισε με ένα πλατύ χαμόγελο και αφού μας ρώτησε από πού είμαστε μας χαιρέτησε στη γλώσσα μας ‘’Χοχο!Καλησπέρα στην όμορφη Ελλάδα !! ’’ .Ο χρόνος μας τελείωνε και γρήγορα γρήγορα του ζητήσαμε να φωτογραφηθούμε παρέα με τη φανέλα της Ομάδας( !!!!) και φυσικά δέχτηκε αφού ευχήθηκε-στα ελληνικά πάντα-καλή επιτυχία Πανατινάικος!!!! Τον χαιρετήσαμε,του έδωσα ένα φιλάκι και αφήσαμε πίσω μας το δωμάτιο του διάσημου αυτού ''Αγίου’’.΄Λίγα δευτερόλεπτα μετά πήραμε την κρυάδα μας από ένα ξωτικό…
-Ποίο τύπο φωτογραφίας θα θέλατε?5 card-postals ,1 φώτο 21x24 ή 1 μεσαία και 2 μικρές ?
-Ας πάρουμε τα 5 αγαπούλα τι λες?
-Ναι αμέ!Πόσο έχει γλυκό μου ξωτικό?
-40ευρώ!!!!!
-Αη Βασίλη δεν ήθελες αγαπούλα???Σκάστα τώρα τα ωραία μας λεφτάκια
-Έλα μωρέ μια φόρα έρχεσαι…,απαντούσα ενώ από μέσα μου μετάνιωνα την ώρα και την στιγμή που δεν άκουγα τον αγαπημένο μου να μείνουμε άλλη μία μέρα στο Salla από το να επισκεφθούμε την προσωποποίηση της απάτης!
Κι κάπως έτσι αφήσαμε τον Βασιλάκη και κινήσαμε για τα gift shops στα οποία καταθέσαμε άλλα 100 περίπου ευρώ σε μικροδωράκια.Τα ήθελε ο κώλος μας θα πείτε ε??? Βολτάραμε λίγη ακόμα ώρα στο πάρκο και γύρω στις 4 όπου άρχισε να νυχτώνει κινήσαμε για την πόλη για φαγητό!Να σημειώσω πως αυτό που μου άρεσει στο πάρκο ήταν ο ξύλινος στύλος με τα βέλη προς κάποιες πόλεις και ο αριθμός των χιλιομέτρων πάνω σε αυτά που αντιπροσώπευαν τα χιλιόμετρα που διανύει κάθε χρόνο ο Βασιλάκης προκειμένου να στείλει τα δώρα στα τόσα παιδάκια που τον περιμένουνε!Μέχρι να έρθει το λεωφορείο τραβήξαμε μερικές ακόμα φωτογραφίες μιας και η μπαταρία άρχισε να εξαντλείτε..Από τί άραγε…όταν το θερμόμετρο βρίσκεται στους -20???
Κατεβαίνοντας από το λεωφορείο 3 λέξεις βγήκαν απ’τα χείλη μου:
-Όχι άλλο κρύο!!!
-Αυτό δεν λέγεται κρύο μωρό μου…Ψύχος λέγεται!!!
-Τί θα΄λεγες να αφήσουμε στην άκρη τις εννοιολογίες και να βρούμε ένα ΖΕΣΤΟ μαγαζάκι να τσιμπήσουμε κάτι???
Και εκείνη τη στιγμή προβάλλει μπροστά μου σαν όαση μία χαμηλοτάβανη πιτσαρία με τζάκι στο κέντρο της που μας καλούσε να την επισκεφτούμε!!Κι έτσι έγινε..2 άτομα κατεβάσαμε 2 πίτσες γίγας και 2 burgers (με μπιφτέκι ταράνδου για να μην ξεχνιόμαστε!)με αποτέλεσμα να μας κοιτάζει ένα ολόκληρο μαγαζί και προφανώς να αναρωτιέται που τα βάζουμε όπως μας ρώτησε άλλωστε και η ίδια η σερβιτόρα!:haha::haha::haha:
Έξω είχε ήδη σκοτεινιάσει και το μόνο που θέλαμε πια και οι δύο ήταν λίγο χουχούλιασμα στο όμορφο και περιποιημένο δωμάτιο της Ελληνόφιλης οικοδέσποινας.Φορέσαμε πυτζαμούλες,παραγγείλαμε 2 ποτήρια κρασί και αγκαλιά απολαύσαμε τη θέα από τη μεγάλη τζαμαρία μέχρι που μας πήρε ο ύπνος….Η μέρα που ξημέρωνε ήταν δύσκολη….Η μέρα της επιστροφής….
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Πολυ ομορφο και ρομαντικο το ταξιδι σας :)
Φωτογραφια απ'τα δωματια που μεινατε δεν εχετε;
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
All the world 💓
Πολυ ομορφο και ρομαντικο το ταξιδι σας :)
Φωτογραφια απ'τα δωματια που μεινατε δεν εχετε;
Έχουμε δυστυχώς λίγες(όταν επιστρέφαμε στα δωμάτια η μπαταρία λόγω κρύου είχε ήδη εξαντληθεί:( )τις οποίες σκοπεύω να ανεβάσω σύντομα μαζί με μερικές ακόμα.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
!Και κάπου εκεί συνειδητοποίησα πως πλάι σε αυτόν τον άνθρωπο πολλά όνειρα μου έχουν γίνει πραγματικότητα...και συνεχίζουν να γίνονται...
Και πάντα να τέτοια να ζεις Αννουλίτα μου με τον άγγελό σου.
Ευχαριστούμε για τη μαγική-μαγευτική αυτή αφήγηση.
Να είστε πάντα έτσι, αγαπημένοι κι ερωτευμένοι και να πραγματοποιείτε μαζί τα ταξιδιωτικά σας όνειρα.
Παραδέξου όμως , και τα 4 χαρτάκια ΛΑΠΩΝΙΑ δε γράφανε????:p
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
All the world 💓
Και πάντα να τέτοια να ζεις Αννουλίτα μου με τον άγγελό σου.
Ευχαριστούμε για τη μαγική-μαγευτική αυτή αφήγηση.
Να είστε πάντα έτσι, αγαπημένοι κι ερωτευμένοι και να πραγματοποιείτε μαζί τα ταξιδιωτικά σας όνειρα.
Παραδέξου όμως , και τα 4 χαρτάκια ΛΑΠΩΝΙΑ δε γράφανε????:p


Σε ευχαριστώ πολύ κοριτσάρα μου!!!
Σσσσσσ....Μην το πεις πουθενά...:bleh::bleh::bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom