Tαξίδια που θα θέλαμε να κάνουμε αλλά δυστυχώς μάλλον δεν θα πραγματοποιήσουμε ποτέ..

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Το Winnipeg είναι η πρωτεύουσα της Μanitoba, μιας Καναδέζικης επαρχίας στο κέντρο και νότια της χώρας... από εκεί τρεις φορές την εβδομάδα, ένα τοπικό τρένο σε οδηγεί, δυο μέρες σχεδόν αργότερα, στα όρια του αρκτικού κύκλου, στο Churchill... το Churchill και η γύρω περιοχή είναι ένας φυσιολατρικός παράδεισος, γεμάτος παρθένα δάση , ποτάμια και λίμνες... ο σημαντικότερος όμως λόγος που κάποιος επισκέπτεται την περιοχή είναι οι πολικές αρκούδες... η πολίχνη ζει και αναπνέει γύρω από αυτές... τις συναντάς παντού... σε αγάλματα, σε φωτογραφίες, σε σουβενίρ αλλά το σπουδαιότερο είναι ότι τις βλέπεις ζωντανές όχι σε κάποιο ζωολογικό κήπο, αλλά στο φυσικό τους περιβάλλον... το Churchill λοιπόν είναι ένα από τα ελάχιστα μέρη στον κόσμο που κάποιος μπορεί να τις θαυμάσει ελεύθερες κι έτσι φυσιολογικά χιλιάδες επισκέπτες κάθε χρόνο πραγματοποιούν αυτό το τόσο ιδιαίτερο και κοστοβόρο ταξίδι...

Town of Churchill | Churchill Manitoba Canada
Winnipeg-Churchill train

Κάνοντας όνειρα για ταξίδια σαν κι αυτό κατέληξα στο ότι αν θέλει κάποιος και το βάλει σαν ταξιδιωτικό στόχο ζωής, μπορεί με τις κατάλληλες θυσίες να πάει οπουδήποτε... υπάρχουν όμως ταξίδια, τα οποία είναι μεν ξεχωριστά, αλλά δεν είναι και ούτε ποτέ θα γίνουν βασικοί ταξιδιωτικοί στόχοι και μοιραία μάλλον δεν θα γίνουν ποτέ πραγματικότητα... γιαυτά τα ταξίδια λοιπόν θα ήθελα να μιλήσουμε... για ταξίδια υπέροχα που όλοι θα θέλαμε να τα ζήσουμε αλλά πάντα θα υπάρχουν άλλες ταξιδιωτικές προτεραιότητες κι αυτά θα μένουν πάντα πίσω...

Το Churchill λοιπόν μάλλον θα μείνει για μένα ένα μεγάλο όνειρο... η ιδιαιτερότητα του ταξιδιού και το κόστος του μάλλον το κάνουν απαγορευτικό... ναι, θα είναι υπέροχα να κάνεις ένα ταξίδι στους πάγους και να ζεις με την προσμονή της συνάντησης με μια πολική αρκούδα, αλλά αν συγκριθεί με ένα ανάλογου ύφους και κόστους ταξίδι στην Ανταρκτική δυστυχώς έρχεται δεύτερο... αν αποφασίσεις να δώσεις 7.000-8.000? να δεις την Ανταρκτική μάλλον είναι απίθανο να ξαναδώσεις άλλα περίπου 5.000? για να κάνεις ένα παρόμοιο ταξίδι...
 
Last edited by a moderator:

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.608
Likes
9.882
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Αλλα οικονομικα μεγεθη για τον καθεναν,αλλα πιστευω ενα ταξιδι που ηθελα πολυ να κανω και δεν προκειται ποτέ να πραγματοποιησω ειναι στην Ιαπωνια λογω της ραδιενεργειας . ειναι ενα απο τα ταξιδια που παντα ηθελα να κανω,αλλα για τα επομενα τουλαχιστον 10 χρονια δεν προβλεπεται να γινει πραγματικοτητα .
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Εγω ειμαι ακομα μικρη, ονειροπολα και α-ταξιδευτη, οποτε και αισιοδοξη οτι θα παω παντου :)
Πολυ ωραιο θεμα παντως, ειδικα το οτι εγραψες και καποια πραγματα για το συγκεκριμενο μερος. Ανυπομονω να ακουσω κι αλλα...
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Νήσος Pitcairn, Νότιος Ειρηνικός. Έχει περίπου 50-60 μόνιμους κατοίκους οι οποίοι ισχυρίζονται ότι είναι απόγονοι των ανταρτών του Bounty. Επίσης είναι απο τα πιο δυσπρόσιτα μέρη στον κόσμο καθώς δεν υπάρχει αεροδρόμιο και μπορεί να φτάσει κανείς μόνο με το πλοίο που σταματάει στο νησί κάθε 3-4 μήνες για να ξεφορτώσει προμήθειες. Υπάρχει και κρουαζίέρα απο τη Γαλλική πολυνησία. Το νησί είναι ηφαιστειογενές και αποτελεί τη μοναδική πλέον βρεταννική κτήση στον ειρηνικό. Δε θα το έλεγα ονειρεμένο προορισμό αλλά έχει ενδιαφέρον μόνο ως το πιο απομακρυσμένο κατοικημένο μέρος στον κόσμο. με κόστος που θα ξεπερνάει κατα πολύ οποιοδήποτε άλλο ταξίδι στην περιοχή νομίζω ότι θα μείνει απλά ένα ταξίδι που δε θα γίνει ποτέ

Pitcairn Islands
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Ανοίγεις πληγές...Δεν ξέρω αν απαραιτήτως είναι λόγω ταξιδιωτικών προτεραιοτήτων η επιλογή του να αφήσω κάτι για να κάνω κάτι άλλο που το θέλω περισσότερο, όσο άλλων λόγων.
Να είμαι γερή και δυνατή είναι το βασικό αλλά το οικονομικό μου μέλλον δεν μπορώ να το ξέρω για να σου πω, πως ΘΑ δω Περού-Εκουαδόρ-Γκαλάπαγκος και Νησί του Πάσχα, ταξίδια που κοστίζουν αρκετά και θέλουν κι άλλες είδους θυσίες...
Όπως σωστά όμως λέει και η manelaki, ας είμαστε αισιόδοξοι κι ας δούμε ακόμη και τα μισά ταξίδια- όνειρο από αυτά που θα θέλαμε.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
οι περισσοτεροι απο μας εχουμε στο μυαλο μας ποιο σημειο της γης θα θελαμε να επισκευτουμε μια φορα στη ζωη μας..

το θεμα ειναι οτι ειτε εχεις ταξιδεψει ελαχιστα ειτε σε παρα πολλες χωρες παντα θα υπαρχουν προορισμοι ονειρα ζωης,απιαστοι που θα παραμεινουν ονειρα..

για μενα υπαρχουν αμετρητοι πρροορισμοι που εχω ονειρο να παω αλλα δυστηχως φοβαμαι οτι οι περισσοτεροι δεν θα πραγματοποιηθουν..

1.αρκτικος κυκλος και ανταρκτικη
2.bora bora και γενικα εξωτικα νησια ειρηνικου ωκεανου


και πολλα πολλα μερη ακομα........
 

the Lycan

Member
Μηνύματα
215
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη...10 και σήμερα..
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
ταξίδι με τρένο...Υπερσιβηρικός!!!!!
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Εγω ειμαι ακομα μικρη, ονειροπολα και α-ταξιδευτη, οποτε και αισιοδοξη οτι θα παω παντου :)
Πολυ ωραιο θεμα παντως, ειδικα το οτι εγραψες και καποια πραγματα για το συγκεκριμενο μερος. Ανυπομονω να ακουσω κι αλλα...
+1......

ωραίο θέμα..να μαθαίνουμε από τους "μεγαλύτερους" και πολυταξιδευμένους
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
462
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
Αχ, παίζεις με τον πόνο μας! πολλά μέρη θα θέλαμε να δούμε αλλά δυστυχως δεν θα τα προλάβουμε ολα.Ενα απο αυτά είναι καποια νησια-ατολες που τα επομενα χρόνια με την ανοδο της σταθμης της θάλασσας δεν θα υπάρχουν ,οποτε δεν βλέπω να τα προλάβω μιας και στο κοντινό μέλλον δεν προβλέπεται καποιο ταξίδι προς τα εκεί..:(
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.341
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom