ΗΠΑ SOS πρόβλημα με ESTA

elvin

Member
Μηνύματα
16
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ - ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΛΒΟΥΡΝΗ
Καλησπέρα σε όλους!!!
Προσπαθώ εδώ και μία ώρα να κάνω έκδοση ESTA και μου βγάζει συνεχώς ERROR στη διεύθυνση, στο πεδίο "Πολιτεία / Επαρχία / Περιφέρεια". Συγκεκριμένα, συμπληρώνω ΑΤΤΙCA και δεν το δέχεται με τίποτα!!!!!!!!
Η πλάκα ειναι πως τον Φεβρουάριο του 2017 που πήγα ξανά στην Αμερική, είχα βάλει ΑΤΤΙCA και όλα ήταν ΟΚ. Εχω τυπωμένη το περσινό ESTA εδώ δίπλα μου, τσεκάρω, ξανατσεκάρω, δεν μπορώ να καταλάβω...Εχει κανείς καμια ιδέα????
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.540
Καλησπέρα σε όλους!!!
Προσπαθώ εδώ και μία ώρα να κάνω έκδοση ESTA και μου βγάζει συνεχώς ERROR στη διεύθυνση, στο πεδίο "Πολιτεία / Επαρχία / Περιφέρεια". Συγκεκριμένα, συμπληρώνω ΑΤΤΙCA και δεν το δέχεται με τίποτα!!!!!!!!
Η πλάκα ειναι πως τον Φεβρουάριο του 2017 που πήγα ξανά στην Αμερική, είχα βάλει ΑΤΤΙCA και όλα ήταν ΟΚ. Εχω τυπωμένη το περσινό ESTA εδώ δίπλα μου, τσεκάρω, ξανατσεκάρω, δεν μπορώ να καταλάβω...Εχει κανείς καμια ιδέα????
Καλησπερα.

Βασικα μια χαζη ερωτηση, αφου η διαρκεια ειναι δυο ετη, αρα μεχρι το Φεβρουαριο του 2019 εισαι οκ γιατι αγχωνεσαι? Εκτος αν ταξιδευεις μετα, ή εχεις νεο διαβατηριο.
 
Last edited:

elvin

Member
Μηνύματα
16
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ - ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΛΒΟΥΡΝΗ
Καλησπερα.

Βασικα μια χαζη ερωτηση, αφου η διαρκεια ειναι δυο ετη, αρα μεχρι το Φεβρουαριο του 2019 εισαι οκ γιατι αγχωνεσαι? Εκτος αν ταξιδευεις μετα, ή εχεις νεο διαβατηριο.


Kαθόλου χαζή ερώτηση καθώς το περσινό ESTA ήταν για ένα χρόνο, με ημερομηνία λήξης 20 Φεβρουαρίου 2018.... Χρειάζομαι νέο για να ταξιδεψω πάλι...
 

elvin

Member
Μηνύματα
16
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ - ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΛΒΟΥΡΝΗ
Η διάρκεια έχει μειωθεί στον ένα χρόνο εδώ και καιρό.
Ακριβώς, κι αυτό γιατί δεν έχουμε συμμορφωθεί ως κράτος ακόμη με την έκδοση νέων ταυτοτήτων τύπου κάρτας. Μάλιστα οι ΗΠΑ εχουν δηλωσει πως αν δεν έχουμε προχωρήσει στη διαδικασία αυτή μέχρι και το τέλος του 2018, θα αναστείλλουν το visa waiver πρόγραμμα για τη χώρα μας.
 

elvin

Member
Μηνύματα
16
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ - ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΛΒΟΥΡΝΗ

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.540
Ακριβώς, κι αυτό γιατί δεν έχουμε συμμορφωθεί ως κράτος ακόμη με την έκδοση νέων ταυτοτήτων τύπου κάρτας. Μάλιστα οι ΗΠΑ εχουν δηλωσει πως αν δεν έχουμε προχωρήσει στη διαδικασία αυτή μέχρι και το τέλος του 2018, θα αναστείλλουν το visa waiver πρόγραμμα για τη χώρα μας.
Οποτε προφανως αυτος ο περιορισμος ισχυει για Ελληνες πολιτες (1 ετος). Κλασσικα περιμενουμε στο παρα ενα για να αποφασισουμε να τις αλλαξουμε μαλλον...
 

elvin

Member
Μηνύματα
16
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ - ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΛΒΟΥΡΝΗ
UPDATE: RESOLVED!
Tελικά το δέχτηκε με ATHENS αντί για ATTICA!!! Περίεργο γιατί η περιοχή που μένω διοικητικά ανήκει στον Πειραιά αλλά ούτε αυτό το δεχόταν... Και το ΑΤΗΕΝS δεν το δέχτηκε και με την πρώτη.... Μυστήρια πράγματα....
Εγκριση σε 5" κυριολεκτικά, οπότε τέλος καλό όλα καλά! :)
 

elvin

Member
Μηνύματα
16
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ - ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΛΒΟΥΡΝΗ
Eυχαριστώ!!! Για μια εβδομάδα θα είναι μόνο, αλλά θα ξεσκάσω λίγο! :)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
UPDATE: RESOLVED!
Tελικά το δέχτηκε με ATHENS αντί για ATTICA!!! Περίεργο γιατί η περιοχή που μένω διοικητικά ανήκει στον Πειραιά αλλά ούτε αυτό το δεχόταν... Και το ΑΤΗΕΝS δεν το δέχτηκε και με την πρώτη.... Μυστήρια πράγματα....
Εγκριση σε 5" κυριολεκτικά, οπότε τέλος καλό όλα καλά! :)
Καλό ταξίδι ! Και άσε να λύσουν άλλοι τα μυστήρια.....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom