Scoot Scoot Airlines - Αθήνα Σιγκαπούρη

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Αυτό με τον αυχένα ξανά πέστο....
Δηλαδή δε μπορεί κανεις να κάνει τσεκ ιν ηλεκτρονικά και να πάει στην πύλη κατευθείαν; Πρέπει να περάσει από το counter?
Μακάρι να γινόταν.Πολύ μεγάλες ουρές.Λογικά θα πρέπει να κάνουν όμως κάποια στιγμή και απο Αθήνα.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Μακάρι να γινόταν.Πολύ μεγάλες ουρές.Λογικά θα πρέπει να κάνουν όμως κάποια στιγμή και απο Αθήνα.
Όντως είναι σπαστικό. Πάντως εγώ δεν είχα βιώσει μεγάλες καθυστερήσεις ούτε στην Αθήνα, ούτε στη Μπανγκόγκ. Και στις δύο περιπτώσεις όμως είχα πάει στο αεροδρόμιο πάνω από δύο ώρες νωρίτερα.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
κι εγω ειχα παει αρκετα νωριτερα, ημασταν παντελως μονοι μας, μας εβαλαν και μαζι, μια χαρα.
 

argysilver

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Θα ήθελα να ρωτήσω κι εγω με τη σειρά μου: Μιας και διάβασα τις εμπειρίες που είχαν χρήστες στο tripadvisor ήθελα να ρωτήσω αν καθυστερήσει η πτήση της scoot είτε στην αθήνα που είναι η αναχώρηση είτε στη σιγκαπούρη που είναι η μετάβαση , τι γίνεται μετά; δικαιούσαι να πάρεις την επόμενη πτήση δωρεάν ή πρέπει να πληρώσεις από την αρχή νέο εισιτήριο; έχει κάνεις τέτοια εμπειρία ή έστω γνώση επί του θέματος;

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Εφόσον είναι υπαιτιότητα της αεροπορικής προφανώς θα σε βάλουν δωρεάν στην επόμενη πτήση
 

argysilver

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Εφόσον είναι υπαιτιότητα της αεροπορικής προφανώς θα σε βάλουν δωρεάν στην επόμενη πτήση
απλά επειδή διάβασα το ανάποδο στο trip advisor και επιπλέον στο σάιτ της scoot δεν το πολυκατάλαβα όπως το έγραφε, αναρωτήθηκα τι ισχύει.

Και μία ακόμα ερώτηση: παράδειγμα έχω εισιτήριο για ταϋλάνδη (αθήνα-σιγκαπούρη και σιγκαπούρη-ταϋλάνδη). εγώ θα πρέπει να βγάλω βίζα για ταϋλάνδη, θα χρειαστώ βίζα και για σιγκαπούρη ;
Έστω ότι μιλάμε για δύο χώρες που απαιτείται βίζα , δεν ξέρω για τις συγκεκριμένες δύο περιπτώσεις. Δηλαδή γενικότερα, όταν έχεις συνδυαστική πτήση σε ένα κοινό εισιτήριο (είτε με ίδια είτε με άλλη εταιρία), πρέπε να εκδοθεί βίζα και για το πρώτο σκέλος πτήσης που απλά κατεβαίνεις στο αεροδρόμιο λόγω μετάβασης;
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
απλά επειδή διάβασα το ανάποδο στο trip advisor και επιπλέον στο σάιτ της scoot δεν το πολυκατάλαβα όπως το έγραφε, αναρωτήθηκα τι ισχύει.

Και μία ακόμα ερώτηση: παράδειγμα έχω εισιτήριο για ταϋλάνδη (αθήνα-σιγκαπούρη και σιγκαπούρη-ταϋλάνδη). εγώ θα πρέπει να βγάλω βίζα για ταϋλάνδη, θα χρειαστώ βίζα και για σιγκαπούρη ;
Έστω ότι μιλάμε για δύο χώρες που απαιτείται βίζα , δεν ξέρω για τις συγκεκριμένες δύο περιπτώσεις. Δηλαδή γενικότερα, όταν έχεις συνδυαστική πτήση σε ένα κοινό εισιτήριο (είτε με ίδια είτε με άλλη εταιρία), πρέπε να εκδοθεί βίζα και για το πρώτο σκέλος πτήσης που απλά κατεβαίνεις στο αεροδρόμιο λόγω μετάβασης;
Μιλάς για ενιαίο εισιτήριο, έτσι; Όπου όλα τα σκέλη κλείστηκαν με τη scoot σε μια ενιαία κράτηση, σωστά; Υπό αυτή την προϋπόθεση μόνο θα μπορείς να μπεις δωρεάν σε επόμενη πτήση της εταιρείας προς τον τελικό προορισμό της κράτησής σου σε περίπτωση που καθυστερήσει η πρώτη, αν αντιλαμβάνομαι σωστά τι λες.

Όσον αφορά αυτό που αναφέρεις με τις βίζες νομίζω ότι θα πρέπει να επικοινωνήσεις με την πρεσβεία της κάθε χώρας που θα επισκεφτείς και να ρωτήσεις τι ισχύει για το διαβατήριό σου και ίσως να διπλοτσεκάρεις και διαδικτυακά (εγώ έτσι κάνω όταν δεν είμαι 100% σίγουρη για τις πληροφορίες που βρίσκω). Κάποιες χώρες απαιτούν transit visa για να χρησιμοποιήσεις το αεροδρόμιό τους πχ, αλλά γενικά δεν είναι ο κανόνας αυτός. Για τους κατόχους ελληνικού διαβατηρίου πχ δε χρειάζεται βίζα ούτε για Ταϋλάνδη, ούτε για Σιγκαπούρη.
 
Last edited:

danev

Member
Μηνύματα
518
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Evia pass!
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Ενω ειχαμε ετοιμαστει για κρυο στη καμπινα οπως πολλοι αναφερουν, τελικα η θερμοκρασια και στις δυο πτησεις, ηταν κανονικη προς το ζεστο, οποτε εμεινα με το μπουφανακι στο χερι.
Ειχα προπληρωσει και φαγητο το οποιο ηταν χαλια για τα γουστα μας με συνοδεια ενα απλο σνακ και ενα νερακι 350 γρ. Και να μπορουσες να το φας ολο , παλι θα πεινουσες. Παρτε λοιπον σαντουιτσακια της αρεσκειας σας κοντα , οπως και εξτρα νερακι μιας και κανεις δεν θα ασχοληθει.
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Ενω ειχαμε ετοιμαστει για κρυο στη καμπινα οπως πολλοι αναφερουν, τελικα η θερμοκρασια και στις δυο πτησεις, ηταν κανονικη προς το ζεστο, οποτε εμεινα με το μπουφανακι στο χερι.
Ειχα προπληρωσει και φαγητο το οποιο ηταν χαλια για τα γουστα μας με συνοδεια ενα απλο σνακ και ενα νερακι 350 γρ. Και να μπορουσες να το φας ολο , παλι θα πεινουσες. Παρτε λοιπον σαντουιτσακια της αρεσκειας σας κοντα , οπως και εξτρα νερακι μιας και κανεις δεν θα ασχοληθει.
Εμείς νιώσαμε έντονα την ψύχρα στην πτήση επιστροφής κυρίως.Καλά,για το φαγητό ούτε καν.Δεν αξίζει με τίποτα να πληρώσει κανείς μενού.Εγώ έχω όμως το εξής ερώτημα.Είναι ασφαλές να ταξιδέψει κανείς στην Ασία τώρα με αυτή την ασθένεια που εξαπλώθηκε στην Κίνα;Πρόκειται να κλείσω για Δεκέμβρη αλλα ένας φόβος με έχει πιάσει η αλήθεια είναι.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Εγώ έχω όμως το εξής ερώτημα.Είναι ασφαλές να ταξιδέψει κανείς στην Ασία τώρα με αυτή την ασθένεια που εξαπλώθηκε στην Κίνα;Πρόκειται να κλείσω για Δεκέμβρη αλλα ένας φόβος με έχει πιάσει η αλήθεια είναι.
Η ερώτησή σου εδώ δεν έχει θέση. Υπάρχει εδώ σχετικό θέμα https://www.travelstories.gr/community/threads/Νέος-κοροναιος-Και-τώρα-τι.63122/
 

tpkalamata

Member
Μηνύματα
29
Likes
8
Όπως καταλαβαίνετε είμαι στις τελευταιες ετοιμασιες για το ταξίδι μας στο Βιετνάμ.
Στις χειραποσκευες που θα έχουμε μαζί, μπορώ να έχω μέσα φάρμακα τύπου Ντεπόν, Imodium κλπ ή παίζει να μου τα κρατήσουν; επίσης όσον αφορά συσκευασμένες τροφές ή κάποιο σάντουιτς (τα οποία εννοείται να μην έχουν έντονη μυρωδιά), μπορω να τεχω μεσα στην χειραποσκευη, σωστά;
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.651
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom