Sky Express Sky Express - Νέα, Πληροφορίες & Ερωτήσεις

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
οταν λεμε μια χειραποσκευη μεχρι 3 κιλα και μια μεγαλη, εννοουμε οτι επιτρεπεται και γυναικεια τσαντα μεσα στο αεροπλανο και η τρικιλη;
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Απο 1 Νοεμβριου προστιθενται πτήσεις από Αθήνα προς Κέρκυρα και Κω σε αρκετά καλές τιμές προς το παρόν.
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Να παραθεσω κ εγω την εμπειρια μου απο ταξιδι με την εταιρια, πρωτη φορα που ταξιδευω με μη loco για εσωτερικο μετα απο 15 σχεδον χρονια. Χθες ταξιδεψα απο Καλυμνο για αθηνα με εισιτηριο 9 ευρω που ειχε σε προσφορα.

Το αεροδρομιο της Καλυμνου αρκετα καλο για το μεγεθος της κινησης που εξυπηρετει, πενταπεντακαθαρο, ντρεποσουν να πατησεις. Η εξυπηρετηση ομως λιγο... τα ζωα μου τ αργα. Το check in οκ, 3 desk υπαρφουν, φυσικα χρησιμοποιειται μονο το ενα. Μετα απο αυτο περιμεναμε στη μικρη αλλα επαρκη αιθουσα στην εισοδο του αεροδρομιου, στη ιδια αιθουσα που ειναι τα check in desk. Λιγο μετα την προσγειωση του αεροπλανου μας φωναξαν για ελεγχο χειραποσκευων. Στον ελεγχο στο "σκανερ" των χειραποσκευων πιο ενδελεχη ελεγχο δεν εχω ξαναδει. Μια στις δυο χειραποσκευες ζηταγαν να τις ανοιξουμε. Με το που εβρισκαν υγρο ηθελαν να δουν τι ειναι. Αποτελεσμα η ηδη - μικρη - καθυστερηση στην αφιξη του αεροπλανου να αυξηθει και ο κοσμος να περιμενει στην ουρα για τον ελεγχο. Γιατι δεν μας φωναζαν λιγο νωριτερα για τον ελεγχο;

Η επιβιβαση γρηγορη, καλοσορισμα απο την αεροσυνοδο, τα ντουλαπακια αρκετα μικρα, καποιες αποσκευες δεν χωραγαν, απορω γιατι στο check in dwsk δεν ειπαν στους επιβατες πως δεν χωρανε να τις παραδωσουν εκει. Τελος παντων, καθαρο εωτερικα, καλες θεσεις, αναχωρησαμε αντι 1905 κατα τις 1925. Απλα κατα τη διαρκεια της πτησης ο θορυβος ηταν πολυ εντονος. Ουτε το διπλανο σου δεν ακουγες καλα καλα. Δεν ξερω αν ειναι ετσι σε ολα τα ATR ή ετυχε σε αυτο καθως δεν εχω ξαναταξιδεψει με ATR. Στα Q400 παντως εινα πολυ καλυτερα. Κατα τις 8 παρα ξεκινησε η εξυπηρετηση για την οποια ολοι υμνουν τις μη loco εταιριες: 1 μπισκοτακι παπαδοπουλου, 1 υγρο μαντηλακι και 100 γρ καφε, χυμο ή νερο. :xalara: μμμ ναι, γραμμαρια...:shock:, νταξει, ειπαμε, πρωι ειναι ακομα, ml. Ναι, ναι, φυσικα και αξιζει αντι πχ να δωσεις 20 ευρω στην FR ή την volotea απο JTR για ATH να δωσεις 50 στην sky ή την agean για τετοια εξυπηρετηση σε μια ουτε μιας ωρας πτηση :p .

Τελος παντων, προσγειωση κατα τις 2020, απο τις πιο ομαλες προσγειωσεις που εχω ζησει. Η αεροσυνοδος ζητησε συγνωμη εστω κ γι αυτη τη μικρη καθυστερηση, που φυσικα κ δεν οφειλεται σε εκεινη, εκανε οτι καλυτερο μπορουσε για να ολοκληρωθει η επιβιβαση και η προετοιμασια για απογειωση οσο πιο γρηγορα γινεται.

Συνολικα, ναι ηταν μια καλη πτηση, η εταιρια θα μπορουσε να σταθει θεωρω και σε πιο μακρινες πτησεις, δεν ςχει η εξυπηρετηση - στο αεροπλανο τουλαχισρον - να ζηλεψει πολλα απο την Aegean, ισα ισα υπηρχε μια πιο "φιλικη" σχεση επιβατων - αεροσυνοδου σε σχεση με την ψυχρη - τυπικη σχεση στην A3. Και πραγματικα η αεροσυνοδος εκανε οπως ειπα κ πριν οτι καλυτερο μπορουσε σε μια γεματη πτηση για να γινουν τα παντα γρηγορα αλλα και σωστα.
 
Last edited:

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Στον ελεγχο στο "σκανερ" των χειραποσκευων πιο ενδελεχη ελεγχο δεν εχω ξαναδει. Μια στις δυο χειραποσκευες ζηταγαν να τις ανοιξουμε. Με το που εβρισκαν υγρο ηθελαν να δουν τι ειναι.
Δεν είναι ενδελεχής αλλά ένας απλός τυπικός έλεγχος για υγρά σε χειραποσκευές. Εδώ και κάποια χρόνια τα υγρά μπαίνουν σε ειδικό σακουλάκι.
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Στις περιπου 50 φορες που εχω ταξιδεψει με αεροπλανο τα τελευταια 2 χρονια γενικως ζητανε να ανοιξουν μια στις 4-5 αποσκευες απο την εμπειρια μου. Στην καλυμνο η αναλογια ηταν μια προς δυο... παντα μεταφερω υγρα μαζι, σπανια θελουν να δουν τι ειναι (1 στις 7 περιπου).
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Πέταξε χωρίς 4 επιβάτες και τις βαλίτσες λόγω βάρους!!!! για λόγους ασφαλείας? δηλαδή άμα ήταν 50 οι επιβάτες τι θα γινόταν? καλύτερα να μη πετούσε καθόλου να τους έκαναν δώρο 1 διανυκτέρευση στην Σύρο. Ευτυχώς που δεν μπήκα μέχρι τώρα σε αεροπλάνο τους και μετά από αυτά που διαβάζω δύσκολα θα τους εμπιστευτώ.........
 
Last edited:

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Δε συνέβει αυτό στην πτήση από Κάλυμνο, αλλά σε πτήση από Σύρο.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πέταξε χωρίς 4 επιβάτες και τις βαλίτσες λόγω βάρους!!!! για λόγους ασφαλείας? δηλαδή άμα ήταν 50 οι επιβάτες τι θα γινόταν? καλύτερα να μη πετούσε καθόλου να τους έκαναν δώρο 1 διανυκτέρευση στην Σύρο. Ευτυχώς που δεν μπήκα μέχρι τώρα σε αεροπλάνο τους και μετά από αυτά που διαβάζω δύσκολα θα τους εμπιστευτώ.........
Σορυ κιολας αλλά σε μια χωρα που κυριαρχει ο λαικισμος δεν πρεπει μα ανεχομαστε να εξαπλωνεται και στα θεματα του φορουμ. Διάβασες την ειδηση. Διαβασες την απάντηση της εταιρειας? Η μηπως ξερεις ακριβως τι προβλημα ειχε το αεροσκαφος με το βαρος? Ακουσες μηπως τον κυβερνητη να σου πει γιατι αποφασισε ετσι?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.819
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom