Φινλανδία Salla-In the middle of nowhere...

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
All the world 💓
Αυτό το πρωινό δεν ήθελα με τίποτα να σηκωθώ από το κρεβάτι.Τα ζεστά σκεπάσματα,η γλυκιά αγκαλιά του αγαπημένου μου,το χιονισμένο τοπίο από το παράθυρο του φιλόξενου αυτού δωματίου-όλα συνομωτούσαν ώστε να με κρατήσουν ΕΔΩ,να μην γυρίσω πίσω...Δυστυχώς όμως τα ωραία κρατάνε λίγο!Προσπαθώντας λοιπόν να μην αφήσουμε τη ψυχολογία να πιάσει πάτο,σηκωθήκαμε,φορέσαμε φορμούλες και κατηφορίσαμε για τη σάλα του πρωινού.Άλλο ένα λαπωνέζικο μενού περίμενε να ικανοποιήσει τους ουρανίσκους μας.
-Το όνειρο τελείωσε...Ήρθε η ώρα να ξυπνήσουμε...
-Όχι ακόμα!Μας μένουν κάτι ώρες.Αυτές τις επιστροφής...
-Σωστά!:roll:
Και με αυτές τις σκέψεις στο μυαλό κατευθυνθήκαμε προς το δωμάτιο για το πακετάρισμα.Στις 12.30 μμ το τρένο αναχωρούσε για Ελσίνκι.Μαζέψαμε τα μπογαλάκια μας-ρούχα,εξοπλισμούς,δώρα,σουβενίρ και λοιπά-τραβήξαμε τις τελευταίες φωτογραφίες στη πόλη του Ροβανιέμι και δίχως να καταλάβουμε πώς πέρασε η ώρα βρεθήκαμε στο σταθμό του τρένου.
Απέραντη λιακάδα....κάτι που ευνόησε το ταξίδι μας και το έκανε μαγικό!Κολλημένη στο τζάμι του τρένου χάζευα τα όμορφα χιονισμένα τοπία και αποχαιρετούσα τη Φινλανδία.Βαθειά μέσα μου όμως πίστευα πως αυτή τη χώρα θα την ξαναδώ...Το τρένο ήταν τόσο καθαρό και ήσυχο(κρίμα να μην είναι έτσι και τα ελληνικά:( ) και μιας και απέμεναν αρκετές ώρες για τον τελικό μας προορισμό,έγειρα στο πλάι και παραδόθηκα για λίγο στα χέρια του Μορφέα...
-Ξύπνα αγάπη μου!Φτάσαμε...
-Τόσο γρήγορα????Τί ώρα είναι???
-23.15 ...
Πίσω στην υγρασία της πρωτεύουσας λοιπόν και τα δόντια έτοιμα να πέσουν κάτω πάρα την απαραίτητη φορεσιά-πανοπλία.Το μόνο που σκεφτόμασταν αυτή την ώρα ήταν να ρίξουμε ΚΑΤΙ στα άδεια μας στομάχια.Και έτσι καταλήξαμε σε μια πιτσαρία Ινδού ιδιοκτήτη μιας και ήταν το μόνο που βρήκαμε ανοιχτό,φτηνό και γρήγορο!!!Καταβροχθίζοντας μια πίτσα ο καθένας,πίνοντας μια πέπσι και προσπερνώντας την ταλαιπωρία του ταξιδιού γεμίσαμε μπαταρίες για το επόμενο...Αυτού που θα κατέληγε στο αεροδρόμιο Ελ.Βενιζέλος....
Η ώρα έχει φτάσει 2πμ και σε μερικά λεπτά πρέπει να πάμε για το check in.Έτσι κι έγινε.Μερικές ακόμα άσκοπες βόλτες στο αεροδρόμιο Vantaa και ήρθε η ώρα της επιβίβασης...Σε λίγες ώρες θα πατάμε ελληνικό έδαφος...Αντίο αγαπημένη Φινλανδία......


ΤΕΛΟΣ
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
All the world 💓
Γιατί είναι ακόμα στις σε εξέλιξη ???:(
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Πανέμορφη η ιστορία σου και οι φωτογραφίες σου παραμυθένιες!!! Με ταξίδεψες...θέλω τόσο να πάω με τον καλό μου σε αυτό το φανταστικό μέρος...και ας κάνει παγωνιά! :D Καλά ταξίδια γλυκιά μου!
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
All the world 💓
Πανέμορφη η ιστορία σου και οι φωτογραφίες σου παραμυθένιες!!! Με ταξίδεψες...θέλω τόσο να πάω με τον καλό μου σε αυτό το φανταστικό μέρος...και ας κάνει παγωνιά! :D Καλά ταξίδια γλυκιά μου!
Σε ευχαριστώ πολύ!!!!!!Πραγματικά είναι φανταστικό μέρος!Βάλτε πλώρη και εδώ είμαι εγώ για περαιτέρω πληροφορίες:D:D:D Καλά ταξίδια σε όλους μας;)
 

marino stella

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ!!

ΠΟΣΟ ΣΑΣ ΣΤΟΙΧΗΣΑΝ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ΜΕΤ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ ΣΥΝ ΤΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ΤΟΥ ΤΡΕΝΟΥ?
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
All the world 💓
ΠΟΣΟ ΣΑΣ ΣΤΟΙΧΗΣΑΝ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ΜΕΤ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ ΣΥΝ ΤΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ΤΟΥ ΤΡΕΝΟΥ?
Από Αθήνα-Ελσίνκι με Malev(η οποία πια έχει κλείσει)το άτομο μετ'επιστροφής 160e και από Ηelsinki-Kemijarvi και πίσω 170e.Από Kemijarvi πήραμε λεωφορείο για τον τελικό μας προορισμό που ήταν το Sallatunturi και η τιμή του εισητηρίου αν θυμάμαι καλά ήταν περίπου στα 10e.
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στο κεντρο της Γης
Τι ωραια ιστορια..μου ειχε ξεφυγει..
αληθεια το τρενο απο Ελσινκι για Ροβανιεμι ηταν απευθειας? σκεφτομουν ενα ταξιδι με τρενο ως εκει και απο κει με μηχανη να βρεθω βορεια Νορβηγια, αλλα απο οτι ειχα δει - τελευταια - νομιζω επρεπε να αλλαξεις τρενο καπου
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
All the world 💓
Τι ωραια ιστορια..μου ειχε ξεφυγει..
αληθεια το τρενο απο Ελσινκι για Ροβανιεμι ηταν απευθειας? σκεφτομουν ενα ταξιδι με τρενο ως εκει και απο κει με μηχανη να βρεθω βορεια Νορβηγια, αλλα απο οτι ειχα δει - τελευταια - νομιζω επρεπε να αλλαξεις τρενο καπου
Καλησπέρα! Τουλάχιστον όταν ταξιδέψαμε εμείς το 2011 ήταν απευθείας από Ελσίνκι Ροβανιέμι. 12 περίπου ώρες η διαδρομή. Τώρα δεν γνωρίζω αν έχει αλλάξει κάτι
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.501
Πολύ ωραία ιστορία, αλλά υπάρχει πρόβλημα με τις φωτογραφίες. Είναι πάνω στο κείμενο και δεν μεγαλώνουν με κλικ, υπάρχει τρόπος να διορθωθεί?
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
All the world 💓
Πολύ ωραία ιστορία, αλλά υπάρχει πρόβλημα με τις φωτογραφίες. Είναι πάνω στο κείμενο και δεν μεγαλώνουν με κλικ, υπάρχει τρόπος να διορθωθεί?
Ευχαριστώ πολύ! Δεν γνωρίζω πώς διορθωνεται αυτό...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom