ΗΠΑ San Francisco – Yosemite - Los Angeles – Grand Canyon – Las Vegas

D

Delmem38110

Guest
Σχετικα με το προβλημα που ανεφερα για τις εταιρειες ενοικιασης αυτοκινητων, που δεχονται μονο πιστωτικες και οχι debit cards που εχουμε εμεις: αν εκδωσω REVOLUT θεωρειται πιστωτικη καρτα? Μηπως τσαμπα σπαω το κεφαλι μου...
θα τους δώσεις μια κάρτα που πρέπει να έχει το ποσό εγγύησης για μπλοκάρισμα μέσα. η ρεβολουτ νομίζω κάνει.
όπως και να έχει πρέπει να εκδώσεις μια για να εξυπηρετηθείς φτηνά στην Αμερική.

θα σου πρότεινα να μείνεις αν βρεις κάτι σε λογικές τιμές κοντά στην αποβάθρα 39. είναι πιο τουριστική περιοχή. δες εδώ.
Fisherman's Wharf San Francisco

Η Revolut δεν είναι πιστωτική και χωρίς πιστωτική κάρτα δεν δίνουν αυτοκίνητο στις ΗΠΑ
η ρεβολουτ δεν θεωρείται χρεωστική αλλά ούτε και πιστωτική. έχω ακούσει χωρίς να είμαι 100% σίγουρος ότι μπορείς να νοικιάσεις αμάξι αρκεί να υπάρχει το αντίτιμο που θα μπλοκάρει το γραφείο ενοικίασης μέσα. φίλος μου με μέταλ έκανε ενοικίαση στην Ιταλία κανονικά.
προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει αλλά ένα τσατ με την εξυπηρέτηση θα λύσει το πρόβλημα για τον ενδιαφερόμενο.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Νομίζω εξαρτάται από την εταιρία. Κάποιες στην Αμερική έχουν όντως θέμα με τις χρεωστικές όποτε καλό θα ήταν πρώτου κλείσετε κάτι να επικοινωνήσετε με την εταιρία που σας ενδιαφέρει για να το διευκρινίσετε.

Δε θα πάθετε κάτι στην Union Square αλλά η κατάσταση είναι διαφορετική ανά τετράγωνο. Αν είστε πέριξ της πλατείας και προς βόρεια θα είστε πιο καλά απ’οτι νότια και δυτικά. Όσο πιο κοντά στο Civic Centre τόσο το χειρότερα. Προσοχή στα πεζοδρόμια νωρίς το πρωί γιατί μπορεί να μην έχουν καθαρίσει ακόμη περιττώματα (ξανά εξαρτάται από το τετράγωνο που θα είστε). Βέβαια τώρα το κέντρο θα έχει ζωντανέψει κι άλλο, όποτε πιστεύω θα είστε οκ. Προσωπικά προτιμώ την περιοχή Lombard street/Filmore αλλά γούστα είναι αυτά.
 

Manos46

Member
Μηνύματα
586
Likes
2.452
Ονειρεμένο Ταξίδι
???
Πέρα του πιστοποιητικού εμβολιασμού, χρειάζεται κάτι άλλο;
 

hello_its_me

Member
Μηνύματα
72
Likes
16
Γνωριζετε γενικα τι κρατησεις υπαρχουν στις καρτες σε περιπτωση που δεν εκδωσουμε revolut?
 

hello_its_me

Member
Μηνύματα
72
Likes
16
Hello!
Πλησιαζουν οι μερες για το ταξιδι στην Αμερικη και με εχει πιασει ενα μικρο αγχος για τα τυπικα, μην εχω ξεχασει κατι κλπ.
Εχω βγαλει και εστα, εχω εκδοσει και ρεβολουτ για να μαστε πιο ανετοι, εχουμε κλεισει και αμαξι, ολα οκ.

Ηθελα να ρωτησω, σχετικα με τις πληρωμες εκει, επειδη στο θεμα της Revolut καποιος συμφορουμιτης λιγες σελιδες πριν ειχε πει οτι μονο στο uber και στα πρατηρια βενζινης δε μπορουσε να πληρωσει με ρεβολουτ.
Ειχατε αντιμετωπισει κι εσεις τετοιο θεμα, σε περιπτωση που κινουσασταν με revolut?
Υπηρχαν μερη που δεν την δεχονταν?

Με αγχωνει αρκετα το θεμα των πληρωμων, γιατι οπως εχω αναφερει ξανα *δεν εχουμε πιστωτικες* και γνωρίζω οτι κατα βαση οι Αμερικάνοι κινούνται ετσι
 

vasο

Member
Μηνύματα
23
Likes
133
Hello!
Πλησιαζουν οι μερες για το ταξιδι στην Αμερικη και με εχει πιασει ενα μικρο αγχος για τα τυπικα, μην εχω ξεχασει κατι κλπ.
Εχω βγαλει και εστα, εχω εκδοσει και ρεβολουτ για να μαστε πιο ανετοι, εχουμε κλεισει και αμαξι, ολα οκ.

Ηθελα να ρωτησω, σχετικα με τις πληρωμες εκει, επειδη στο θεμα της Revolut καποιος συμφορουμιτης λιγες σελιδες πριν ειχε πει οτι μονο στο uber και στα πρατηρια βενζινης δε μπορουσε να πληρωσει με ρεβολουτ.
Ειχατε αντιμετωπισει κι εσεις τετοιο θεμα, σε περιπτωση που κινουσασταν με revolut?
Υπηρχαν μερη που δεν την δεχονταν?

Με αγχωνει αρκετα το θεμα των πληρωμων, γιατι οπως εχω αναφερει ξανα *δεν εχουμε πιστωτικες* και γνωρίζω οτι κατα βαση οι Αμερικάνοι κινούνται ετσι
Καλημέρα! Αχ με το καλό!!!
Εμείς ταξιδέψαμε Σεπ-Οκτ 22 δεν είχαμε κανένα θέμα ούτε στο Uber ούτε στα πρατήρια καυσίμων που πληρώναμε με Revolut. Το μόνο θέμα στα πρατήρια ήταν ότι δεν τη δεχόταν το μηχάνημα που ήταν δίπλα στην αντλία και πηγαίναμε μέσα στο κατάστημα για να πληρώσουμε.
 

pepakos

Member
Μηνύματα
158
Likes
404
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή 🇦🇷
Hello!
Πλησιαζουν οι μερες για το ταξιδι στην Αμερικη και με εχει πιασει ενα μικρο αγχος για τα τυπικα, μην εχω ξεχασει κατι κλπ.
Εχω βγαλει και εστα, εχω εκδοσει και ρεβολουτ για να μαστε πιο ανετοι, εχουμε κλεισει και αμαξι, ολα οκ.

Ηθελα να ρωτησω, σχετικα με τις πληρωμες εκει, επειδη στο θεμα της Revolut καποιος συμφορουμιτης λιγες σελιδες πριν ειχε πει οτι μονο στο uber και στα πρατηρια βενζινης δε μπορουσε να πληρωσει με ρεβολουτ.
Ειχατε αντιμετωπισει κι εσεις τετοιο θεμα, σε περιπτωση που κινουσασταν με revolut?
Υπηρχαν μερη που δεν την δεχονταν?

Με αγχωνει αρκετα το θεμα των πληρωμων, γιατι οπως εχω αναφερει ξανα *δεν εχουμε πιστωτικες* και γνωρίζω οτι κατα βαση οι Αμερικάνοι κινούνται ετσι
Στο θέμα των καυσίμων καλό θα ήταν να έχεις μετρητά, καθώς όπως θα παρατηρήσεις κ εσύ τα πρατήρια τους έχουν 2 τιμές - μια τιμή για cash (που είναι πιο χαμηλή) και μια τιμή για credit card. Επομένως συμφέρει να έχεις μετρητά για να βάλεις καύσιμα. Επιπλέον έχε υπόψη οτι τα βράδια τα περισσότερα πρατήρια δουλεύουν self service, δηλαδή πρέπει να βάλεις μόνος σου βενζίνη και αναγκαστικά πληρώνεις με κάρτα. Εκεί όντως δεν δεχόνταν την ρεβολουτ το μηχάνημα, αλλα πήγαινες μέσα στον υπάλληλο και προ-πλήρωνες το ποσό που ήθελες να βάλεις και πηγαινες μετα στην αντία και γέμιζες..
 

hello_its_me

Member
Μηνύματα
72
Likes
16
Ευχαριστώ πολύ βρε παιδιά για όλη την βοήθεια αυτον τον μηνα που συνεχώς ζητούσα πληροφορίες. Οκ, άρα δε θα παίζει θέμα γενικώς

Κάτι αλλο που θεωρείτε πως ειναι απαραιτητο να γνωρίζω και αφορα τιποτα διαδικαστικά/τυπικά για εκει;
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Hello!
Πλησιαζουν οι μερες για το ταξιδι στην Αμερικη και με εχει πιασει ενα μικρο αγχος για τα τυπικα, μην εχω ξεχασει κατι κλπ.
Εχω βγαλει και εστα, εχω εκδοσει και ρεβολουτ για να μαστε πιο ανετοι, εχουμε κλεισει και αμαξι, ολα οκ.

Ηθελα να ρωτησω, σχετικα με τις πληρωμες εκει, επειδη στο θεμα της Revolut καποιος συμφορουμιτης λιγες σελιδες πριν ειχε πει οτι μονο στο uber και στα πρατηρια βενζινης δε μπορουσε να πληρωσει με ρεβολουτ.
Ειχατε αντιμετωπισει κι εσεις τετοιο θεμα, σε περιπτωση που κινουσασταν με revolut?
Υπηρχαν μερη που δεν την δεχονταν?

Με αγχωνει αρκετα το θεμα των πληρωμων, γιατι οπως εχω αναφερει ξανα *δεν εχουμε πιστωτικες* και γνωρίζω οτι κατα βαση οι Αμερικάνοι κινούνται ετσι
Με τη Revolut κανένα θέμα απλά όπως ειπώθηκε πρέπει να πάτε μέσα στο πρατήριο για να πληρώσετε πριν ξεκινήσετε τον ανεφοδιασμό καθότι δε γίνεται δεκτή στο μηχάνημα της αντλίας.

Προσοχή να κοιτάξετε τις ρυθμίσεις της Revolut αν έχει επιλογή για εξωτερικό αλλά και τα όρια συναλλαγών και να εχετε το νου σας ότι μπορεί στις πρώτες συναλλαγές να σας ζητήσει επιβεβαίωση μέσω της εφαρμογής όποτε καλό θα ήταν να έχετε Ίντερνετ.

Για τα τυπικά ότι το φιλοδώρημα δίνεται σχεδόν παντού και δε νοείται να μην αφήσετε αν κάτσετε κάπου για φαγητό που σας το σερβίρουν, και ότι οι τιμές που βλέπετε είναι προ φόρων και φιλοδωρήματος.
 

Manos46

Member
Μηνύματα
586
Likes
2.452
Ονειρεμένο Ταξίδι
???
Η διαφορά μεταξύ cash και κάρτα ήταν αμηλητέα, μόνο Revolut και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.769
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Η διαφορά μεταξύ cash και κάρτα ήταν αμηλητέα, μόνο Revolut και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο
Πάντα πρέπει να υπάρχει cash στην Αμερική, υπάρχουν μέρη που δε δέχονται κάρτες όπως πχ τα tours στο Antelope Canyon. Επίσης κάποια βενζινάδικα κάνουν άλλες τιμές για cash και άλλες για κάρτα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.603
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom