sos-Κρατηση και booking!

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Παιδιά είναι επείγον όποιος ξενυχτά ας πει!!!
Έκλεισα ξενοδοχείο μέσω της ιστοσελίδας τους κ στέλνω email για να μάθω αν όλα οκ και μου λένε είναι overbooked και είχε πρόβλημα η σελίδα τους.
Τσακώνω και μέσω booking παρόμοιες μέρες μου έρχεται ενημερωτικό απο booking και στέλνω και σε αυτόν μηνυμα κ δεν απαντησε ακομη!!!
Τι μπορώ να κάνω ?
εγώ είχα το κεφάλι μου ήσυχο οτι βρηκα διαμονη κ θα πηγαινα εκει κ θα ετρωγα πορτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ελεος ρε παιδια!
τουλαχιστον το booking θα με προστατεύσει???????
thx
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Στα οποια θεματα ειχα , επικοινωνουσα με την booking τηλεφωνικα στα κεντρικα τους και υπηρχε αμεση λυση των προβληματων μου.
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
757
Likes
252
δεν καταλαβα τι ενοεις ακριβως, αλλα αμα εκλεισες μεσω booking ,παρτους τηλεφωνο και θα σε εξυπηρετησουν
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Παιδιά είναι επείγον όποιος ξενυχτά ας πει!!!
Έκλεισα ξενοδοχείο μέσω της ιστοσελίδας τους κ στέλνω email για να μάθω αν όλα οκ και μου λένε είναι overbooked και είχε πρόβλημα η σελίδα τους.
Τσακώνω και μέσω booking παρόμοιες μέρες μου έρχεται ενημερωτικό απο booking και στέλνω και σε αυτόν μηνυμα κ δεν απαντησε ακομη!!!
Τι μπορώ να κάνω ?
εγώ είχα το κεφάλι μου ήσυχο οτι βρηκα διαμονη κ θα πηγαινα εκει κ θα ετρωγα πορτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ελεος ρε παιδια!
τουλαχιστον το booking θα με προστατεύσει???????
thx
Νena ίσως φταιει και η ώρα αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι καταλαβα τι γράφεις.. ποια σελίδα είχε πρόβλημα και από που έκλεισες τελικά;
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Ναι δοκίμασα να κάνω επεξεργασία του προηγούμενου ποστ μου εκεινη τη στιγμη αλλα με πετουσε εξω, πω ωπωπωπωπωπ παντου πορτα τρώω!:haha:

στην αρχη δοκιμασα απο τη σελιδα του ξενοδοχειου ολα οκ, μου κρατησαν και deposit!Κ οταν επικοινωνησα μου λενε οχι δεν εχουμε κρεβατια.

Στο booking το βρηκα το περι ουυυυυυυυυυυυυ ο λογος και εκλεισα απο κει!κ τους λεω οκ απο booking?κ μου στελνουν ναι!!!!!!!!!!?:shock:
ε πως γινεται αυτο?το πληρωσα ακριβοτερα απο οτι στη σελιδα τη δικια τους βεβαια αλλα ξαφνικα βρηκαν κρεβατι!

"τι εγινε ρε παιδια?"
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ναι δοκίμασα να κάνω επεξεργασία του προηγούμενου ποστ μου εκεινη τη στιγμη αλλα με πετουσε εξω, πω ωπωπωπωπωπ παντου πορτα τρώω!:haha:

στην αρχη δοκιμασα απο τη σελιδα του ξενοδοχειου ολα οκ, μου κρατησαν και deposit!Κ οταν επικοινωνησα μου λενε οχι δεν εχουμε κρεβατια.

Στο booking το βρηκα το περι ουυυυυυυυυυυυυ ο λογος και εκλεισα απο κει!κ τους λεω οκ απο booking?κ μου στελνουν ναι!!!!!!!!!!?:shock:
ε πως γινεται αυτο?το πληρωσα ακριβοτερα απο οτι στη σελιδα τη δικια τους βεβαια αλλα ξαφνικα βρηκαν κρεβατι!

"τι εγινε ρε παιδια?"
Καλά, ξημερώθηκες με αυτό το θέμα βλέπω, 4 και το πρωί... :lol:

Οκ, έχεις την κράτηση απο το booking στο mail σου; Εγώ πάντως ποτέ δεν επικοινωνώ με τα ξενοδοχεία μετά την κράτηση, πάντα οκ είναι (τις περισσότερες φορές μέσω booking κλείνω).
Αλλά αν και τώρα δεν είσαι σίγουρη, γιατί δε προωθείς την κράτηση της booking στο ξενοδοχείο να το επιβεβαιώσεις;
Μπορεί να βρέθηκε δωμάτιο απο ακύρωση άλλης κράτησης και έτσι να βρέθηκε ''χώρος'' για σένα, απλά εκείνη την ώρα κοίταξες μέσω booking.
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Αφού έκλεισες και είσαι οκ από το booking, δεν πιστεύω υπάρχει λόγο ανησυχίας.
Όπως είπε και ο _antonis_, ίσως έγινε κάποια ακύρωση ή τέλος πάντων "κάτι" στο σύστημα του ξενοδοχείου και έγινε ό,τι έγινε.

Για πού με το καλό ταξιδεύεις; :cool:
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Ναι δοκίμασα να κάνω επεξεργασία του προηγούμενου ποστ μου εκεινη τη στιγμη αλλα με πετουσε εξω, πω ωπωπωπωπωπ παντου πορτα τρώω!:haha:

στην αρχη δοκιμασα απο τη σελιδα του ξενοδοχειου ολα οκ, μου κρατησαν και deposit!Κ οταν επικοινωνησα μου λενε οχι δεν εχουμε κρεβατια.

Στο booking το βρηκα το περι ουυυυυυυυυυυυυ ο λογος και εκλεισα απο κει!κ τους λεω οκ απο booking?κ μου στελνουν ναι!!!!!!!!!!?:shock:
ε πως γινεται αυτο?το πληρωσα ακριβοτερα απο οτι στη σελιδα τη δικια τους βεβαια αλλα ξαφνικα βρηκαν κρεβατι!

"τι εγινε ρε παιδια?"
Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος αλλά έχω την εντύπωση ότι το booking δεν έχει πρόσβαση σε όλα τα διαθέσιμα δωμάτια του ξενοδοχείου. Κάνουν συμφωνία μεταξύ τους και το bοοκing μεσολαβεί για το κλείσιμο κάποιων δωματιών ενώ το ξενοδοχείο μπορεί να έχει κρατήσει και να διαχειρίζεται στο συστημα του κάποια άλλα. Ίσως σου είπαν από το ξενοδοχείο πως δεν εχουν άλλα επειδή οντως αυτά που διέθεταν μέσω της σελίδας τους να κλείστηκαν, αλλά από αυτά που είχαν "παραχωρήσει" για να διαχειρίζεται το booking μπορεί να είχαν μείνει διαθέσιμα (ίσως και με άλλη τιμή όπως αναφέρεις).
Π.χ. παρατήρησα ότι σε ένα συγκεκριμένο ξενοδοχείο έδειχνε 4 τελευταία δωματια στο booking. Eκλεισα το ένα και τις επόμενες 3-4 μέρες κλείστηκαν και τα τελευταία 3. Ελεγε λοιπόν "εξαντλήθηκε". Την επόμενη μέρα όμως εμφανίστηκαν πάλι 4 "τελευταία" δωμάτια, οταν εξαντλήθηκαν και αυτά ξανα εμφανίστηκαν 4. ίσως γίνονται ακυρώσεις βέβαια αλλά πιο πιθανό μου φαίνεται να παραχωρούν στο booking διαδοχικά τέσσερα τέσσερα δωματια μέχρι όντως να εξαντληθούν, γιατί αυτό το "τελευταία" είναι πιασαρικο και κλείνει πιο άμεσα ο κόσμος απ'το να φαίνεται πως έχει πολλά ελευθερα..
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
757
Likes
252
Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος αλλά έχω την εντύπωση ότι το booking δεν έχει πρόσβαση σε όλα τα διαθέσιμα δωμάτια του ξενοδοχείου. Κάνουν συμφωνία μεταξύ τους και το bοοκing μεσολαβεί για το κλείσιμο κάποιων δωματιών ενώ το ξενοδοχείο μπορεί να έχει κρατήσει και να διαχειρίζεται στο συστημα του κάποια άλλα. Ίσως σου είπαν από το ξενοδοχείο πως δεν εχουν άλλα επειδή οντως αυτά που διέθεταν μέσω της σελίδας τους να κλείστηκαν, αλλά από αυτά που είχαν "παραχωρήσει" για να διαχειρίζεται το booking μπορεί να είχαν μείνει διαθέσιμα (ίσως και με άλλη τιμή όπως αναφέρεις).
Π.χ. παρατήρησα ότι σε ένα συγκεκριμένο ξενοδοχείο έδειχνε 4 τελευταία δωματια στο booking. Eκλεισα το ένα και τις επόμενες 3-4 μέρες κλείστηκαν και τα τελευταία 3. Ελεγε λοιπόν "εξαντλήθηκε". Την επόμενη μέρα όμως εμφανίστηκαν πάλι 4 "τελευταία" δωμάτια, οταν εξαντλήθηκαν και αυτά ξανα εμφανίστηκαν 4. ίσως γίνονται ακυρώσεις βέβαια αλλά πιο πιθανό μου φαίνεται να παραχωρούν στο booking διαδοχικά τέσσερα τέσσερα δωματια μέχρι όντως να εξαντληθούν, γιατί αυτό το "τελευταία" είναι πιασαρικο και κλείνει πιο άμεσα ο κόσμος απ'το να φαίνεται πως έχει πολλά ελευθερα..

νομιζω οτι απλα το Booking γραφει συνεχως οτι υπαρχνουν διαθεσιμα απο 1-4 δωματια, ωστε να βιαζεσε να το κλεισεις για να προλαβεις
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
νομιζω οτι απλα το Booking γραφει συνεχως οτι υπαρχνουν διαθεσιμα απο 1-4 δωματια, ωστε να βιαζεσε να το κλεισεις για να προλαβεις
Nαι αυτό υπέθεσα και γω, οτι τα δίνουν λίγα λιγα για να'ναι πιο δελεαστικό επειδή και καλά σε λίγο εξαντλούνται.. Αλλά είναι πρωτοβουλία του booking αυτή ή γίνεται σε συνεννόηση με το ξενοδοχείο; Μάλλον το δεύτερο γιατί δε συμβαίνει σε όλα τα ξενοδοχεία αυτό, μόνο σε ορισμένες περιπτώσεις το έχω παρατηρήσει όπως αυτή που ανέφερα παραπανω..
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Συμφωνω και εγω,λογικα το κανουν για να δελεασουν.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος αλλά έχω την εντύπωση ότι το booking δεν έχει πρόσβαση σε όλα τα διαθέσιμα δωμάτια του ξενοδοχείου. Κάνουν συμφωνία μεταξύ τους και το bοοκing μεσολαβεί για το κλείσιμο κάποιων δωματιών ενώ το ξενοδοχείο μπορεί να έχει κρατήσει και να διαχειρίζεται στο συστημα του κάποια άλλα. Ίσως σου είπαν από το ξενοδοχείο πως δεν εχουν άλλα επειδή οντως αυτά που διέθεταν μέσω της σελίδας τους να κλείστηκαν, αλλά από αυτά που είχαν "παραχωρήσει" για να διαχειρίζεται το booking μπορεί να είχαν μείνει διαθέσιμα (ίσως και με άλλη τιμή όπως αναφέρεις).
Π.χ. παρατήρησα ότι σε ένα συγκεκριμένο ξενοδοχείο έδειχνε 4 τελευταία δωματια στο booking. Eκλεισα το ένα και τις επόμενες 3-4 μέρες κλείστηκαν και τα τελευταία 3. Ελεγε λοιπόν "εξαντλήθηκε". Την επόμενη μέρα όμως εμφανίστηκαν πάλι 4 "τελευταία" δωμάτια, οταν εξαντλήθηκαν και αυτά ξανα εμφανίστηκαν 4. ίσως γίνονται ακυρώσεις βέβαια αλλά πιο πιθανό μου φαίνεται να παραχωρούν στο booking διαδοχικά τέσσερα τέσσερα δωματια μέχρι όντως να εξαντληθούν, γιατί αυτό το "τελευταία" είναι πιασαρικο και κλείνει πιο άμεσα ο κόσμος απ'το να φαίνεται πως έχει πολλά ελευθερα..
Περιπου καπως ετσι ειναι. Ανα πασα στιγμη το ξενοδοχειο μπορει να διαχειριζεται τη διαθεσιμοτητα των δωματιων στο booking.com εκτος απο ενα ελαχιστο συμφωνημενο αριθμο δωματιων -οπως οριζει το εκαστοτε συμβολαιο- στα οποια ειναι δυσκολο και χρονοβορο να κλεισει τη διαθεσιμοτητα.
Στα μεγαλα ξενοδοχεια οι διαχειριστες του συστηματος της booking.com ειναι συγκεκριμενα ατομα κι οχι ο οποιοσδηποτε ρεσεψιονιστ ή υπαλληλος του τμηματος κρατησεων. Ετσι ενω προφανως υπηρχε διαθεσιμοτητα μεσω booking ή δεν γνωριζαν πως να την κλεισουν (απιθανο αν δεν προκειται για κρατηση τελευταιας στιγμης) ή τα δωματια ειναι δεσμευμενα απο την booking.com.
Η περιπτωση ακυρωσης παιζει αλλα ειναι το λιγοτερο πιθανο σεναριο.

νομιζω οτι απλα το Booking γραφει συνεχως οτι υπαρχνουν διαθεσιμα απο 1-4 δωματια, ωστε να βιαζεσε να το κλεισεις για να προλαβεις
Δεν ισχει κατι τετοιο...

Nαι αυτό υπέθεσα και γω, οτι τα δίνουν λίγα λιγα για να'ναι πιο δελεαστικό επειδή και καλά σε λίγο εξαντλούνται.. Αλλά είναι πρωτοβουλία του booking αυτή ή γίνεται σε συνεννόηση με το ξενοδοχείο; Μάλλον το δεύτερο γιατί δε συμβαίνει σε όλα τα ξενοδοχεία αυτό, μόνο σε ορισμένες περιπτώσεις το έχω παρατηρήσει όπως αυτή που ανέφερα παραπανω..
Οπως εξηγησα το κανει το ιδιο το ξενοδοχειο και ο λογος για τα μικρα ξενοδοχεια ειναι πως δεν εχουν πολλα δωματια και το κανουν για να αποφυγουν να κλειστουν ολα τα δωματια τους τις ημερομηνιες και να αποφυγουν τον κινδυνο να τους μεινουν καποιες μερες τα δωματια αδεια ή γιατι απλα δεν εχουν περισσοτερα απο 5 δωματια σε μια κατηγορια δωματιων (απο 6 και πανω δεν εμφανιζεται το μονο χ δωματια). Για τα δε μεγαλα πως αν τα δωσουν ολα στη booking.com δεν θα τους μεινουν αλλα να δωσουν στις αλλες σελιδες και φυσικα δεν θα εχουν δωματια να πουλησουν οι ιδιοι.

Συμφωνω και εγω,λογικα το κανουν για να δελεασουν.
Καποιες φορες το κανουν και για να δελεασουν αλλα σε νεκρες περιοδους.

Εχετε στο νου σας πως κανενα ξενοδοχειο δεν το συμφερει να γινονται κρατησεις μεσω αλλων σελιδων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.258
Μηνύματα
885.376
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom