gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο

Φέτος τη Βδομάδα του Πάσχα (27/4/2008-4/5/2008) επισκεφτήκαμε τη Σκωτία (4 άτομα) όπου νοικιάσαμε αυτοκίνητο και τη γυρίσαμε απο άκρη σ΄άκρη. Μείναμε όλοι με το στόμα ανοιχτό! Απίστευτη Χωρα, Φυσική ομορφιά, Πόλεις και άνθρωποι.Πίο αναλυτικά το πρόγραμμα είχε ως εξής:
Κυριακή 27/4: Πτήση με easy jet από Αθήνα προς Luton.
Φτάσαμε κατά τις 23:30 και μείναμε στο Luton (περίπου 50 χλμ. από Λονδίνο), στο ξενοδοχείο "Luton Hotel Residence". Απλό και μικρό δωμάτιο, αλλά ασφαλές και φθηνό. 46BP (60 euro)το δίκλινο το βράδυ.
Δευτέρα 28/4:Λονδίνο. Με το day ticket (8,5 BP για 24 ώρες για όλα τα μέσα Μεταφοράς) πήραμε το τρένο και κατεβήκαμε στο Λονδίνο (40 λεπτά περίπου), όπου περάσαμε όλη τη μέρα βολτάροντας για να καταλήξουμε στις κλασσικές αγγλικές Pub το Απόγευμα. Το βράδυ με το τρένο πάλι γυρίσαμε στο Λούτον στο ξενοδοχείο.
Τρίτη 29/4: Luton-Glaskow-Fort William-Portree (Ile of Sky)
Με πρωινή πτήση easyjet φτάσαμε στο αεροδρόμιο της Glaskow όπου είχαμε νοικιάσει αυτοκίνητο (Renault Scenic 1600cc) μέσω της easycar (λιγότερο από 150 euro και για τις 5 μέρες). Ξεκινήσαμε με κατεύθυνση Βόρειοδυτικά και προοροσμό το Fort William, όπου και φτάσαμε διασχίζοντας τα κεντρικά highlands. Στο στο Fort William φάγαμε και για μεσημέρι και κατά τις 17:00 ξεκινήσαμε για το isle of sky και συγκεκριμένα για το Portree, όπου φτάσαμε κατά τις 20:00 το βράδυ. Μείναμε στο Pink Guest House http://www.pinkguesthouse.co.uk με 60 BP/78euro το δίκλινο & πρωινό.
Τετάρτη 30/4:Γύρος του Νησιού, επίσκεψη σε Κάστρα και στα αποστακτήρια του Taliscer Scots Whisky. Το μεσημεράκι ξεκινήσαμε με κατεύθυνση ανατολικά, διασχίζοντας παράκτια τη λίμνι Loch Ness και τελικό προορισμό Inverness. Στο Inverness φτάσαμε κατά τις 17:30 και αφού ταχτοποιηθήκαμε στο Β&Β Glendoune (50 BP/65 euro το δίκλινο & πρωινό)http://www.glendoune.co.uk βγήκαμε για βόλτα φαγητό και φυσικά μπύρα σε pub.
Πέμπτη 1/5: Επισκεφτήκαμε το Fort George και μετά ξεκινήσαμε προς τα βόρεια highlands με πρώτο προορισμό το John o' Groats το βορειότερο μέρος της ηπειρωτικής Βρετανίας. Στη συνέχεια Thurso για φαγητό, συνεχίσαμε στην βόρεια ακτογραμμή της Σκωτίας και μετά κατευθυνθήκαμε Νότια προς το Lairg, και το Culrain όπου και διανυκτερεύσαμε στο Carbisdale Castle http://www.carbisdale.org (60 BP/78 euro το τετράκλινο).
Παρασκευή 2/5: Με κατέφθυνση Νότια και προορισμό το St. Andrew και μετά το Edinburgh. Edinburgh φτάσαμε περίπου 21:00 μετά από μια μέρα γεμάτη απίστευτα τοπία επισκέψεις σε Κάστρα, Καταράχτες κ.α. Μείναμε σε ενοικιαζόμενο Δωμάτιο με δύο υπνοδωμάτια, στο κέντρο της πόλης http://www.edinburgh-selfcatering.co.uk/edmon2a.html το οποίο στοίχισε 300 ευρώ για 2 διανκτερεύσεις (37 ευρώ το άτομο, τη νύχτα).
Σάββατο 3/5:Edinburgh
Κυριακή 4/5: Ξύπνημα στις 04:00, οδήγηση ως το αεροδρόμιο της Glaskow (1 ώρα περίπου), αφήσαμε το αυτοκίνητο και επιστρέψαμε αεροπορικός μέσω Luton στην Αθήνα...
Έξοδα:Το ταξίδι μας στοίχισε περίπου 1100 ευρώ/άτομο για 7μέρες (όλα μέσα, ακόμα και τα ψώνια που κάναμε). Πιο αναλυτικά 275euro τα αεροπορικά, 230 οι διαμονές, 35 euro/άτομο το αυτοκίνητο. Σύνολο 540 euro / άτομο
Η παραπάνω διαδρομές είναι περίπου 5 ώρες οδήγηση την ημέρα γι΄ αυτό καλό είναι να υπάρχουν 2 οδηγοί και οπωσδήποτε GPS (τα αυτοκίνητα από easycar, δεν έχουν GPS).
Προτείνω ανεπιφύλακτα:
-Όλα τα δωμάτια που μείναμε (ειδικά της Σκωτίας)!
-Την easycar. Καταπληκτικό αυτοκίνητο με λίγα χιλιόμετρα, ηλιοροφή, τραπεζάκια, χώρους κτλ. κτλ. μόνο με 140-150 ευρώ και για τις 5 μέρες, για απεριόριστα χιλιόμετρα.
-Οδηγούς LonelyPlanet (Σκοτία) και DK (Edinburgh).
Έχω ανεβάσει μερικές photo στο facebook, στο group "on 3rd Planet"http://www.facebook.com/group.php?gid=17764371815 και φυσικά σύντομα θα φτιάξω και εδώ ένα album
 

Attachments

  • 70,5 KB Προβολές: 162
Last edited by a moderator:

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
30ευρώ τη μέρα το αυτοκίνητο,μόνο; Τσάμπα!!

Αν θες gmavro75 γράψε μας μερικές πληροφορίες παραπάνω για τα μέρη που επισκεφτήκατε. Η ιστορία αυτή θα φανεί πολύ χρήσιμη και στη φίλη Ζαχαρούλα που θα κάνει το ίδιο ταξίδι τον Οκτώβρη και έψαχνε πληροφορίες.
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
gmavro75, φαίνεται πως ήταν πολύ γεμάτες οι μέρες σας.Σε ένα μήνα περίπου,πάω κι εγώ Σκωτία με ακόμα 5 άτομα.Εχουμε κλείσει κι εμείς αυτοκίνητο κατα 85 ευρώ το άτομο.
Αν μπορέις,γράψε μας περισσότερες πληροφορίες αν και ήδη η περιγραφή σου είναι περιεκτικότατη!

mpiftex,σε ευχαριστώ πολύ! :)
 

tania

Member
Μηνύματα
203
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξέρω!
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο ταξίδι
Λοιπόν, αυτό το Carbisdale Castle φαίνεται υπέροχο. Εσωτερικά είναι τόσο ωραίο όσο δείχνει εξωτερικά; Το site έχει ελάχιστες φωτογραφίες από τους χώρους του και καμία δεν δείχνει τα δωμάτια. Είναι καλό και καθαρό; Επίσης, αναφέρεται ως youth hostel. Να υποθέσω ότι δεν έχει πρωινό ή φαγητό;
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Λοιπόν, αυτό το Carbisdale Castle φαίνεται υπέροχο. Εσωτερικά είναι τόσο ωραίο όσο δείχνει εξωτερικά; Το site έχει ελάχιστες φωτογραφίες από τους χώρους του και καμία δεν δείχνει τα δωμάτια. Είναι καλό και καθαρό; Επίσης, αναφέρεται ως youth hostel. Να υποθέσω ότι δεν έχει πρωινό ή φαγητό;
Το Carbishdale είναι εμπειρία. Είναι χτισμένο σε έναν καταπράσινο λόφο πάνω από μια λίμνη, κοντά στην γραφική πόλη Bonar. Εκτός από κοιτώνες έχει και τετράκλινα δωμάτια και family room. Εμείς είχαμε μείνει στο 4κλινο. Οι τουαλέτες και τα ντουζ είναι κοινά, αλλά δε τα μοιράζεσαι με πολλά δωμάτια και είναι πεντακάθαρα, με ζεστό νερό και διαθέσιμα μέρα-νύχτα. Πρωινό και γεύμα σερβίρονται αλλά δεν περιλαμβάνονται στη τιμή. Το εσωτερικό είναι επίσης επιβλητικό και αυθεντικό με τεράστιους χώρους, διακοσμιμένο με πίνακες και αγάλματα. Διαθέτει αίθουσα για μπιλιάρδο και τηλεόραση, βιβλιοθήκη κ.α. Προσοχή: Υπάρχουν πολλές μαρτυρίες για ένα φάντασμα, μια λευκοντιμένη γυναίκα που στοιχειώνει τους διαδρόμους του τα βράδια, καθώς και για φωνές παιδιών από το spook room (δωμάτιο 210 νομίζω)...Το Carbisdale έχει έρθει επανηλημένα στο κέντρο παραψυχολογικών και μεταφυσικών ερευνών. Καθώς ο ήλιος σβήνει, οι συζητήσεις στα πηγαδάκια των ταξιδιωτών γύρω από τους μύθους του κάστρου ανάβουν. Μια βόλτα στο σκοτεινό κάστρο μετά τα μεσάνυχτα θα καταρίψει τη λογική σας και θα προκαλέσει τη φαντασία σας!
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Το Carbishdale είναι εμπειρία. Είναι χτισμένο σε έναν καταπράσινο λόφο πάνω από μια λίμνη, κοντά στην γραφική πόλη Bonar. Εκτός από κοιτώνες έχει και τετράκλινα δωμάτια και family room. Εμείς είχαμε μείνει στο 4κλινο. Οι τουαλέτες και τα ντουζ είναι κοινά, αλλά δε τα μοιράζεσαι με πολλά δωμάτια και είναι πεντακάθαρα, με ζεστό νερό και διαθέσιμα μέρα-νύχτα. Πρωινό και γεύμα σερβίρονται αλλά δεν περιλαμβάνονται στη τιμή. Το εσωτερικό είναι επίσης επιβλητικό και αυθεντικό με τεράστιους χώρους, διακοσμιμένο με πίνακες και αγάλματα. Διαθέτει αίθουσα για μπιλιάρδο και τηλεόραση, βιβλιοθήκη κ.α. Προσοχή: Υπάρχουν πολλές μαρτυρίες για ένα φάντασμα, μια λευκοντιμένη γυναίκα που στοιχειώνει τους διαδρόμους του τα βράδια, καθώς και για φωνές παιδιών από το spook room (δωμάτιο 210 νομίζω)...Το Carbisdale έχει έρθει επανηλημένα στο κέντρο παραψυχολογικών και μεταφυσικών ερευνών. Καθώς ο ήλιος σβήνει, οι συζητήσεις στα πηγαδάκια των ταξιδιωτών γύρω από τους μύθους του κάστρου ανάβουν. Μια βόλτα στο σκοτεινό κάστρο μετά τα μεσάνυχτα θα καταρίψει τη λογική σας και θα προκαλέσει τη φαντασία σας!

καλημέρα gmavro75,με λένε ευτυχία και είμαι νέο μέλος.διαβασα για το ταξίδι σου και είμαι σίγουρη οτι περάσατε πολύ ωραία.επειδή θα πάω και εγώ στη σκωτία με την παρέα μου θα ήθελα να σου κάνω μερικές ερωτήσεις και αν μπορεις μου απαντάς.θα μείνουμε 6 νύχτες στη σκωτία και 1 στο λονδίνο.θα ήθελα να μου πεις για τη σκωτία γιατί στο λονδίνο έχω ξαναπάει.καταρχην τώρα των υστέρων και μετά απο όλα τα μέρη στα οποια πήγατε θα προτιμούσες να είχατε διανυκτερεύσει και κάπου αλλού ή προτείνεις τις πόλεις που μείνατε εσείς?στο stirling πήγατε?μεσα στην περιήγηση είδατε και κάποια σημαντκά κάστρα ή μήπως τελικά δεν μένει αρκετός χρόνος λόγω των μεγάλων αποτάσεων που πρέπει να διανύσουμε κατα τη διάρκεια της ημέρας?το να οδηγεις αντίθετα είναι δύσκολο?
και οποια άλλη σημαντικη πληροφορία είναι ευπροσδεκτη.σε ευχαριστω πολυ
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
καλημέρα gmavro75,με λένε ευτυχία και είμαι νέο μέλος.διαβασα για το ταξίδι σου και είμαι σίγουρη οτι περάσατε πολύ ωραία.επειδή θα πάω και εγώ στη σκωτία με την παρέα μου θα ήθελα να σου κάνω μερικές ερωτήσεις και αν μπορεις μου απαντάς.θα μείνουμε 6 νύχτες στη σκωτία και 1 στο λονδίνο.θα ήθελα να μου πεις για τη σκωτία γιατί στο λονδίνο έχω ξαναπάει.καταρχην τώρα των υστέρων και μετά απο όλα τα μέρη στα οποια πήγατε θα προτιμούσες να είχατε διανυκτερεύσει και κάπου αλλού ή προτείνεις τις πόλεις που μείνατε εσείς?στο stirling πήγατε?μεσα στην περιήγηση είδατε και κάποια σημαντκά κάστρα ή μήπως τελικά δεν μένει αρκετός χρόνος λόγω των μεγάλων αποτάσεων που πρέπει να διανύσουμε κατα τη διάρκεια της ημέρας?το να οδηγεις αντίθετα είναι δύσκολο?
και οποια άλλη σημαντικη πληροφορία είναι ευπροσδεκτη.σε ευχαριστω πολυ

γεια σου gmavro75 καλή χρονιά.σε ευχαριστώ για την απάντηση.δεν έχω πάει ακόμα.θα πάμε στις 4/3 και η αλήθεια είναι οτι έχω ατονίσει και δεν το ψάχνω πια γιατί είμαι η μόνη απο την παρέα που ασχολείται με αποτέλεσμα οτι κι αν λέω στους υπόλοιπους να μην καταλαβαίνουν τίποτα.γενικά εχω ψιλομπερδευτεί δεν μπορώ να καταλήξω σε ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα γιατί απο τη μια θέλω μην παραλείψω αυτά που πρέπει οπωσδήποτε να δούμε και απο την άλλη δεν θέλω να είμαστε όλη μέρα μέσα στο αυτοκίνητο.θα με βοηθούσε πολύ αν μου έλεγες τι δεν πρέπει να χάσουμε.εμείς θα ξεκινήσουμε απο το εδιμβούργο και λέω να μείνουμε 2 μέρες.θα εκτιμήσω οποιαδήποτε πληροφορία μου δώσεις.είναι όλα λιγο ανακατεμένα στο μυαλό μου και δυστυχώς οι υποχρεώσεις είναι τόσες πολλές που δεν μένει πολύς ελεύθερος χρόνος για να ψάξω λεπτομερώς.οι προσδοκίες μου απο αυτο το ταξίδι είναι υψηλές και ελπίζω να βγούν αληθινές.σε ευχαριστώ πολύ.ευτυχία-αλεξ/πόλη
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
γεια σου gmavro75 καλή χρονιά.σε ευχαριστώ για την απάντηση.δεν έχω πάει ακόμα.θα πάμε στις 4/3 και η αλήθεια είναι οτι έχω ατονίσει και δεν το ψάχνω πια γιατί είμαι η μόνη απο την παρέα που ασχολείται με αποτέλεσμα οτι κι αν λέω στους υπόλοιπους να μην καταλαβαίνουν τίποτα.γενικά εχω ψιλομπερδευτεί δεν μπορώ να καταλήξω σε ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα γιατί απο τη μια θέλω μην παραλείψω αυτά που πρέπει οπωσδήποτε να δούμε και απο την άλλη δεν θέλω να είμαστε όλη μέρα μέσα στο αυτοκίνητο.θα με βοηθούσε πολύ αν μου έλεγες τι δεν πρέπει να χάσουμε.εμείς θα ξεκινήσουμε απο το εδιμβούργο και λέω να μείνουμε 2 μέρες.θα εκτιμήσω οποιαδήποτε πληροφορία μου δώσεις.είναι όλα λιγο ανακατεμένα στο μυαλό μου και δυστυχώς οι υποχρεώσεις είναι τόσες πολλές που δεν μένει πολύς ελεύθερος χρόνος για να ψάξω λεπτομερώς.οι προσδοκίες μου απο αυτο το ταξίδι είναι υψηλές και ελπίζω να βγούν αληθινές.σε ευχαριστώ πολύ.ευτυχία-αλεξ/πόλη
Καλημέρα,
Μη στενοχωριέσε αν οι άλλοι δεν ασχολούνται, όταν φτάσετε εκεί το ίδιο καλά θα περάσουν και μάλιστα η δικιά τους έκπληξη θα είναι και μεγαλύτερη. (άσε που θα είσαι και αρχηγός, ως διοργανωτής). Γενικά και με τις δικές μου παρέες το ίδιο γίνεται, τα κανονίζω όλα και με ακολουθούν. Λοιπόν θα σου πρότεινα
1. να μην αφήσεις τίποτα απ΄έξω. Το αυτοκίνητο είναι κομμάτι του ταξιδιού, δε θα σας κουράσει-αντιθέτως πιστεύω ότι θα περάσετε πολύ ωραία on the road. Όμορφα τοπία, βαθυστόχαστες συζητήσεις, στάσεις σε ότι ωραίο βλέπετε και πολύ γέλιο. Αν πάλι σε αγχώνει πολύ θα σου πρότεινα να κάνεις τις δύο πρώτες μέρες όπως τις περιγράφω (και αν δειτε ότι δεν σας αρέσει μειώνετε τις μετακινήσεις στη συνέχεια)
2. να μείνετε στο Εδιμβούργο 2 μέρες στο τέλος και όχι στην αρχή του ταξιδιού. Δηλαδή μόλις φτάσετε αεροδρόμιο παρτε από κει αυτοκίνητο και φύγετε κατευθείαν.
Το συγκεκριμένο ταξίδι το θεωρώ ένα από τα πιό όμορφα που έχω κάνει και μου είναι πολύ δύσκολο να αφήσω απ΄έξω κάτι. Αν θέλεις οποσδήποτε να κόψεις κάποια πράγματα
ίσως αντί για Iverness-John o Groats-Carbisdale να πας κατευθείαν Iverness-Carbishdale (αλλά έτσι δε θα φτάσεις στο Βορειότερο ακρο της Βρετανίας...). Αντε να αφήσεις έξω και το νησί (Isle of Sky, Portree) αν και από εκεί θα χάσεις πολύ όμορφες εικόνες...
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Scotland... Ο χάρτης με τις διαδρομές

Τρίτη 29/4: Glaskow-Fort William-Portree (Ile of Sky)
Τετάρτη 30/4:Γύρος του Νησιού, Loch Ness, Inverness.
Πέμπτη 1/5: Inverness, Fort George, John o' Groats, Thurso, Culrain (Carbisdale Castle)
Παρασκευή 2/5: Carbisdale Castle, Pitlochry, St. Andrew, Edinburgh.
Σάββατο 3/5:Edinburgh
Κυριακή 4/5: Edinburgh, αεροδρόμιο Glaskow
Ο χάρτης με τις διαδρομές...
 

Attachments

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Τρίτη 29/4: Glaskow-Fort William-Portree (Ile of Sky)
Τετάρτη 30/4:Γύρος του Νησιού, Loch Ness, Inverness.
Πέμπτη 1/5: Inverness, Fort George, John o' Groats, Thurso, Culrain (Carbisdale Castle)
Παρασκευή 2/5: Carbisdale Castle, Pitlochry, St. Andrew, Edinburgh.
Σάββατο 3/5:Edinburgh
Κυριακή 4/5: Edinburgh, αεροδρόμιο Glaskow
Ο χάρτης με τις διαδρομές...
καλημέρα gmavro75 σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τις πολύτιμες επισημάνσεις. με βοήθησαν παρα πολύ οπως επίσης και ο χάρτης με τις διαδρομές.θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου για το σκάι .ναι ,θα πάμε απο kyle of lochlash αλλα θα επιστρέψουμε απο mallaig και μετά fort william για να περάσουμε απο το δρόμο των νησιών.θα τα πούμε οταν γυρίσω.ταξιδιωτικούς χαιρετισμούς.ευτυχία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom