Βουλγαρία Solo ταξιδι στο Τριγωνο (Θεσσαλονικη - Αδριανουπολη - Φιλιππουπολη - Σοφια)

konstantile

Member
Μηνύματα
48
Likes
385
Επόμενο Ταξίδι
???
Αυτη την εταιρεία ξερω εγω. Μπορεί να υπάρχουν και άλλες. Επίσης δεν ξέρω λεπτομέρεις σε ποιο σημείο κάνει στάση κτλ.

https://www.metroturizm.com.tr/en/otobus-bileti/EDIRNE-PLOVDIV?date=18.10.2017&tw=0

Aπ' οτι ειδα, πρεπει να κανει σταση καπου εκτος πολης....ερχομενοι απ τη Κεσσανη και πριν μπουν στη πολη, εχει κατι πρατηρια καυσιμων....αυτο πριν κανω το ταξιδι θα το εχω διασταυρωσει.....

Λοιπόν, για να σε βοηθήσω, να κινηθείς με λεωφορεία στην περιοχή που θέλεις, κατά τη γνώμη μου είναι πολύ δύσκολο. Προσωπικά σου προτείνω να βρείς παρεούλα με αυτοκίνητο και θα σου δώσω αρκετές λεπτομέρειες μιας και έχω επισκεφτεί αρκετές φορές τις συγκεκριμένες πόλεις. Θα περάσετε με αυτοκίνητο από τις καστανιές πανεύκολα, χρειάζεστε μόνο πράσινη κάρτα και ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες. Από τις Καστανιές περνάνε μόνο τουριστικά και ΙΧ και σε 10 λεπτά είσαι στην Αδριανούπολη. Από ξενοδοχείο σου προτείνω το Margi που είναι δίπλα ακριβώς στο ομόνυμο mall Margi outlet που αξίζει για αγορές (έχει και επώνυμες μάρκες) βόλτα και φαγητό! γενικά ολα τα μαγαζιά παίρνουν και ευρώ αλλά προσοχή στην ισοτιμία χάλασε και λίρες να έχεις! Εκεί κοντά άνοιξε και ένα καινούριο Εμπορικό Κέντρο το Erasta που είναι όλα τα λεφτα! 2 μέρες όπως προγραμμάτισες είναι ΟΚ για Edirne.
Από την Αδριανούπολη σου προτείνω να πας στη μαύρη θάλασσα, να δεις και το παραθαλάσιο κομμάτι της Ανατολικής Ρωμηλίας, να μείνεις 2 μέρες στο Μπουργκάς με ημερήσιες προς την Αγχίαλο, τη Μεσήμβρια και τη Σωζόπολη που αξίζουν. Από το Μπουργκάς έχει αυτοκινητόδρομο που πας πανεύκολα Φιλιπпούπολη σε περίπου 2,30 ώρες. Ωραία πόλη αξίζει η παλιά πόλη! Μία μέρα ολόκληρη πιστεύω ότι είναι αρκετή να δεις τα βασικά. Από Φιλιππούπολη σε 1,5 ώρα αυτοκινητόδρομο είσαι Σόφια. Κάτσε άλλες 2 ημέρες και κατεβαίνεις Θεσσαλονίκη κλασικά από Μπλαγκόεβγκραντ και Σαντάνσκι.
Εναλλακτικά μπορείς να σπάσεις τις χώρες σε 2 εκδρομές και την Αδριανούπολη να την συνδυάσεις με Κωσταντινούπολη που είναι 2,5 ώρες από εκεί, και έχει υπερσύγχρονο λεωφορείο που σε πάει με 10€.

Πολυ ενδιαφερουσα εναλλακτικη ομολογω.......η εμπειρια οσων εχουν περπατησει τελικα στα μερη ειναι πραγματικα πολυτιμος οδηγος.....Επειδη εχω καιρο να το δουλεψω στο μυαλο μου, θα δω τι μπορει ν' αλλαξω...δυστυχως και λογω δουλειας δεν μπορω να κανω πολυημερες εξορμησεις.....μεχρι 4-5 μερες.....οποτε θα μπορουσε ανετα και μετα τις προτασεις σου, ν αλλαξει καπως το πραγμα και να γινουν δυο οι εξορμησεις. Μια προς Σοφια και Φιλιππουπολη, και μια αλλη προς Αδριανουπολη - Μπουργκας και παραλια Μαυρης θαλασσας.....Οψομεθα.....
 
Last edited by a moderator:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.738
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Όλα αυτά είναι μύθος. Πλέον οι ίδιες πιθανότητες είναι να σου κλέψουν το αυτοκίνητο όπως και στην Ελλάδα. Μην νομίζεις ότι έχουν Λάντα και Μόσκβιτς ακόμα οι Βούλγαροι. Εγώ ο φουκαράς έχω ένα άλφα ρομέο και στους αυτοκινητόδρομους είναι από τα χειρότερα που κυκλοφορούν! Τα τζιπ περνάνε σαν σίφουνες ούτε να τα δω προλαβαίνω! Εντάξει γενικά αν έχεις ένα καλό αυτοκίνητο και φοβάσαι να το παρατήσεις στους δρόμους έχει ξενοδοχεία με πάρκιγκ ή ιδιωτικά πάρκιγκ το αφήνεις εκεί και έχεις μηδέν άγχος! Έτσι και αλλιώς στα τουριστικά και παραθαλάσια μέρη τους αν πας για μια βόλτα π.χ στη σωζόπολη ή στη μεσήμβρια θα πληρώσεις αναγκαστικά πάρκιγκ γιατί απλά δεν έχει που να αφήσεις ελεύθερα το αυτοκίνητο. Επίσης στα σύνορα μην ξεχάσεις να αγοράσεις βινέτα (η μικρότερη διάρκεια είναι 1 εβδομάδας και κόστος 15 Λέβα, μηνιαία 30 Λέβα, Ετήσια 97 Λέβα). Ο δρόμος είναι αδριανούπολη - Φιλιππούπολη είναι μια χαρά.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Για να είμαι ειλικρινής έχω μια φοβία για να κινηθώ με αμάξι στη Βουλγαρία. Αν και Θεσσαλονικιά, πρώτη φορά πέρασα τα Βουλγάρικα σύνορα πριν 1 μήνα! Πήγαμε ημερήσια εκδρομή στο πανέμορφο Μελένικο, σε ένα μοναστήρι εκεί κοντά και μετά καφέ στο Σαντάνσκυ. Ήταν πολύ ωραία εκδρομή!
Τώρα που είδα ότι τα πράγματα δεν είναι όπως τα φανταζόμουν, ίσως προγραμματίσω καμιά εκδρομή στη γείτονα χώρα.
Αυτή τη βινέτα την βγάλαμε στο 2ο βενζινάδικο μετά τα σύνορα με περίπου 10 €. Ευτυχώς που το είχα διαβάσει εδώ στο forum γιατί δεν μας ενημέρωσαν στα σύνορα. Το πρόστιμο εάν δεν την έχεις είναι 150 €!!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Βουλγαρία χωρίς Βέλικο Τάρνοβο είναι μισή εμπειρία. Το τονίζω επειδή δεν αναφέρθηκε καν (για κάποιο ανεξήγητο λόγο οι Έλληνες δεν το προτιμούν ως προορισμό)...
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Βουλγαρία χωρίς Βέλικο Τάρνοβο είναι μισή εμπειρία. Το τονίζω επειδή δεν αναφέρθηκε καν (για κάποιο ανεξήγητο λόγο οι Έλληνες δεν το προτιμούν ως προορισμό)...
Εννοείται πως η παλιά πρωτεύουσα της Βουλγαρίας το Βέλικο Τάρνοβο αξίζει και είναι πολύ γραφικό, απλά εδώ ο φίλος μιλούσε για Αδριανούπολη και Φιλιππούπολη και γενικά Ανατολική Ρωμυλία γι αυτό δεν το προτείναμε. Γενικά το Βέλικο Τάρνοβο δεν είναι πολύ γνωστό στον κόσμο διότι συνδυάζεται περισσότερο σε εκδρομή προς το Βουκουρέστι (για στάση ή διανυκτέρευση), παρά σε εκδρομή Σόφια-Φιλιππούπολη.
Επίσης να συμπληρώσω μία πόλη που μου αρέσει και την επισκέπτομαι συχνά και την προτείνω είναι η Στάρα Ζαγόρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.718
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom