Πορτογαλία Senhora do Mar / Η κυρά της θάλασσας! (Portugal)

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Μα κι εσύ τι ωραία που μου τα έγραψες!
Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσι. Η αλήθεια είναι πως ήταν ένα ταξίδι με συναίσθημα γιατί μάλλον με ενέπνευσε η ίδια η χώρα. Αγαπημένη Πορτογαλία, είναι ακόμα στην 1η θέση στο καλύτερο ταξίδι που έχω κάνει. Πολύ θα ήθελα να ξαναπάω. Έλεγχε τις τιμές των αεροπορικών μήπως βγει καμιά προσφορά. Αξίζει και σου εύχομαι να πας οπωσδήποτε.
κοιτα να δεις καμια φορα,τοσο γρηγορη εκπληρωση ευχης δεν εχω ξαναδει...πολυ φιλη μου,μετακομιζει οικογενειακως για Σεβίλλη.θα περιμενω να τακτοποιηθει και μ εχει προσκαλεσει να μεινω σπιτι τους...Ε περιττο να σου πω,οτι εισαι γουρλής,απο σεββίλη για πόρτο ειναι πολυ οικονομικος και κοντινος προορισμός,με ryanair,δε θα μπορεσω να δω και λισαβόνα,αλλα μην ειμαστε και πλεονέκτες,μεχρι χτες το ειχα για ονειρο μονο...κι αυτο μακρινο.θα παω ισπανία και πορτογαλλία τι λες τωρα;δεν εχω κοιμηθει ολη νυχτα απ τη χαρα μου,να σαι παντα ετσι τυχερος!
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αιγυπτος
κοιτα να δεις καμια φορα,τοσο γρηγορη εκπληρωση ευχης δεν εχω ξαναδει...πολυ φιλη μου,μετακομιζει οικογενειακως για Σεβίλλη.θα περιμενω να τακτοποιηθει και μ εχει προσκαλεσει να μεινω σπιτι τους...Ε περιττο να σου πω,οτι εισαι γουρλής,απο σεββίλη για πόρτο ειναι πολυ οικονομικος και κοντινος προορισμός,με ryanair,δε θα μπορεσω να δω και λισαβόνα,αλλα μην ειμαστε και πλεονέκτες,μεχρι χτες το ειχα για ονειρο μονο...κι αυτο μακρινο.θα παω ισπανία και πορτογαλλία τι λες τωρα;δεν εχω κοιμηθει ολη νυχτα απ τη χαρα μου,να σαι παντα ετσι τυχερος!
Καλησπέρα, συνήθως 10€ κοστίζει η Λισαβώνα από το Πόρτο με το ryanair, οπότε καθόλου ανέφικτο
Καλά να περάσεις
 

pan82

Member
Μηνύματα
605
Likes
753
Φίλε Γιάννη πραγματικά η ιστορία σου ήταν μεθυστική, ένιωθα ότι ήμουν εκεί ήδη... Από τις καλύτερες ιστορίες που έχω διαβάσει.
Έχω κλείσει κι εγώ Λισαβόνα 5 μέρες τέλη του μήνα με τη κοπέλα μου ένεκα μιλίων από aegean, ψάχνοντας κάτι οικονομικό χωρίς να περιμένω και πολλά απλά ήθελα κάτι σε νότο μιας και το βορρά τον έχω γυρίσει σε μεγάλο βαθμό.
Βέβαια τελικά ούτε στα ξενοδοχεία μου φάνηκαν οικονομικά, έτυχαν και κάτι αναποδιές με τις πτήσεις και μας άλλαξα ημέρα οπότε αλλάξαμε ημερομηνίες γενικά και μετά δε βρίσκαμε νορμάλ ξενοδοχεία και τελικά δε βρήκαμε και απευθείας για επιστροφή με μίλια και γυρνάμε μεσώ Βαρκελώνης με star aliance γιατί οι τιμές χωρίς μίλια ήταν πραγματικά εξωφρενικές , διάβασα και τρελές ζέστες και τουρίστες τέτοια εποχή oπότε πάνω που σκεφτόμασταν μήπως το αφήσουμε τελικά (ειδικά η κοπέλα μου με έφαγε) και να πάμε κάπου αλλού διάβασα την ιστορία σου και κόλλησα. Πιστεύω να αποδειχτεί καλό που κόλλησα τελικά! Έχουμε 5 φουλ ημέρες φτάνουμε 11 εκεί και επιστρέφουμε 9.30 το βράδυ της 5ης ημέρας οπότε αν και λέγαμε για μονοήμερη πόρτο είπαμε να απολαύσουμε Λισαβόνα και να πάμε και Σίντρα.
H αλήθεια είναι ότι οι πληροφορίες για Λισαβόνα που βρίσκεις είναι με το σταγονόμετρο σε σχέση με άλλους προορισμούς και απόρησα που έχει τόσο πολύ τουρισμό τελικά.
Θα ενημερώσω για εντυπώσεις λοιπόν
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Σ'ευχαριστώ πολύ @pan82
Θα συμφωνήσω να αφήσετε το Πόρτο, και να νιώσετε καλά τον παλμό της Λισαβόνας. Θα τη γυρίσετε όλη και εννοείται θα πάτε εκδρομή Σίντρα και πέριξ (ακτογραμμή Ατλαντικού). Αν δείτε ότι σας παίρνει ακόμα μια μέρα για κάποια εκδρομή, σκεφτείτε το Οbidos.

Κι εγώ όταν είχα πάει μου είχε κάνει εντύπωση που είχε τέτοιο τρελό κόσμο. Και ήταν Οκτώβριος me 32 βαθμούς δηλαδή σαν καλοκαίρι! Δεν περίμενα τόσο τουρισμό, αλλά προφανώς για εμάς τους Έλληνες δεν ήταν τόσο δημοφιλής. Και όντως δεν συνάντησα κανένα Έλληνα. Καλά θα κάνεις να την πείσεις λοιπόν γιατί η πόλη και η χώρα γενικά είναι απίστευτη. Πάντως πράγματι δεν μου φάνηκε πολλή φτηνή η Λισαβόνα ακόμα και πριν 4,5 χρόνια που πήγα.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Σ'ευχαριστώ πολύ @pan82
Πάντως πράγματι δεν μου φάνηκε πολλή φτηνή η Λισαβόνα ακόμα και πριν 4,5 χρόνια που πήγα.

Πέρσυ την βρήκα αισθητά πιο ακριβή την Λισσαβόνα σε όλα σε σχέση με πριν καμιά 7ετία. Σε διαμονή, φαγητό και όχι μόνο ήταν αισθητές οι διαφορές.Ωστόσο είναι πολύ όμορφη πόλη και έχει κάτι ιδιαίτερο όπως και όλη η Πορτογαλία.Προσωπικά την θεωρώ από τις πιο υποτιμημένες χώρες σε σχέση με το τι έχει να προσφέρει. Σκέψου ότι πριν μερικά χρόνια πήγαινες Πορτογαλία και σε ρωτούσαν άνθρωποι που έχουν επισκεφτεί δεκάδες άλλες χώρες της Ευρώπης τι πας να κανεις εκεί. Γύριζαν την Ευρώπη και την Πορτογαλία την άφηναν απ'εξω.Τα τελευταία χρόνια κάπως έχει αλλάξει αυτό.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Πέρσυ την βρήκα αισθητά πιο ακριβή την Λισσαβόνα σε όλα σε σχέση με πριν καμιά 7ετία. Σε διαμονή, φαγητό και όχι μόνο ήταν αισθητές οι διαφορές.Ωστόσο είναι πολύ όμορφη πόλη και έχει κάτι ιδιαίτερο όπως και όλη η Πορτογαλία.Προσωπικά την θεωρώ από τις πιο υποτιμημένες χώρες σε σχέση με το τι έχει να προσφέρει. Σκέψου ότι πριν μερικά χρόνια πήγαινες Πορτογαλία και σε ρωτούσαν άνθρωποι που έχουν επισκεφτεί δεκάδες άλλες χώρες της Ευρώπης τι πας να κανεις εκεί. Γύριζαν την Ευρώπη και την Πορτογαλία την άφηναν απ'εξω.Τα τελευταία χρόνια κάπως έχει αλλάξει αυτό.
Δεν θα την έλεγα υποτιμημένο προορισμό από τη στιγμή που όσοι πηγαίνουν λένε τα καλύτερα και είναι ψηλά στη λίστα τους. Απλά δεν την βάζουν στα ταξιδιωτικά τους σχέδια επειδή δεν έχει φτηνά αεροπορικά. Πιστεύω πως αυτό είναι το βασικό θέμα. Είναι ιδιαίτερα δημοφιλής προορισμός, απλά οι Έλληνες τα τελευταία χρόνια την γνωρίζουν σιγά σιγά.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Δεν θα την έλεγα υποτιμημένο προορισμό από τη στιγμή που όσοι πηγαίνουν λένε τα καλύτερα και είναι ψηλά στη λίστα τους. Απλά δεν την βάζουν στα ταξιδιωτικά τους σχέδια επειδή δεν έχει φτηνά αεροπορικά. Πιστεύω πως αυτό είναι το βασικό θέμα. Είναι ιδιαίτερα δημοφιλής προορισμός, απλά οι Έλληνες τα τελευταία χρόνια την γνωρίζουν σιγά σιγά.
Την πρώτη φορά που πήγα δεν υπήρχε καν απευθείας πτήση από Αθήνα. Αλλά μιλώ για άτομα που δεν είχαν οικονομικό θέμα και δεν κοιτούσαν καν τις τιμές των αεροπορικών. Απλώς είχαν σαν "λίστα" αξιόλογων χωρών Ευρώπης στο μυαλό τους π.χ.Γαλλία,Ιταλία,Ηνωμένο Βασίλειο,Τσεχία,Αυστρία κλπ. και δεν έβαζαν μέσα την Πορτογαλία.
 

pan82

Member
Μηνύματα
605
Likes
753
Την πρώτη φορά που πήγα δεν υπήρχε καν απευθείας πτήση από Αθήνα. Αλλά μιλώ για άτομα που δεν είχαν οικονομικό θέμα και δεν κοιτούσαν καν τις τιμές των αεροπορικών. Απλώς είχαν σαν "λίστα" αξιόλογων χωρών Ευρώπης στο μυαλό τους π.χ.Γαλλία,Ιταλία,Ηνωμένο Βασίλειο,Τσεχία,Αυστρία κλπ. και δεν έβαζαν μέσα την Πορτογαλία.
Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ την σκέφτηκα αφού έχω ήδη πάει σε όλες αυτές που αναφέρεις και Βαρκελώνη που είναι κι αυτή πιο νότια και καλοκαιρινή. Αλλιώς δύσκολα θα τη βάλει κάποιος στο πρόγραμμα του νομίζω γιατί δεν υπάρχει πληθώρα πληροφοριών ακόμα.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ την σκέφτηκα αφού έχω ήδη πάει σε όλες αυτές που αναφέρεις και Βαρκελώνη που είναι κι αυτή πιο νότια και καλοκαιρινή. Αλλιώς δύσκολα θα τη βάλει κάποιος στο πρόγραμμα του νομίζω γιατί δεν υπάρχει πληθώρα πληροφοριών ακόμα.
Κοίτα στην εποχή του ίντερνετ, της άμεσης πληροφορίας, των on line ταξιδιωτικών οδηγών, του τραβεστορις κτλ. δεν είναι δυνατόν να λέμε δεν υπάρχει πληθώρα πληροφοριών για την Πορτογαλία λες και πρόκειται για το Νότιο Σουδάν! Πιστεύω πως ξεκάθαρα το θέμα για τους Έλληνες είναι οι αεροπορικές συνδέσεις. Η Πορτογαλία είναι ένας άκρως δημοφιλής προορισμός. Για μένα προέκυψε τυχαία και δεν είχα ταξιδέψει και πολύ. Και μπήκα στη διαδικασία να κλείσω αεροπορικά με συνδυασμό 4 πτήσεων.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Φιλε Γιάννη μολις εφτιαξα το προγραμμα....Ελπίζω να ειναι εφικτο και στην πραξη,τελικα απ οσα διαβασα αμαρτια να παω μονο Πόρτο και να μην παω και Λισαβόνα.......ακου και πες μου κι εσυ,βασικα με την ψυχη στο στομα θα μαι.....αλλα μ αρεσει.....
9/1/2020
Αθήνα -Βαρκελώνη με ryanair(διαμονή 3 νυχτες)σόλο...
12/1/2020
Βαρκελώνη-Σεβίλλη ryanair (διαμονη 3 νυχτες να δω την φιλεναδα που μενει εκει).
15/1/2020
Σεββίλη-Λισαβώνα Τ2 ryanair(διαμονή 2 νύχτες σόλο)...
17/1/2020
Λισαβώνα-Πόρτο OPO airportugal (διαμονη 3 νυχτες σόλο)...
20/1/2020
Πόρτο-Μαδρίτη T1 ryanair (διαμονή 2 νύχτες σόλο)...
Και τέλος
22/1/2020
Μαδρίτη Τ1 -Αθήνα.......ολες οι πτησεις ειναι απευθειας.....οικονομικες και ελπιζω να καταφερω να δω οσα μπορω,δεν ειμαι τυπος του μουσειου,ισως τα βασικα μνημεια,κυριως να ΔΩ να ΓΕΥΤΩ και να ΜΥΡΙΣΩ θελω,να περπαταω με τις ωρες και να γελαω μονη μου......χεχε.....
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
@sinefoula σίγουρα οι 2 μέρες στη Λισαβόνα δεν θα σου κακοπέσουν! Κατά τη γνώμη μου καλά έκανες και τις έβαλες. Εννοείται βέβαια είναι λίγες για Λισαβόνα αλλά με λίγο τρέξιμο μπορείς να δεις σε 2 μέρες Bairro Alto, Baixa-Chiado (κέντρο), Alfama και Belem. Αν υπάρχει χρόνος πέρασε με τη θαλάσσια συγκοινωνία απέναντι στην Cacilhas για να πας στο άγαλμα του Χριστού.

Τρεις μέρες στο Πόρτο θα είσαι σούπερ ακόμα και για κάποια ημερήσια εξόρμηση.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
@sinefoula σίγουρα οι 2 μέρες στη Λισαβόνα δεν θα σου κακοπέσουν! Κατά τη γνώμη μου καλά έκανες και τις έβαλες. Εννοείται βέβαια είναι λίγες για Λισαβόνα αλλά με λίγο τρέξιμο μπορείς να δεις σε 2 μέρες Bairro Alto, Baixa-Chiado (κέντρο), Alfama και Belem. Αν υπάρχει χρόνος πέρασε με τη θαλάσσια συγκοινωνία απέναντι στην Cacilhas για να πας στο άγαλμα του Χριστού.

Τρεις μέρες στο Πόρτο θα είσαι σούπερ ακόμα και για κάποια ημερήσια εξόρμηση.
χεχε ναι καλε,εδω πριν λιγες μερες η ιστορια σου φανταζε ονειρο.....τελος του μηνα ξεκινω τις κρατησεις,ναι ειναι νωρις το ξερω,αλλα με 45 ευρω το ανωτερο αεροπορικο δεν παω ουτε ροδο που ναι διπλα,ποσο μαλον πορτογαλια.γιαυτο ταξιδευω μονη μου για να τρεχω οσο θελω....θα θελα παρεα,φιλους,παιδια,αμορε,αλλα αφου δεν μπορουν δε θα κατσω να ''ρεψω '' μαζι τους....χαχαχα...........νταξ ο γιος μου θα θελε,αλλα δεν εχω λεφτα επι 2.......θα τα καταφερω,για την ωρα αεροπορικα σε πρωτη φαση,τον αλλο μηνα ξενοδοχεια και τελος το πού και πώς θα παω...ευχαριστω πολυ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom