Νορβηγία Solo στον Αρκτικό Κύκλο: Tromso με μία δόση από Svalbard!

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Μια μικρή, χιουμοριστική παρένθεση εδώ, περί αρκούδων. Είχα διαβάσει το παρακάτω πριν το ταξίδι μου:

"Ιf it's brown lay down, if it's black fight back, if it's white goodnight" (εάν είναι καφέ πέσε κάτω, εάν είναι μαύρη κάνε αντεπίθεση, εάν είναι λευκή, καληνύχτα).

Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο ισχύει (!) αυτό, ωστόσο νομίζω είναι ένα καλό σχόλιο στο να τονίσει πόσο επικίνδυνη κι επιθετική είναι μια πολική αρκούδα. Αποτελεί το μεγαλύτερο σαρκοφάγο ζώο που ζει στη στεριά και συγκαταλέγεται στη λίστα με τα πιο θανατηφόρα ζώα του πλανήτη. Προσωπικά το βρίσκω πολύ επιβλητικό και όμορφο ζώο!
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
988
Likes
2.082
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
κάποτε σε ρωτούσανε ευγενικά αν προτιμάς θέση σε παράθυρο ή διάδρομο, μετά σε βάζανε όπου θέλανε, τώρα πληρώνεις κι από πάνω για το παράθυρο? ΄Ελεος!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
κάποτε σε ρωτούσανε ευγενικά αν προτιμάς θέση σε παράθυρο ή διάδρομο, μετά σε βάζανε όπου θέλανε, τώρα πληρώνεις κι από πάνω για το παράθυρο? ΄Ελεος!
Αν θες να έχεις τη θέση που επιθυμείς στα σίγουρα τότε είναι η μόνη λύση. Σε κάποιες εταιρίες πλέον σου δίνει αυτόματα το σύστημα μια τυχαία θέση ενώ σε άλλες μπορείς να επιλέξεις εσύ δωρεάν, όταν ανοίγει το online check-in, αλλά είναι πιθανόν να μη βρεις αυτή που θες.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Πρώτη μέρα στα Svalbard: Snowmobile+Ice cave!

Για τη διαμονή μου στο Longyearbyen επέλεξα το μοναδικό Hostel/Ξενώνα που υπήρχε, το Gjestehuset 102. Έκλεισα ένα κρεβάτι σε 4κλινο κοιτώνα με 50 ευρώ το βράδυ (το δεύτερο πιο ακριβό hostel που έχω μείνει ποτέ, μετά από αυτό στο Τρόμσο). Αφού έκανα την κράτηση συνειδητοποίησα ότι απείχε γύρω στη μισή ώρα περπάτημα από το “κέντρο”, ήταν ένα από τα τελευταία κτίρια της πόλης. Ξαφνικά προβληματίστηκα λίγο με διάφορα που διάβαζα στο ίντερνετ, ότι μπορεί να πετύχεις πολική αρκούδα ακόμα και μέσα στον οικισμό και ότι η συγκεκριμένη διαδρομή είναι λίγο ερημική σε κάποια σημεία και μ' έπιασε ένα άγχος ότι ίσως το περπάτημα εκεί δεν είναι ασφαλές! Είχα μετά και τον @taver (που είχε μείνει εκεί κοντά και κείνος στο δικό του ταξίδι) να μου λέει ότι από κείνο το σημείο του Hostel κι έπειτα θέλεις όπλο για να κυκλοφορείς, ε, καταλαβαίνετε, δε με βοήθησαν και πολύ αυτές οι σκέψεις! Επειδή όμως δεν υπήρχε περίπτωση να αυξήσω-κατά πολύ-το μπάτζετ μου για να μείνω πιο κεντρικά, απλά αποφάσισα να περιορίσω στο ελάχιστο τη μετακίνηση μου ως πεζή. Με το πρόγραμμα που έβγαλα τα κατάφερα πολύ καλά, έκανα τη διαδρομή μόνο μία φορά, κατά τη διάρκεια της μέρας. Εννοείται πως εν τέλει αποδείχθηκε ότι οι φόβοι μου ήταν εντελώς αβάσιμοι κι υπερβολικοί. Η τοποθεσία ήταν μια χαρά και το Hostel γενικά το προτείνω, ήταν πολύ καλό (κι έχει και ιδιωτικά δωμάτια).

Το λεωφορείο από το αεροδρόμιο έκανε στάση σχεδόν έξω από το κτίριο. Στη ρεσεψιόν με υποδέχτηκε μια χαμογελαστή Ταϋλανδέζα και αφού ολοκληρώσαμε τα διαδικαστικά βρέθηκα στο δωμάτιό μου. Τι χαρά, ήταν άδειο και θα παρέμενε έτσι μέχρι το επόμενο βράδυ!

IMG_20190324_152731.jpg
Θέα από το παράθυρό μου:
IMG_20190324_151927.jpg IMG_20190324_151935.jpg

Και από την κουζίνα του Hostel:
IMG_20190324_154748.jpg

Έφαγα κάτι πρόχειρο και γρήγορο για μεσημεριανό κι ετοιμάστηκα για την πρώτη μου δραστηριότητα: επίσκεψη σε Ice Cave με Snowmobile! Το βαν της εταιρίας Arctic Adventures ήταν κανονισμένο να με παραλάβει σε λίγα μόλις λεπτά.

Το τουρ κόστισε 790NOK (περίπου 75€) και ξεκινούσε από τα γραφεία τους. Μας έκαναν μια σύντομη εισαγωγή και στη συνέχεια μας έδωσαν τον απαραίτητο εξοπλισμό: ολόσωμη στολή, κράνος, γάντια, μπότες και φακό κεφαλής για το εσωτερικό της σπηλιάς (ήμασταν κάπου 5-6 άτομα συνολικά).

Έτοιμη για την περιπέτεια!
IMG_20190324_163608.jpg

Πρώτη φορά οδηγούσα snowmobile και παρ' όλο που στην αρχή ανησυχούσα κάπως για το πώς θα είναι, ένιωσα αμέσως άνετη, ήταν πολύ ωραίο! Κι είναι πολύ εύκολο στην οδήγηση, το μόνο που χρειάζεται είναι λίγη προσοχή με την ισορροπία σου στις στροφές (όχι, δεν έπεσα πουθενά!).

Έπειτα από περίπου 5χλμ πορείας φτάσαμε στο σπήλαιο, στον παγετώνα Longyear. Ομολογώ ότι εξεπλάγην με το πόσο μικρούλα και κρυμμένη ήταν η είσοδός του! Ήρθε λοιπόν η στιγμή να εισέλθουμε σε έναν άλλον κόσμο, εντελώς παγωμένο και άκρως κλειστοφοβικό!

IMG_20190324_183722.jpg P1170210.JPG

Εν συντομία, τα ice caves σχηματίζονται όταν το χιόνι, που λιώνει στην επιφάνεια το καλοκαίρι, βρίσκει τρόπο να εισχωρήσει μέσα στον παγετώνα μέσω σχισμών και καναλιών ροής οπότε και δημιουργούνται οι διάφοροι διάδρομοι και τα “δωμάτια” του σπηλαίου. Αποτελούν μια πολύ καλή πηγή πληροφοριών για τους ειδικούς, καθώς οι στρώσεις στο εσωτερικό τους αποτυπώνουν μέρος της ιστορίας ενός παγετώνα, ο οποίος μπορεί να υπάρχει για μερικές εκατοντάδες ή και χιλιάδες χρόνια. Ανάμεσα στον πάγο των τοιχωμάτων μπορείς να δεις από εγκλωβισμένο αέρα, με τη μορφή φυσαλίδων, μέχρι και χώμα ή μέρη φυτών ακόμα κι από την εποχή που σχηματίστηκε ο παγετώνας. Άρα βλέπεις ουσιαστικά μια εικόνα του παρελθόντος!

Αφού περάσαμε λοιπόν την είσοδο του σπηλαίου βρεθήκαμε σε ένα μικρό κυκλικό χώρο, περιτριγυρισμένο από χιόνι και πάγο. Eκεί μας περίμενε μια ακόμα πιο μικρή τρύπα στο έδαφος, όπου υπήρχε μια σκάλα για να κατέβουμε πιο κάτω.

P1170216.JPG IMG_20190324_183003.jpg

Κάποιοι είχαν ήδη αρχίσει να αισθάνονται ανήσυχοι με το όλο εγχείρημα! Είναι φανερό κι από τις εικόνες ότι το μέρος αντενδείκνυται εντελώς για τους κλειστοφοβικούς. Ακόμα κι εγώ που δεν είμαι, κάποια στιγμή αισθάνθηκα περίεργα σκεπτόμενη πού βρίσκομαι και τι θα γίνει αν όλο αυτό, ας πούμε, ξαφνικά καταρρεύσει! Η εμπειρία όμως ήταν μοναδική, ειδικά όταν σ' ένα σημείο σβήσαμε τους φακούς μας και μείναμε για λίγα λεπτά απόλυτα σιωπηλοί στο απόλυτο σκοτάδι. Η αίσθηση ήταν απόκοσμη!

IMG_20190324_175809.jpg IMG_20190324_175854.jpg IMG_20190324_175915.jpg
IMG_20190324_175938.jpg IMG_20190324_180010.jpg IMG_20190324_181117.jpg
IMG_20190324_181133.jpg IMG_20190324_182015.jpg IMG_20190324_182150.jpg
IMG_20190324_182211.jpg P1170218.JPG P1170219.JPG
P1170222.JPG P1170228.JPG P1170266.JPG
P1170242.JPG P1170247.JPG P1170257.JPG


Αν και στα περισσότερα σημεία μπορούσες να περπατήσεις κανονικά, υπήρχαν και κάποια όπου έπρεπε όχι απλά να σκύψεις, αλλά κυριολεκτικά να συρθείς στο έδαφος. Άξιζε και με το παραπάνω όμως!

P1170232.JPG P1170263.JPG

Βγαίνοντας από το σπήλαιο απολαύσαμε για λίγο την υπέροχη θέα προς την πόλη και τα βουνά απέναντί της κι επιστρέψαμε πίσω στα γραφεία της εταιρίας.

P1170274.JPG P1170277.JPG P1170278.JPG
(σημείωση: από αυτό το σημείο κι έπειτα, ορισμένες φωτογραφίες θα έχουν δυστυχώς κάποια σημαδάκια από σκόνη/σωματίδια, τα κληρονόμησε η κάμερα μάλλον από το σπήλαιο και δεν τις έχω επεξεργαστεί. Ευτυχώς επισκευάστηκε όταν γύρισα Ελλάδα, γιατί ήταν και δανεική!)

Αφού με γύρισαν στη συνέχεια πίσω στο Hostel ανασυντάχθηκα για λίγο και βγήκα πάλι έξω. Το πρόγραμμά μου έλεγε δείπνο στο Coal Miners' Cabins, το οποίο ήταν σχεδόν απέναντι από εκεί που έμενα. Τώρα πλέον είναι ξενοδοχείο με ένα ωραίο εστιατόριο/bar αλλά ακριβώς μετά τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο αποτέλεσε κατοικίες των εργατών των ορυχείων της περιοχής. Με διευκόλυνε πολύ η ύπαρξή του καθώς δε χρειαζόταν να κατέβω στο κέντρο της πόλης εκείνο το βράδυ. Με μόνο 27€ (άτιμη Νορβηγία) απόλαυσα τα εικονιζόμενα κι επέστρεψα στο δωμάτιό μου για νυχτερινή ξεκούραση.

IMG_20190324_211356.jpg
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.140
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Κάλιο αργά παρά ποτέ!!! Αγαπημένος αρκτικός κύκλος :heart: Αναμένω.....;)
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Κάλιο αργά παρά ποτέ!!! Αγαπημένος αρκτικός κύκλος :heart: Αναμένω.....;)
Όχι απλά αγαπημένος, θα έλεγα μαγικός για μένα. Με μαγνήτισε και θέλω να πάω ξανά :lol:
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.731
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.383
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom