Swiss International Air Lines Swiss Air - Νέα, Πληροφορίες & Ερωτήσεις

Libertine

Member
Μηνύματα
84
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona - Berlin
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
To μόνο αρνητικό που έχω ακούσει για Swiss, και αυτό πριν τουλάχιστον 6-7 χρόνια από τον πατερά μου που ταξίδεψε για Μόσχα, είναι ότι σου χρεώνουν τα πάντα μέσα, και όχι φτηνα... Από άποψη φαγητού-ποτού κλπ. Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό πλέον στις κοντινές αποστάσεις. Ένας φίλος μου που πήγε Νέα Υόρκη με τη Swiss, μου είπε ότι σέρβιραν φαγητό κλπ, απλά όχι καλό. Βέβαια τα παραπάνω είναι εξαιρετικά ασήμαντα, αφού ειδικά στην επιστροφή θα έχεις τα Burger King :p:p:p Kατά τα άλλα, έχω ακούσει ότι είναι αξιοπρεπέστατη εταιρεία, ασφαλής και συνεπής:clap:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Συγνώμη για να καταλάβω... ρωτάτε σοβαρά και απαντάτε επίσης σοβαρά αν η επίσημη Ελβετική αεροπορική εταιρία είναι καλή και ασφαλής?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.020
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
To μόνο αρνητικό που έχω ακούσει για Swiss, και αυτό πριν τουλάχιστον 6-7 χρόνια από τον πατερά μου που ταξίδεψε για Μόσχα, είναι ότι σου χρεώνουν τα πάντα μέσα, και όχι φτηνα... Από άποψη φαγητού-ποτού κλπ. Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό πλέον στις κοντινές αποστάσεις. Ένας φίλος μου που πήγε Νέα Υόρκη με τη Swiss, μου είπε ότι σέρβιραν φαγητό κλπ, απλά όχι καλό. Βέβαια τα παραπάνω είναι εξαιρετικά ασήμαντα, αφού ειδικά στην επιστροφή θα έχεις τα Burger King :p:p:p Kατά τα άλλα, έχω ακούσει ότι είναι αξιοπρεπέστατη εταιρεία, ασφαλής και συνεπής:clap:
Όχι, παρέχονται δωρεάν φαγητό και ποτό και στην οικονομική θέση και στη business. Και το φαγητό είναι ιδιαίτερα καλό (αν και λίγο, στην οικονομική).

Το γευστικό εφιάλτη των Burger King τον αναφέρεις για καλό????? :shock::shock::shock:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Συγνώμη για να καταλάβω... ρωτάτε σοβαρά και απαντάτε επίσης σοβαρά αν η επίσημη Ελβετική αεροπορική εταιρία είναι καλή και ασφαλής?
όποιος απάντησε για ασφάλεια έδωσε περιττή απάντηση..ρώτησε όμως και για συνέπεια..όπου καλή μεν (19η στην Ευρώπη φέτος-σε σύνολο 22) δεν είναι φυσικά και Alitalia (1η σε συνέπεια φέτος).
ADUC - Notizia - EUROPA - Puntualita' compagnie aeree. Alitalia in cima
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.020
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
όποιος απάντησε για ασφάλεια έδωσε περιττή απάντηση..ρώτησε όμως και για συνέπεια..όπου καλή μεν (19η στην Ευρώπη φέτος-σε σύνολο 22) δεν είναι φυσικά και Alitalia (1η σε συνέπεια φέτος).
ADUC - Notizia - EUROPA - Puntualita' compagnie aeree. Alitalia in cima
Τι έγινε, καταφέρατε και ξεπεράσατε τη Ryanair? Και εις ανώτερα....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
όποιος απάντησε για ασφάλεια έδωσε περιττή απάντηση..ρώτησε όμως και για συνέπεια..όπου καλή μεν (19η στην Ευρώπη φέτος-σε σύνολο 22) δεν είναι φυσικά και Alitalia (1η σε συνέπεια φέτος).
ADUC - Notizia - EUROPA - Puntualita' compagnie aeree. Alitalia in cima
εδώ γελάμε !!! Δεν θες να ξέρεις τι άκουσα για την επίσημη αγαπημένη σου βρισκομενη εν πτήσει από FRA προς ΑΤΗ !!
Ήταν μια κυρία με ένα μικρό παιδάκι η οποία έκανε τον γύρο της Ευρωπης από Τουλουζη βρέθηκε να πετάει μέσω FRA μόνο και μόνο γι να μην αναγκαστεί να κλείσει με ΑΖ λόγω ΑΣΥΝΕΠΕΙΑΣ της αγαπημένης σου!!! Όπως είπε χαρακτηριστικά «ασε γιατί την βαλίτσα θα μου την έχαναν στα σιγουρα»
Και το θέμα δεν τελειώνει εδώ !
Το ίδιο βράδυ φτάσαμε στην Αθηνα στη μια , ξεροντας ότι είμαστε η τελευταία πτήση . Καθώς περιμέναμε να πάρουμε τις βαλίτσες μας ,παρατηρώ ότι το ίδιο κάνουν και οι επιβάτες μιας άλλης πτήσης από Ρωμη ! Ξεροντας ότι η τελευταία της ΑΖ επιστρέφει στις 12 το βράδυ φαντάστηκα τι μπορεί να είχε συμβεί !! Αμέσως επιβεβαιώθηκα από μια επιβατιδα η οποία μου είπε ότι είχαν
καθυστέρηση μιας ώρας !!!!
Αυτά περί συνέπειας .....:p
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
εδώ γελάμε !!! ότι είχαν
καθυστέρηση μιας ώρας !!!!
Αυτά περί συνέπειας .....:p
ο καθένας απαντά στο επίπεδό γνώσης και κρίσης του...
άλλος με ότι άκουσε από το μπάρμπα Μήτσο, με ότι είδε στο ΧΨ αεροδρομιο και άλλος με επίσημα στοιχεία από την ένωση των ευρωπαικών αεροπορικών εταιρειών.
αλλα αν θέλεις να μιλησουμε και σε άλλο επίπεδο, τουλάχιστον η Alitalia επιστρέφει. άλλοι τεύτονες πχ όταν έχουν καθυστερήσεις δεν επιστρεφουν καν την ίδια μέρα. ρώτησε και το Μέγιστο, κάτι ξέρει και εμπιστεύεται την Alitalia όταν θέλει σίγουρη επιστροφή.;)
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
ο καθένας απαντά στο επίπεδό γνώσης και κρίσης του...
άλλος με ότι άκουσε από το μπάρμπα Μήτσο, με ότι είδε στο ΧΨ αεροδρομιο και άλλος με επίσημα στοιχεία από την ένωση των ευρωπαικών αεροπορικών εταιρειών.
αλλα αν θέλεις να μιλησουμε και σε άλλο επίπεδο, τουλάχιστον η Alitalia επιστρέφει. άλλοι τεύτονες πχ όταν έχουν καθυστερήσεις δεν επιστρεφουν καν την ίδια μέρα. ρώτησε και το Μέγιστο, κάτι ξέρει και εμπιστεύεται την Alitalia όταν θέλει σίγουρη επιστροφή.;)
Αχαχαχαχααα !! Το ότι όλος ο κόσμος ανησυχεί για τις βαλίτσες του και το ότι είδα με τα ΜΑΤΙΑ μου το board στο αεροδρόμιο που έγραφε DELAYED, δε σου λέει κάτι εεε ;
Οπω και να χει , το ότι παθατε αυτό που παθατε με τον μέγιστο είμαι σίγουρη ότι είναι δολιοφθορα της ΑΖ και έστειλαν εσένα to do the dirty job !!
Ακούς taver? αυτά να σκέφτεσαι την επόμενη φορα στο lounge !!
Και για να μην χαλάμε το θρεντ , για μένα οι Γερμανοι ήταν , είναι και θα είναι οι πιο συνεπείς !!! Αγαπάμε LH !! :cool:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.020
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
αλλα αν θέλεις να μιλησουμε και σε άλλο επίπεδο, τουλάχιστον η Alitalia επιστρέφει. άλλοι τεύτονες πχ όταν έχουν καθυστερήσεις δεν επιστρεφουν καν την ίδια μέρα. ρώτησε και το Μέγιστο, κάτι ξέρει και εμπιστεύεται την Alitalia όταν θέλει σίγουρη επιστροφή.;)
Ας τα πω για όσους δεν ξέρουν: Ήμασταν στο Κίεβο με το Samion, και η πτήση της Lufthansa που μας περίμενε ανακοίνωσε καθυστέρηση 2+ ωρών λόγω τεχνικής βλάβης. Επειδή θα χάναμε την ανταπόκριση για Αθήνα, πήγαμε στο γκισέ της εταιρίας, όπου η εξυπηρετικότατη κοπέλα μας διαβεβαίωσε πως αφού η εταιρία δε μπορεί να μας πάει εγκαίρως στον προορισμό μας, θα αναλάβει το κόστος και θα μας στείλει με άλλες εταιρίες. Μας έδωσε 2 επιλογές: Απευθείας πτήση με Aerosvit μετά από 6 ώρες, ή πτήση με Alitalia μέσω Ρώμης μετά από 1 ώρα. Βαλίτσες δεν είχαμε, οι επιλογές και οι 2 τραγικές, το connection 2 ωρών στη Ρώμη οριακά ασφαλές, προτίμησα να μην περιμένουμε 6 ώρες σ' αυτό το άθλιο αεροδρόμιο, και να σπάσουμε πλάκα επί 2 με το ΤΡΑΓΙΚΟ service της Alitalia....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μας έδωσε 2 επιλογές: Απευθείας πτήση με Aerosvit μετά από 6 ώρες, ή πτήση με Alitalia μέσω Ρώμης μετά από 1 ώρα. Βαλίτσες δεν είχαμε, οι επιλογές και οι 2 τραγικές, το connection 2 ωρών στη Ρώμη οριακά ασφαλές, προτίμησα να μην περιμένουμε 6 ώρες σ' αυτό το άθλιο αεροδρόμιο, και να σπάσουμε πλάκα επί 2 με το ΤΡΑΓΙΚΟ service της Alitalia....
δεν κατάλαβα γιατί δεν ολοκλήρωσες τό συντομο trip report. μήπως γιατί δεν σε συμφέρει?
ολοκληρώνω εγώ λοιπόν...
η πτήση της ΑΖ έφτασε στο Φιουμιτσινο 25 λεπτά νωρίτερα (συγνώμη δεν ζήτησε ο πιλότος), όχι μόνο το connection δεν ήταν ασφαλές, αλλά μας επέτρεψε και ένα μεγαλοπρεπές γεύμα σε εστιατόριο του αεροδρομίου ( απ' αυτά που βλεπουν στα όνειρά τους οι ελβετοί). η πτήση για Αθήνα έφτασε φυσικά on time. οι δε βαλίτσες απ' ότι είδαμε με τα μάτια μας ήταν πριν φτάσουν οι επιβάτες στους ιμάντες κ περίμεναν. όλες.
όλοι έχουμε τις αδυναμίες μας. εδώ δεχτηκα κ επίπληξη γιατι δεν επέλεξα την Aeroτέτοια..οι αριθμοί όμως είναι αμείλικτοι κ δεν άλλάζουν. η Swiss είναι 19η φέτος. λυπάμαι εν μέρει γιατί την επιλέγω κι εγω που κ που.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Επειδή κάποιοι μιλούν συνέχεια για στοιχεία, στη πτήση της αλιτάλια Ρώμη-Καζαμπλάνκα 9 Απριλίου το πρωί δεν παραλήφθηκαν 2 Βαλίτσες (τα ονόματα των παθόντων στη διάθεση οποιουδήποτε). Στην επιστροφή δύο μέρες πριν ειδοποιηθήκαμε για αλλαγή ώρας αναχώρησης, μία ώρα αργότερα και φύγαμε 3.25 αξημέρωτα (μόνο ράντζο που δεν πήραμε στο αεροδρόμιο).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.916
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom