Αυστρία Tη βοηθεια σας Βιεννη.. (πρακτορείο)

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.748
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Για το μονο που ειμαστε αντιθετοι με τα γκρουπ ολοι εδω μεσα ειναι το οικονομικο!αν θελετε παιδια να πληρωνετε 2πλασιες τιμες,εμεις ποιοι ειμαστε να σας χαλασουμε χατιρι?και δε θελει ιδιαιτερη γνωση για να οργανωσεις να πας καπου!24χρονων πρωτο ταξιδι μονη μου στο Λονδινο οργανωσα και ουτε πελαγωσα ουτε τιποτα!αλλα απο την στιγμη που ο συμφορουριμιτης θελει να παει με γκρουπ,το να ρωταει εμας αν το γκρουπ κανει καλη ξεναγηση ή οχι δε νομιζω οτι βοηθαει,το πρακτορειο που θα κλεισει θα του λυσει ολες του τις αποριες!
Δεν σε ρώτησε καλή μου εάν το γκρουπ κάνει καλή ξενάγηση, αλλά ποια εκδρομή από το εκδρομικό πακέτο της Βιέννης να παραλείψει...
Ο ενθουσιασμός της νιότης σου δεν βοηθάει ανθρώπους που δεν έχουν την ίδια ηλικία, ούτε τα ίδια προσόντα με σένα...
Το πρώτο ταξίδι για ένα 24 χρόνο κορίτσι που σίγουρα δεν θα ήταν και το πρώτο του στο εξωτερικό, δεν είναι το ίδιο με κάποιου μεγαλύτερου που μπορεί να μην μιλάει καλά Αγγλικά.
Εδώ είμαστε για να βοηθάμε και όχι για να κρίνουμε τις επιλογές των άλλων.
Και να σου πω ότι έχοντας κάνει τα πρώτα 4 ταξίδια μου στο εξωτερικό με γκρουπ μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι δεν πλήρωσα τα διπλάσια από αυτά που ξόδεψα σε ανάλογα ταξίδια που τα διοργανωσα μόνη μου. Οι δε ξεναγήσεις που μου έγιναν σε μουσεία και ιστορικά αξιοθέατα από έμπειρους ξεναγούς δεν συγκρίνονται με αυτές που έκανα αργότερα στα παιδιά μου διαβάζοντας 3 τουριστικούς οδηγούς και άπειρες ώρες στο ίντερνετ.
Οι επιλογές του καθενός εξαρτώνται από τα ενδιαφέροντά του και την τσέπη του...
Άλλος πάει για νυχτερινή ζωή σε μια πόλη και άλλος για να ξεναγηθεί με πληρότητα και άνεση και χωρίς να αφιερώσει εβδομάδες για τη διοργάνωση του ταξιδιού του...
 
Last edited:

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Δεν σε ρώτησε καλή μου εάν το γκρουπ κάνει καλή ξενάγηση, αλλά ποια εκδρομή από το εκδρομικό πακέτο της Βιέννης να παραλείψει...
Ο ενθουσιασμός της νιότης σου δεν βοηθάει ανθρώπους που δεν έχουν την ίδια ηλικία, ούτε τα ίδια προσόντα με σένα...
Το πρώτο ταξίδι για ένα 24 χρόνο κορίτσι που σίγουρα δεν θα ήταν και το πρώτο του στο εξωτερικό, δεν είναι το ίδιο με κάποιου μεγαλύτερου που μπορεί να μην μιλάει καλά Αγγλικά.
Εδώ είμαστε για να βοηθάμε και όχι για να κρίνουμε τις επιλογές των άλλων.
Και να σου πω ότι έχοντας κάνει τα πρώτα 4 ταξίδια μου στο εξωτερικό με γκρουπ μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι δεν πλήρωσα τα διπλάσια από αυτά που ξόδεψα σε ανάλογα ταξίδια που τα διοργανωσα μόνη μου. Οι δε ξεναγήσεις που μου έγιναν σε μουσεία και ιστορικά αξιοθέατα από έμπειρους ξεναγούς δεν συγκρίνονται με αυτές που έκανα αργότερα στα παιδιά μου διαβάζοντας 3 τουριστικούς οδηγούς και άπειρες ώρες στο ίντερνετ.
Οι επιλογές του καθενός εξαρτώνται από τα ενδιαφέροντά του και την τσέπη του...
Άλλος πάει για νυχτερινή ζωή σε μια πόλη και άλλος για να ξεναγηθεί με πληρότητα και άνεση και χωρίς να αφιερώσει εβδομάδες για τη διοργάνωση του ταξιδιού του...
Δε ημουν η μονη η οποια τον απετρεψε απο το να παει ταξιδι με γκρουπ απ οτι βλεπεις αρα τζαμπα η επιθεση προς το μερος μου!επισης και σ αλλα ποστ βλεπω οτι οι περισσοτεροι παροτρυνουν να μην πηγαινει καποιος εξω με γκρουπ και για το οικονομικο κομματι και για αλλους λογους..εγω απλα του προτεινα οτι αυτες τις αποριες που εχει για τις εκδρομες μπορει να τις λυσει κ το πρακτορειο αφου εδω μεσα απ οσο εχω καταλαβει το μεγαλυτερο μερος του φορουμ δε εχει ταξιδεψει με πακετα,οπως εχει αναφερει οτι αν εχει κανεις παρει το πακετο που αναφερει να τον βοηθησει!οσο για τις τιμες,ασε με να ξερω κατι παραπανω σε τουριστικο γραφειο ημουν τοσο καιρο,ξερω ποσα βγαζει παραπανω!και προφανως ειναι τι διαλεγεις και τι θες αλλα δε σημαινει οτι αν πας μονος σου δε μπορεις να παρεις ξεναγο στο αξιοθεατο σου κ η μονη λυση ειναι το γκρουπ!δε βρισκω παντως το νοημα να συνεχιζετε αλλο η κουβεντα ο συμφορουμιτης λογικα θα χει κλεισει το πακετακι του και μαλλον οπως και τις αποριες του!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Για το μονο που ειμαστε αντιθετοι με τα γκρουπ ολοι εδω μεσα ειναι το οικονομικο!αν θελετε παιδια να πληρωνετε 2πλασιες τιμες,εμεις ποιοι ειμαστε να σας χαλασουμε χατιρι?και δε θελει ιδιαιτερη γνωση για να οργανωσεις να πας καπου!24χρονων πρωτο ταξιδι μονη μου στο Λονδινο οργανωσα και ουτε πελαγωσα ουτε τιποτα!αλλα απο την στιγμη που ο συμφορουριμιτης θελει να παει με γκρουπ,το να ρωταει εμας αν το γκρουπ κανει καλη ξεναγηση ή οχι δε νομιζω οτι βοηθαει,το πρακτορειο που θα κλεισει θα του λυσει ολες του τις αποριες!
Για το μόνο που ΔΕΝ είμαστε αντίθετοι με τα γκρουπ είναι το οικονομικό. Τα γκρουπ μπορεί συχνά να είναι και φτηνότερα από ανεξάρτητο ταξίδι. Δεν τα αποφεύγουμε γι' αυτό. Τα αποφέυγουμε γιατί είναι χάλια ταξίδι, στην πλειονότητα των περιπτώσεων (και σε όλες τις περιπτώσεις για Κεντρική/Δυτική Ευρώπη).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.589
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ο Άνθρωπος ζήτησε να μην κρίνουμε τη γνώμη του για το οργανωμένο, αυτή είναι ήδη ειλημμένη απόφαση. Έχει κάνει συγκεκριμένες ερωτήσεις και δε βλέπω να τις απαντάμε...
Τελος κυριως τη βοηθεια σας,τη θελω για οποιον γνωριζει ή οποιος εχει κανει αυτο το αντοιστιχο πακετο για την τριτη μερα του ταξιδιου που εχει τη κλασικη περιηγηση ''βιεννεζικα δαση-Μάγιερλιγκ-υπογεια λιμνη ζεεγκροτε'' η αληθεια ειναι οτι δεν βρηκα πολλες πληροφοριες ή φωτογραφιες για να καταλαβω τι ακριβως ειναι.
Δεν ξέρω να σου πω για το συγκεκριμένο.
Για τη Μπρατισλάβα, είναι μικρό το ιστορικό της κέντρο, φαντάζομαι η ημερήσια εκδρομή ή περιλαμβάνει κι άλλα, ή γυρίζει νωρίς στη Βιέννη. Η οποία Βιέννη εμένα μου αρέσει πάρα πολύ (εχω ζήσει κι ένα χρόνο εκεί), αλλά δε θα έχανα το Ζάλτσμπουργκ. Τώρα για τα δάση ελπίζω να βρεθεί κάποιος να σου απαντήσει να μου λυθεί κι εμένα η απορία.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.636
Likes
12.459
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Τελος κυριως τη βοηθεια σας,τη θελω για οποιον γνωριζει ή οποιος εχει κανει αυτο το αντοιστιχο πακετο για την τριτη μερα του ταξιδιου που εχει τη κλασικη περιηγηση ''βιεννεζικα δαση-Μάγιερλιγκ-υπογεια λιμνη ζεεγκροτε'' η αληθεια ειναι οτι δεν βρηκα πολλες πληροφοριες ή φωτογραφιες για να καταλαβω τι ακριβως ειναι.Οποτε τι με συμβουλευεται? να ακολουθησω αυτη την εκδρομη ή εκεινη τη μερα να μεινω στη βιεννη και να κανω με τη συντροφο μου το δικη μας βολτα στη πολη,οπως και οπου θελουμε?Ευχαριστω...
Περιέργως έχω κάνει εγώ αυτήν την εκδρομή. Ήμουν σε συνέδριο στη Βιέννη και προσφερόταν εκδρομή. Η μια ήταν στο παλάτι της Σίσης (που ακόμα δεν έχω πάει και ούτε πρόκειται) και η άλλη στα δάση. Οπότε προτίμησα την εκδρομή στην εξοχή. Εμάς είχε και επίσκεψη σε ένα μεσαιωνικό Αβαείο*.
Πρόκειται για μια σύντομη εκδρομή πολύ κοντά στη Βιέννη που την βρήκα ευχάριστη, αλλά μέχρι εκεί. Να σημειώσω ότι ήμουν ήδη πάνω από μια εβδομάδα στην πόλη. Σε καμία περίπτωση δεν μπαίνεις σε πυκνό δάσος, ίσα - ίσα υπάρχουν οικισμοί πολύ κοντά. Η Βιέννη έχει μπόλικο πράσινο, δεν μου έκανε αίσθηση το παραπάνω που είδα και τα αξιοθέατα ήταν σχεδόν αδιάφορα.
Εν κατακλείδι, όχι αυτή η εκδρομή δεν αξίζει για ταξίδι τόσο λίγων ημερών. Μείνε στην πόλη.

*από το οποίο αγόρασα δυο μπουκάλια μοναστηριακό κρασί :D και μάλλον αυτό ήταν και το highlight της εκδρομής.
 

cineparadiso

New Member
Μηνύματα
1
Likes
9
Χαιρετώ όλους τους συμμετέχοντες στο φόρουμ, καθώς είναι η πρώτη μου ανάρτηση στην ωραία συντροφιά σας. Αν και λόγω συνθηκών δεν ταξιδεύω πλέον τόσο συχνά όσο στο παρελθόν, οι παλαιότερες εμπειρίες μου πιστεύω ότι μπορούν να είναι χρήσιμες για τους θαμώνες του σάιτ, ιδίως για μέρη που γνωρίζω αρκετά καλά - και ένα από αυτά είναι η Βιέννη. Το ερώτημα "με γκρουπ ή αυτόνομα" είναι μεγάλο και σύνθετο - έχω κάνει παλαιότερα ταξίδια με πρακτορείο και γνωρίζω καλά και τα συν και τα πλην. Με δεδομένο ότι η Βιέννη είναι ίσως η πλέον φιλική προς τον επισκέπτη πόλη που μπορώ να φέρω στο μυαλό μου, θα συνιστούσα στον φίλο να πάρει το πακέτο του πρακτορείου, εφόσον νιώθει ασφαλέστερος με αυτό (απολύτως κατανοητό), και να προσπαθήσει να κρατήσει όσο μπορεί περισσότερο χρόνο για να περιηγηθεί αυτόνομα στην πόλη - ας θυσιάσει την εκδρομή στα περίχωρα, ίσως και την κουραστική μονοήμερη στο (πανέμορφο, βεβαίως) Σάλτσμπουργκ. Και, βεβαίως, αν τυχόν το πακέτο περιλαμβάνει ημιδιατροφή, να προσπαθήσει να την αποφύγει - είναι πραγματικά κρίμα (ιδίως αφού η εκδρομή αφορά ουσιαστικά μία πόλη και δεν έχει πολλά χιλιόμετρα μετακινήσεων) να περιοριστεί κανείς στη συμβατική κουζίνα των ξενοδοχείων και να μην δοκιμάσει (με μια σχετική προετοιμασία, βεβαίως) την πραγματική κουζίνα του τόπου, από τα εστιατόρια με τα σνίτσελ, τις σούπες, το ξινολάχανο κλπ. έως τα wurst σε κάθε γωνιά της πόλης. Εφόσον το ταξίδι είναι καλοκαίρι, δεν μπορώ να φανταστώ ότι δεν θα περιλαμβάνει μια μακρόσυρτη βόλτα στο Prater, πετάγματα για παγωτό στον Tichy, παρακολούθηση κάποιας από τις πολλές πολιτιστικές εκδηλώσεις που πάντα προσφέρει η πόλη. Όλα αυτά μπορούν θεωρητικά να συνδυαστούν με ένα προδιαγεγραμμένο πρόγραμμα, αλλά σίγουρα είναι πολύ πιο εύκολα με μια ευέλικτη διαχείριση του χρόνου - ειδικά σε μια πόλη όπως η Βιέννη.
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
423
Likes
515
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εκείνο που καταλαβαίνω εγώ είναι οτι ο άνθρωπος δηλώνει "ευτυχής" γιατί θα κάνει το πρώτο του ταξίδι στο εξωτερικό. Κατά τη γνώμη μου εκείνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να τον βοηθήσουμε/ενθαρρύνουμε για να μπει και σ'αυτόν το "μικρόβιο" του ταξιδευτή.

Λοιπόν αγαπητέ "Ευτυχή", εχοντας μιά εμπειρία (για άλλους μικρή και για άλλους μεγάλη) και έχοντας ταξιδέψει αρχικά με γκρουπ και κατόπιν μόνη μου θα σου πω τα συμπεράσματα μου.

Γκρουπ - Θετικά
- Σου παρέχουν έτοιμες τις ξεναγήσεις με ξεναγούς , τις μετακινήσεις, ίσως καλύτερα ξενοδοχεία απο αυτό που θα έκλεινες μόνος σου
- Νοιώθεις μιά ασφάλεια (και όσο μεγαλώνουμε το χρειαζόμαστε) αν κάτι σου τύχει (απο θέμα υγείας, ατυχήματος κπλ) οτι θα φροντίσουν άλλοι για σένα
- Πρόβλημα γλώσσας . Βοηθάει όταν κάποιος συνεννοείται για σένα, αλλά δεν θα γίνει σέ όλες τις περιπτώσεις. Θα χρειαστεί να ψωνίσεις απο ένα μαγαζί, να αγοράσεις ένα παγωτό, να φας σε ένα εστιατόριο. Και τότε θα καταλάβεις πόσο "εύκολο" είναι με πολύ λίγες ξένες λέξεις και με τη "γλώσσα του σώματος" να συνεννοηθείς σε όλα τα κράτη του κόσμου


Γκρούπ - Αρνητικά
- Για τις ξεναγήσεις κάποια γραφεία χρησιμοποιούν απλά τον συνοδό της εκδρομής για να "ξεναγήσει" και όπως καταλαβαίνεις έγκειται στην ευσυνηδεισία του το πόσες πληροφορίες θα προσφέρει.
- Μεγαλύτερο κόστος
- Θέλοντας να προσφέρουν πακέτα value for money προσπαθούν να γεμίσουν το πρόγραμμά τους, κάποιες φορές ασφυκτικά. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να βλέπεις τα περισσότερα "τρέχοντας" και πάρα πολλές φορές να μην προλαβαίνεις να βγάλεις φωτογραφία κάπου γιατί απλά θα χάσεις την οπτική επαφή με την ομπρελίτσα/λουλούδι/σημαιούλα κπλ που θα κρατάει ο συνοδός.
- Συνήθως τα ξενοδοχεία τους δεν είναι στο κέντρο της πόλης
- Κάποιες φορές δεν συμπληρώνουν άτομα και μένεις με την όρεξη στο χέρι (δεν μου έχει τύχει αλλά το έχω ακούσει)

Μόνος σου - Θετικά

- Πρώτο απ'όλα θα έβαζα τη διαχείρηση του χρόνου. Είναι ωραίο να κρίνεις εσύ πόσο χρόνο χρειάζεσαι για να δεις ας πούμε το Λούβρο, να μη το κρίνουν άλλοι.
- Το ταξίδι ξεκινάει 1-2-5-10 μήνες πριν, απο την ώρα που θα αρχίσεις να ψάχνεις προορισμό, εισιτήρια κλπ. Και για μένα αυτή είναι περίπου το 1/3 της ευχαρίστησης του ταξιδιού
- Αρκετά μικρότερο κόστος
- Ευελιξία στις ημερομηνίες. Γιατί δεν θα πρέπει να προσαρμόσεις εσύ το χρόνο σου στο πρόγραμμα του κάθε γραφείου για το μέρος που θέλεις να επισκεφθείς. Οταν έχεις ευέλικτες ημερομηνίες πετυχαίνεις απίστευτα αεροπορικά εισιτήρια
- Προσωπικά θέλω να κλείνω ξενοδοχεία στο κέντρο μιας πόλης για να αποφεύγω κυρίως χάσιμο χρόνου
- Κάνεις με πολύ μικρό κόστος μια ασφάλεια υγείας για το ταξίδι σου

Μόνος σου - Αρνητικά

- Ο χρόνος που θα πρέπει να αφιερώσεις σε ψάξιμο εισιτηρίων, ξενοδοχείων, προγράμματος


Προσωπική μου συμβουλή:
Ξεκίνα την ταξιδιωτική σου εμπειρία στο εξωτερικό με γκρούπ. Επέλεξε ένα αξιόπιστο πρακτορείο. Προτίμησε περισσότερο χρόνο σέ μιά πόλη για να μπορείς να νοιώσεις ότι κάτι ειδες και όχι οτι απλά πέρασες. Βγες στον "εξω κόσμο" νοιώθωντας την ασπίδα του γκρούπ και πολύ γρήγορα θα καταλάβεις ότι θα μπορούσες να κάνεις κάτι μόνος σου

Τώρα σχετικά με το συγκρεκριμένο ταξίδι στη Βιέννη.

Τη Μπρατισλάβα δεν νομίζω να την αποφεύγεις γιατί μάλλον απο εκεί θα είναι η επιστροφή Ελλάδα. Αν δεν είναι έτσι καλύτερα να μείνεις Βιέννη.
Απο τις ημερήσιες Σάλζμπουργκ και δάση Μάγιερλινκ θα πρότεινα να αφήσεις το Σάλζμπουργκ (μόνο και μόνο για να μην το αδικήσεις με μιά επίσκεψη 5-6 ωρών. Μπορείς να το δεις μιά άλλη φορά σε συνδιασμό ας πούμε με Ινσμπουργκ)και να ευχαριστηθείτε την Βιέννη. Για τα δάση θα πρότεινα να πας για να δεις και λίγο απο την Αυστριακή ύπαιθρο.
 
Μηνύματα
26
Likes
219
Για το μονο που ειμαστε αντιθετοι με τα γκρουπ ολοι εδω μεσα ειναι το οικονομικο!αν θελετε παιδια να πληρωνετε 2πλασιες τιμες,εμεις ποιοι ειμαστε να σας χαλασουμε χατιρι?και δε θελει ιδιαιτερη γνωση για να οργανωσεις να πας καπου!24χρονων πρωτο ταξιδι μονη μου στο Λονδινο οργανωσα και ουτε πελαγωσα ουτε τιποτα!αλλα απο την στιγμη που ο συμφορουριμιτης θελει να παει με γκρουπ,το να ρωταει εμας αν το γκρουπ κανει καλη ξεναγηση ή οχι δε νομιζω οτι βοηθαει,το πρακτορειο που θα κλεισει θα του λυσει ολες του τις αποριες!

καλη μου φιλη πολλες,φορες κρινοντας απο τα δικα μας θελω,επιλογες ή προσωπικη κατασταση ευκολα και πολλες φορες επιπολαια λεμε σε καποιον σε πολα θεματα ''ελα μωρε δεν ειναι τιποτα,γιατι δε το κανεις,γιατι δε πας'' κ.τ.λ...θελω να σου πω οτι μπορει να μην εχω βγει απο τα συνορα αλλα στα 24 και πιο μικρος ακομα απο οταν εσυ πηγες στο Λονδινο,οργωνα τα νησια μας,υπνο στο καταστρωμα,ποτε δεν κλειναμε δωματιο,επιλεγαμε τον πιο φθηνο ''rooms to let'' με τη ταμπελιτσα που μας βουταγε στο λιμανι και ουτε που ρωταγαμε που βρισκονται τα δωματια,τι παροχες κ.τ.λ Σημερα αν σου πω τα κριτιρια μου για να παω σε ενα ελληνικο νησι το καλοκαιρι μπορει κ να μου πεις ''κατσε σπιτι σου καλυτερα ρε παραξενε!!''
Επισης μιας και θελω να πληρωνω τα διπλα,(που δεν ισχυει ετσι ακριβως,η διαφορα περιπου στο ατομικο με ομαδικο ταξιδι ειναι περιπου στο ζευγαρι 200-300 ευρω),σεβαστο ποσο και αυτο αλλα οι διπλασιες τιμες που λες δεν ισχυουν...οι μισες τιμες σε ενα ατομικο ταξιδι ισχυουν για τους φιλους που δεν εχουν οιγενειακες υποχρεωσεις,που εχουν ευελικτες δουλειες ή και καθολου δουλειες(φοιτητες κ.τ.λ)
Για ολους εμας του υπολοιπους που εχουμε παιδακια τουλαχιστον απο Α' δημοτικου και πανω οι μονες χρονικα επιλογες για ενα τετοιο ταξιδι ειναι μονο χριστουγεννα-πασχα και καλοκαιρι που τα παιδακια μας δεν εχουν σχολειο-φροντιστηρια και δραστηριοτητες,οποτε αυτοματα χανεται το πλεονεκτημα του χτυπαω αεροπορικα 50-100 ευρω πηγαινε-ελα σε μια ασχετη χρονικη περιοδο που μπορεις να βρεις εσυ η οποιος αλλος συμφοριτης που δεν εχει τετοιες υποχρεωσεις...ναι υπο τετοιες συνθηκες και σε οχι τοσο hot περιοδους μπορεις να πετυχεις μισες μπορει και παρακατω τιμες απο οσο αν τελικα καταφερω να παω,θα πληρωσω....
Οποτε καλο ειναι οταν βλεπουμε καποιον που να εχει τις φοβιες του,τις ανησυχιες του γιατι πλεον μπορει να μην εχει πια την τρελα των νεανικων χρονων,να μιλαει μετρια εως κακα μια ξενη γλωσσα,να μην εχει ξανακανει ενα ταξιδι στο εξωτερικο,αν ειναι να μην βοηθησουμε ας μην ειρωνευομαστε τουλαχιστον...ειναι σαν οταν πατερας μου που ειναι 77 χρονων μου ζητησε τη γνωμη μου για το ποιο κινητο κλασικο με τεραστια κουμπια να παρει,εγω να του ελεγα ''ελα ρε πατερα παρε ενα σμαρτφον να κανεις δουλεια σου'''
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.748
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Αγαπητέ @είμαι ευτυχής η επιλογή σου είναι η βέλτιστη δεδομένων των συνθηκών που προαναφέρες.
Και επειδή κάποιοι επιλέγουν να πηγαίνουν ταξίδια σε συγκεκριμένες περιόδους, είτε λόγω δουλειάς, είτε γιατί θέλουν να να εξασφαλίσουν τις καλύτερες δυνατές καιρικές συνθήκες , θα σου παραθέσω κόστη εξαήμερης εκδρομής στη Βιέννη που έκανα πολύ πρόσφατα, τον Ιούνιο του 2017, για να αποδείξω ότι όποιος μετακινείται με γκρουπ δεν πληρώνει τελικά τα διπλά, όπως υποστηρίζει η φίλη μας η Μαρία,αλλά τα ίδια ή και λιγότερα από αυτά που θα πλήρωνε εάν επέλεγε μόνος του αεροπορικά και διαμονή στο ίδιο ξενοδοχείο.
Απευθείας πτήση Θεσσαλονίκη - Βιέννη με Austrian Airlines 250 € /άτομο, με επιστροφή (Παρασκευή -Τετάρτη).
Διαμονή 5 βράδια σε κεντρικό πεντάστερο ξενοδοχείο με πρωινό 200 €/ διανυκτέρευση.
Κόστος για 2 άτομα: 1500 €, χωρίς τα έξοδα για μετακινήσεις και χωρίς καμία ξενάγηση!
Το εκδρομικό πακέτο των 5 διανυκτερεύσεων σε ανάλογο ή και στο ίδιο πεντάστερο ξενοδοχείο, με απευθείας πτήσεις μέσω Μπρατισλάβας, μάλλον και καλύτερες ώρες, με δωρεάν ξενάγηση μίας μέρας, και με μία ημερήσια εκδρομή , είμαι σίγουρη ότι θα σου κοστίσει πολύ φθηνότερα εάν επιλέξεις καλοκαιρινούς μήνες.
Συνεπώς, κλείνεις το καλύτερο εκδρομικό πακέτο με αξιόπιστο πρακτορείο, ακολουθείς την οργανώμενη ξενάγηση της μιας ημέρας, επιλέγεις και μία εκδρομή και αξιοποιείς την ελεύθερη μέρα που έχεις για να δεις στην πόλη αυτά που εσύ θέλεις.
Αποκτάς την πρώτη σου εμπειρία στο εξωτερικό και την επόμενη φορά τολμάς και οργανώνεις το ταξίδι σου σε μια πόλη εύκολη όπως είναι η Ρώμη.


 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Προφανεστατα δε μπορω να καθομαι ασχολουμε αλλο με "στενομυαλα" ατομα δε καταλαβαινω τον λογο που συνεχιζετε και απαντατε!!!σας παραθεσα την γνωμη μου αν δε σας αρεσει τελος γιατι το συνεχιζετε;αν θελετε να πιστευετε οτι σας συμφερει το πρακτορειο χωρις να ξερετε καν πως λειτουργει ενω εγω ειμαι απο τον χωρο και εχω δουλεψει 5 χρονια εκει οκ!!!επισης ναι αν αποφασισεις να πας ταξιδι ενα μηνα πριν ισως το πρακτορειο ειναι σωτηρια λυση,αν το κανονιζεις ενα 5μηνο πχ πριν τοτε ουτε κατα διανοια!ουτε σας προτεινα χοστελ ουτε airbnb που θιγεστε και ειρωνευεστε!θα παρακαλουσα αν δει κανεις moderator τα μηνυματα μου εδω ας τα σβησει ολα μπας και σταματησει αυτη η παρωδια!α και συμβουλη δε σημαινει οτι τα γνωριζετε ολα επειδη εχετε καποια ηλικια ή καποια ταξιδια παραπανω!καλημερα σας!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ευτυχή ανεξάρτητα αν θα πας με οργανωμένο ή μόνος η Βιέννη είναι ψιλοβαρετή πόλη για 5 μέρες. Παλιά πόλη με πλακόστρωτα δρομάκια δεν έχει, πολλές εντυπωσιακές εκκλησίες δεν έχει, όμορφο παραποτάμιο μέτωπο δεν έχει, όμορφο κάστρο δεν έχει, όμορφες γέφυρες δεν έχει... μόνο πάρκα, μουσεία, μεγάλες λεωφόρους και αρχαιοελληνικού τύπου ογκώδη κτίρια... μήπως να πήγαινες καμιά Βουδαπέστη να σου 'ρθει και οικονομικότερα με ή χωρίς γραφείο;
 
Μηνύματα
26
Likes
219
Προφανεστατα δε μπορω να καθομαι ασχολουμε αλλο με "στενομυαλα" ατομα δε καταλαβαινω τον λογο που συνεχιζετε και απαντατε!!!σας παραθεσα την γνωμη μου αν δε σας αρεσει τελος γιατι το συνεχιζετε;αν θελετε να πιστευετε οτι σας συμφερει το πρακτορειο χωρις να ξερετε καν πως λειτουργει ενω εγω ειμαι απο τον χωρο και εχω δουλεψει 5 χρονια εκει οκ!!!επισης ναι αν αποφασισεις να πας ταξιδι ενα μηνα πριν ισως το πρακτορειο ειναι σωτηρια λυση,αν το κανονιζεις ενα 5μηνο πχ πριν τοτε ουτε κατα διανοια!ουτε σας προτεινα χοστελ ουτε airbnb που θιγεστε και ειρωνευεστε!θα παρακαλουσα αν δει κανεις moderator τα μηνυματα μου εδω ας τα σβησει ολα μπας και σταματησει αυτη η παρωδια!α και συμβουλη δε σημαινει οτι τα γνωριζετε ολα επειδη εχετε καποια ηλικια ή καποια ταξιδια παραπανω!καλημερα σας!
Το άσχημο είναι ότι όχι απλά συνεχίζεις,αλλά συνεχίζεις να είσαι ειρωνική και να λες μόνο αυτό που θες εσύ να πεις,χωρίς εννοείτε να έχεις καμία διάθεση από το πρώτο σου μήνυμα να βοηθήσεις...
Εγραψα το πρώτο μου σχόλιο στο φόρουμ που παρακολουθώ παρά πολυ καιρό χωρίς φυσικά να έχω διάθεση να δημιουργήσω θέματα και εντάσεις..Δεν άνοιξα θέμα "Ταξίδι στο εξωτερικό μόνος ή με γκρουπ?",.
Από το αρχικό μου μύνημα ήμουν πολύ συγκεκριμένος,είπα ότι είναι το πρώτο ταξίδι μου στο εξωτερικό,είπα ότι γνωρίζω πως το ατομικό ταξίδι παρέχει ελευθερία κινήσεων κ είναι πιο οικονομικό από το να πας με γκρουπ,όμως για τους λόγους που έχω αναφερει θα επιλεξω να πάω με πρακτορείο,είπα επίσης ότι να μας έχει καλά ο Θεός το επόμενο θα το οργανώσω μόνος μου και σημείωσα ας μην αναλωθουμε με απαντησεις στο γιατί δε πάω μονος μου γιατί το είχα ήδη αιτιολογησει(λες κ δε το ξερά).....
Τέλος έκλεισα με Μια κ μόνο ερώτηση ''Αν μπορει κάποιος φίλος ή αν έχει κάνει το αντίστοιχο ταξίδι να με συμβουλέψει για δυο_τρεις εκδρομές που θα περιλαμβάνει το πακέτο αν αξίζει να ακολουθήσω κ τις 3 ή να αφήσω κάποια κ να μην ακολουθησω...
Αυτή κ μόνο ήταν η ερώτηση μου,δεν ξέρεις σου φαίνεται βλακωδης ερώτηση,δεν απαντάς καλή μου.
Αν αυτού εσύ φυσικά μας είπες εν ολίγοις το ποσό κορόιδο είμαι στη ουσία που πάω με πρακτορείο κ θα ξοδέψω τα διπλά και το ποσό απλό είναι να ταξιδέψεις έξω,μιας κ εσύ πηγές 24 χρονων κοριτσάκι μόνη σου στο Λονδίνο και τα καταφερες!!φυσικά για το ερώτημα μου καμία σχέση,απλά ότι μας είπες οτι είσαι κ του χωρου,οπότε ασκοπως ρωτάω στο φόρουμ και ότι απορειες έχω θα μου τις λυσει το πρακτορείο...
Δηλαδή ότι εγώ τώρα θα ρωτήσω το πρακτορείο ή τη ξεναγό,"τις μέρες που το πρόγραμμα έχει Σάλτσμπουργκ-μπρατισλαβα-και βιενεζικα δάση να ακολουθήσω, λέει τίποτα ή δεν αξίζει;;;και αυτοί θα μου πουν όχι μια σαχλαμάρα είναι οι εκδρομές που έχουμε βάλει,κάτσε στη βιεννη να πιεις καφεδάκι..δε ξέρω τι πιστεύεις τι θα μου απαντησουν; ;αφού λοιπον ήσουν σε αυτη τη δουλειά και έχεις εμπειρια πεσμου είναι ποτέ δυνατόν εσύ σαν υπάλληλος να απαντήσεις σε τέτοια ερώτηση!!!
Και άλλοι φίλοι απάντησαν κ μου είπαν μπορεί κ διαφορετικά πράγματα σε σχέση με αυτό που ρώτησα,απλά εσύ είχες την ειρωνία σε όλα τα μηνύματα σου,εγώ λοιπόν θα τη βρω την άκρη αν κ στενομυαλος θα το πάω το "πακετακι" όπως πάλι ειρωνικά το αναφέρεις σε μια απάντηση σου σε ένα άλλο φίλο και το κλείνω εδώ..
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.179
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom