Βιετνάμ Ταϊλάνδη SOS:Μπανγκοκ-Ανόι

olga

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρο του κόσμου
Γεια σε όλους....:clap:.
Έχω θέμα!!!
θα πάω τον Αύγουστο Μπανγκοκ 5μέρες και Ανόι 6 μερες. Θα ήθελα από όσους έχουν την εμπειρία(που απ'ότι διάβασα την έχουν πολλοί)να με βοηθήσετε λίγο με αυτό το ταξίδι,καταρχήν να σας πω ότι έχω διαβάσει τόσα πολλά στο internet που έχω μπλοκάρει λίγο. Βεβαια για το βόρειο Βιετνάμ που θα παω εγώ δεν έχω βρεί και πάρα πολλά.Σας παραθέτω τα εξής:
Μπανγκοκ: Θα ήθελα πληροφορίες για φθηνό και καλό κατάλυμα στο κέντρο..μέχρι 30ευρώ,
καλό thai massage,σημαντικό!!(μετά από τόσο ποδαρόδρομο... επιβάλλεται!!),
Αγιουτάγια θα πάω σίγουρα,θα ήθελα να μου πείτε ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να πάω.
float market, ποια είναι η καλύτερη και με ποιον τρόπο θα πάω
Τέλος αν υπάρχει κάποιο παραδοσιακό χωριουδάκι κοντά στη Μπανγκοκ όπου δεν θα έπρεπε να παραλήψω.
Ανόι:Εδώ έχουμε θέμα...καταρχήν για τη βίζα... σκέφτομαι για online αίτηση,πως σας ακούγεται?
Φθηνό και καλό κατάλυμα στο κέντρο της πόλης,φαγητό και μασάζ...που?
Halong bay,μονοήμερη εκδρομή ή αξίζει τόσο πολύ και μία διανυκτέρευση στο πλοίο...μην ξεχνάτε ότι έχω μόνο 6μέρες στη διάθεσή μου.
Γενικά κάποια κοντινά χωριουδάκια κοντά στην πόλη ώστε να δούμε και λίγο την χαλαρή πλευρά ζωή των κατοίκων.
Κλείνοντας ...και μια τελευταία ερώτηση για όσους ταξίδεψαν πρόσφατα...τι συμβαίνει με τη γρίπη σε αυτές τις χώρες....πρέπει να ανησυχώ???
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Αχ τι μου κάνετε... αφήστε με να δουλέψω και μη μου ανάβετε φωτιές!!! :)

Λοιπόν Όλγα, απαντώ:
Διαμονή στην Μπανγκόκ: Έχουν γραφτεί ΠΑΡΑ πολλά ήδη στο φόρουμ, κάνε μια αναζήτηση και θα βρεις πολλά. Ξεκίνα από εδώ που έχουν γραφτεί για κάθε περιοχή.

Μασάζ στην Μπανγκόκ: Στα τουριστικά μέρη θα βρεις σε κάθε γωνία, στην κυριολεξία! Όλα είναι καλά και δεν υπερβάλω. Ο καθένας μπορεί να σου προτείνει αυτά που έχει πάει γιατί δύσκολα θα πετύχεις κακό. Αν θες κάτι ξεχωριστό: Wat Pho.

Αγιουτάγια: Να πας οπωσδήποτε. Με λεωφορείο είναι ο πιο σύντομος τρόπος. Μπορείς είτε να πάρεις μόνη σου το "ΚΤΕΛ" ή διαφορετικά σε οποιοδήποτε από τα 100άδες τουριστικά γραφεία της Bangkok που έχουν minivans που πάνε. Εγώ πάντα προτείνω την πρώτη λύση αλλά αν θες να πας για daytrip και δεν θες να τραβιέσαι με λεωφορείο/ταξί ως τον σταθμό των λεωφορείων στην Bangkok, κάν'το με τον τουριστικό τρόπο.

Floating market: Ας σου πει κάποιος άλλος. Εγώ το ήξερα στα τουριστική παγίδα και δεν πήγα. Είδα αλλού πλωτές αγορές, σε άλλες χώρες και μέρη. Κάποιος στο φόρουμ όμως ενθουσιάστηκε (νομίζω η VarioAthens, μπορεί να θυμάμαι λάθος), οπότε ας σου πει καλύτερα αυτός/ή από πρώτο χέρι. Η Damnoen Saduak είναι η μεγαλύτερη και πιο τουριστική. Υπάρχουν και άλλες πολλές.

Παραδοσιακό χωριό κοντά στην Bangkok: Μπα, τίποτα κοντά στην BKK δεν είναι πραγματικά παραδοσιακό απ'όσο γνωρίζω, ψευτο-παραδοσιακά για τους τουρίστες ίσως. Η Ayathaya αν και δεν θα την έλεγα παραδοσιακή αλλά είναι τυπική επαρχιακή Ταϊλανδέζικη πόλη οπότε αν δεν δεις άλλη Ταϊλάνδη θα πάρεις εκεί μια ιδέα.

Βίζα για Βιετνάμ: Γράφτηκαν πρόσφατα πολλά στο θέμα Βιετνάμ - Βιζα. Διάβασε τα όλα εκεί. Εφόσον φαντάζομαι θα πετάξεις προς το Ανόι, μπορείς να το κάνεις με το pre-approved letter. Διαφορετικά βγάλτε στην Bangkok αφού θα είσαι εκεί για μέρες. Βέβαια θα πρέπει να τραβιέσαι ως την πρεσβεία που δεν ξέρω που είναι ή να πληρώσεις κάτι παραπάνω για να στο κάνει κάποιο από τα τουριστικά γραφεία στην Bangkok.

Διαμονή στο Hanoi
: Να μείνετε οπωσδήποτε στο κέντρο, στο λεγόμενο Old Quarter που είναι που αξίζει και να πηγαίνετε παντού με τα πόδια. Φαγητό, ποτό κλπ.. τι να πρωτοπούμε;

Halong Bay: Οπωσδήποτε μια τουλάχιστον διαμονή στο πλοίο. Θα είναι από τα highlight του ταξιδιού σου και δεν αξίζει να το κάνεις για μισή μέρα! Μην το χάσεις με τίποτα!

Χωριά κοντά στο Hanoi: Αν δεν έχεις χρόνο να πας στη Sapa ή στο Bac Ηa (θέλουν 2-3μέρες), τότε να πας στο Tam Coc. Υπάρχουν κι άλλα, ψάξτα σε κάποιον ταξιδιωτικό οδηγό.

Για τη γρίπη δεν το σχολιάζω και μην το σκέφτεσαι καν. Καλό ταξίδι! :)
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
7.996
Ναι ναι! Εγώ ήμουν που ενθουσιάστηκα με την πλωτή αγορά Damnoen Saduak! :D:D
Βασικό το να πας όσο το δυνατόν νωρίτερα το πρωί, γιατί μετά τις 11-12 μαζεύονται γκρούπ και γίνεται χαμός! Ωραίες οι εικόνες που θα δείς! Plus το ωραιότατο φαγητό "στα όρθια"!
 

paragianna75

Member
Μηνύματα
53
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
astana-kazakhstan?
Ταξίδι-Όνειρο
Namimbia
Kαλημέρα
όσον αφορά την floating market εγώ την θεωρώ καθαρά τουριστική παγίδα, όμως το έκανα γιατί σε κάποιο stopover είχα 2 μέρες στην Bangkok
Όπως έγραψε και ο mpiftex και απο οτι έχω ακούσει κ απο άλλους το μασάζ στο Wat Pho είναι εμπειρία
στο Ανόι έμεινα στο Mikes Hotel ρίξε μια ματιά Mikes Hotel - ΒιΡτνάμ
είναι πολύ κεντρικά και στα πάνω πάνω δωμάτια βλέπεις το Hanoi με άλλο μάτι
Ηalong Bay προτείνω διανυκτέρευση και canoeing στον κόλπο
Tam Coc επίσης αξίζει να κάνεις την βαρκάδα, μοναδικό τοπίο.Μπορείς να νοικιάσεις ποδήλατο απο την διπλανή πόλη Hoa Lu νομίζω λέγεται και να φτάσεις εκεί περνώντας απο ξεχασμένα χωριά και ορυζώνες :))
Καλό σου ταξίδι
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
για διαμονή στη Μπανγκόκ εγώ έμεινα στο Sleep WithInn Khao San Road, Budget Hotel in Bangkok, Thailand για ένα βράδυ.
είναι πάρα πολύ κεντρικό, ίσως μέχρι αηδίας, ένα δρόμο δίπλα στο τουριστικό πανηγύρι της κάο σαν. Για 1-2 βράδια είναι απλά οκ, μη περιμένεις σούπερ και έχει αρκετό θόρυβο. είναι καθαρό και κοστίζει ?23 το βράδυ
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.220
Likes
5.744
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Για να πας στην Αγιουταγια εγώ θα πρότεινα το τρένο. Είναι πάρα πολύ φτηνό και είναι εμπειρία από μόνο του. Φύγε όσο νωρίτερα μπορείς το πρωί για να αποφύγεις τα γκρουπ και τη ζέστη. Το αργό τρένο κοστίζει 0.30 ευρώ! και κάνει σχεδόν δύο ώρες αλλά έχει και πιο γρήγορο. Στην Αγιουτάγια αφού δείς το ιστορικό πάρκο πάρε ένα τουκ-τουκ (200 μπατ η ώρα παζαρεύεται) και πήγαινε στους ναούς που είναι νοτιοανατολικά της πόλης, αν τους βρεις με κόσμο να κάνει "λειτουργία" είναι όμορφη εμπειρία.
Για μασάζ θα πω και εγώ στο Wat Pho. Δεν είναι πολυτελές σπα και το περιβάλλον μπορεί να σε ξενίσει στην αρχή αλλά είναι διαφορετικό από αυτό που κάναμε σε άλλες πόλεις και το προτείνω.
Το Sleep Withinn είναι ολοκαίνουργιο, άνοιξε τον Ιανουάριο, και γι' αυτό είναι πολύ καθαρό. Μικρά περιποιημένα δωμάτια, χωρίς πρωινό, αλλά ακριβώς στο κέντρο της κίνησης και της βαβούρας!
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Nikos, Mariath.. στο ίδιο μείνατε ε;
Για μένα το καλύτερο μέρος για να μείνεις στην περιοχή είναι στο δρόμο Rambutti αλλά από τα δυτικά της Chakraphong. Είναι ήρεμα, έχει τα πάντα, κοντά στο ποτάμι και 2 βήματα από το χαμό της Khao San!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Nikos, Mariath.. στο ίδιο μείνατε ε;
Για μένα το καλύτερο μέρος για να μείνεις στην περιοχή είναι στο δρόμο Rambutti αλλά από τα δυτικά της Chakraphong. Είναι ήρεμα, έχει τα πάντα, κοντά στο ποτάμι και 2 βήματα από το χαμό της Khao San!
ρέ mpifteki απορώ πως δεν μπερδευεις τας ηπείρους!!!!
ξυράφι είναι το μυαλό σου??:shock:
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.220
Likes
5.744
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Nikos, Mariath.. στο ίδιο μείνατε ε;
Για μένα το καλύτερο μέρος για να μείνεις στην περιοχή είναι στο δρόμο Rambutti αλλά από τα δυτικά της Chakraphong. Είναι ήρεμα, έχει τα πάντα, κοντά στο ποτάμι και 2 βήματα από το χαμό της Khao San!
Φαίνεται ότι μείναμε στο ίδιο (αλλά όχι μαζί :cool:)!
Και μένα μου άρεσε η περιοχή που περιγράφεις. Πιο ήρεμη και με πιο πολύ χρώμα και πιο ωραία μαγαζιά! Δεν ξέρω όμως κανένα ξενοδοχείο να προτείνω. Εξάλλου είναι δυο βήματα η απόσταση, δεν νομίζω ότι έχει τόσο διαφορά...
 

olga

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρο του κόσμου
[
Ηalong Bay προτείνω διανυκτέρευση και canoeing στον κόλπο
Tam Coc επίσης αξίζει να κάνεις την βαρκάδα, μοναδικό τοπίο.Μπορείς να νοικιάσεις ποδήλατο απο την διπλανή πόλη Hoa Lu νομίζω λέγεται και να φτάσεις εκεί περνώντας απο ξεχασμένα χωριά και ορυζώνες :))

Καλησπέρα Γιάννα μου και σε όλα τα παιδιά που μου απαντήσατε τόσο γρήγορα.
Για την εμπειρία σου στο Halong bay διάβασα σήμερα σε ένα άλλο site, προτείνεις το καγιάκ,όμως μπήκα στο site που δίνεις και το βρήκα λίγο ακριβό 120δολάρια αν δεν κάνω λάθος το άτομο,για πες μου περισσότερα.
 

olga

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρο του κόσμου
Nikos, Mariath.. στο ίδιο μείνατε ε;
Για μένα το καλύτερο μέρος για να μείνεις στην περιοχή είναι στο δρόμο Rambutti αλλά από τα δυτικά της Chakraphong. Είναι ήρεμα, έχει τα πάντα, κοντά στο ποτάμι και 2 βήματα από το χαμό της Khao San!
Για πρότεινε mpiftex κάποιο ξενοδοχείο σε αυτή τη περιοχή,οικονομικό πάντα.
η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να με ξυπνάνε με τις φωνές και τη φασαρία.....δεν θα το αντέξω!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.513
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom