Αυστρία Tη βοηθεια σας Βιεννη.. (πρακτορείο)

Μηνύματα
26
Likes
219
καλησπερα σε ολη την ομορφη ομαδα...ηρθε η στιγμη αν ολα πανε καλα το καλοκαιρι να κανω το πρωτο μου ταξιδι στο εξωτερικο,ξερω οτι ισως ειναι νωρις ακομα για αποριες,αλλα οποιος εχει βρεθει στη θεση μου πιστευω να με καταλαβαινει...
Οπως ολα δειχνουν θα επιλεξω ταξιδι με γκρουπ απο πρακτορειο και η επιλογη μου ειναι μια πολη σαν σταθμος και οχι τα κλασικα εξοντωντικα τουρ 4-5-6 πολεων σε 6-7 μερες...ετσι λοιπον εχω 99% καταληξει στο κλασικο 5ημερο πακετο για βιεννη..(θα ηθελα οποιος φιλος-η θελει να βοηθησει να μην αναλωθουμε στο γιατι δεν παω μονος μου,ξερω ειναι πιο οικονομικα,θα εχω ελευθερια κινησεων κ.τ.λ,αλλα αυτη τη στιγμη μιας και δεν ειμαι πλεον και πιτσιρικας με τρομαζουν ολα,γλωσσα,αεροδρομιο τα παντα..ας ειμαστε καλα να καταφερω να παω το ταξιδι μου αυτο και απο το επομενο,θα το οργανωσω μονος μου!!)
Στο θεμα μας τωρα...το πακετο που προσανοτολιζομαι,εχει 2 μερες στη βιεννη,η πρωτη ειναι η μερα αφιξης και η δευτερη η κλασικη που σε γυριζουν υποτιθεται σε ολα τα αξιοθεατα της πολης.Τις επομενες μερες υπαρχει η εκδρομη στο σαλσμπουργκ την οποια οπως εχω διαβασει και εδω ειναι 3+3 ωρες πηγαινε ελα,οποτε καταλαβαινω οτι ο χρονος εκει θα ειναι περιορισμενος,αλλα παρα τη ταλαιπωρια δε θελω να τη χασω και τη τελευταια μερα μεχρι τη βραδυνη πτηση εχει ξεναγηση μπρατισλαβα οπου και εκει σκεφτομαι να παω(καθε γνωμη δεκτη για τη μπρατισλαβα).
Τελος κυριως τη βοηθεια σας,τη θελω για οποιον γνωριζει ή οποιος εχει κανει αυτο το αντοιστιχο πακετο για την τριτη μερα του ταξιδιου που εχει τη κλασικη περιηγηση ''βιεννεζικα δαση-Μάγιερλιγκ-υπογεια λιμνη ζεεγκροτε'' η αληθεια ειναι οτι δεν βρηκα πολλες πληροφοριες ή φωτογραφιες για να καταλαβω τι ακριβως ειναι.Οποτε τι με συμβουλευεται? να ακολουθησω αυτη την εκδρομη ή εκεινη τη μερα να μεινω στη βιεννη και να κανω με τη συντροφο μου το δικη μας βολτα στη πολη,οπως και οπου θελουμε?Ευχαριστω...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.004
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δηλαδή δε θες 4 πόλεις σε 7 μερες επειδή είναι εξοντωτικό αλλά θες 3 πόλεις + κάτι χωριά σε 4 ημέρες;
Βιέννη σε μια μέρα θα δεις μέρος από τα σος και μόνο. Αν μάλιστα το πρόγραμμα γράφει "πανοραμική" ξενάγηση, θα τα δεις από το παράθυρο του πούλμαν.
 
Μηνύματα
26
Likes
219
Δηλαδή δε θες 4 πόλεις σε 7 μερες επειδή είναι εξοντωτικό αλλά θες 3 πόλεις + κάτι χωριά σε 4 ημέρες;
Βιέννη σε μια μέρα θα δεις μέρος από τα σος και μόνο. Αν μάλιστα το πρόγραμμα γράφει "πανοραμική" ξενάγηση, θα τα δεις από το παράθυρο του πούλμαν.
καταρχας να σε ευχαριστησω,αλλα μη με μαλωνεις,μια βοηθεια ζητησα...και συμπαθε με,αλλα φυσικα και θεωρω εξοντωντικο το κλασικο τουριστικο τουρ κεντρικης ευρωπης οπου μεσα εχει αποστασεις οπως 5 ωρες βουδαπεστη-πραγα και 3.5-4 ωρες πραγα-βιεννη και καθεσαι 1 μιση μερα και λιγοτερο στη καθε πολη..παρατο βιεννη-μπρατισλαβα που ειναι 1 ωρα και στη τελικη αφου εχω βαση βιεννη αν θελω ακολουθω..Στην ουσια το πακετο που αναφερω θεωρω μια μερα κουραστικη εχει,αυτη του σαλσμπουργκ,αν κανω λαθος διορθωστε με...
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Καλως ηλθες φιλε! Αποψη μου, ολη η σκεψη μου φαινεται λαθος. Για εμενα δεν αξιζει το προγραμμα! Πασαλειμματα! Θες να πας για να ευχαριστηθεις ή για να γυρισεις και να λες πηγα εδω πηγα και εκει? Για μονο 4 μερες, διαλεξε μια πολη κ μεινε εκει! Δεν εχει νοημα αλλιως. Να περπατησεις, να φας τα ωραια σου, να δεις δυο πραγματα, να νιωσεις λιγο τον παλμο της πολης! Τι θες μεσα στο αγχος να πας παντου σε ενα λεωφορειο? Επιπλεον, αν και αυτα ειναι γουστα, μετα απο παρα πολλα ταξιδια στην ευρωπη, η Βιεννη ηταν αυτη που μου αρεσε λιγοτερο. Βαρετη πολη βρε φιλε, ξενερωτη, αχρωμη, αοσμη! Η "αριστοκρατικη Βιεννη" και κουραφεξαλα! Αλλος δεν εχει παλατια και παρκα...Για πρωτο ταξιδακι χτυπα μια Ρωμη, ενα Παρισι να γουσταρετε!
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Αν εισαι διατεθημενος για πασαλειματα και ξοδεμα χρηματων τοτε ακολουθησε το προγραμμα!δε νομιζω πολλα ατομα απο εδω να χουν παει με προγραμμα γραφειου εξω..οσο για αποριες περι των πολεων καλο θα ταν να ρωτησεις αμεσως το γραφειο που θα σε παει και τα ξερει καλυτερα παρα σ ενα φορουμ!εναλλακτικη αν θες οντως να μην πεταξεις λεφτα και να δεις την πολη,ειναι απλα να πας με το πακετο και να μην ακολουθησεις καμια εκδρομη!αντε το πολυ μια!εκτος και αν δε σε ενδιαφερει να μπεις να δεις καποιο αξιοθεατο οποτε εισαι καλυμμενος με το προγραμμα!
 

katsapleouras

Member
Μηνύματα
90
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Σέρρας
Ταξίδι-Όνειρο
Με καλή παρέα:παντού
σσσσ!!!!!!μην μας ακουσουν ( μέσα σε εφτα μερες εκανα βερολινο ΣΚΔ, πράγα ΔΤΤ, βιεννη ΠΠΣ, ανευ γκρουπ, με πληροφοριες απο αυτους εδω μεσα... που σε μαλωνουν...) και πηρα μια μικρη γεύση:shark1:....και θα το ξανακανα....ορεξη να εχεις και βουρ....σσσσσ!!!!!!:icon_redface:
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
σσσσ!!!!!!μην μας ακουσουν ( μέσα σε εφτα μερες εκανα βερολινο ΣΚΔ, πράγα ΔΤΤ, βιεννη ΠΠΣ, ανευ γκρουπ, με πληροφοριες απο αυτους εδω μεσα... που σε μαλωνουν...) και πηρα μια μικρη γεύση:shark1:....και θα το ξανακανα....ορεξη να εχεις και βουρ....σσσσσ!!!!!!:icon_redface:
ΘΕΟΣ!!!!! ...σσσσ!!! :xalara::xalara:
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Τελος κυριως τη βοηθεια σας,τη θελω για οποιον γνωριζει ή οποιος εχει κανει αυτο το αντοιστιχο πακετο για την τριτη μερα του ταξιδιου που εχει τη κλασικη περιηγηση ''βιεννεζικα δαση-Μάγιερλιγκ-υπογεια λιμνη ζεεγκροτε'' η αληθεια ειναι οτι δεν βρηκα πολλες πληροφοριες ή φωτογραφιες για να καταλαβω τι ακριβως ειναι.Οποτε τι με συμβουλευεται? να ακολουθησω αυτη την εκδρομη ή εκεινη τη μερα να μεινω στη βιεννη και να κανω με τη συντροφο μου το δικη μας βολτα στη πολη,οπως και οπου θελουμε?Ευχαριστω...
Καλωσήρθες στην παρέα μας!
Λαμβάνοντας υπόψη ότι είναι το πρώτο σου ταξίδι στο εξωτερικό, σου επιβεβαιώνω ότι η καλύτερη επιλογή που κάνεις είναι αυτή με το οργανωμένο γκρουπ που θα κάνει πιο εύκολη και ευχάριστη την εκδρομή σου!
Δεν ξέρω και πόση άνεση έχεις με τις γλώσσες για να βγεις πρώτη φορά στο εξωτερικό μόνος... Άλλωστε οι περισσότεροι έτσι ξεκινήσαμε τις εξορμήσεις μας στο εξωτερικό και όταν νιώσαμε σιγουριά και άνεση με τις μετακινήσεις, τότε αρχίσαμε να οργανώνουμε μόνοι μας τα ταξίδια μας.
Σίγουρα η Ρώμη ή το Παρίσι είναι πιο όμορφοι προορισμοί αλλά από κάπου πρέπει να ξεκινήσεις και σίγουρα αυτό θα το επιλέξεις εσύ (στη Ρώμη μπορείς άνετα να πας και μόνος σου).
Η Βιέννη είναι πανέμορφη και της αξίζουν σίγουρα τουλάχιστον 3 ολόκληρες μέρες για να δεις τα βασικά αξιοθέατα της. Επειδή έχω δει τα πενταήμερα προγράμματα για την Βιέννη να σου πω ότι την τελευταία ημέρα αναχωρεί το γκρουπ για την Μπρατισλάβα με πτήση αναχώρησης από εκεί και άρα δεν μπορείς να την αποφύγεις... Επομένως, το μόνο που θα πρότεινα είναι να αφήσεις έξω την εκδρομή στα δάση κλπ και να επιλέξεις εκείνη την ημέρα να δεις κάποιο μουσείο, εάν σε ενδιαφέρει, και να κάνεις βόλτες στην πόλη.
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.055
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
Μια χαρά το σκέφτεσαι να πας με γκρουπ. Τα πρώτα μου ταξίδια ήταν με γκρουπ και ήταν άψογα!!! Μετά όταν άρχισα να αισθάνομαι πιο άνετα οργάνωνα και 20ημερα μόνη μου. Την εκδρομή αυτήν την είχα κάνει και εγώ οργανωμένη . Άσε την ημέρα με τα δάση και θα είναι μια χαρά το πρόγραμμα σου. Γενικά αυτήν την τάση να σνομπαρουμε τα οργανωμενα ταξιδια πότε μου δεν την κατάλαβα πάρα το γεγονός ότι δεν κανω πλέον εδώ και 15 χρόνια με μοναδική εξαίρεση ένα ταξίδι στην Μάλτα που η οργάνωση του πρακτορείου και οι υπέροχες ξεναγήσεις μας με εντυπωσίασαν!!!! Μάλλον οι πολέμιοι αυτων δεν πετυχαν τόσο καλή παρέα όσο εγώ :haha::haha::haha:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.805
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Άλλωστε οι περισσότεροι έτσι ξεκινήσαμε τις εξορμήσεις μας στο εξωτερικό και όταν νιώσαμε σιγουριά και άνεση με τις μετακινήσεις, τότε αρχίσαμε να οργανώνουμε μόνοι μας τα ταξίδια μας.
Ε, εντάξει, μην το δένεις και κόμπο... Οι περισσότεροι που ξέρω εγώ, με interail έκαναν το πρώτο τους (σοβαρό) ταξίδι στο εξωτερικό (Ευρώπη) πριν κλείσουν τα 26, κάπου 3 δεκαετίες πιο πριν και βάλε. Δε μιλάω για κάτι Σ/Κ σε Γιουγκοσλαβίες και Βουλγαρίες που πηγαίναμε για να πάρουμε μπανάνες και δίσκους...
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Για το μονο που ειμαστε αντιθετοι με τα γκρουπ ολοι εδω μεσα ειναι το οικονομικο!αν θελετε παιδια να πληρωνετε 2πλασιες τιμες,εμεις ποιοι ειμαστε να σας χαλασουμε χατιρι?και δε θελει ιδιαιτερη γνωση για να οργανωσεις να πας καπου!24χρονων πρωτο ταξιδι μονη μου στο Λονδινο οργανωσα και ουτε πελαγωσα ουτε τιποτα!αλλα απο την στιγμη που ο συμφορουριμιτης θελει να παει με γκρουπ,το να ρωταει εμας αν το γκρουπ κανει καλη ξεναγηση ή οχι δε νομιζω οτι βοηθαει,το πρακτορειο που θα κλεισει θα του λυσει ολες του τις αποριες!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom