Scoot Scoot Airlines - Για να μην πάθετε εγκεφαλικό - Διαδικασία επιστροφής χρημάτων

Kostasicebar

Member
Μηνύματα
39
Likes
63
Ό,τι θέλετε παιδιά!!
Δώστε διευθύνσεις και στέλνω παϊδάκια με το κιλό !!!!
Πολύ καλά νέα από τη πολύ συμπαθή Scoot,επιστράφηκαν σήμερα τα λεφτά από τις 4 πτήσεις που είχαμε κλείσει ,Αθήνα-Σιγκαπούρη με επιστροφή και Σιγκαπούρη -Μπανγκοκ με επιστροφή ! Οι πτήσεις θα πραγματοποιούνταν 11/4-26/4 όποτε μετά από δυο σχεδόν εβδομάδες το refund είναι γεγονός !
 

AERAS

Member
Μηνύματα
757
Likes
1.113
Πολύ καλά νέα από τη πολύ συμπαθή Scoot,επιστράφηκαν σήμερα τα λεφτά από τις 4 πτήσεις που είχαμε κλείσει ,Αθήνα-Σιγκαπούρη με επιστροφή και Σιγκαπούρη -Μπανγκοκ με επιστροφή ! Οι πτήσεις θα πραγματοποιούνταν 11/4-26/4 όποτε μετά από δυο σχεδόν εβδομάδες το refund είναι γεγονός !
τα επέστρεψε και σε εμένα η scoot...respect στην Low coast scoot...
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Πριν καναδυό μέρες επιστράφηκαν κανονικά όλα τα χρήματα για τις χαμένες πτήσεις από τη Scoot.
Δεν είχα κάνει αμφισβήτηση συναλλαγής στην τράπεζα.
Είχα κάνει καταγγελία στην ΥΠΑ για την πτήση από Ελλάδα (μόνο για τη συγκεκριμένη μπορούσα, άλλωστε)
Είχα καταστήσει σαφές ότι δεν αποδέχομαι voucher.
Κύριοι όμως, δεν ξέρω τι μεσολάβησε, αν παίζει ρόλο ότι είναι θυγατρική της Singapore ή κάτι άλλο, αφού έδωσαν τη δυνατότητα για πλήρη αποζημίωση, μπράβο τους. Τώρα τι ζητάμε, ελευθερία πτήσεων, η Καμπότζη περιμένει. :)
Υ.Γ.: Περιμένω και παλεύω ακόμη για κάτι άλλα ψιλά από την Kiwi, αλλά εκεί είναι σκληρό το ματς :haha:
 

DIMTSOUKI

Member
Μηνύματα
21
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
ΤΥΝΗΣΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περου
Χθες μου επιστρεψανε λεφτα για 3 απο τις 9 κρατησεις που ειχαμε κανει με την scoot...Eιχα κανει καταγγελια στην ΥΠΑ και αμφισβητηση συναλλαγης!!!Μια απο τις κρατησεις ειχε γινει μετα τις 15 Μαρτιου και δεν μου στειλανε ποτε mail για να διαλεξω αν θελω voucher η refund money!!!!!!Επισης,σε κρατηση που ειναι για τελος Ιουλιου στειλανε mail για επιστροφη χρηματων!!!

Συνομιλια ΥΠΑ,υπευθυνη scoot στην Ελλαδα και με εμενα :

Καλησπέρα σας και πάλι,
έλεγξα τις κρατήσεις σας και φαίνεται πως τα χρήματα έχουν επιστραφεί στον αρχικό τρόπο πληρωμής στις 19 Μαΐου.
Αν θέλετε επικοινωνήστε με την τράπεζά σας από την επόμενη εβδομάδα, για την πορεια της επιστροφής τους.
καλό σαββατοκύριακο.
Με εκτίμηση
χχχχχχχ
Sales Manager
Asian Aviation
501 Vouliagmenis Avenue
16341 Ilioupolis
Greece Tel. +302109942567
Cyprus Tel. +35722766200
Albania Tel. +302109942567
Fax. +302109942587
www.asianaviation.co
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Warwick, NY
Τελείως τραγική η Scoot.
Ήρθε σήμερα email από Alpha για την αμφισβήτηση συναλλαγής που είχα κάνει (πριν αλλάξει πολιτική η Scoot - τότε που δεν επέστρεφε χρήματα), και τι λένε οι τραγικοί;;;

ΟΤΙ Η ΠΤΗΣΗ ΕΓΙΝΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ !!!

"Έλειπαν πολλοί επιβάτες βέβαια. Και λόγω κορωνοϊού δεν έχουμε στοιχεία επιβατών. Αλλά επειδή είμαστε καλά παιδιά, δίνουμε voucher με ισχύ 1 χρόνου".

Πιο τρελό ψέμα δεν παίζει!!!
1. Μου έστειλε η εκπρόσωπος στην Ελλάδα email ότι ακυρώθηκε η πτήση.
2. Έχω screenshot με το Flight Schedule Απριλίου 2020 που λέει ότι πετούσε μόνο για Hong Kong και Perth.
3. Το αεροδρόμιο του Πουκέτ ήταν κλειστό 10-30 Απριλίου αλλά η Scoot κατάφερε και το απογείωσε στις 25 Απριλίου...

Η Alpha μού είπε ότι πιθανότατα θα το κερδίσουμε.
Έλεος .........

31/3 έκανα αμφισβήτηση συναλλαγής
21/4 επιστράφηκαν τα χρήματα (προσωρινά όμως)
3/6 ήρθε η άρνηση από την τράπεζα της Scoot

Και το πανηγύρι συνεχίζεται...
 
Last edited by a moderator:

AERAS

Member
Μηνύματα
757
Likes
1.113
Τελείως τραγική η Scoot.
Ήρθε σήμερα email από Alpha για την αμφισβήτηση συναλλαγής που είχα κάνει (πριν αλλάξει πολιτική η Scoot - τότε που δεν επέστρεφε χρήματα), και τι λένε οι τραγικοί;;;

ΟΤΙ Η ΠΤΗΣΗ ΕΓΙΝΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ !!!

"Έλειπαν πολλοί επιβάτες βέβαια. Και λόγω κορωνοϊού δεν έχουμε στοιχεία επιβατών. Αλλά επειδή είμαστε καλά παιδιά, δίνουμε voucher με ισχύ 1 χρόνου".

Πιο τρελό ψέμα δεν παίζει!!!
1. Μου έστειλε η εκπρόσωπος στην Ελλάδα email ότι ακυρώθηκε η πτήση.
2. Έχω screenshot με το Flight Schedule Απριλίου 2020 που λέει ότι πετούσε μόνο για Hong Kong και Perth.
3. Το αεροδρόμιο του Πουκέτ ήταν κλειστό 10-30 Απριλίου αλλά η Scoot κατάφερε και το απογείωσε στις 25 Απριλίου...

Η Alpha μού είπε ότι πιθανότατα θα το κερδίσουμε.
Έλεος .........
Αφού για εκείνο το διάστημα έχουν δώσει επιλογή είτε voucher είτε χρήματα. Χωρίς καν αμφισβήτηση. Δεν σου έστειλαν email που να σου δίνει τις δύο επιλογές? . Μήπως επειδή έκανες αμφισβήτηση το παίζουν τρελιτσα?
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Warwick, NY
Μου είχαν στείλει voucher στις 29/3.
Η αλλαγή πολιτικής (voucher ή χρήματα) έγινε στις 9/4.

Προφανώς με είχαν περάσει ως κουπόνι και ως μη δυνατότητα χρημάτων.
Εκτός αν το έκαναν επίτηδες... Τι να πω... Πάντως από παντού μπάζει αυτό που λένε!
 

AERAS

Member
Μηνύματα
757
Likes
1.113
Μου είχαν στείλει voucher στις 29/3.
Η αλλαγή πολιτικής (voucher ή χρήματα) έγινε στις 9/4.

Προφανώς με είχαν περάσει ως κουπόνι και ως μη δυνατότητα χρημάτων.
Εκτός αν το έκαναν επίτηδες... Τι να πω... Πάντως από παντού μπάζει αυτό που λένε!
Οι πτήσεις για πότε ήταν? Εννοείτε ότι δεν στέκει η απάντηση που σου έδωσαν. Απλά είναι περίεργο γιατί διαφοροποιουνται από κράτηση σε κράτηση.
Εμένα με πτήσεις 10/4 και 25/4 μου έχουν επιστρέψει ήδη τα χρήματα
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Warwick, NY
Αυτή η πτήση (προς το παρόν μόνο για αυτή έχω θέμα) ήταν 25/4 Πουκέτ-Σιγκ-Αθήνα.
Ίδια πτήση με εσένα δηλαδή.....................
ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ !!!
Τι να πω; Να μπέρδεψαν τις πτήσεις;;; Και να νόμιζαν ότι ήμουν σε κάποια άλλη;
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Warwick, NY
Μάλλον έγινε κάποιο μπέρδεμα...
Επειδή για την πτήση του πήγαινε στις 11/4 (Αθ-Σιγκ) μου ήρθε κανονικά email για να επιλέξω money refund.
Όπως και για την ενδιάμεση 15/4 (Σιγκ-Ανόι).

Μόνο για την πτήση επιστροφής δεν ήρθε.
Κάπου κόλλησε το σύστημα στο ότι είχε ήδη εκδοθεί voucher στις 29/3, πριν αλλάξει η πολιτική τους....
 
Μηνύματα
201
Likes
195
Ήρθαν οι ακυρώσεις για 3 ταξίδια με τη scoot. Το ένα για Αύγουστο και υο άλλο για τέλη Δεκέμβρη! Το πρόβλημα είναι ότι ήρθε ακύρωση για το Αθηνα-Σιγκαπουρη ενώ το Σιγκαπούρη-Πουκετ δεν έχει έρθει ακόμα. Επίσης η άλλη ακύρωση αφορά τη διαδρομή παλι Αθήνα-Σιγκαπουρη και όχι Σιγκαπουρη-Μπαλι. Μου δίνουν τη δυνατότητα refund. Τι να κάνω; Θα επιστρέψουν χρήματα μόνο για το ένα σκέλος της πτήσης;
 

giota235

Member
Μηνύματα
139
Likes
364
Επόμενο Ταξίδι
Puglia, Dubrovnik
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μάτσου Πίτσου, Αργεντινή
Ήρθαν οι ακυρώσεις για 3 ταξίδια με τη scoot. Το ένα για Αύγουστο και υο άλλο για τέλη Δεκέμβρη! Το πρόβλημα είναι ότι ήρθε ακύρωση για το Αθηνα-Σιγκαπουρη ενώ το Σιγκαπούρη-Πουκετ δεν έχει έρθει ακόμα. Επίσης η άλλη ακύρωση αφορά τη διαδρομή παλι Αθήνα-Σιγκαπουρη και όχι Σιγκαπουρη-Μπαλι. Μου δίνουν τη δυνατότητα refund. Τι να κάνω; Θα επιστρέψουν χρήματα μόνο για το ένα σκέλος της πτήσης;
το ίδιο ακριβώς συνέβη και στη δική μου περίπτωση.. ακύρωση όλων των πτήσεων από Αθήνα για Σιγκαπούρη με επιστροφή για το διάστημα 8-17/9.. Ειχαμε κλείσει επίσης από Σιγκαπούρη για Μπαλί με την Air Asia, η οποία δεν δίνει refund, όπως επιλέξαμε δηλαδή για την περίπτωση της scoot... μακάρι να τα καταθέσουν σύντομα!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.675
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom