Βιετνάμ Ταϊλάνδη SOS:Μπανγκοκ-Ανόι

paragianna75

Member
Μηνύματα
53
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
astana-kazakhstan?
Ταξίδι-Όνειρο
Namimbia
Καλησπέρα Γιάννα μου και σε όλα τα παιδιά που μου απαντήσατε τόσο γρήγορα.
Για την εμπειρία σου στο Halong bay διάβασα σήμερα σε ένα άλλο site, προτείνεις το καγιάκ,όμως μπήκα στο site που δίνεις και το βρήκα λίγο ακριβό 120δολάρια αν δεν κάνω λάθος το άτομο,για πες μου περισσότερα.
Καλημέρα Όλγα
χμμ δεν θυμάμαι να είχα γράψει για Βιετνάμ πουθενά αλλού, anyway ούτε και η εταιρία λεγόταν καγιάκ απ΄όσο θυμάμαι, όμως θα σου απαντήσω με λεπτομέρειες το απόγευμα για να ξεφυλλίσω πρώτα τα χαρτιά μου.
 

paragianna75

Member
Μηνύματα
53
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
astana-kazakhstan?
Ταξίδι-Όνειρο
Namimbia
Kαλημέρα και πάλι
την εκδρομή στο Halong Bay την έκλεισα απο το ξενοδοχείο καθώς μετά απο μια έρευνα και στα άλλα ταξιδιωτικά γραφεία την βρήκα την πιο ενδιαφέρουσα.
Δυστυχώς δεν γράφει επάνω στο χαρτί που έχω κρατήσει το όνομα της εταιρίας αλλά θα σου γράψω το πρόγραμμα:
Discover Ha Long Bay (2 μέρες / 1 νύχτα)-100$
κρουαζιέρα στα νησάκια του κόλπου και στα πλωτά ψαροχώρια,επίσκεψη στη σπηλιά surprising cave με τους υπέροχους σταλακτίτες και σταλαγμίτες, kayaking, κολύμπι.
Φυσικά περιλαμβάνονται πρωινό και γεύματα.Παραλαβή απο το ξενοδοχείο με βάν της εταιρίας, 3 ώρες περίπου μέχρι το Halong Bay.
Η διανυκτέρευση στο πλοίο είναι απόλαυση ιδιαίτερα αν δέσεις και με τους υπόλοιπους.Εμέις δέσαμε τόσο πολύ που μετά όλοι μαζί πήγαμε στο Sofitel hotel για chocolate buffet, γερή δόση σοκολάτας με 15$ ;)
(οι τιμές ήταν για Αύγουστο 2008)
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Kαλημέρα και πάλι
.Εμέις δέσαμε τόσο πολύ που μετά όλοι μαζί πήγαμε στο Sofitel hotel για chocolate buffet, γερή δόση σοκολάτας με 15$ ;)
(οι τιμές ήταν για Αύγουστο 2008)
sos γραψε οπωσδήποτε για αυτη την σοκολάτα:bleh::bleh::bleh: ...σε ποιό sofitel??? anoi?
θα κάνω κράτηση απο τώρα!!:rolleyes:
 

paragianna75

Member
Μηνύματα
53
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
astana-kazakhstan?
Ταξίδι-Όνειρο
Namimbia
Nαι ναι Ρενάτα το Sofitel στο Hanoi :)
Aν θυμάμαι καλά δεν έχει κάθε απόγευμα chocolate buffet αν περάσετε απο εκεί ρωτήστε, ας είναι καλά η discolata που το διάβασε κάπου και παρασύραμε κ άλλους στο βούρκο της σοκολάτας :D
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Nαι ναι Ρενάτα το Sofitel στο Hanoi :)
Aν θυμάμαι καλά δεν έχει κάθε απόγευμα chocolate buffet αν περάσετε απο εκεί ρωτήστε, ας είναι καλά η discolata που το διάβασε κάπου και παρασύραμε κ άλλους στο βούρκο της σοκολάτας :D
θα το πετύχω γιατί anoi θα έχομε τουλαχιστον 5 μέρες!!!! θα γίνει της σοκολατοκολάσεως!!!:bleh::bleh:
αυτά ειναι tips, τι ναούς ,παγόδες και μνημεία ....και πρασέιν άλογα!!:Dμου λέτε τώρα!!:D
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
θα το πετύχω γιατί anoi θα έχομε τουλαχιστον 5 μέρες!!!! θα γίνει της σοκολατοκολάσεως!!!:bleh::bleh:
αυτά ειναι tips, τι ναούς ,παγόδες και μνημεία ....και πρασέιν άλογα!!:Dμου λέτε τώρα!!:D
Ρε συ Ρενατα δεν πας καμμια Βιεννη καλυτερα να φας σοκολατες!!...στο Βιετναμ πρεπει να πας???
Εγω σκεφτομε να δοκιμασω τηγανητο ρυζι με μυρμηγκια:haha: λες να γλυτωσω την πλυση στομαχου??:D
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
παρακαλω φερτε μου ενα κρουασαν με σοκολατα απο το Ανοι.....:clap:
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
παρακαλω φερτε μου ενα κρουασαν με σοκολατα απο το Ανοι.....:clap:
Δωσε παραγγελια...θα σου στειλω με κουριερ οτι θες.:clap:
Οι μπιρες στο Βιετναμ τι λενε??Ειναι τοσο τελειες οσο και στην Ταιλανδη?
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
σε ολη την ινδοκινα εχει καλη μπυρα....αλλα αν θελεις να μεθυσεις δεν χρειαζεσαι μπυρα..:haha::haha::haha::haha:..το χαμογελο τους και τα γλυκα ματακια τους θα σε μεθυσουν απο ευτυχια ..:):):):)........απο τωρα να προγραμματιζεις την νεα σου επιστροφη στο βιετναμ.....:clap::clap:
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Για το Halong Bay, όπως είχα γράψει και παλαιότερα, οι ακριβότερες εκδρομές δεν είναι πάντα και καλύτερες. Εξακριβωμένο! Εγώ το έκλεισα από το Real Darling Cafe guesthouse, που γενικά είναι γνωστό στους backpackers για τις εκδρομές του και το συστήνουν πολλοί και δεν έχω κανένα παράπονο. Επειδή θες να κάνεις canoeing, θυμάμαι πως εκεί που σταματήσαμε για διανυκτέρευση στο πλοίο, όποιος ήθελε μπορούσε να κάνει. Δεν θυμάμαι αν έπρεπε να πληρώσεις περισσότερο γιατί δεν είχα κάνει. Πάντως θυμάμαι από κάποιους στο πλοίο που το κάναν, δεν ήταν τίποτα το ιδιαίτερο και ήταν και σύντομο. Ίσως σε άλλες εκδρομές να το περιλαμβάνουν ως κύρια δραστηριότητα και όχι ως τσόντα σαν τη δική μας. Όσο για τη φάση το βράδυ στο πλοίο και'γω μόνο τα καλύτερα έχω να πω! Αρκεί να τύχεις με καλά άτομα! :lol:

Αν εννοείς να σου προτείνω ξενοδοχείο στο κέντρο του Hanoi, υπάρχουν πολλά. Εγώ είχα μείνει στο Real Darling Cafe guesthouse που γράφω και παραπάνω το οποίο αν και έχει τρομερή ατμόσφαιρα (και κόσμο) και καλό γραφείο για εκδρομές, κατά τα άλλα είναι ολίγον για hardcore backpackers. Υπάρχουν όμως πολλά άλλα, κοίταξε στο travelfish.org και στον ταξιδιωτικό οδηγό που φαντάζομαι έχεις προμηθευτεί ήδη.
Για το Βιετνάμ πολλά έχουν γραφτεί και στο θέμα Λάος, Β.Βιετνάμ ανεξάρτητα - προετοιμασία και συμβουλές.

Σοκολάτες στο Ανόι, για φαντάσου!! Εγώ δεν τα ξέρω αυτά, είναι ξενόφερτα στο Βιετνάμ και εκτός του budget μου. Όμως μπορώ να σας πω που στο Ανόι θα πιείτε καφέ σε ταράτσα με θέα τη λίμνη με $1 ανάμεσα σε φοιτητόκοσμο, που θα φάτε το καλύτερο και πιο "βρώμικο" σάντουιτς με ομελέτα και την καλύτερη σούπα στο δρόμο.

Για μπύρα xene, bia hoi (ψάξτο στο forum, έχω ξαναγράψει). Όχι η καλύτερη σίγουρα αλλά με $1 πίνεις 6 ποτήρια και με τρομερή ατμόσφαιρα.. πες μου που αλλού το κάνεις αυτό;; :clap: Αν θέλεις να πιεις καλή μπύρα.. BeerLao! Θα τη βρεις στο Vietnam. Λίγο πιο ακριβή από της ντόπιες αλλά πιες και θα με θυμηθείς!! ;)
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
επικροτώ ολες τις προτασεις που κανει ο mpiftex και η συνταξιδιώτισσα μου paragianna
καταρχην στην Μπανγκογκ , το μεγαλο Μανγκο , προσπάθησε να μεινεις στην Chinatown .. ( φανταστικο βιβλιαράκι το bangkok encounter guide εκδοσεις loney planet)

Τωρα για Βιετναμ..θα προτεινα στο Halong Bay να μην παρεις τουρ φτηνοτερο των 100 δολλαριων εκτος και αν θες να μενεις σε κανενα καρυδοτσουφλο που παρελαυνουν αρουραιοι! ( οπως μου ειπαν συνταξιδιωτες )
νομιζω εμεις μειναμε σε σκαφος της εταιρειας phoenix cruise , καναμε καγιακ ( χωρις εξτρα χρηματα) , φαγαμε του σκασμού , και το βραδυ τραγουδάγαμε karaoke στα βιετναμέζικα.. ( το γελιο του αιωνα.. απο τις καλυτερες νυχτες της ζωης μου!)..
η εμπειρια του να εισαι βραδυ στο καταστρωμα σε πλοιο στον κολπο Halong και να βλεπεις τα αλλα φωτισμενα καραβάκια και τους λοφους-νησάκια και στο βάθος αστραπες ήταν μοναδική..
γενικως μπορεις να κλεισεις διαφορα τουρ απο τα ξενοδοχεια στο ανοι και αρκετά οικονομικά.. πριν καταληξεις σε σκαφος κανε και ενα google ( τα πιο πολλα ξενοδοχεια εχουν δωρεαν γρηγορο ιντερνετ) να το δεις καμια φωτο..

μην παραλειψεις να φας σουπα pho ga ή pho bo ( η πρωτη κοτοσουπα με νουγιες και η δευτερη με βοδινό ) .. ειδικα στο ξενοδοχειο mike's την φτιαχνανε φοβερή / μπορεις επισης να φας καθισμενη σε τραπεζακι στο δρομο παρεα με βιετναμεζους σε ολη την παλια συνοικια old quarter)

το chocolate buffet επιβαλλεται..
δες μια φωτο εδώ.. quaintly.net

δυστυχως δεν θυμαμαι τι ωρες ειναι ανοιχτά.. ειναι παντως το απογευμα..

δυστυχως δεν πηγα Sapa , αλλα για μενα το πιο αγαπημενο μερος στο Βιετναμ ήταν η πολη Hoi An και το νησάκι Cham απέναντι .. ( πας γρηγορα και οικονομικά με πτηση της vietnam airlines hanoi- danang και μετά με ταξί hoi an )

στο Ανοι αξιζει πολύ η περιπλάνηση στις γκαλερί ( ειναι φοβεροι οι βιετναμεζοι ζωγραφοι) και η βολτα γυρω απο την λιμνη με παγωτό απο το Fanny's αν χειρας
( θα τα βρεις ολα αν τα κανεις google!)
καλη διασκέδαση! ( φαε μια pho ga και για μένα!)
some more inspiration here
A Weekend in Hanoi - The New York Times > Travel > Slide Show > Slide 1 of 13
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
Για μπύρα xene, bia hoi (ψάξτο στο forum, έχω ξαναγράψει). Όχι η καλύτερη σίγουρα αλλά με $1 πίνεις 6 ποτήρια και με τρομερή ατμόσφαιρα.. πες μου που αλλού το κάνεις αυτό;; :clap: Αν θέλεις να πιεις καλή μπύρα.. BeerLao! Θα τη βρεις στο Vietnam. Λίγο πιο ακριβή από της ντόπιες αλλά πιες και θα με θυμηθείς!! ;)[/QUOTE]

mpiftex, beer lao ( και lao lao) μόνο στο Λαος!!!!!
( ιδανικά σε ξυλινο σκαφος που κατεβαίνει αργά τον ποταμό Μεκονγκ και με συνοδεια ψητού ποταμίσιου ψαριου!)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom