• Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Μάιο - Ιούλιο 2016! Κάντε κλικ εδώ!

Scoot Airlines - Αθήνα Σιγκαπούρη

MarSim

Member
Αυτό με τον αυχένα ξανά πέστο....
Δηλαδή δε μπορεί κανεις να κάνει τσεκ ιν ηλεκτρονικά και να πάει στην πύλη κατευθείαν; Πρέπει να περάσει από το counter?
Μακάρι να γινόταν.Πολύ μεγάλες ουρές.Λογικά θα πρέπει να κάνουν όμως κάποια στιγμή και απο Αθήνα.

underwater

Member
Μακάρι να γινόταν.Πολύ μεγάλες ουρές.Λογικά θα πρέπει να κάνουν όμως κάποια στιγμή και απο Αθήνα.
Όντως είναι σπαστικό. Πάντως εγώ δεν είχα βιώσει μεγάλες καθυστερήσεις ούτε στην Αθήνα, ούτε στη Μπανγκόγκ. Και στις δύο περιπτώσεις όμως είχα πάει στο αεροδρόμιο πάνω από δύο ώρες νωρίτερα.

buffon85

Member
κι εγω ειχα παει αρκετα νωριτερα, ημασταν παντελως μονοι μας, μας εβαλαν και μαζι, μια χαρα.

argysilver

New Member
Θα ήθελα να ρωτήσω κι εγω με τη σειρά μου: Μιας και διάβασα τις εμπειρίες που είχαν χρήστες στο tripadvisor ήθελα να ρωτήσω αν καθυστερήσει η πτήση της scoot είτε στην αθήνα που είναι η αναχώρηση είτε στη σιγκαπούρη που είναι η μετάβαση , τι γίνεται μετά; δικαιούσαι να πάρεις την επόμενη πτήση δωρεάν ή πρέπει να πληρώσεις από την αρχή νέο εισιτήριο; έχει κάνεις τέτοια εμπειρία ή έστω γνώση επί του θέματος;

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις

argysilver

New Member
Εφόσον είναι υπαιτιότητα της αεροπορικής προφανώς θα σε βάλουν δωρεάν στην επόμενη πτήση
απλά επειδή διάβασα το ανάποδο στο trip advisor και επιπλέον στο σάιτ της scoot δεν το πολυκατάλαβα όπως το έγραφε, αναρωτήθηκα τι ισχύει.

Και μία ακόμα ερώτηση: παράδειγμα έχω εισιτήριο για ταϋλάνδη (αθήνα-σιγκαπούρη και σιγκαπούρη-ταϋλάνδη). εγώ θα πρέπει να βγάλω βίζα για ταϋλάνδη, θα χρειαστώ βίζα και για σιγκαπούρη ;
Έστω ότι μιλάμε για δύο χώρες που απαιτείται βίζα , δεν ξέρω για τις συγκεκριμένες δύο περιπτώσεις. Δηλαδή γενικότερα, όταν έχεις συνδυαστική πτήση σε ένα κοινό εισιτήριο (είτε με ίδια είτε με άλλη εταιρία), πρέπε να εκδοθεί βίζα και για το πρώτο σκέλος πτήσης που απλά κατεβαίνεις στο αεροδρόμιο λόγω μετάβασης;

underwater

Member
απλά επειδή διάβασα το ανάποδο στο trip advisor και επιπλέον στο σάιτ της scoot δεν το πολυκατάλαβα όπως το έγραφε, αναρωτήθηκα τι ισχύει.

Και μία ακόμα ερώτηση: παράδειγμα έχω εισιτήριο για ταϋλάνδη (αθήνα-σιγκαπούρη και σιγκαπούρη-ταϋλάνδη). εγώ θα πρέπει να βγάλω βίζα για ταϋλάνδη, θα χρειαστώ βίζα και για σιγκαπούρη ;
Έστω ότι μιλάμε για δύο χώρες που απαιτείται βίζα , δεν ξέρω για τις συγκεκριμένες δύο περιπτώσεις. Δηλαδή γενικότερα, όταν έχεις συνδυαστική πτήση σε ένα κοινό εισιτήριο (είτε με ίδια είτε με άλλη εταιρία), πρέπε να εκδοθεί βίζα και για το πρώτο σκέλος πτήσης που απλά κατεβαίνεις στο αεροδρόμιο λόγω μετάβασης;
Μιλάς για ενιαίο εισιτήριο, έτσι; Όπου όλα τα σκέλη κλείστηκαν με τη scoot σε μια ενιαία κράτηση, σωστά; Υπό αυτή την προϋπόθεση μόνο θα μπορείς να μπεις δωρεάν σε επόμενη πτήση της εταιρείας προς τον τελικό προορισμό της κράτησής σου σε περίπτωση που καθυστερήσει η πρώτη, αν αντιλαμβάνομαι σωστά τι λες.

Όσον αφορά αυτό που αναφέρεις με τις βίζες νομίζω ότι θα πρέπει να επικοινωνήσεις με την πρεσβεία της κάθε χώρας που θα επισκεφτείς και να ρωτήσεις τι ισχύει για το διαβατήριό σου και ίσως να διπλοτσεκάρεις και διαδικτυακά (εγώ έτσι κάνω όταν δεν είμαι 100% σίγουρη για τις πληροφορίες που βρίσκω). Κάποιες χώρες απαιτούν transit visa για να χρησιμοποιήσεις το αεροδρόμιό τους πχ, αλλά γενικά δεν είναι ο κανόνας αυτός. Για τους κατόχους ελληνικού διαβατηρίου πχ δε χρειάζεται βίζα ούτε για Ταϋλάνδη, ούτε για Σιγκαπούρη.

Last edited:

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
30.165
Μέλη
34.706
Νεότερο μέλος
EYH

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα