Νορβηγία Solo στον Αρκτικό Κύκλο: Tromso με μία δόση από Svalbard!

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Τελικά θα μου λύσει κανείς την απορία: Γιατί οι περισσότεροι στο φόρουμ πάνε για το σέλας την Άνοιξη και όχι το Φθινόπωρο, που είναι και καλύτερος ο καιρός;
Μια δική μου εξήγηση είναι ότι την Άνοιξη με τα χιόνια κάνουν εκεί δραστηριότητες που δεν υπάρχουν στην πατρίδα μας.
Μια άλλη είναι ότι όλοι ακολουθούν το συρμό: βλέπουν τους άλλους και πάνε κι εκείνοι την ίδια εποχή. Την πάτησα κι εγώ έτσι την πρώτη φορά. Διάβασα την ιστορία μέσα στο χειμώνα και το σχεδίασα στα γρήγορα για το Μάρτη.
Έτσι συμβαίνει σε όλους όμως;
Να σου πω τι ισχύει για μένα. Όπως έχω γράψει και πιο πάνω, αυτό το ταξίδι μου ήρθε τελείως ξαφνικά και άκυρα στο μυαλό και ήθελα να πάω στην εαρινή ισημερία (το σχεδίασα στα γρήγορα που λες κι εσύ!). Πιστεύω ότι αν το έκανα υπό άλλες συνθήκες μπορεί να έβαζα ως επιλογή και το φθινόπωρο, γιατί όχι! Αρκετοί είναι που δοκιμάζουν και τότε, δε νομίζω ότι υπάρχει "συρμός¨που πάει κυρίως την Άνοιξη (που και τότε έχει θεωρητικά καλό καιρό). Δε θα επέλεγα θαρρώ Δεκέμβρη-Φλεβάρη γιατί θεωρητικά (πάντα) έχει πιο πολλές συννεφιές, χιονοπτώσεις κλπ. Την επόμενη φορά που θα βγω για κυνήγι θα είναι φθινόπωρο, έτσι για αλλαγή :D
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Τι ωραίο ταξίδι !
Μπραβο σου ! Σε ευχαριστω που το μοιραζεσαι μαζι μας .

Αν μπορείς γραψε και πόσο κόστισε .
 
Last edited:

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Τι ωραίο ταξίδι !
Μπραβο σου ! Σε ευχαριστω που το μοιραζεσαι μαζι μας .

Αν μπορείς γραψε και πόσο κόστισε .
Περί διαμονής έχω γράψει ήδη νωρίτερα και θα αναφέρω και για τις δραστηριότητες στη συνέχεια. Το σύνολο των αεροπορικών ήταν περίπου 460€ (κάπου 240 το Αθήνα-Τρόμσο και 220 το Τρόμσο-Longyearbyen). Απ' όλα τα ανωτέρω νομίζω σχηματίζεται η εικόνα του συνολικού κόστους :)
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Και για να κλείσει αυτή η εισαγωγή, γιατί άραγε solo; Μια πρώτη απάντηση είναι: γιατί μπορώ
Ε-κ-π-λ-η-κ-τ-ι-κ-ή !!!!
Μόνη σε τέτοιο ταξίδι?? Με εμπνέεις :):rolleyes:
Γράψε λεπτομέρειες ... σκέψεις ... συναισθήματα ... όσα δεν έγραψες 10 χρόνια :haha:
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ε-κ-π-λ-η-κ-τ-ι-κ-ή !!!!
Μόνη σε τέτοιο ταξίδι?? Με εμπνέεις :):rolleyes:
Γράψε λεπτομέρειες ... σκέψεις ... συναισθήματα ... όσα δεν έγραψες 10 χρόνια :haha:
Χαχαχα, θα κάνω ό,τι μπορώ!!
Σ' ευχαριστώ ;)
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
(συνέχεια)

Στο πρώτο αυτό κυνήγι ήμασταν συνολικά 7 άτομα και όλοι εκτός από έναν μέναμε στο Hostel. Η τιμή που πλήρωσα για δύο νύχτες ήταν 1800ΝΟΚ, δηλαδή περίπου 186 ευρώ. Το ένα κυνήγι είχε 950NOK και τα τρία 2400NOK. Αν λάβουμε υπόψιν μας ότι γενικά οι τιμές στην πόλη ξεκινούσαν από 1150 κι έφταναν μέχρι και 1900NOK για ένα κυνήγι με mini van τότε η τιμή του Hostel είναι εμφανώς συμφέρουσα. Κι επαναλαμβάνω, μπορεί να συμμετέχουν κι άτομα που δε μένουν εκεί. Μας υποδέχτηκε λοιπόν η οδηγός μας, η Jessica, η οποία είναι μια νεαρά Αγγλίδα που παράτησε τη χώρα της πριν ενάμιση χρόνο για να πάει στο Τρόμσο και να ασχοληθεί με τα tours του ΒΣ (και το καλοκαίρι με άλλες δραστηριότητες). Ήταν συνεχώς ομιλητική και πρόσχαρη κι εξαρχής κατέστησε σαφές ότι θα κάνει το παν για να μπορέσουμε να κάνουμε το όνειρό μας πραγματικότητα! Οι συνεπιβάτες μου ήταν από Καναδά, Ιαπωνία, Αμερική και Νέα Ζηλανδία, πιάσαμε όλες τις γωνιές του χάρτη δηλαδή! Μετά τις πρώτες συστάσεις μπήκαμε στο van και ξεκινήσαμε!

Αυτό που κάνουν στην ουσία όλοι οι οδηγοί/συνοδοί όλων των εταιριών είναι να ενημερώνονται μέσω εφαρμογών και ιστοσελίδων σχετικά με τις καιρικές συνθήκες και τους δείκτες που αφορούν τη δραστηριότητα του ΒΣ. Στη συνέχεια οδηγούν μέχρι τα σημεία εκείνα της επαρχίας όπου, θεωρητικά, υπάρχουν και οι περισσότερες πιθανότητες να δεις το ΒΣ. Κάποιες φορές πηγαίνουν προς την θάλασσα και τα φιορδ και κάποιες κινούνται προς την ενδοχώρα, περνώντας μέχρι και στη Φινλανδία. Βέβαια η αλήθεια είναι πως ό,τι και να λένε τα προγνωστικά, ο Αρκτικός Κύκλος έχει τους δικούς του κανόνες και ο καιρός μπορεί να αλλάξει κυριολεκτικά από τη μία στιγμή στην άλλη. Οπότε το κυνήγι του ΒΣ είναι πολλές φορές δύσκολο, κουραστικό, απρόβλεπτο, απογοητευτικό.

Αυτή τη νύχτα η οδήγηση μέχρι το σημείο όπου θα “κατασκηνώναμε” διήρκεσε κάπου 1 ώρα και κάτι. Διασχίσαμε μέρος του νησιού Kvaloya και περάσαμε στο επόμενο, το Ringvassoya. Ένα πράγμα που μου έκανε απίστευτη εντύπωση κατά τη διάρκεια της διαδρομής και είναι η πρώτη φορά που το συναντώ σε μία χώρα σε τέτοιο βαθμό, είναι το πόσο “ανοικτό” κόνσεπτ έχουν τα σπίτια τους. Οι κουρτίνες (αν υπάρχουν γενικά!) είναι πάντα ανοικτές και τα φώτα σε όλο το σπίτι (μέσα και έξω) επίσης ανοικτά, ακόμα κι αν λείπουν οι ένοικοι!! Μπορούσες εύκολα να δεις όλον τον εσωτερικό διάκοσμο των σπιτιών, μέχρι και τι παίζει η τηλεόραση! Σε ερώτησή μου αν είναι σύνηθες αυτό η Jessica μου είπε ότι είναι κάτι απολύτως φυσιολογικό για τους Νορβηγούς. Δε θέλουν να εμποδίζουν τη θέα και το φως του ήλιου (όποτε το βλέπουν!) και νιώθουν ότι το σπίτι με τα φώτα αναμμένα γίνεται πιο φιλόξενο. Υπέροχα τα ξύλινα σπιτάκια τους με τις σοφίτες, δε λέω, αλλά αυτό το κόνσεπτ εμένα μου φαίνεται αδιανόητο! Πείτε μου σας παρακαλώ ότι δεν είμαι η μόνη!

Με αυτές τις σκέψεις στο μυαλό φτάσαμε τελικά σ' ένα όμορφο σημείο μεταξύ των περιοχών Hansnes και Grunnfjord και σταματήσαμε στην εσοχή του δρόμου. Υπάρχουν κάμποσες τέτοιες εσοχές όπου μπορούν να παρκάρουν ένα-δύο αυτοκίνητα κάθε φορά, οπότε βολεύεται και κάποιος που κυνηγάει το ΒΣ με δικό του αμάξι. Μπροστά μας απλωνόταν μια μεγάλη παραλία, στο βάθος φαίνονταν τα φώτα κάποιων οικισμών, τριγύρω μας χιόνι παντού κι από πάνω μας ξεπρόβαλλε το φεγγάρι, που ενίοτε κρυβόταν πίσω από σύννεφα. Η Jessica άναψε φωτιά με ξύλα που είχε φέρει μαζί και μας σέρβιρε τσάι, σοκολάτα και καφέ. Μαζευτήκαμε γύρω από τις φλόγες και ψήσαμε marshmallows σε ξυλάκια ενώ παράλληλα κοιτούσαμε συνεχώς τον ουρανό, ανυπομονώντας να δούμε σημάδια της Lady Aurora. Και περιμέναμε, περιμέναμε...Ευτυχώς δεν έκανε καθόλου κρύο, είχε κάπου 3 βαθμούς πάνω από το μηδέν. Τέσσερις από εμάς είχαμε δικές μας κάμερες και τις είχαμε ρυθμίσει ώστε να είναι έτοιμες για δράση. Η Jessica βοήθησε πολύ σε αυτό, αν και προσωπικά είχα ήδη διαβάσει κάποια πράγματα σχετικά με τη φωτογράφιση σε τέτοιες συνθήκες. Το κακό ήταν ότι, λόγω ενός απροόπτου, δε διέθετα τρίποδο οπότε έπρεπε να στηρίζω την κάμερα σε βράχια από δω κ από κει. Το καλό ήταν ότι η Jessica είχε μαζί της μια πολύ δυνατή κάμερα και μας μοίρασε στο τέλος κάποιες φωτογραφίες που έβγαλε, οι οποίες ποιοτικά, ήταν καλύτερες.

P1160812.JPG P1160814.JPG
P1160809.JPG P1160792.JPG

Όπως έμαθα από την ίδια αλλά ανακάλυψα και μόνη μου στην πορεία, το ανθρώπινο μάτι δε διακρίνει τόσο εύκολα το αχνό πράσινο χρώμα του ΒΣ, όσο ο φακός μιας κάμερας. Γι' αυτό και η Jessica, κάθε φορά που είχαμε μια υποψία ότι κάπου στον ουρανό βλέπαμε κάτι ενδιαφέρον, έβγαζε δοκιμαστικές φωτογραφίες για να δούμε μέσω της κάμερας αν όντως ήταν το ΒΣ ή απλά κάποιο σύννεφο. Και πράγματι, κάτι που στο μάτι μπορεί να φαινόταν ως γκριζωπό σύννεφο στη φωτογραφία είχε ξεκάθαρα πράσινες αποχρώσεις.

Το δικό μου μάτι πάντως αποδείχτηκε εξαιρετικό καθώς έπιανε από πολύ νωρίς σχεδόν όλες τις εμφανίσεις του ΒΣ της βραδιάς! Σε σημείο που η Jessica αστειευόταν ότι δε χρειάζεται να δοκιμάζει με την κάμερα, έχει εμένα για ραντάρ!! Ήταν μάλλον τόση η ανυπομονησία και ο ενθουσιασμός μου που είχα εστιάσει έντονα το βλέμμα μου στον ουρανό και ξεχώριζα μέχρι και τις παραμικρές ενδεχόμενες σκιές. Και μετά άρχιζα να φωνάζω στους υπόλοιπους “κοιτάξτε εκεί!”, “δείτε, αρχίζει να δυναμώνει!”, “ναι, είναι πράσινο!” κι άλλες άναρθρες κραυγές εκστασιασμού!

Το όνειρο είχε αρχίσει να γίνεται πραγματικότητα!! Τις έκανε τις εμφανίσεις της η Lady Aurora, πότε ανάμεσα σε σύννεφα και πότε σε καθαρό ουρανό! Κάθε φορά ένιωθα δέος για το φαινόμενο που σχηματιζόταν πάνω από το κεφάλι μου και συγχρόνως παρακαλούσα και ήλπιζα ότι θα υπάρξει μια ακόμα πιο δυνατή, καθηλωτική εμφάνιση. Σαν κι αυτές που έχω θαυμάσει σε φωτογραφίες άλλων, όσο κι αν ξέρω ότι μπορεί να είναι επεξεργασμένες κι επίσης ότι το ανθρώπινο μάτι, όπως προανέφερα, εκλαμβάνει λίγο διαφορετικά το όλο θέαμα εκείνη τη στιγμή. Έβλεπα κατά διαστήματα ν' αρχίζει να εμφανίζεται η πράσινη σκιά και κάπως να δυναμώνει, να εξαπλώνεται λίγο, να τρεμοπαίζει...Κάποια στιγμή είδαμε μέχρι και μωβ αποχρώσεις! Δυστυχώς οι φωτογραφίες δεν αποτυπώνουν όλες τις εκφάνσεις του φαινομένου, υπήρχαν και κάποια πιο δυνατά στιγμιότυπα αλλά προτίμησα απλά να αφεθώ και να τα θαυμάσω από το να ασχολούμαι συνέχεια με τη φωτογραφική μηχανή.

P1160816.JPG P1160817.JPG P1160832.JPG
P1160837.JPG P1160847.JPG P1160849.JPG
P1160850.JPG

Φωτογραφίες της Jessica:

IMG_6548.JPG IMG_6573.JPG
IMG_6574.JPG IMG_6575.JPG IMG_6577.JPG
IMG_6616.JPG IMG_6634.JPG IMG_6635.JPG
IMG_6637.JPG IMG_6651.JPG IMG_6656.JPG


Στο τέλος της βραδιάς, αρκετά μετά τα μεσάνυχτα, ένιωθα χαρούμενη για τις πρώτες εικόνες του ΒΣ που αντίκρισα (εξαιρούνται αυτές του αεροπλάνου), γιατί πίστευα ότι ήταν μια καλή εισαγωγή κι είχα ακόμα 3 βράδια να πετύχω κάτι ακόμα καλύτερο κι ακόμα πιο συναρπαστικό. Συγγνώμη για το επόμενο spoiler, συγγνώμη αν σας απογοητεύω, αλλά η πρώτη αυτή βραδιά είχε και τα καλύτερα αποτελέσματα τελικά, οι επόμενες θα ήταν από δύσκολες μέχρι μαρτύριο! Είπαμε, η υπόθεση ΒΣ δεν είναι πάντοτε μαγική και παραμυθένια. Αλλά για μένα, αξίζει και τη μεγαλύτερη ταλαιπωρία!
 
Last edited:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.874
Likes
14.361
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Το 2011 επισκέφτηκα φίλη που παντρεύτηκε στην Ολλανδία. Μου έκανε τρομερή εντύπωση ότι όλα τα σπίτια είχαν ανοιχτές κουρτίνες και ήταν και ισόγεια. Στην αρχή κι εκείνη δε μπορούσε να το συνηθίσει όμως στην πορεία είδε πως κανείς δε νοιάζεται για το τί κάνεις μες το σπίτι σου, ακόμα κι αν οι περαστικοί περνούσαν ακριβώς μπροστά σου.
Εχει τρία χρόνια που κι εγώ ζω σε σπίτι χωρίς κουρτίνες, βέβαια ρετιρέ. Τη μέρα φαντάζομαι δε με βλέπουν αλλά όταν είναι αναμμένα τα φώτα φαίνονται όλα. Εγώ δεν έχω πρόβλημα, φαντάζομαι ούτε οι γείτονες.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Το 2011 επισκέφτηκα φίλη που παντρεύτηκε στην Ολλανδία. Μου έκανε τρομερή εντύπωση ότι όλα τα σπίτια είχαν ανοιχτές κουρτίνες και ήταν και ισόγεια. Στην αρχή κι εκείνη δε μπορούσε να το συνηθίσει όμως στην πορεία είδε πως κανείς δε νοιάζεται για το τί κάνεις μες το σπίτι σου, ακόμα κι αν οι περαστικοί περνούσαν ακριβώς μπροστά σου.
Εχει τρία χρόνια που κι εγώ ζω σε σπίτι χωρίς κουρτίνες, βέβαια ρετιρέ. Τη μέρα φαντάζομαι δε με βλέπουν αλλά όταν είναι αναμμένα τα φώτα φαίνονται όλα. Εγώ δεν έχω πρόβλημα, φαντάζομαι ούτε οι γείτονες.
Νομίζω δε θα μπορούσα με τίποτα να το κάνω, νιώθω πολύ εκτεθειμένη:haha:
Θα μου άρεσε πολύ να ατενίζω έξω από πλευράς μου, ειδικά αν είχα ωραία θέα, αλλά η σκέψη ότι μπορεί να ατενίζουν οι περαστικοί προς τα μέσα με χαλάει πολύ:bleh:
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Τελικά θα μου λύσει κανείς την απορία: Γιατί οι περισσότεροι στο φόρουμ πάνε για το σέλας την Άνοιξη και όχι το Φθινόπωρο, που είναι και καλύτερος ο καιρός;
Καλός καιρός εννοείς πιο ζεστός άρα βροχές και σύννεφα. Για να δεις βόρειο σέλας θες κακό καιρό, κρύο και ξαστεριά.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.553
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Καλός καιρός εννοείς πιο ζεστός άρα βροχές και σύννεφα. Για να δεις βόρειο σέλας θες κακό καιρό, κρύο και ξαστεριά.
Πάντως εγώ το είδα με καλό καιρό. Δεν ειχε ούτε βροχές ούτε σύννεφα. Ούτε το βραδυ έκανε ζέστη, αφού με την ξαστεριά είχε ψοφόκρυο. Το σπουδαιότερο είναι να βρίσκεται σε έξαρση το φαινόμενο και να μην έχει σύννεφα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.691
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom