Νορβηγία Solo στον Αρκτικό Κύκλο: Tromso με μία δόση από Svalbard!

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Φέτος κλείνω δέκα χρόνια παρουσίας στο φόρουμ, όσο κι αν δε μπορώ να πιστέψω ότι πέρασε τόσο γρήγορα ο καιρός! Λες και είναι χτες θυμάμαι ότι έψαχνα πληροφορίες για ένα ταξίδι στην Πορτογαλία και κάπως έτσι βρέθηκα εδώ. Είπα λοιπόν να γιορτάσω αυτήν την επέτειο κάνοντας μία απόπειρα να γράψω την πρώτη μου ιστορία, για ένα ιδιαίτερο ταξίδι που μόλις ολοκληρώθηκε! Ένα ταξίδι που μου προσέφερε υπέροχες εικόνες και συναρπαστικές εμπειρίες! Ένα ταξίδι του οποίου η ιδέα μου καρφώθηκε μετά από την ανάγνωση μίας ιστορίας στο παρόν φόρουμ τον Γενάρη που μας πέρασε και με στοίχειωνε καθημερινά μέχρι να κλείσω τα εισιτήρια. Όχι ότι μου πήρε και πολύ καιρό να τα κλείσω βέβαια. Γιατί όταν μπει μια ταξιδιωτική ιδέα για τα καλά στο μυαλό μου δεν αντέχω να την αφήνω να με βασανίζει για πολύ καιρό, οπότε την κάνω πράξη για να τελειώνουμε!!!

Θα βάλω σκέψεις και φωτογραφίες σε μια σειρά και θα ξεκινήσω. Για αρχή, δύο μικρά teasers.

P1160850.JPG
IMG_20190325_160427_BURST1.jpg
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.877
Likes
14.380
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Αχ και στα δικά μου!
Σε ευχαριστούμε πολύ που θέλεις να μοιραστείς αυτά που έζησες στα απίστευτα μέρη που επισκέφτηκες.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Life, τρελανε μας!!! :clap::clap::clap:

Εμαθες το ινσταγκραμ, αρχισες να γραφεις ιστοριες στο TS μετα απο 10 χρόνια, σιγα σιγα ρολαρει το πραγμα..

Μη το αμελησεις, ξεκινα γραφε...!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Αχ και στα δικά μου!
Σε ευχαριστούμε πολύ που θέλεις να μοιραστείς αυτά που έζησες στα απίστευτα μέρη που επισκέφτηκες.
Θα χαρώ να δώσω έμπνευση (όχι ότι τη χρειάζεστε ορισμένοι:haha:), εικόνες και καμιά χρήσιμη πληροφορία για όποιον θέλει να τα επισκεφτεί! Και στα δικά σου σύντομα!! (η μόνη περίπτωση που συμφωνώ με αυτή τη φράση:D)
Life, τρελανε μας!!! :clap::clap::clap:

Εμαθες το ινσταγκραμ, αρχισες να γραφεις ιστοριες στο TS μετα απο 10 χρόνια, σιγα σιγα ρολαρει το πραγμα..

Μη το αμελησεις, ξεκινα γραφε...!
:haha::haha::haha:
Έχω τους δικούς μου ρυθμούς σε όλα!!!
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.557
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Φέτος κλείνω δέκα χρόνια παρουσίας στο φόρουμ, όσο κι αν δε μπορώ να πιστέψω ότι πέρασε τόσο γρήγορα ο καιρός! Λες και είναι χτες θυμάμαι ότι έψαχνα πληροφορίες για ένα ταξίδι στην Πορτογαλία και κάπως έτσι βρέθηκα εδώ. Είπα λοιπόν να γιορτάσω αυτήν την επέτειο κάνοντας μία απόπειρα να γράψω την πρώτη μου ιστορία, για ένα ιδιαίτερο ταξίδι που μόλις ολοκληρώθηκε! Ένα ταξίδι που μου προσέφερε υπέροχες εικόνες και συναρπαστικές εμπειρίες! Ένα ταξίδι του οποίου η ιδέα μου καρφώθηκε μετά από την ανάγνωση μίας ιστορίας στο παρόν φόρουμ τον Γενάρη που μας πέρασε και με στοίχειωνε καθημερινά μέχρι να κλείσω τα εισιτήρια. Όχι ότι μου πήρε και πολύ καιρό να τα κλείσω βέβαια. Γιατί όταν μπει μια ταξιδιωτική ιδέα για τα καλά στο μυαλό μου δεν αντέχω να την αφήνω να με βασανίζει για πολύ καιρό, οπότε την κάνω πράξη για να τελειώνουμε!!!

Θα βάλω σκέψεις και φωτογραφίες σε μια σειρά και θα ξεκινήσω. Για αρχή, δύο μικρά teasers.

View attachment 266699
View attachment 266700
Χαίρομαι που πήγε καλά το ταξίδι σου.
Περιμένουμε λεπτομέρειες και φωτογραφίες από αγαπημένα μέρη.
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
κι εγώ (24 Απριλίου 2009) μαζί...Να είσαι καλά και να ταξιδεύεις
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ο σκοπός του ταξιδιού και η αφορμή που ήρθε από το πουθενά

Γενικότερα είναι πολλά τα μέρη αυτού του κόσμου που θα ήθελα να επισκεφτώ και οι εμπειρίες που θα ήθελα να ζήσω (κάτι μας είπες τώρα θα μου πείτε και θα έχετε και δίκιο!). Κορυφαία θέση λοιπόν στις λίστες μου είχε ανέκαθεν το Βόρειο Σέλας. Πάντα όταν βλέπω σχετικές φωτογραφίες ή βίντεο απλά ανατριχιάζω. Αν και γνωρίζω τα βασικά για το πώς δημιουργείται πάντα στο μυαλό μου το έχω ως κάτι το μαγικό, το εξωπραγματικό, βασικά κάτι το απερίγραπτο. Σκεφτόμουν ότι αν νιώθω έτσι απλά βλέποντάς το μέσα από μία οθόνη πώς αλήθεια θα νιώσω όταν το δω από κοντά; Κι έτσι ήλπιζα να μπορέσω να κάνω κάποια στιγμή πραγματικότητα αυτό το όνειρο.

Κάπου τον Γενάρη λοιπόν, χαζεύοντας στο φόρουμ, έπεσε για πρώτη φορά το μάτι μου στην όμορφη ιστορία του @gioske ”Κυνηγώντας το Βόρειο Σέλας...”. Αμέσως το μάτι μου εστίασε στις απίστευτες φωτογραφίες του Σέλαος και έμεινα εκεί να τις χαζεύω για ώρα. Έμαθα επίσης και μια πληροφορία που δεν ήξερα, ότι κοντά στις ισημερίες η ηλιακή δραστηριότητα είναι πιο έντονη άρα υπάρχει θεωρητικά και μεγαλύτερη πιθανότητα εμφάνισης του ΒΣ. Τσεκάρω επιτόπου πότε είναι η εαρινή ισημερία. 20 Μαρτίου. Ψάχνω λίγο ακόμα τη σχέση μεταξύ ισημερίας και εμφάνισης ΒΣ. Ότι η Βόρεια Νορβηγία είναι από τα κορυφαία μέρη για να το πετύχεις το ήξερα ήδη. Μπαίνω στο αγαπημένο μου ψαχτήρι (skyscanner) και κοιτάω τιμές για Τromso. Ήταν σε λογικά επίπεδα. Kάτι μέσα μου σκίρτησε. Βρε λες;;; Μήπως να μου κάνω και φέτος μία ταξιδιωτική περιπέτεια ως (ολίγον καθυστερημένο) δώρο γενεθλίων;

Από εκείνο το σημείο κι έπειτα κοιμόμουν και ξυπνούσα με την ιδέα αυτού του ταξιδιού. Να πάω για 5-6 μέρες στο Τromso ώστε να κυνηγήσω κι εγώ το όνειρο!! Μέχρι τότε δεν είχα ποτέ μελετήσει στα σοβαρά ένα τέτοιο πλάνο. Ήταν μεν μεγάλος μου στόχος ωστόσο έβαζα άλλα ταξίδια ως προτεραιότητα κι αυτό έμενε πίσω. Κοινώς “έφαγα απλά μια φλασιά” σε άκυρη στιγμή. Άρχισα να ψάχνω για διαμονή, για εταιρίες που αναλαμβάνουν το “κυνήγι” και για άλλες δραστηριότητες που έχουν ενδιαφέρον εκεί τριγύρω. Αυτό ήταν. Έφτασα το σημείο απ' το οποίο δεν υπήρχε πλέον γυρισμός. Βαθιά μέσα μου ήξερα ότι τελικά θα το κλείσω το ταξίδι, ακόμα κι αν έπρεπε να ξοδέψω όλες τις τελευταίες μου οικονομίες, πράγμα που έγινε κιόλας. 'Ελεγα ας δω εγώ το Σέλας κι ας μείνω στον άσο μετά, δεν πειράζει, αξίζει. Και το είχα πιστέψει πάρα πολύ ότι θα το δω, δεν είχα αφήσει κανένα περιθώριο για το αντίθετο. Κακώς, βέβαια, γιατί ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για το αγαπημένο ΒΣ και κυρίως για τον καιρό στον Αρκτικό Κύκλο!

Πάνω λοιπόν στον πυρετό των αναζητήσεων και στον ορυμαγδό των πληροφοριών τρώω και μια δεύτερη φλασιά που ακούει στο όνομα “Νησιά Svalbard”. Αυτή κι αν ήρθε από το πουθενά! Θα είμαι ειλικρινής, γνώριζα την ύπαρξη των νησιών αν και δε μπορώ να θυμηθώ ακριβώς από πού. Παίζει να είναι από την τηλεόραση και το World Party, παίζει να είναι από τη σχετική ιστορία του @taver , ίσως κάποιος φίλος μου τα είχε αναφέρει, πραγματικά δε θυμάμαι τι απ΄όλα αυτά είχε γίνει πρώτο. Ωστόσο, δεν είχα σκεφτεί ποτέ μου ότι θα ήθελα να τα επισκεφτώ, δεν ήταν διακαής πόθος (όπως κάποιων άλλων που ξέρω εντός κι εκτός φόρουμ!). Αλλά εδώ που φτάσαμε λέω μέσα μου: αν είναι να πας τόσο ψηλά εκεί πάνω, δε ρίχνεις μια ματιά τι παίζει και σε αυτά τα περίεργα νησάκια; Κι έτσι παίρνουν πάλι φωτιά τα ψαχτήρια. Απευθείας πτήσεις από το Τρόμσο, χμ, ενδιαφέρουσα αρχή. Ύπαρξη Hostel/Ξενώνα με λογικές τιμές. Πολύ ενδιαφέρον. Πάμπολλες δραστηριότητες: snowmobile, ice caves, βόλτα με χάσκι, κρουαζιέρες, πεζοπορίες και δε συμμαζεύεται. Αμάν εδώ είμαστε λέω! Πού θα έχω την ευκαιρία να τα ξανακάνω όλα αυτά; Πόσο εύκολο θα είναι να ξαναπάω τόσο κοντά στον Βόρειο Πόλο;! Κοιτάω με προσοχή τις τιμούλες. Σοκ! Βασικά όχι απλά σοκ. Σοκ και δέος μαζί!!! Πανάκριβες όλες οι δραστηριότητες! Σκέφτομαι για λίγο τον οικονομικό μου προγραμματισμό. Θλίβομαι λίγο. Μετά σκέφτομαι πάλι το “Πού θα έχω την ευκαιρία να τα ξανακάνω όλα αυτά;”. Το ποια σκέψη υπερίσχυσε είναι πλέον γνωστό. Εναλλακτικός τίτλος της παρούσας ιστορίας θα μπορούσε κάλλιστα να είναι: “Νορβηγία στα 'δωσα όλα κι έμεινα στον άσο”, κατά το γνωστό άσμα. Ας είναι, τα ταξίδια και γενικότερα οι εμπειρίες είναι αυτά που μένουν στη ζωή, έτσι πίστευα ανέκαθεν.

Ο κύβος λοιπόν ερρίφθη. Θα πάω Τromso για να κυνηγήσω το ΒΣ και Svalbard για να ζήσω περιπέτειες σε απέραντα λευκά τοπία σε θερμοκρασίες αρκετά υπό του μηδενός! Extra bonus, μπορεί να δω και καμιά πολική αρκούδα (όχι εντάξει, δεν το πολυπίστεψα αυτό γιατί ήξερα ότι σπάνια τις πετυχαίνεις)!

Ύστερα από κάμποση ταλαιπωρία να ταιριάξω σωστά τις ημερομηνίες με όσο το δυνατόν πιο οικονομικές πτήσεις κατέληξα στο πλάνο 5 νύχτες στο Tromso και 2 στο Longyearbyen στα Svalbard. Τελικές ημερομηνίες ταξιδιού 19-27/3. Σε διάστημα 8 ημερών θα είχα 8 πτήσεις!!! Ε πώς, τέρμα Βορρά και Αρκτικό Κύκλο ήθελα!! Τα εισιτήρια ήταν με την SAS και είχαν ως εξής: 19/3: Αθήνα-Στοκχόλμη-Όσλο-Τρόμσο, 24/3: Tρόμσο-Longyearbyen, 26/3: Longyearbyen-Tρόμσο-Όσλο-Κοπεγχάγη-Αθήνα. Η επιστροφή θα διαρκούσε κάπου στις 22 ώρες γιατί θα είχα και 11 ώρες αναμονή στο Όσλο. Δε βαριέσαι, λέω πάλι στον εαυτό μου, έχεις ακόμα αντοχές και αποθέματα ενέργειας για ανταποκρίσεις και αναμονές, οπότε κλείστα να τελειώνουμε! Χρησιμοποίησα πρώτη φορά το Opodo για την κράτηση καθώς μου έβγαλε αρκετά πιο συμφέρουσα τιμή από άλλες ιστοσελίδες κι επίσης το έκλεισα ως multi-city (και όχι ξεχωριστά μέχρι Τρόμσο και από κει για Svalbard). Είχα ένα άγχος για τη συγκεκριμένη ιστοσελίδα, για το αν θα ισχύουν τα εισιτήρια και πώς θα επικοινωνήσω άμεσα αν έχω κανένα πρόβλημα στο ταξίδι αλλά τελικά όλα καλά!

Στο σημείο αυτό, θα ήθελα να πω ένα δημόσιο ευχαριστώ στον @gioske για την έμπνευση και στους @taver και @travelbreak για τις χρήσιμες πληροφορίες που μου παρείχαν με βάση τη δική τους εμπειρία στα Svalbard!

Και για να κλείσει αυτή η εισαγωγή, γιατί άραγε solo; Μια πρώτη απάντηση είναι: γιατί μπορώ:p (χωρίς καμία πρόθεση να ακουστεί εγωιστικό το παραπάνω). Τις πιο αναλυτικές σκέψεις μου για όσους τυγχάνει ή επιλέγουν να ταξιδεύουν μόνοι, ωστόσο, τις φυλάω για τον επίλογο της παρούσας ιστορίας. Γνωρίζοντας ότι το συγκεκριμένο ταξίδι θα ήταν είτε πολύ ακριβό είτε πολύ περιπετειώδες για τους συνήθεις συνταξιδιώτες μου, δεν τους το πρότεινα καν. Οπότε είναι...Solo στον Αρκτικό Κύκλο!​
 
Last edited:

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Η παρουσια του @taver στην ιδια προταση με το World Party μου προκαλεσε ηδη ανατριχιλα (οχι με την καλη εννοια) :haha:.
Φοβερη προκληση το solo, περιμενω τη συνεχεια!
Ισχύει αλλά τι να κάνω, αλήθεια δε θυμάμαι σε ποιον οφείλω τη γνωριμία μου με τα νησιά:haha:
Να επισημάνω ότι γενικά δεν πρόκειται για το πρώτο μου solo, αυτό ήταν το 5ο.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
αυτο το σελας ειναι πολλων αποθημενο.. ευτυχης εσυ που πηγες και εμεις που θα το ζησουμε μεσα απο την ιστορια σου..περιμενουμε ιστορια και φωτογραφιες..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom