Γαλλία st tropez

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
καλησπερα παιδια...επειδη σημερα ειχα μια συζητηση για την γαλλικη ριβιερα και συγκεκριμενα για το saint tropez θα θελα αν ξερει κανεις να μου πει αν αξιζει να το επισκεφτει κανεις το καλοκαιρι. ενας φιλος μου μου το προτεινε...ξερω το καλοκαιρι ειναι πολυυυυυ μακρια ακομα...αλλα αν εχει κανεις καμια πληροφορια καλοδεχουμενη. και φυσικα οχι μονο st tropez...αυτο που σκεφτομαι ειναι συνδυασμος st tropez 5 ημερες για μπανιο και ηλιο και παρισι αλλες 5 για μουσεια και ψωνια....αδυναμιες ειναι αυτες
ευχαριστω πολυ:p
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
καλησπερα παιδια...επειδη σημερα ειχα μια συζητηση για την γαλλικη ριβιερα και συγκεκριμενα για το saint tropez θα θελα αν ξερει κανεις να μου πει αν αξιζει να το επισκεφτει κανεις το καλοκαιρι. ενας φιλος μου μου το προτεινε...ξερω το καλοκαιρι ειναι πολυυυυυ μακρια ακομα...αλλα αν εχει κανεις καμια πληροφορια καλοδεχουμενη. και φυσικα οχι μονο st tropez...αυτο που σκεφτομαι ειναι συνδυασμος st tropez 5 ημερες για μπανιο και ηλιο και παρισι αλλες 5 για μουσεια και ψωνια....αδυναμιες ειναι αυτες
ευχαριστω πολυ:p
Αν σου αρέσουν οι κοσμικές, οργανωμένες παραλίες (Μύκονος στο πιο κυριλέ), και το αντίστοιχο lifestyle, το St. Tropez είναι super. Εκπληκτικά beach clubs, εστιατόρια κλπ. Για βάση για εκδρομές όμως δεν κάνει, γιατί η κίνηση στους δρόμους από - προς αυτό είναι τραγική.

5 μέρες στο Παρίσι πάλι είναι λίγες. Μήπως να μείνεις 10 μέρες κάπου αλλού στην Κυανή ακτή, και να γυρίσεις με την ησυχία σου όλη την περιοχή, που είναι εκπληκτική? Παρίσι πας εύκολα μια άλλη φορά.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
στο saint tropez δεν έχω παει αλλα πιστευω οτι η νοτια γαλλια έχει πολλα και ομορφοτερα μερη για να επισκεφθεις,...για παρισι μια χαρα είναι 5 μερες για να παρεις μια καλη γευση ,ιδιαιτερα αν φτιαξεις ένα καλο προγραμμα...
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
Παρισι εχω ξαναπαει πριν αρκετα χρονια και μια και θα ειμαι Γαλλια εελεγα να το τιμησω ακομη μια φορα...οσο για Κυανη Ακτη εσυ ποια πολη θα προτεινες???Νικαια ισως???
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
η Νικαια είναι μια μεγαλη πολη με πολλες επιλογες...και δικο της χαρακτηρα.... θα μπορουσες να την έχεις σα βαση και να κανεις κοντινες εκδρομες αν θα εχεις αυτοκινητο(πχ.κάννες ,γκρας και σε χωριουδακιa στη γυρω περιοχη οπως eze,saint paul de vence,....)αποφευγοντας τα σαββατοκυριακα που η κινηση ειναι ιδιαιτερα αυξημενη...χωρις αμαξι δεν έχω ιδεα πως μπορεις να μετακινηθεις...εμενα μου αρεσει πολυ η νοτια γαλλια αλλα δεν την έχω στο μυαλο μου σα μερος για μπανιο και ατελειωτες ωρες στην παραλια...σε συγκριση με τις ελληνικες παραλιες μαλλον ειναι κατωτερη ενω εχει αλλα,πολυ ομορφα και ενδιαφεροντα πραγματα να δεις και να κανεις(χωρις φυσικα να σημαινει οτι δε μπορεις να τα συνδυασεις κιολας)
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Για βάση για εκδρομές όμως δεν κάνει, γιατί η κίνηση στους δρόμους από - προς αυτό είναι τραγική.
Συμφωνώ και επαυξάνω. Αν πας καλοκαίρι, θα μαρτυρήσεις.
Θα είσαι σε ένα δρόμο παραλιακό, θα βλέπεις το St Tropez μερικά χιλιόμετρα μπροστά σου, θα περνάνε οι ώρες και δεν θα φτάνεις ποτέ.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Παρισι εχω ξαναπαει πριν αρκετα χρονια και μια και θα ειμαι Γαλλια εελεγα να το τιμησω ακομη μια φορα...οσο για Κυανη Ακτη εσυ ποια πολη θα προτεινες???Νικαια ισως???
Οι αποστάσεις είναι σχετικά μικρές, οπότε όπου και να πας είναι καλά. Προσωπικά μ'΄αρέσει περισσότερο το Villefranche-sur-mer και το τμήμα ανάμεσα σε Νίκαια και Μονακό (σε οποιοδήποτε από τους 3 δρόμους - corniches), αλλά και Νίκαια καλά είναι, και Kάννες, ακόμα και κάτι εκτός πόλης θα βολέψει.
Προορισμοί κατά προτεραιότητα η Grasse, τα hilltop villages της περιοχής, και φαράγγια, ποτάμια κλπ. Κι αν πας πιο πέρα, στην Προβηγκία, οι 10 μέρες δε φτάνουν για τα απίθανα μέρη που διαθέτει.
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Πριν 2 χρόνια επισκέφτηκα την Κυανή Ακτή, καλοκαίρι. Κίνηση είχε αλλά όχι και κάτι ιδιαίτερα τραγικό! Είχαμε μείνει στη Νίκαια και έιχαμε πάει Κάννες και Μονακό. Είχαμε αυτοκίνητο και μας βόλεψε στις μετακινήσιες. Μπάνιο κάναμε στην παραλία της Νίκαιας, αλλά τα νερά ήταν παγωμένα! εσύ αφού έχεις στην διάθεσή σου 10 μέρες γιατί δεν της αφιερώνεις όλες στη Νότια Γαλλία? Όπως είπε και ο taver Παρίσι μπορείς να πας άλλη φορά!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πριν 2 χρόνια επισκέφτηκα την Κυανή Ακτή, καλοκαίρι. Κίνηση είχε αλλά όχι και κάτι ιδιαίτερα τραγικό! Είχαμε μείνει στη Νίκαια και έιχαμε πάει Κάννες και Μονακό.
Άρα δεν κινήθηκες στο δρόμο από/προς St-Tropez. Άρα δεν έχεις άποψη για την κίνηση στο συγκεκριμένο δρόμο....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Άρα δεν κινήθηκες στο δρόμο από/προς St-Tropez. Άρα δεν έχεις άποψη για την κίνηση στο συγκεκριμένο δρόμο....
γιατί το λες αυτό? είναι συνήθως χειρότερα?
και τις 2 φορές που πήγα με ΙΧ απηύδησα..ήταν πολύ χειρότερα απ' ότι ως Κάννες. και δεν ήταν αυγουστος, αλλά ΣΚ ανοιξιάτικο.
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Άρα δεν κινήθηκες στο δρόμο από/προς St-Tropez. Άρα δεν έχεις άποψη για την κίνηση στο συγκεκριμένο δρόμο....

Δεν μίλησα για το St-Tropez, μίλησα για Νίκαια, Κάννες και Μονακό στους δρόμους που κινήθηκα.
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
St-Tropez, Νίκαια, Κάννες, Μονακό ολα ειναι πολυ ωραια - προσωπικα μου αρεσει πιο πολυ η Νίκαια. Παντως μη νομιζεις οτι θα παθεις πλακα με τα νερα του St-Tropez. Δεν ειναι γαλαζοπρασινα και φυσικα δε συγκρινονται με τα Ελληνικα με τιποτα. Οσο για κινηση, ναι εχει μπολικη (ειδικα τα ΣΚ) αφου ερχονται απο παντου Γαλλοι, Ιταλοι και αλλοι και γινεται γενικα χαμος. Εχε δε υποψη σου οτι οι τιμες ειναι λιγο τσιμπημενες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom