Scoot Scoot Airlines - Αθήνα Σιγκαπούρη

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Μια ακόμη ερώτηση ρε παιδιά,μιας και λύσαμε το θέμα "αγοράς ηλεκτρονικών ειδών ".
Όπως καταλαβαίνετε είμαι στις τελευταιες ετοιμασιες για το ταξίδι μας στο Βιετνάμ.
Στις χειραποσκευες που θα έχουμε μαζί, μπορώ να έχω μέσα φάρμακα τύπου Ντεπόν, Imodium κλπ ή παίζει να μου τα κρατήσουν; επίσης όσον αφορά συσκευασμένες τροφές ή κάποιο σάντουιτς (τα οποία εννοείται να μην έχουν έντονη μυρωδιά), μπορω να τεχω μεσα στην χειραποσκευη, σωστά;
Για το πρώτο σκέλος της ερώτησης σίγουρα ναι,για το δεύτερο επίσης ναι αλλά εξαρτάται κ από την εταιρεία. Δηλαδή για σκουτ έχω ακούσει διάφορα, οπότε ας απαντήσει κάποιος άλλος που έχει ταξιδέψει μαζί της.
 

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.333
Φάρμακα ότι ισχύει για κάθε άλλη εταιρία, δηλαδή για ντεπον και παρόμοια κανένα πρόβλημα.

Φαγητό και νερό λένε ότι απαγορεύεται να φέρεις μέσα, αλλά ποιος έδωσε το δικαίωμα σε μια αεροπορική να σου πει τι μπορείς να μεταφέρεις μαζί σου από την στιγμή που δεν επηρεάζει την ασφάλεια της πτήσης; Εγώ τουλάχιστον τους γράφω επιδεικτικά και τρώω μπροστά τους, άλλοι το κάνουν στη ζούλα, μόνο μια φορά σε πάνω από 10 πτήσεις μια αεροσυνοδός έκανε παρατήρηση σε κάποιον άλλο και φυσικά την έγραψε και αυτός χωρίς καν να της απαντήσει και μετά την τρίτη φορά βαρέθηκε να προσπαθεί. Για να καταλάβεις εγώ χτυπάω και ένα δύο καραβίσιους φραπέδες να περάσει η ώρα :)

Στην Αθήνα τώρα ζυγίζουν πιο αυστηρά τις αποσκευές αλλά σπάνια τις χειραποσκευές και σίγουρα κανένας δε θα κοιτάξει τι έχεις μέσα. Στο Βιετνάμ για την επιστροφή θα στα ζυγίσουν όλα μέχρι γραμμαρίου αλλά και πάλι δε θα κοιτάξουν τι έχεις μέσα. Οπότε πάρε ότι θες χωρίς άγχος και γέμισε ένα μπουκάλι γύρω στο λίτρο νερό από τον ψύκτη να έχεις ή αγόρασε μετά τον έλεγχο ασφαλείας αφού τα υγρά δεν περνάνε. Προσοχή μόνο γιατί στη Σιγκαπούρη έχει έλεγχο πριν την πύλη οπότε δε μπορείς να περάσεις υγρά αλλά έχει ψύκτη στη πύλη.
 

tpkalamata

Member
Μηνύματα
29
Likes
8
@poised κατατοπιστικότατος όπως πάντα!!Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση!! Θα προσπαθήσω να μην είμαι προκλητικός αλλά μυστικός δεν θα μείνω και ας λένε ότι θέλουν αυτοί στο αεροπλάνο !!!
 

athinapo

Member
Μηνύματα
12
Likes
25
Καλησπερα ,σκοπευω να παω Ταιλανδη το φθινωπορο (αν δεν εξοντωθει ο πλανητης απο τον ιο ) ,η scoot στο εισητηριο fly εχει δωρεαν χειραποσκευη;
 

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκουαδορ,περου
@poised κατατοπιστικότατος όπως πάντα!!Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση!! Θα προσπαθήσω να μην είμαι προκλητικός αλλά μυστικός δεν θα μείνω και ας λένε ότι θέλουν αυτοί στο αεροπλάνο !!!
Δύο φορές έχω πετάξει με scoot και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα προβλημα, τα αρνητικά της είναι ότι φεύγει πολλυ νωρίς το πρωί από Αθήνα 11 π.μ οπότε δεν έχει ανάγκη από ύπνο εάν συνυπολογιστεί σε αυτό ότι δεν υπάρχει οθόνη μπροστά στην θέση σου με πρόγραμμα ψυχαγωγίας κάνει το όλο ταξίδι κουραστικό, κατέβασε ταινίες γιατί δεν παλεύεται 10 ωρεσ και 20 λεπτά στο αεροπλάνο χωρισ να κανεισ τιποτα. Άλλο μεγαλο αρνητικό είναι το φαγητό πληρώνεις 12 ευρώ περίπου για ένα γεύμα με coca cola το οποίο είναι άθλιο θα στο σερβίρουν καυτό που θα πρέπει να περιμένεις κανένα 15 λεπτό για να κρυώσει χωρίς ένα ψωμάκι ένα τυράκι και μια σαλατα, μπορείς να παραγγείλεις το φαγητό σου από ένα εστιατόριο δίπλα στα Starbucks στο αεροδρόμιο στην Αθήνα και να το πάρεις μαζί σου στην πτηση, δεν θα έχεις πρόβλημα επιτρέπεται. Κατά τα άλλα αξίζει άμα είναι να γλυτώσεις 300 ευρώ δεν το συζητάω.
 
Last edited:

athinapo

Member
Μηνύματα
12
Likes
25
Καλησπέρα δύο φορές έχω πετάξει με την scoot μια για πουκετ και την άλλη για σιγκαπουρη, γενικαί είναι μισή τιμή σχεδόν από τις υπόλοιπες


Δύο φορές έχω πετάξει με scoot και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα προβλημα, τα αρνητικά της είναι ότι φεύγει πολλυ νωρίς το πρωί από Αθήνα 11 π.μ οπότε δεν έχει ανάγκη από ύπνο εάν συνυπολογιστεί σε αυτό ότι δεν υπάρχει οθόνη μπροστά στην θέση σου με πρόγραμμα ψυχαγωγίας κάνει το όλο ταξίδι κουραστικό, κατέβασε ταινίες γιατί δεν παλεύεται 10 ωρεσ και 20 λεπτά στο αεροπλάνο χωρισ να κανεισ τιποτα. Άλλο μεγαλο αρνητικό είναι το φαγητό πληρώνεις 12 ευρώ περίπου για ένα γεύμα με coca cola το οποίο είναι άθλιο θα στο σερβίρουν καυτό που θα πρέπει να περιμένεις κανένα 15 λεπτό για να κρυώσει χωρίς ένα ψωμάκι ένα τυράκι και μια σαλατα, μπορείς να παραγγείλεις το φαγητό σου από ένα εστιατόριο δίπλα στα Starbucks στο αεροδρόμιο στην Αθήνα και να το πάρεις μαζί σου στην πτηση, δεν θα έχεις πρόβλημα επιτρέπεται. Κατά τα άλλα αξίζει άμα είναι να γλυτώσεις 300 ευρώ δεν το συζητάω.
Να ειναι καλα το νετφλιξ και το παουερ μπανκ!! Λοου κοστ και μια χαρα ειμαστε !!
 

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκουαδορ,περου
Να ειναι καλα το νετφλιξ και το παουερ μπανκ!! Λοου κοστ και μια χαρα ειμαστε !!
Γενικά και τα καθίσματα είναι λίγο θέμα δεν είναι και ryan air αλλά δεν είναι και για πτήση 11 ωρών κοντα , επίσης οι αεροσυνοδοί είναι λίγο αναγογοι ειδικά οι γυναίκες και στις δύο πτησεις μιλουσανε απότομα χωρισ ευγενεια, κατά τα άλλα οπλιζεσε με υπομονή και τρόφιμα ιδίως στο πήγαινε, το μόνο καλό με την scoot εκτός από την τιμή της είναι το αεροπλάνο που πετάς που έχει τεράστια παραθυρα, τίποτα αλλο
 

athinapo

Member
Μηνύματα
12
Likes
25
Γενικά και τα καθίσματα είναι λίγο θέμα δεν είναι και ryan air αλλά δεν είναι και για πτήση 11 ωρών κοντα , επίσης οι αεροσυνοδοί είναι λίγο αναγογοι ειδικά οι γυναίκες και στις δύο πτησεις μιλουσανε απότομα χωρισ ευγενεια, κατά τα άλλα οπλιζεσε με υπομονή και τρόφιμα ιδίως στο πήγαινε, το μόνο καλό με την scoot εκτός από την τιμή της είναι το αεροπλάνο που πετάς που έχει τεράστια παραθυρα, τίποτα αλλο
Δουλευα 3 χρονια σε γνωστη αλυσιδα με ρουχα απο υπομονη μια χαρα παμε : )
Σε ευχαριστω πολυ για τις λεπτομερειες : )
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
584
Likes
1.944
Και γω πολύ ευχαριστημένη με την σκουτ..πέταξα πέρυσι τον Ιούνιο..ευτυχώς δεν είχα ακυρώσεις κτλ..δεν ζύγισαν ποτέ την χειραποσκευη..επετρέπαν μεγάλο backpack..φαγητό είχα στην πτήση κανονικά μέσα στην τσάντα μου κ έφαγα..είμαι 1,58 οπότε μια χαρά μου φάνηκε η θέση..το εισιτήριο 300 € πηγαινελα δεν θα το βρεις πουθενά αλλού..το παράθυρο με διακόπτη αυτόματο σκίαζε..μου έκανε εντύπωση γιατί δεν το είχα ξανασυναντήσει..κατά τα άλλα οι 11 ώρες δεν παλεύονται..μετά τις 8 δεν περνούν με τπτ..
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Warwick, NY

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom