Scandinavian Airlines SAS AIRLINES

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.274
No surprise... Τα οικονομικά της εταιρείας είναι χάλια, κόβουν από όπου βρουν, στις πτήσεις δε δίνουν ούτε υγρά μαντηλάκια, ακόμα και στις υπερατλαντικές.

Σε συνομιλία που είχα με το πλήρωμα σε πτήση Κοπεγχάγη-Λος Άντζελες προ 20μερου, μου είπαν ότι αντί για 8 άτομα που είναι κανονικά, βάζουν 6 και αντί για 2 διανυκτερεύσεις, τους δίνουν μόνο 1... Να έχεις κάνει 12ωρη πτήση με μηδέν ξεκούραση λόγω μειωμένου προσωπικού, να φτάνεις στο προορισμό 14:00 και να πρέπει να είσαι 11:00 την επόμενη μέρα στο αεροπλάνο για άλλη μια 12ωρη πτήση.
Εχει δικαίωμα μια εταιρεία να μειώνει το πλήρωμα χωρίς έγκριση της Πολιτικής Αεροπορίας;Δεν ξέρω απλά ρωτάω καθώς πρόσφατα διάβασα ότι η easy αφαιρεί καθίσματα για να μειώσει τους επιβάτες και μετά το πλήρωμα.

EasyJet: Γιατί αφαιρεί καθίσματα από τα αεροπλάνα της | Moneyreview.gr
 

poised

Member
Μηνύματα
874
Likes
6.469
Ο αριθμός των αεροσυνοδών, τουαλετών και... πυροσβεστήρων είναι ανάλογος των επιβατών.
 

Manos46

Member
Μηνύματα
589
Likes
2.461
Ταξίδι-Όνειρο
???
No surprise... Τα οικονομικά της εταιρείας είναι χάλια, κόβουν από όπου βρουν, στις πτήσεις δε δίνουν ούτε υγρά μαντηλάκια, ακόμα και στις υπερατλαντικές.

Σε συνομιλία που είχα με το πλήρωμα σε πτήση Κοπεγχάγη-Λος Άντζελες προ 20μερου, μου είπαν ότι αντί για 8 άτομα που είναι κανονικά, βάζουν 6 και αντί για 2 διανυκτερεύσεις, τους δίνουν μόνο 1... Να έχεις κάνει 12ωρη πτήση με μηδέν ξεκούραση λόγω μειωμένου προσωπικού, να φτάνεις στο προορισμό 14:00 και να πρέπει να είσαι 11:00 την επόμενη μέρα στο αεροπλάνο για άλλη μια 12ωρη πτήση.
Πολύ περίεργο έως επικίνδυνο και παράνομο. Το πλήρωμα είναι ανάλογο του τύπου του αεροπλάνου. Τα στενά ατράκτου έχουν 4 άτομα και τα wide 8. Και επίσης υπάρχει υποχρεωτικό off όταν συμπληρώνονται κάποιες ώρες
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Στην πτήση αυτή πάντως όντως ήταν 6, τώρα για το 24ωρο μπορεί να τους δίνουν μεγαλύτερο off όταν γυρίζουν στη βάση.. Don't shoot the messenger..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πολύ περίεργο έως επικίνδυνο και παράνομο.
Να είσαι σίγουρος ότι είναι εξαιρετικά απίθανο η κρατική αεροπορική εταιρία τριών κρατών της Σκανδιναβίας να κάνει οτιδήποτε παράνομο...
Και εξηγούμαι: Παράνομο σημαίνει ότι κάτι παραβαίνει το νόμο - και νόμος είναι κάτι που ορίζουν κράτη, το καθένα ξεχωριστά. Οπότε ακόμα κι οι αρχές π.χ. της Δανίας ή της ΕΕ αλλάξουν το νόμο για να επιτρέπει μικρότερα πληρώματα, μόλις το αεροσκάφος προσγειωθεί στις ΗΠΑ, την Κίνα ή τη Ζιμπάμπουε, θα έχει παραβεί την εκεί νομοθεσία και θα υπάρχουν κυρώσεις, πιθανώς και συλλήψεις, κάτι που όπως καταλαβαίνετε καμία κρατική αεροπορική εταιρία δεν πρόκειται ποτέ να αφήσει να συμβεί...
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Την επόμενη φορά σε υπερατλαντικό με SAS θα μετρήσω καλύτερα τα κεφάλια και θα δω ποιοι κρύβονται στις τουαλέτες.
 

Manos46

Member
Μηνύματα
589
Likes
2.461
Ταξίδι-Όνειρο
???
Να είσαι σίγουρος ότι είναι εξαιρετικά απίθανο η κρατική αεροπορική εταιρία τριών κρατών της Σκανδιναβίας να κάνει οτιδήποτε παράνομο...
Και εξηγούμαι: Παράνομο σημαίνει ότι κάτι παραβαίνει το νόμο - και νόμος είναι κάτι που ορίζουν κράτη, το καθένα ξεχωριστά. Οπότε ακόμα κι οι αρχές π.χ. της Δανίας ή της ΕΕ αλλάξουν το νόμο για να επιτρέπει μικρότερα πληρώματα, μόλις το αεροσκάφος προσγειωθεί στις ΗΠΑ, την Κίνα ή τη Ζιμπάμπουε, θα έχει παραβεί την εκεί νομοθεσία και θα υπάρχουν κυρώσεις, πιθανώς και συλλήψεις, κάτι που όπως καταλαβαίνετε καμία κρατική αεροπορική εταιρία δεν πρόκειται ποτέ να αφήσει να συμβεί...

Οι αεροσυνοδοί είναι όσες και οι έξοδοι κινδύνου και υπάρχουν και έξτρα σε κάποιες περιπτώσεις για να βοηθούν στο σέρβις. Για αυτό μου φάνηκε περίεργο ο αριθμός των 6 αεροσυνοδών σε wide αεροσκάφος
 

poised

Member
Μηνύματα
874
Likes
6.469
Οι αεροσυνοδοί είναι όσες και οι έξοδοι κινδύνου και υπάρχουν και έξτρα σε κάποιες περιπτώσεις για να βοηθούν στο σέρβις. Για αυτό μου φάνηκε περίεργο ο αριθμός των 6 αεροσυνοδών σε wide αεροσκάφος
Οι έξοδοι κινδύνου (επιβατών) στο 777 είναι 10 και στο 787 είναι 8, το κριτήριο ξεκάθαρα δεν μπορεί να είναι αυτό. Βασικά το κριτήριο δεν είναι καν ένα και αλλάζει από χώρα σε χώρα.

Για τα medium και πάνω στην Αμερική ο παράγοντας είναι ο αριθμός επιβατών και οι κύριες έξοδοι σε πιθανή χρήση. Για την Ευρώπη πάει με τον αριθμό των διαθέσιμων προς χρήση θέσεων. Σε πτήσεις μεταξύ διαφορετικών δικαιοδοσιών χρειάζεσαι το πιο αυστηρό από τα δύο ελάχιστα.

Παράδειγμα, μέχρι 299 θέσεις το ελάχιστο στην Ευρώπη είναι 6, ακόμα και αν η πτήση έχει 10 άτομα μέσα, εκτός αν αποκλείσουν εντελώς την χρήση κάποιων θέσεων (πχ κλειστή όλη η business) και αυτό υπό προϋποθέσεις.

Στην Αμερική το απόλυτο ελάχιστο σε μία πτήση με ας πούμε 10 επιβάτες σε μία μόνο περιοχή του αεροπλάνου είναι 2 (γιατί παίζουν ρόλο και οι κύριες έξοδοι εν χρήση και ένας κανόνας 2 κάτω από 100).

Αλλά ως και 299 άτομα να έχεις μέσα, τόσο σε Ευρώπη όσο και Αμερική για τα συνήθη widebody το ελάχιστο είναι 6! Τώρα πως θα τα έβγαζαν πέρα με σέρβις και τόσο κόσμο είναι άλλο ερώτημα.

Οπότε το 6 είναι νόμιμο, δε νομίζω ότι θα ρίσκαραν να κάνουν κάτι διαφορετικό.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Οι αεροσυνοδοί είναι όσες και οι έξοδοι κινδύνου και υπάρχουν και έξτρα σε κάποιες περιπτώσεις για να βοηθούν στο σέρβις. Για αυτό μου φάνηκε περίεργο ο αριθμός των 6 αεροσυνοδών σε wide αεροσκάφος
Δεν υποστηρίζω ότι έχω μελετήσει τους κανόνες, αλλά με βάση αυτό, σε ένα πρόχειρο μέτρημα, σε ένα Α321 μετράω 10 εξόδους κινδύνου..... Έχετε δει ποτέ 10 αεροσυνοδούς σε πτήση π.χ. της Aegean;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.775
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom