STOP στις απευθειας πτησεις Ελλαδα-ΗΠΑ

like23

Member
Μηνύματα
66
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
LAS VEGAS
Μπορει η δελτα να μην ήταν ότι καλύτερο αλλά το απευθείας που είχε ήταν πολυ καλό γιατί τωρα για μερικά αεροδρόμια πλέον πρεπει να κανεις 3πτήσεις!!κ οι περισσότερες σε συνολική ωρα φτάνουν 22ωρες :-(
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Amico Samion, εννοώ ακριβώς αυτό που κατάλαβες και γράφει και ο φίλος Ταβερ:
".....Καλώς ή κακώς, η Ελληνική οικονομία δε μπορεί να συντηρήσει επαγγελματικό traffic. Μόνο με Ευρώπη και τις γύρω χώρες κάτι γίνεται..."

Με ευχολόγια, δουλειά δεν γίνεται...
Όταν στην επιχείρησή μου πχ., ένας κωδικός, είδος, μάρκα, δεν "τραβάει" και με "βάζει μέσα" : τον κόβω!!!
Και δε πα να γκρινιάζουν και να διαμαρτύρονται, διάφοροι "...χαρούμενοι".
Εγώ πρέπει ψυχρά, λογικά και νοικοκυρεμένα ...να δράσω.
Και τελικά, ξέρεις τι με "ικανοποιεί" (δυστυχώς) σε αυτή αλλά και σε άλλες παρόμοιες περιπτώσεις???
Πως έχουμε μπροστά μας ακόμη μια ευκαιρία αυτογνωσίας!!!
Διότι, μόνο αν συνειδητοποιήσουμε την αληθινή μας κατάσταση, υπάρχει ελπίδα ν΄αποφασίσουμε την βελτίωσή της.
Έτσι θα μπορέσουμε να "γεμίσουμε" μια Δέλτα ή μια Έψιλον ή μια Ζήτα...δεν έχει σημασία ποια (με την προυπόθεση πως το πρόβλημα είναι οικονομικό, δεν ξέρω, δέχομαι καλοπροαίρετα, την θέση της Εταιρείας, ότι πει).:):):)
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
......... τωρα για μερικά αεροδρόμια πλέον πρεπει να κανεις 3πτήσεις!!κ οι περισσότερες σε συνολική ωρα φτάνουν 22ωρες :-(
Δυστυχώς!!!
Σκέψου να θες να πας Μοντάνα (Miles City) και να χρειάζεσαι 24ωρο!!!
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.077
Likes
2.493
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Κρίμα. Και επειδή τώρα τελευταία παρατήρησα ότι κάποιες εταιρείες "κόβουν" πτήσεις από/προς Ελ.Βενιζέλος, θα ήθελα να ξέρω αν αυτό οφείλεται στο ότι όντως υπάρχει θέμα με έλλειψη "πελατείας" στην Ελλάδα ή αν οι αεροπορικές το κάνουν αυτό λόγω ανασφάλειας με την κρίση που διέρχεται η Ελλάδα? Κάπως ως "πρόληψη" ας πούμε για να αποφύγουν τα χειρότερα..
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Κρίμα. Και επειδή τώρα τελευταία παρατήρησα ότι κάποιες εταιρείες "κόβουν" πτήσεις από/προς Ελ.Βενιζέλος, θα ήθελα να ξέρω αν αυτό οφείλεται στο ότι όντως υπάρχει θέμα με έλλειψη "πελατείας" στην Ελλάδα ή αν οι αεροπορικές το κάνουν αυτό λόγω ανασφάλειας με την κρίση που διέρχεται η Ελλάδα? Κάπως ως "πρόληψη" ας πούμε για να αποφύγουν τα χειρότερα..
Και τα 2 ισχυουν.Η Ελλαδα αυτη τη στιγμη ειναι στην μαυρη λιστα.Κατι οι φασαριες,οι απεργιες,οι διαδηλωσεις κανουν τους τουριστες να μας αποφευγουν,αρα οι αεροπορικες εταιρειες εχουν ελλειψη πελατειας.Φοβαμαι οτι φετος θα μετραμε απωλειες ανω του 30% στον τουρισμο,με ολες τις συνεπειες που αυτο σημαινει.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Πού τα διαβάζετε όλα αυτά για τις μαύρες λίστες? Η Ελλάδα αργά αλλά σταθερά πλησιάζει τα 20 εκατομμύρια τουρίστες, άρα υπάρχει χώρος για περισσότερες εποχιακές πτήσεις.

Όσον αφορά τις πτήσεις off-season λίγο η oικονομική κρίση λίγο η πρόσφατη μόδα να ψάχνουμε εισιτήρια με 9.99e, ωθεί τις regular εταιρείες να κόβουν δρομολόγια είτε από ATH είτε από SKG.
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
............. Η Ελλάδα αργά αλλά σταθερά πλησιάζει τα 20 εκατομμύρια τουρίστες, άρα υπάρχει χώρος για περισσότερες εποχιακές πτήσεις.

..........
Δεν είμαι τόσο σίγουρος, τουλάχιστον βραχυπρόθεσμα.....
Μετά όμως μιλάς για "εποχιακές πτήσεις"....που σημαίνει μάλλον l.c. ή φτηνές τσάρτερ τέλος πάντων.
Άρα και τα 20 εκ. να φτάσουμε (επιμένω όχι σε ορίζοντα λιγότερο από 3-4 χρόνια), οι "regular εταιρείες" και πτήσεις...πάλι δεν επωφελούνται. Συν αυτά που λες στη δεύτερη παράγραφό σου ..."περί 9,99Ε", με τα οποία συμφωνώ απόλυτα,...εεε τότε ακόμα χειρότερα για τις "regular εταιρείες".
Συμπέρασμα: η αποχώριση ...θα συνεχίζεται (τι έμεινε ακόμη??)
Οι μαύρες λίστες δεν υπάρχουν, συμφωνώ. Κάνουμε όμως προσπάθειες, εδώ και δεκαετίες, να τις στήσουμε ... και να γραφτούμε μόνοι μας:(
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Πού τα διαβάζετε όλα αυτά για τις μαύρες λίστες? Η Ελλάδα αργά αλλά σταθερά πλησιάζει τα 20 εκατομμύρια τουρίστες, άρα υπάρχει χώρος για περισσότερες εποχιακές πτήσεις.

Όσον αφορά τις πτήσεις off-season λίγο η oικονομική κρίση λίγο η πρόσφατη μόδα να ψάχνουμε εισιτήρια με 9.99e, ωθεί τις regular εταιρείες να κόβουν δρομολόγια είτε από ATH είτε από SKG.
Αν και καταλαβαινω πως το γραφεις,δεν νομιζω πως ειναι μοδα να ψαχνει καποιος τον οικονομικοτερο τροπο για να ταξιδεψει.
Βεβαια ολοι οι τροποι εχουν τα θετικα και τα αρνητικα τους.

Ελευθερη αγορα εχουμε.
Αν εβλεπε η εταιρεια οτι ειχε χασουρα απο το δρομολογιο καλα εκανε και το εκοψε.
Αν πιστευε οτι επρεπε να το κρατησει και να ριξει τις τιμες για να γινει καπως ανταγωνιστικο,ας το εκανε.
Προφανως ομως δεν το διεκοψε επειδη ο κοσμος ψαχνει να βρει δρομολογια με 9.99e.

Ο κοσμος ψαχνει και θα ψαχνει να βρει την χαμηλοτερη τιμη.
Λιγους μας ενδιαφερει ο τυπος του αεροπλανου,το connection,το αεροδρομιο,το seat pitch και ολα αυτα.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
εγώ το μόνο που έχω να πω είναι ότι πλέον δεν υπάρχει ΚΑΜΜΙΑ δικαιολογία να μη πετάξετε με την alitalia...
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Πού τα διαβάζετε όλα αυτά για τις μαύρες λίστες? Η Ελλάδα αργά αλλά σταθερά πλησιάζει τα 20 εκατομμύρια τουρίστες, άρα υπάρχει χώρος για περισσότερες εποχιακές πτήσεις.

Όσον αφορά τις πτήσεις off-season λίγο η oικονομική κρίση λίγο η πρόσφατη μόδα να ψάχνουμε εισιτήρια με 9.99e, ωθεί τις regular εταιρείες να κόβουν δρομολόγια είτε από ATH είτε από SKG.
Η λεξη"μαυρη λιστα"ηταν τροπος του λεγειν.Δεν μπορω να αμφισβητησω τα νουμερα που δινει το κρατος(για το 2011-16 εκατομ.)Το προβλημα το εντοπιζω στην φετινη χρονια και οχι μονο στην αθηνα αλλα και στα νησια,επειδη μιλαω με τουριστες,για φετος υπαρχει ενας φοβος.Δεν υπαρχουν κλεισιματα σε ξενοδοχεια και ο συνεδριακος τουρισμος διεγραψε την χωρα μας προς το παρον.Ευχομαι να ανακαμψουμε.
 

gligli

Member
Μηνύματα
41
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
Κιργιζία
Ο κοσμος ψαχνει και θα ψαχνει να βρει την χαμηλοτερη τιμη.
Λιγους μας ενδιαφερει ο τυπος του αεροπλανου,το connection,το αεροδρομιο,το seat pitch και ολα αυτα.
Αν έχουμε λίγες μέρες στη διάθεση μας, το κονέξιον και το αεροδρόμιο ασφαλώς και μας ενδιαφέρει, λόγω χρόνου. (και ταλαιπωρίας καμιά φορά)
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.077
Likes
2.493
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Επαναφέρω το θέμα γιατί θα ήθελα να μου πείτε τι καταλαβαίνετε από αυτό το σχετικό άρθρο Traveltimes - Άρθρα - Διεθνής επικαιρότητα - Delta Air Lines: Καθημερινή σύνδεση Αθήνας και Νέας Υόρκης/ JFK για την υψηλή περίοδο

Δηλαδή αυτό σημαίνει ότι δε θα διακόψει τελείως τις απευθείας πτήσεις από Αθήνα παρά μόνο για τη χειμερινή περίοδο? Από το ολότελα καλό θα ήταν κι αυτό (αν και νομίζω ότι κοστίζει κάτι παραπάνω το απευθείας)..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom