Πορτογαλία Senhora do Mar / Η κυρά της θάλασσας! (Portugal)

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
@Nedelja σ'ευχαριστώ πολύ. Ήταν η ιστορία που την έζησα πιο πολύ και ξαναζωντάνεψε το ταξίδι μου. Είναι η αγαπημένη μου γιατί μάλλον ήταν το αγαπημένο μου ταξίδι μέχρι στιγμής. Αν και όλες μου τις ιστορίες τις αγαπώ και όλες γράφτηκαν με διάθεση και χωρίς σάλτσες και μυθοπλασίες!
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Φίλε Γιάννη σ΄ευχαριστώ προσωπικά για άλλη μιά φορά για την υπέροχη ιστορία που μας χάρισες! Η συγκεκριμένη, όπως και οι υπόλοιπες αποτελούν πολύτιμο βοήθημα για όλους μας γιατί μπορεί κάποιες πόλεις από αυτές να τις έχουμε επισκεφθεί, όμως πάντα κάτι θα μας διαφεύγει.
Συγχαρητήρια για άλλη μιά φορά για το ταλέντο και για την ποιότητα της γραφής σου, αλλά και για τις μοναδικά υπέροχες φωτογραφίες που μας χάρισες.

Στο τέλος όμως μας λύπησες με την απόφαση που πήρες και εύχομαι να έλθουν όλα βολικά και να μπορέσεις και πάλι να μας χαρίσεις και άλλες παρόμοιες ιστορίες, γιατί όπως είπε και η @Nedelja το κοινό σου σε χρειάζεται!

Σου εύχομαι πάντα καλοτάξιδος σε μέρη που ονειρεύεσαι να πας!

υ.γ. παρόμοια περιπέτεια με το σταθμό του τραίνου στις Βρυξέλλες θυμάμαι είχε πάθει και ο Alex Loco, που το διηγείται στην ιστορία του " Άστεγος σχεδόν στη χλιδή'', μόνο που αυτός έπαθε το αντίθετο, κλειδώθηκε μέσα και δεν μπορούσε να βγει και θα έχανε και αυτός το λεωφορείο για το αεροδρόμιο. Υπάρχει λέει νόμος που δεν επιτρέπεται οι σιδηροδρομικοί σταθμοί να είναι ανοικτοί όλη τη νύχτα, αλλά μόνο κάποιες ώρες!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Φίλε Βασίλη σ'ευχαριστώ για τα ιδιαίτερα όμορφα σου λόγια να σαι καλά. Νομίζω 11 ιστορίες είναι καλά. Όταν έρθει το επόμενο ταξίδι θα φανεί αν θα θέλω ξανα να μοιραστώ πράγματα μαζί σας, που σε άτομα που εκτιμώ πάντα θέλω να δίνω!

Αυτό που λες για τον σταθμό δεν το ήξερα και απορώ πως μου διέφυγε από την ιστορία του Alex γιατί τις είχα διαβάσει. Καλά εφιάλτης να είχαμε κλειστεί μέσα:D
Να τους έχουν τους νόμους τους αλλά να ενημερώνουν και το κοινό.Μια ανάρτηση στο χώρο φύλαξης απόσκευών να ξέρει ο κόσμος.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Ευχαριστώ όσους διάβασαν την ιστορία μου και ταξίδεψαν νοερά μαζί μου.
Είναι η τελευταία ιστορία που γράφω για το Travelstories για πολλούς και διάφορους λόγους.
Γιατί βρε Γιάννη; Αν είναι πολύ χρονοβόρο λόγω συγκέντρωσης πληροφοριών κτλ. μπορείς απλά να μας κακομαθαίνεις με τις φωτογραφίες σου και με light περιγραφές.. Και για σένα δεν είναι ωραίο όταν μπαίνεις μετά από καιρό και διαβάζεις πάλι για το ταξίδι σου διάφορες λεπτομέρειες που είχες ξεχάσει; :)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Γιατί βρε Γιάννη; Αν είναι πολύ χρονοβόρο λόγω συγκέντρωσης πληροφοριών κτλ. μπορείς απλά να μας κακομαθαίνεις με τις φωτογραφίες σου και με light περιγραφές.. Και για σένα δεν είναι ωραίο όταν μπαίνεις μετά από καιρό και διαβάζεις πάλι για το ταξίδι σου διάφορες λεπτομέρειες που είχες ξεχάσει; :)
Φυσικά και μου αρέσει και καμιά φορά ξαναδιαβάζω τις ιστορίες μου.Κρατούν ακόμα πιο ζωντανές τις αναμνήσεις.Όχι δεν είναι τόσο το χρονοβόρο του πράγματος...

Πάντως πραγματικά σας ευχαριστώ, και μόνο για τα μέλη που εκτιμώ και με εκτιμούν έχει αξία και ουσία να συνεχίζω να γράφω εκτός από τις χρηστικές πληροφορίες που είναι για όλους φυσικα. Θα δείξει λοιπόν;)
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
αυτό που έχω να πω εγώ είναι ότι απολαύσαμε μια ακόμη υπέροχη ιστορία σου φίλε Γιάννη, με υπέροχες φωτογραφίες και πάρα πολλές χρηστικές πληροφορίες.έναν πλήρη ταξιδιωτικό οδηγό δηλαδή και σε ευχαριστούμε πολύ γιαυτό. πάρε τις ανάσες σου πέρνα όμορφα τις γιορτές και εμείς εδώ θα ήμαστε να σε διαβάζουμε.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Γιάννη ξέρεις πόσο μου αρέσουν οι ιστορίες σου και μπορώ να πω ότι αυτή έχει μάλλον γίνει η αγαπημένη μου! Υπέροχες φωτός, όμορφη περιγραφή, χρήσιμες πληροφορίες! :) Εύχομαι να κάνεις και άλλα τέτοια ταξίδια (καλά, το τελευταίο μέρος με το σταθμό στις Βρυξέλλες και την ταρίφα των 120 euro μπορεί να παραλειφθεί)! :p

Αυτά περί διακοπής γραψίματος θα τα αφήσω ασχολίαστα, είμαι σίγουρη ότι θα αλλάξεις γνώμη! :p

Εν τω μεταξύ, πώς κατάφερες βρε θηρίο να τελειώσεις τόσο άμεσα την ιστορία; :D Εγώ αυτό το δόλιο το Κιργιστάν το παλεύω κανά 4μηνο! :haha:
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
@underwater σ'ευχαριστώ πολύ και θα συμφωνήσω σε όλα:D

Ειλικρινά ούτε εγώ περίμενα να την τελειώσω τόσο γρήγορα. Ήταν η πιο μεγάλη ιστορία μιας και το ταξίδι ήταν το πιο μεγάλο που εχω κάνει και την τελείωσα πιο γρήγορα από όλες. Δεν ξέρω. Μου βγήκε αβίαστα και αυθόρμητα. Και στην αρχή είχα δηλώσει πως δεν θα είμαι τόσο γρήγορος και θα γράφω σιγά σιγά.

Μάλλον δεν πρέπει να κάνω δηλώσεις:p
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Νάσαι καλά Γιάννη για την υπέροχη ιστορία-οδηγό της Πορτογαλίας! Και φυσικά τις πολύ όμορφες και ατμοσφαιρικές φωτογραφίες.
Ακριβώς πριν 20 χρόνια (Απρίλιος του 1995) πήγα κι εγώ στην Πορτογαλία, αλλά στο νότο. Έμεινα μια (βροχερή) μέρα στη Λισαβόνα, που αν και δεν την χάρηκα λόγω βροχής τη λάτρεψα. Στο νότο (Algarve) τα πράγματα είναι διαφορετικά, πιο "μεσογειακά" και ο καιρός εκεί κάτω (με εξαίρεση την άφιξή μας στο Faro) ήταν με υπέροχες λαμπρές λιακάδες.
Ελπίζω να αξιωθώ ένα μεγάλο road trip 15-20 ημερών σε όλη την Πορτογαλία κάποια μέρα. Είναι ένα απωθημένο που κρατά από τότε, από τη στιγμή που έμπαινα στο αεροπλάνο της επιστροφής. Απωθημένο μαζί και νοσταλγία (αυτό που λες κι εσύ). Είναι αυτό που οι Πορτογάλοι λένε Saudade και που δε μεταφράζεται ακριβώς στις άλλες γλώσσες. Έχει μέσα της τη νοσταλγία, τον πόνο του αποχωρισμού, τη λαχτάρα γι αυτή την όμορφη χώρα. Είναι γεγονός πως η χώρα αυτή έχει κάποιες ιδιαίτερες ικανότητες να σε μαγέψει.
Σου εύχομαι πολλά πολλά ακόμα ταξίδια, το ίδιο "κουραστικά" και γεμάτα!
Καλή χρονιά!

Υ.Γ. Εκείνα τα χρόνια είχε απευθείας πτήση Αθήνα - Λισαβόνα η TAP. Σπουδαίο πράγμα. 4 ωρίτσες και φτάνεις.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Σ'ευχαριστώ Δήμο για τα όμορφα λόγια σου.Αυτό που είπες. Saudade. Το είχα ξεχάσει.Είναι αυτό που αποτυπώθηκε μέσα μου.Και όπως έχω πει αισθάνομαι πολύ τυχέρος που πάτησα στην Πορτογαλία. Μόνο όποιος έχει πάει μπορεί να καταλάβει.

Ενα road trip από βορρά προς νότο θα είναι ένα μαγικό ταξίδι. Πριν πάω διαβάζοντας τις ιστορίες ήθελα να επισκευτώ όλη τη χώρα.δεν ήξερα τι να αφήσω και τι να δώ.Ευχομαι ειληκρινά να καταφέρεις να το πραγματοποιήσεις και να το βάλεις άμμεσα στα σχέδια σου.

Καλή χρονιά και σε σένα πάντα με υπέροχα ταξίδια γεμάτα με ξεχωριστές στιγμές.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.686
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom