Tαξιδι Interrail με Couchsurfing

Drogoom

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Όσο για τα hostel που ρωτάει ο φίλος,καλο θα ήταν εφόσον έχεις βγάλει κάποιο πλάνο για το ταξίδι σου να καταφέρεις να κανεις κρατήσεις από Ελλάδα,και να μην πηγαίνεις ψάχνοντας,και για να υπάρχει διαθεσιμότητα αλλα και για οικονομικούς λόγους..

Yπαρχουν καποια σχετικα site για κρατησεις?
Ενδιαφερομαι για βερολινο,παρισι και λονδινο ιουλιο μηνα.Θελει πιστωτικη?
(αν δεν βρω για cs αυτα)

Το τρενο δεν μου ειπατε τελικα απο που ξεκιναει αρχικα?
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Yπαρχουν καποια σχετικα site για κρατησεις?
Ενδιαφερομαι για βερολινο,παρισι και λονδινο ιουλιο μηνα.Θελει πιστωτικη?
(αν δεν βρω για cs αυτα)
Ναι φιλε μου υπάρχουν διαφορα site κρατήσεων,εγώ συνήθως κλείνω από εδώ : Hostels Worldwide - Online Hostel Bookings, Ratings and Reviews , Hostels, Youth Hostels & Cheap Hotels at HostelBookers ,και κλείνω πάντα μέσw χρεωστικής.Μπες τσέκαρε αν βρείς κάποια δωμάτια k κοίτα για άλλους τρόπους πληρωμής!Έχω μείνει και στους 3 προορισμούς που ψάχνεις σε hostel,στο Βερολίνο αν θες μπορώ να σου προτείνω ένα από τα κορυφαία,που είχα μείνει πριν 3-4 χρονια και σε καλή τιμή τότε..Όπως επίσης και Παρίσι το ίδιο..Λονδίνο,μπορώ να σου πω πιο να αποφύγεις γιατί ήταν σκέτη απογοήτευση!A,επίσης να έχεις στο μυαλό σου πως τα hostel στο λονδίνο είναι αρκετά ακριβά (για τιμές hostel),στο λέω για να υπολογίσεις καλύτερο το budget σου!αυτά προς το παρόν,οτιδήποτε άλλο θέλεις σχετικά εδώ είμαστε!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Τι εννοεις απο που ξεκινανε τα τρενα ...(????) Αν εννοεις αυτο που καταλαβα,εχει ειπωθει πολλακις οτι δεν υπαρχουν πλεον διεθνη δρομολογια του ΟΣΕ .. Οποτε υπαρχουν 3 επιλογες:
1) πας με αεροπλανο καπου(πχ Κρακοβια) και απο εκει συνεχιζεις το ταξιδι σου με τρενα.
2)πας με καραβι Ιταλια απο Πατρα ή Ηγουμενιτσα(αναλογως απο που σε βολευει)
3)πας με λεωφορειο FYROM ή Βουλγαρια ή Τουρκια και απο εκει συνεχιζεις .. Αναλογως δηλαδη τι περιοχες εχεις επιλεξει να δεις ;)

Οσο για το CS ειδικα την περιοδο του καλοκαιριου καλο ειναι να εχεις κανει ενα αρχικο πλανο και να εχεις ψαχτει απο νωρις γιατι δεν ειναι ευκολο να βρεις host σε πολλες πολεις οποτε καποιες φορες αν δεν εχεις βγαλει ακρη θα χρειαστει και το hostel,δεν ειναι και εσχατη λυση πια,μια χαρα ειναι και στα hostel :D
 

Fata_Morgana

Member
Μηνύματα
33
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Νότιας Αμερικής
Πολύ τολμηρή σε βρίσκω..Τι να σου πω,δεν έχω δοκιμάσει ποτε να στήσω σε αγρούς γύρο από απομονωμένους σταθμούς τρένων..και ούτε θα το πρότεινα στον φίλο που ετοιμάζει το ταξίδι του!Το ελεύθερο camping πλέον είναι περίεργο ακόμα και στην Ελλάδα,δύσκολο μου φαίνεται να στήνει από δω και από κει.Όσο για τα hostel που ρωτάει ο φίλος,καλο θα ήταν εφόσον έχεις βγάλει κάποιο πλάνο για το ταξίδι σου να καταφέρεις να κανεις κρατήσεις από Ελλάδα,και να μην πηγαίνεις ψάχνοντας,και για να υπάρχει διαθεσιμότητα αλλα και για οικονομικούς λόγους..
Το πρώτο το προτείνω γιατί το έχω κάνει πολλές φορές στην Ελλάδα χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα και για δύο νύχτες στην Τσεχία (προφαν'ως δεν πας μέσα στο άγριο δάσος αλλά και ούτε μέσα σε χωριό). Απλά θέλει προσοχή και καλή σκέψη πριν διαλέξεις το μέρος. Και για τα χόστελ συμφωνώ, συμφέρει από πολλές απόψεις να τα έχεις κλείσει από Ελλάδα και είναι και το πιο λογικό. Αλλά εξαρτάται και από το ταξίδι που θέλει να κάνει ο καθένας.
 

Drogoom

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
2)πας με καραβι Ιταλια απο Πατρα ή Ηγουμενιτσα(αναλογως απο που σε βολευει)
Aυτο θα κανω,Ιταλια που ακριβως σε αφηνει το πλοιο?
Φανταζομαι ειναι εξτρα τα λεφτα για το καραβι,ξερει κανεις ποσο παει περιπου το μαλλι?
 

Drogoom

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Ναι φιλε μου υπάρχουν διαφορα site κρατήσεων,εγώ συνήθως κλείνω από εδώ : Hostels Worldwide - Online Hostel Bookings, Ratings and Reviews , Hostels, Youth Hostels & Cheap Hotels at HostelBookers ,και κλείνω πάντα μέσw χρεωστικής.Μπες τσέκαρε αν βρείς κάποια δωμάτια k κοίτα για άλλους τρόπους πληρωμής!Έχω μείνει και στους 3 προορισμούς που ψάχνεις σε hostel,στο Βερολίνο αν θες μπορώ να σου προτείνω ένα από τα κορυφαία,που είχα μείνει πριν 3-4 χρονια και σε καλή τιμή τότε..Όπως επίσης και Παρίσι το ίδιο..Λονδίνο,μπορώ να σου πω πιο να αποφύγεις γιατί ήταν σκέτη απογοήτευση!A,επίσης να έχεις στο μυαλό σου πως τα hostel στο λονδίνο είναι αρκετά ακριβά (για τιμές hostel),στο λέω για να υπολογίσεις καλύτερο το budget σου!αυτά προς το παρόν,οτιδήποτε άλλο θέλεις σχετικά εδώ είμαστε!
Φωτια ειναι οι τιμες στα πιο φτηνα που κοιταζα! Τι 15 ευρω? παραπανω ειναι και παρισι,βερολινο οχι μονο λονδινο.Ειδικα σαβατοκυριακα,τις χτυπανε ασχημα! Με βλεπω αν δε βρισκω cs να κοιμαμαι στην ζουλα σε καμια καρεκλα! χαχαχαχα! Αν θελεις παντως προτεινε μου και τα δικα σου που λες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.020
Likes
40.996
Αν πράγματι σκέφτεσαι να κάνεις το ταξίδι Ιούλιο, υπολόγισε ότι θα γίνουν οι Ολυμπιακοί στο Λονδίνο φέτος το καλοκαίρι, οπότε θα είναι κλεισμένα τα hostel από πολύ νωρίς και οι τιμές θα είναι αυξημένες. Επίσης, μπορεί να συναντήσεις δυσκολίες στο να βρεις θέσεις στην Αγγλία σε τρένα με τον κόσμο που θα έχει, ενώ τα 10 ευρώ που υπολογίζεις για φαγητό ημερησίως μπορεί να είναι λίγα. Θα σου πρότεινα να βάλεις μια άλλη χώρα στο πρόγραμμά σου ή να κάνεις το ταξίδι Ιούνιο.
 

hypatia

Member
Μηνύματα
74
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Southern Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Σεράγεβο, Λίβανος, Περού
Θα σου προτεινα και γω κατι τέτοιο. Να ξεχάσεις το Λονδίνο για φέτος και να το κάνεις κάποια άλλη στιγμη. Εκτός του οτι θέλει απο μόνο του αρκετες μέρες (καλά και το Παρίσι απ'οτι ξέρω-γτ δεν έχω πάει ακόμα-αλλά +1 οι Ολυμπιακοί-θα χανει η μάνα το παιδί και θα είναι ολα πανακρίβου).
Αντ'αυτού να επιλέξεις μια άλλη χώρα για να κάνεις τους συνδυασμους σου (Τσεχία ή Ολλανδία ας πούμε).
Όσο για τη διαμονή να μην το φοβηθείς το CS. Μπορεί αν δε βρείς κάποιον να σε φιλοξενήσει μέσα στην πόλη μιας και θα είναι καλοκαίρι-και uα έχουν φύγει και οι ίδιοι οι hosts-να βρείς στην περιφέρια της και να πηγαίνεις με το μετρό στο κέντρο (για παράδειγμα αν δε βρεις κάπου μέσα στο Βερολίνο να βρεις κάποιον στο Potsdam και να παίρνεις το τραίνο το πρωί και να πηγαίνεις στην πόλη). Δεν είναι καθόλου κουραστικό και θα σε γλιτώσει απο το άγχος του να μείνεις άστεγος.
References μπορεί να "κερδίσεις" και απο το να φιλοξενήσεις κάποιον αλλα και απο τα events που μπορεί να γίνονται απο άλλους Ελληνες CSers όπως ειπώθηκε παραπάνω. Δεν ξερω απο ποια πόλη είσαι, παντως στην Αθήνα έχουν καθιερωμένα meetings για τα νέα μέλη και θα παίρνεις ειδοποιήσεις αν κάνεις join στο athens group ας πούμε. Μπορείς να ξεκινήσεις και απο κει αν δε θες να φιλοξενήσεις άμεσα.
 

Drogoom

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Οποτε αν καταλαβα καλα ταξιδευω δωρεαν με Superfast Ferries Patra – Ancona και μετα παιρνω το τρενο απο Ancona και συνεχιζω βορεια,σωστα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.344
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom