Κίνα Solo στην Κίνα πασχαλιάτικα; Γίνεται!

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Ε, ναι! Εκεί είσαι στο λοφάκι και τα βλέπεις αφ'υψηλού! (πήγα κι εγώ εκεί μετά). Εγώ να σκεφτείς πρωτομπήκα από το σημείο εκεί χαμηλά που καταλήγει στην προβλήτα με το κίτρινο υπόστεγο ( ; ) που αχνοφαίνεται...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Με ντροπή ομολογώ ότι είναι η πρώτη ιστορία σου που διάβασα. Μου άρεσε το ζωντανό, προσωπικό σου ύφος, με το χιούμορ του και τις εύστοχες παρατηρήσεις του. Προσωπικές βιωματικές καταστάσεις αλλά και χρήσιμες πληροφορίες για τους μελλοντικούς επισκέπτες.

Η ανάγνωσή της είχε ένα θετικό και δύο αρνητικά για μένα:

Το θετικό είναι ότι τη διάβασα πριν επισκεφτώ (όταν γίνει αυτό) κι εγώ την Κίνα.

Τα δύο "αρνητικά" είναι ότι "έχασα" δύο ώρες εργασίας για να τη διαβάσω και θα "χάσω" άλλες δύο για να διαβάσω 'καπάκι' αυτήν της Ινδίας!

謝謝 Σχιέ Σχιέ
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Με ντροπή ομολογώ ότι είναι η πρώτη ιστορία σου που διάβασα. Μου άρεσε το ζωντανό, προσωπικό σου ύφος, με το χιούμορ του και τις εύστοχες παρατηρήσεις του. Προσωπικές βιωματικές καταστάσεις αλλά και χρήσιμες πληροφορίες για τους μελλοντικούς επισκέπτες.

Η ανάγνωσή της είχε ένα θετικό και δύο αρνητικά για μένα:

Το θετικό είναι ότι τη διάβασα πριν επισκεφτώ (όταν γίνει αυτό) κι εγώ την Κίνα.

Τα δύο "αρνητικά" είναι ότι "έχασα" δύο ώρες εργασίας για να τη διαβάσω και θα "χάσω" άλλες δύο για να διαβάσω 'καπάκι' αυτήν της Ινδίας!

謝謝 Σχιέ Σχιέ
Σε ευχαριστώ αγαπητέ @babaduma για τα καλά σου λόγια! Σόρρυ αν σου πέσει η δουλειά μαζεμένη μετά :rolleyes:... δεν υπάρχει συνάδελφος, να τον "χώσεις" λίγο; χαχαχαχαχαχααααα!!!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Σε ευχαριστώ αγαπητέ @babaduma για τα καλά σου λόγια! Σόρρυ αν σου πέσει η δουλειά μαζεμένη μετά :rolleyes:... δεν υπάρχει συνάδελφος, να τον "χώσεις" λίγο; χαχαχαχαχαχααααα!!!
Ευτυχώς (ή δυστυχώς) δεν υπάρχουν συνάδελφοι για "χώσιμο". Γενικώς ... δεν υπάρχουν συνάδελφοι! Οπότε, το "χώσιμο" (μετά το όποιο ταξίδι) είναι καθαρά ... "αυτο-χώσιμο" (ιδιωτική απασχόληση). :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.969
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Θερμά συγχαρητήρια φίλε @panius για την ιστορία σου την οποία διάβασα μόλις κι εγώ με αφορμή τη ψηφοφορία του φορουμ.
Πολύ κατατοπιστικές πληροφορίες για όποιον θέλει να βάλει στο ταξιδιωτικό του χάρτη και αυτή τη χώρα, πόσο μάλλον όντας αρχάριος και δε ξέρει από που να ξεκινήσει.
Μας έδωσες μια ακόμα ιδέα!
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Θερμά συγχαρητήρια φίλε @panius για την ιστορία σου την οποία διάβασα μόλις κι εγώ με αφορμή τη ψηφοφορία του φορουμ.
Πολύ κατατοπιστικές πληροφορίες για όποιον θέλει να βάλει στο ταξιδιωτικό του χάρτη και αυτή τη χώρα, πόσο μάλλον όντας αρχάριος και δε ξέρει από που να ξεκινήσει.
Μας έδωσες μια ακόμα ιδέα!
Σε ευχαριστώ πολύ ψηλέ μου! Να πας σύντομα σου εύχομαι!
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
από τη μια θαυμάζω κι από την άλλη σκάω στα γέλια μ΄αυτά που γράφεις. Ωραίο κείμενο! Και χαρά στο κουράγιο σου!

Πριν πολλά χρόνια (δε θυμάμαι πόσα) είχαν φέρει 3 στρατιώτες του πήλινου στην Εθνική Πινακοθήκη κι έγινε ο χαμός βέβαια. Υπήρχε και μπόλικο φωτογραφικό υλικό από τις ανασκαφές, ακόμα σε αρχικό στάδιο βέβαια, γιατί συνέχεια σκάβουν και βρίσκουν. Ασύλληπτο έργο! Μπράβο που το χάρηκες!

Last but not least

Με δύο κορυφαία αξιοθέατα της κινεζικής πρωτεύουσας, που τα είδα τελευταία (το ένα μάλιστα λίγες ώρες πριν την πτήση επιστροφής) θα φτάσω και στο τέλος της περιγραφής μου. 6 ημέρες έκατσα στο Πεκίνο και δεν είδα ούτε τα μισά από όσα είχα προγραμματίσει. Σημαντικοί ναοί και παγόδες, πάρκα, ο ζωολογικός κήπος με τα σπάνια πάντα, οι ολυμπιακές εγκαταστάσεις και η μοδάτη συνοικία Sanlitun με την έντονη νυχτερινή ζωή έμειναν εκτός. Χάρηκα πάντως που περιόρισα το ταξίδι μου μόνο στο Πεκίνο και στο Σιάν. Αν είχα πραγματοποιήσει την αρχική μου σκέψη να φύγω από Σανγκάη και να μοιράσω κάποιες μέρες και εκεί, νομίζω θα ήμουν μες στο άγχος, θα έβλεπα όλα τ’ αξιοθέατα φευγαλέα και θα γυρνούσα πίσω εντελώς ξεθεωμένος.


Καλοκαιρινό Παλάτι

View attachment 158129
Γραμμή 4 του Μετρό... «Σιγά παππού, μη σπρώχνεις... θα κάτσεις και συ...!» Στο καπάκι να σου η σχιστομάτα να προσπαθεί να σφηνώσει το ποπουδάκι της ανάμεσα στο δικό μου και στου παππού. Στην Ελλάδα δεν υπήρχε περίπτωση να συμβεί αυτό και ας είμαστε πιο διαχυτικοί από τους Κινέζους σε θέματα σωματικής εγγύτητας. Θα την κοίταζε με ξινίλα η συνταξιούχα επιβάτης, θα την στόλιζε καταλλήλως, (πάνω μου θα κάτσεις; Πήγαινε παραπέρα! Τυφλή είσαι;;; ) και θα την άφηνε στο όρθιο να ξεροσταλιάζει και να υπομένει τις βλοσυρές ματιές της σε όλη τη διαδρομή. Στην Κίνα πάλι κανένα πρόβλημα. Παστωμένοι σαν τις σαρδέλες ακόμα και καθιστοί. Τι περίεργος λαός αλήθεια! Στο δρόμο, αν τυχον τους πλησιάσεις στο μισό μέτρο, έχεις παραβιάσει τον προσωπικό τους χώρο, νιώθουν άβολα και είσαι αγενής. Στο μετρό όμως δεν έχουν κανένα πρόβλημα να περιορίσουν τον προσωπικό τους χώρο στο εσωτερικό του ρουθουνιού της μύτης τους. Αυτό βέβαια ισχύει για τους Γιαπωνέζους περισσότερο, αλλά με αφορμή τη διαδρομή προς το καλοκαιρινό παλάτι και το «θράσος» της Κινέζας να χωθεί δίπλα μου, να κάτσει και να γίνουμε σιαμαίοι, διαπίστωσα ότι ισχύει μια χαρά και για τους Κινέζους.

Βέβαια τη διαδρομή δεν τη λες και σύντομη. Από το κέντρο μέχρι τη στάση Xiyuan για το Summer Palace κάναμε κάπου 50 λεπτά. Είπαμε, το Πεκίνο είναι τεράστιο!

Λίγο πριν την ανατολική είσοδο του παλατιού, δεκάδες πούλμαν ήταν ήδη σταθευμένα στο πάρκινγκ και απερίγραπτη η κοσμοσυρροή από χαρούμενους συνταξιούχους. Ευτυχώς το παλάτι είναι τόσο μεγάλο που χωράει τόσους και άλλους τόσους χωρίς να διαταράσσεται η ηρεμία και η χαλάρωση που προσφέρει στους χώρους του.
View attachment 158118
Παλάτι είπα ε; Είναι κάτι παραπάνω. Για μένα είναι η πιο όμορφη αρχιτεκτονική τοπίου που έχω δει στη ζωή μου! Μέχρι πριν λίγο διέσχιζα λεωφόρο 5 λωρίδων κυκλοφορίας περνώντας δίπλα από φαστφουντάδικα και ξαφνικά βρέθηκα σε έναν χώρο με λίμνες, καλαμιώνες, πάπιες, καταπράσινα βουνά, παγόδες και βουδιστικές στούπες πάνω στις κορυφογραμμές. Έτσι ανάλογα είχα νιώσει στο Central Park της Νέας Υόρκης αλλά εκεί έβλεπες τουλάχιστον τους ουρανοξύστες στο βάθος να σου υπενθυμίζουν που βρίσκεσαι. Για πότε η πόλη χάθηκε και βρέθηκα στην Κίνα του 1800 ακόμα προσπαθώ να το συνειδητοποιήσω πώς έγινε!
View attachment 158128
Αποκάλυψη!

Πώς λέει ο Ελύτης ότι με ένα αμπέλι, μια ελιά και ένα καράβι μπορείς να ξαναφτιάξεις την Ελλάδα; Ε, και εγώ λέω ότι με το Καλοκαιρινό Παλάτι μπορείς να ξαναφτιάξεις την Κίνα! Πάρτε ένα τσουβάλι, ρίξτε μέσα όλα τα αντιπροσωπευτικά στοιχεία του κινεζικού πολιτισμού, όλα τα κλισέ, τους δράκους, τις παγόδες, τα τοπία, τους χαρταετούς, τα φαναράκια και βουαλά: Summer Palace it is!
View attachment 158121
Αμέτρητα μονοπάτια, ποταμάκια, υπέροχα μαρμάρινα γεφύρια, κιόσκια, και εκατοντάδες κλαίουσες ιτιές να σε συνοδεύουν στο περπάτημά σου γύρω από την λίμνη του παλατιού, η οποία είναι τόσο μεγάλη που δεκάδες καραβάκια αναλαμβάνουν να σε πάνε από τη μια όχθη στην άλλη. Εγώ πάλι έκανα τον γύρο της λίμνης με τα πόδια (κάπου 5 χιλιόμετρα) και αποζημιώθηκα με πανέμορφες εικόνες αλλά και δυο τεράστιες φουσκάλες στις πατούσες! Από δω και πέρα και για τις επόμενες 5 ημέρες περπατούσα σαν παραπληγικός.

View attachment 158125

Τι δεν πρέπει να χάσετε:

View attachment 158122
Τον τεράστιο ξύλινο διάδρομο μήκους πάνω από 800 μέτρα, γεμάτο με όμορφες ζωγραφιές.

View attachment 158123
Το «μαρμάρινο» καράβι της βασίλισσας στη βόρεια πλευρά της λίμνης, το οποίο δεν είναι μαρμάρινο αλλά ξύλινο!!!

Το κτήριο της όπερας.

View attachment 158120
Την άνοδο στο λόφο με την οκταγωνική παγόδα και το ναό του Βούδα από πίσω, για να απολαύσετε μια πραγματικά υπέροχη θέα!


View attachment 158127
Τον περίπλου της λίμνης (αν αντέχετε) με τα ξύλινα κιόσκια, και τις παιχνιδιάρικες γέφυρες με την έντονη κλίση.


View attachment 158124
Να απομακρυνθείτε από την πολυκοσμία και να χαθείτε στα μονοπάτια πίσω από τη λίμνη, μόνο εσείς και οι ήχοι από το κελάρισμα του νερού, τις πάπιες και τα καλάμια.

View attachment 158126
Να έχετε μάτια και αυτιά σε εγρήγορση για τζερτζελοκαταστάσεις. Όλο και κάποιο χάπενιγκ, χορωδία, μουσική με παραδοσιακά όργανα θα πετύχετε στην επίσκεψή σας εκεί.

View attachment 158117
Να έχετε άπλετο χρόνο στη διάθεσή σας να το απολαύσετε. Δεν είναι τυχαίο που οι ντόπιοι παίρνουν μαζί τους φαγητό από το σπίτι και κάθονται εκεί όλη την ημέρα!

View attachment 158119



Heaven Temple Park

View attachment 158134
View attachment 158133
Το βλέπεις έτσι μικρό και αυστηρά γεωμετρικό πάνω στον χάρτη και νομίζεις ότι είναι ένα παρκάκι όχι πιο μεγάλο από την πλατεία Συντάγματος! Πρέπει να φτάσεις μέχρι εκεί, να δεις τα τείχη που το περιβάλλουν να εξαφανίζονται στο τέρμα του οπτικού σου πεδίου για να καταλάβεις πόσο μεγάλο είναι!

View attachment 158131
Ο Ναός του Παραδείσου πανέμορφος! Πρόκειται για ένα τεράστιο συγκρότημα που μόνο από ψηλά μπορείς να καταλάβεις το μέγεθός του. Όλοι βέβαια τον έχουμε ταυτίσει με την κεντρικότερη και ολοστρόγγυλη αίθουσά του, την Αίθουσα της Καλής Εσοδείας. Η κορωνίδα της αρχιτεκτονικής των Μιγκ, όπου μια φορά το χρόνο, πήγαινε ο αυτοκράτορας να προσευχηθεί για μια αποδοτική και πλούσια αγροτική παραγωγή. Δυστυχώς, αυτό το υπέροχο κτήριο, καταστράφηκε ολοσχερώς από κεραυνό το 1889 και αυτό που βλέπουμε σήμερα είναι το πιστό αντίγραφό του, φτιαγμένο με εξαιρετική φροντίδα και σεβασμό είναι αλήθεια. Στις διπλανές αίθουσες θα δείτε αρχιτεκτονικά μέλη που διεσώθησαν από το αρχικό κτήριο καθώς και ενδιαφέρουσες παλιές φωτογραφίες.
View attachment 158132
Όμως, ο υπέροχος αυτός Ναός είναι ο δεύτερος λόγος για τον οποίο θα επισκεφτείς το πάρκο. Ο κύριος λόγος είναι οι ντόπιοι και κυρίως οι ηλικιωμένοι! Θα τους δείτε οργανωμένους σε δεκάδες ομάδες διάσπαρτες μέσα στο πάρκο (κυρίως στην ανατολική πλευρά) να ασκούνται στο τάι-τσι, να χορεύουν, να γυμνάζονται, να κάνουν ακροβατικά με σπαθιά, με μπάλες και ρακέτες. Θα τους δείτε απλά να κάθονται στα παγκάκια και να παίζουν ξύλινα παραδοσιακά επιτραπέζια. Θα δείτε γυναίκες στον ιστορικό ξύλινο διάδρομο να κεντάνε, με τα παιδάκια τους δίπλα να τραβολογούν χάρτινους χαρταετούς σε σχήμα δράκου. Θα δείτε μεμονωμένους ανθρώπους να έχουν αφήσει κάτω τον χαρτοφύλακα και να διαλογίζονται σε μια ήσυχη σκιερή γωνία. Αν έκατσα 3 ώρες στο πάρκο, οι 2μιση αφιερώθηκαν για να χαζεύω τους Κινέζους!
View attachment 158130
Οι Κινέζοι... ενδιαφέρον λαός! Πιο ανοιχτοί και πιο φιλικοί από τους Γιαπωνέζους. Δεν φοβάσαι να τους πλησιάσεις. Όχι ότι ο Γιαπωνέζος είναι πιο εχθρικός. Απλά, με τον Γιαπωνέζο έχεις το άγχος ότι αν τον προσβάλλεις άθελά σου ή δεν καταφέρει να σε εξυπηρετήσει σε κάτι, μάλλον θα πέσει σε κατάθλιψη για τους επόμενους 3 μήνες. Ο Κινέζος δεν έχει τέτοιους καημούς. Είναι πιο χύμα. Θα ανεβάσει τη μπλούζα πάνω από τον αφαλό να δροσίσει την κοιλίτσα του ενώ περπατάει, θα ρίξει τη ροχάλα του στο πεζοδρόμιο φροντίζοντας να ακουστεί τουλάχιστον 50 μέτρα μακριά (μάλλον για να προστατευτούν οι υπόλοιποι από τα σκάγια) και η ζωή συνεχίζεται αρμονικά με το γιν και το γιανγκ.

Στο αεροδρόμιο του Πεκίνου, στην επιστροφή, κάθησε δίπλα μου Κινέζος businessman έτοιμος να πετάξει και να κλείσει συμφωνίες εκατομμυρίων σε Λονδίνο, Νέα Υόρκη, Ντουμπάι; Θα σας γελάσω. Ήταν άψογος! Ατσαλάκωτος πώς το λένε; Τον κοίταζα και τον θαύμαζα, με τα καλογυαλισμένα του παπούτσια, το ραμμένο πάνω του κοστούμι και τον πανάκριβο χαρτοφύλακα. Άρχισα να έχω αμφιβολίες... «Μάλλον Γιαπωνέζος είναι και επιστρέφει Τόκιο» σκέφτηκα... δεν πρόλαβα να ολοκληρώσω τη σκέψη μου και ακούω να βγαίνει απ’ το στόμα του ένα αηδιαστικό «χρρρρρρρρ» για τουλάχιστον 2 δεύτερα πριν φτύσει τη ροχάλα στον κάδο παραδίπλα! "Όχι! Δεν το ζω αυτό!" λέω. Τουλάχιστον δεν έμεινα με την αμφιβολία. Είναι σίγουρα Κινέζος και έχει πολλά να μάθει ακόμα!

Πρέπει να τους αναγνωρίσω πάντως ότι έχουν κάνει προόδους στο σαβουάρ βιβρ: περπατώ σε δρόμο του Πεκίνου και ακούω τον χαρακτηριστικό ήχο της χλέμπας που ετοιμάζεται να εκτοξευτεί από το στόμα. Από τη γωνία του πεζοδρομίου εμφανίζεται ο νεαρός Κινέζος, έτοιμος να κάνει την εκτόξευση. Με βλέπει, διστάζει (γιατί αγόρι μου;;; Δεν παρεξηγώ!) και κρατάει τη χλέμπα μέσα του μέχρι να βρεθεί πίσω μου και να την φτύσει με ανακούφιση! Πρόοδος!

Τι νομίζατε; Θα τελείωνα ταξιδιωτική ιστορία στην Κίνα χωρίς χλεμποσχολιασμούς;;;; Όχι βέβαια!!!! Χαχαχαχα!!! Είναι κάτι που θα το δεις και θα έχεις να λες στην επιστροφή για να γελάνε συγγενείς και φίλοι. Το να κρατήσεις όμως μόνο αυτό να σου μείνει ανάμνηση από το ταξίδι θα ήταν άδικο για έναν τόσο σπουδαίο λαό.
View attachment 158135
Εγώ προσωπικά κράτησα ως ανάμνηση από τους Κινέζους μια ομάδα ανθρώπων που συνάντησα τυχαία και χόρευαν στο πεζοδρόμιο, σε κεντρικότατο κόμβο, δίπλα στα αυτοκίνητα και τα μηχανάκια και μ' αυτήν ακριβώς τη σκηνή στο παρακάτω βίντεο τελειώνω την ιστορία μου.


Παρακαλώ τους moderators να μεταφέρουν την ιστορία μου. Σχιε Σχιε! :) Κάποια στιγμή ελπίζω να ανεβάσω και βίντεο κολάζ, αν μου το επιτρέψει ο υπολογιστής που μου αχρήστευσε το movie maker μετά την αναβάθμιση σε windows 10 grrrrr!!!!

Σας ευχαριστώ που με διαβάσατε! Τσάι τσιέν και καλά ταξίδια σε όλους... με παρέα ή χωρίς! :)
πρέπει να βάλουν κι αυτοί στα μέσα μαζικής μεταφοράς, όπως στην Αθήνα του 1950-1960, ταμπελίτσες που να γράφουν: "απαγορεύεται το πτύειν!" "σχιε, σχιε, σααα χα σχααα!"
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Αυτά τα διασκεδάζω κι εγώ, αλλά άμα φτάνεις στη ρεσεψιόν ξενοδοχείου στις 11μμ με κράτηση 2 μήνες πριν, δεν μιλάνε γρι αγγλικά και αρχίζουνε να σκαλίζουνε τα αρχεία στον υπολογιστή και να δυσφορούν, καταλαβαίνεις ότι κάτι δεν πάει καλά. Τι όμως; Με τα πολλά ήρθε ένας τύπος με κινητό και το σχετικό application και άρχισε να λέει ότι η κράτηση είναι σε "παράρτημα" του ξενοδοχείου (κοινώς άλλο ξενοδοχείο) και όχι για όλες τις μέρες που είχαμε κράτηση και άλλα περιέργα. Εκεί σου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι αλλά πως συνεννοείσαι;. διότι καλό το application αλλά δεν κάνει πάντα μετάφραση της προκοπής. Για να μην μακρηγορώ αν δεν βρισκόταν μια καλή κοπέλλα (ένοικος του ξενοδοχείου) που μιλούσε αγγλικά άκρη δεν θα βγάζαμε.
Θα επιμείνω ότι οι κινέζοι δεν έχουν καμία φαγούρα για αλλοδαπούς τουρίστες, μάλλον μπελά τους κάνουμε.

Κατέβασα στην απελπισία μου επί τόπου το application "bing translator" . Mας εσωσε γιατί στα ξενοδοχεία δεν μιλάγανε γρι και χρειαζόμασταν να συνεννοούμαστε για εκδρομές κλπ Σημειωτέον το google δεν λειτουργεί στη Κίνα... άρα δεν ξέρω τι γίνεται με το google play. Ουδεν πρόβλημα με Apple store (άλλωστε οι μισοί κινέζοι με ένα iphone στο χερι είναι)
Αυτή η Isabelle που πάει και χώνεται στα βάθη της Κίνας ψάχνοντας για μετάξι ;) πως στο καλό συνεννοείται? Μεγάλη απορία έχω!
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Τουλάχιστον άξιζε τα λεφτά του;
Αν είμασταν Κίνα, εισιτήριο στον Εθνικό κήπο στο Σύνταγμα και το Πεδίον του Άρεως θα είχαμε
μην πας μακριά! Μήπως στην Ιταλία δε πρέπει να ρίξεις νόμισμα μέσα στις εκκλησίες για ν΄ανάψει το φως να δεις κάποιο έργο τέχνης?
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
από τη μια θαυμάζω κι από την άλλη σκάω στα γέλια μ΄αυτά που γράφεις. Ωραίο κείμενο! Και χαρά στο κουράγιο σου!
Καλέ σιγά! Εύκολο ήταν! :D Αυτό που ζούμε τώρα είναι το δύσκολο. Ας τελειωσει αυτή η βλακεία που υπομένουμε και ταξίδι στη Βόρειο Κορέα σου οργανώνω για πλάκα! Σε ευχαριστώ πάντως!
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Σε ευχαριστώ πολύ panius για την κόπο που έκανες να γράψεις αυτήν την τόσο παραστατική ιστορία σου. Με ταξίδεψες πολλά χρόνια πίσω όταν κι εγώ βίωσα παρόμοιες κωμικοτραγικές καταστάσεις στην επίσκεψή μου στην Κίνα το 2009. Μου έφερες δάκρυα στα μάτια από τον πιπεράτο και χιουμοριστικό τρόπο που περιγράφεις τα βιώματά σου και θαύμασα αυτό το μοναδικό σου ταλέντο να καυτηριάζεις με χιούμορ ακόμα και τις πιο δυσάρεστες καταστάσεις .Όσα γράφεις πιστεύω πως αποτελούν έναν πολύτιμο και ευφάνταστο οδηγό για όποιον θα ήθελε να επισκεφθεί αυτή την αχανή χώρα.

Τέλος οφείλω ένα ακόμα ευχαριστώ και στην Smaragda53 που ξέθαψε αυτή την παλιά ταξιδιωτική ιστορία και την έφερε και πάλι στην επιφάνεια για να την απολαύσουν και άλλα νεότερα μέλη όπως εγώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.813
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom