Ισλανδία Takk Fyrir Ísland ή αλλιώς… Σε ευχαριστούμε Ισλανδία

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Συμφωνώ μαζί σου giannismits, o gioske έχει την ικανότητα, με φωτογραφίες και λόγια, να μας παίρνει μαζί του σε κάθε του ταξίδι :)
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
δυστυχώς όμως μετά από κάποια ηλικία περιορίζονται οι προορισμοί που μπορείς να απολαύσεις έτσι όπως θα τους απολάμβανες όταν ήσουν νέος
Συμφωνώ μαζί σου για τους περιορισμούς που επιβάλλει ο χρόνος στο σώμα αλλά η ψυχή δεν περιορίζεται. Αντίθετα απλώνεται, μεγαλώνει, ψηλώνει - εάν μπορεί.
Και εφόσον το ταξίδι είναι για κάποιον υπόθεση ψυχής, νομίζω υπάρχει τρόπος να βιώσει τα ίδια - ίσως και περισσότερα - από κάποιον νεώτερο.

"Τώρα που νύχτωσε και δεν με τυφλώνει ο ήλιος της νιότης,
μπορώ πια να βλέπω τα αστέρια στον ουρανό καθαρά"
Yrvin Yalom
 

gioske

Member
Μηνύματα
172
Likes
1.090
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβετ
Τι να πρωτοσχολιάσω!
Κατ' αρχήν η αναλυτική περιγραφή των διαδρομών που κάνατε είναι οδηγός για κάθε μελλοντικό ταξιδιώτη στην Ισλανδία. Αν αξιωθώ ποτέ να πάω ειλικρινά θα βαδίσω στα μονοπάτια σας.

Σίγουρα είναι δύσκολο κάποιος να μη βγάλει καλές φωτογραφίες από αυτή τη χώρα. Όταν όμως έχεις το κατάλληλο εξοπλισμό και τη ματιά του φωτογράφου τότε μπορείς να βγάλεις αριστουργήματα. Και τις δικές σας φωτογραφίες μου είναι πολύ λίγο να τις χαρακτηρίσω απλά τέλειες, πανέμορφες κτλ. Δηλώνω γοητευμένος. Πραγματικά αριστουργηματικές λήψεις.

Η φωτογράφιση με το φόρεμα? Με έστειλε! Θαυμάζω τους ανθρώπους που έχουν τρέλα με την φωτογραφία και νομίζω πως όσοι την έχουμε λίγο ή πολύ καταλαβαίνουμε αυτή την τρέλα, το ψώνιο και αγάπη για την ταξιδιωτική φωτογραφία αλλά και τα πορτραίτα! Εξαιρετική ιδέα και αποτέλεσμα.

Όσες ιστορίες έχουν γραφτεί στο φόρουμ για την Ισλανδία (και είναι πολλές), είναι όλες αξιόλογες έως πάρα πολύ καλές. Όλες. Αλλά εσύ πιστεύω ανέβασες επίπεδο και χωρίς φόβο και πάθος θεωρώ την ιστορία σας (κι ας μην έχει τελειώσει ακόμα), ότι καλύτερο έχει γραφτεί-παρουσιαστεί εδώ μέσα για την χώρα των πάγων!

Οπότε το like ή το ευχαριστώ είναι πολύ λίγο!
@giannismits

Είναι τιμή μου να λαμβάνω καλά λόγια από ένα μέλος του φόρουμ σαν και σένα! Το μεγάλο στοίχημα με τον εαυτό μου σε αυτό το ταξίδι ήταν να εκπαιδεύσω την ματιά μου κατά την διαδικασία της σύνθεσης παρά να φωτογραφίζω αδιακρίτως τα πάντα (και είναι δυσκολο στην Ισλανδία να μην γεμίζεις σε χρόνο dt τις κάρτες μνήμης)! Σε μεγάλο βαθμό έμεινα ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα.
Όσο για την φωτογράφιση με το φόρεμα να πω για την ιστορία ότι η σύζυγος το κουβάλησε για 8 χλμ (4 πήγαινε και 4 έλα) μισοφορεμένο και μαζεμένο γύρω από τη μέση της για να μην τσαλακωθεί. Με την διαδικασία είχα απορροφηθεί τόσο πολύ που κάποια στιγμή είχαν μαζευτεί καμιά 20αριά άτομα και περίμεναν την σειρά τους. Ένας μάλιστα με πλησίασε και μου το είπε με παράπονο και εγώ με σχεδόν βρετανικό φλέγμα του απάντησα: "I don't care". (Η μοναδική καφρίλα που επέτρεψα στον ευατό μου σε όλο το ταξίδι!):p
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Συμφωνώ μαζί σου για τους περιορισμούς που επιβάλλει ο χρόνος στο σώμα αλλά η ψυχή δεν περιορίζεται. Αντίθετα απλώνεται, μεγαλώνει, ψηλώνει - εάν μπορεί.
Και εφόσον το ταξίδι είναι για κάποιον υπόθεση ψυχής, νομίζω υπάρχει τρόπος να βιώσει τα ίδια - ίσως και περισσότερα - από κάποιον νεώτερο.

"Τώρα που νύχτωσε και δεν με τυφλώνει ο ήλιος της νιότης,
μπορώ πια να βλέπω τα αστέρια στον ουρανό καθαρά"
Yrvin Yalom
έχεις απόλυτο δίκιο.
 

el mago

Member
Μηνύματα
18
Likes
23
gioske...ήρθες την κατάλληλη στιγμή να γράψεις για την ισλανδια κ ειδικά με τον τρόπο που την γύρισες όλη! Εντός 10 ημερών κλείνω εισητηρια για τέλη Σεπτεμβρίου! Και το καλύτερο? Θα την γυρίσω όλη με βανακι happy champer!!!! Οπότε είσαι ο άνθρωπος μου την πιο ιδανική στιγμή! Αναμένω την ολοκλήρωση του ταξιδιού σου, το οποίο έτσι ακριβώς το έχω σχεδιάσει κ εγώ! Α) μπάνιο που κάνατε? Διανυκτερευατε δίπλα από κάμπινγκ κ χρησιμοποιουσατε τα ντους με αντίτιμο φυσικά?
Β) 7 μέρες γεμάτες είναι αρκετές για τον γύρο της χώρας σε χαλαρό ρυθμό? +1,2 μέρες ρεκιαβικ? Ευχαριστώ κ ελπίζω να την τελειώσεις σύντομα την ταξιδιωτική σου εμπειρία από την Ισλανδία!
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
7 μέρες γεμάτες είναι αρκετές για τον γύρο της χώρας σε χαλαρό ρυθμό? +1,2 μέρες ρεκιαβικ? Ευχαριστώ κ ελπίζω να την τελειώσεις σύντομα την ταξιδιωτική σου εμπειρία από την Ισλανδία!
Εξαρτάται τι εννοείς "γύρο της χώρας". Προσωπικά αλωνισα την Ισλανδία επί ένα μήνα κι ακόμα δεν θεωρώ ότι την γύρισα όλη. Αν πάλι ως "γύρο" εννοείς την Ring Road, τότε ναι, προλαβαίνεις να την διατρέξεις σε μια βδομάδα, χαλαρά όμως δεν θα το'λεγα. Έχει τόσα πολλά να δεις! Και λάβε υπόψη σου ότι τέλη Σεπτεμβρίου οι μέρες θα έχουν πλέον μικρύνει αρκετά.

Και κάτι ακόμα: δεδομένου του περιορισμένου χρόνου σου, σου προτείνω να μη καταναλώσεις πάνω από μιση μέρα στο Ρέικιαβικ και να δώσεις όλο το χρόνο σου στα υπόλοιπα. Δεν εννοώ ότι το Ρέικιαβικ δεν αξίζει (δεν υπάρχει αδιάφορο μέρος στην Ισλανδία), όμως πόλεις σαν κι αυτήν θα βρεις κι αλλού στη Σκανδιναυία (ακόμα και το Ακουρέιρι στον ισλανδικό βορρά είναι μια μικρογραφία του Ρεικιαβικ), ενώ Φύση σαν την ισλανδική πουθενά!
 
Last edited:

George Ef

Member
Μηνύματα
44
Likes
267
Επόμενο Ταξίδι
Στρασβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Υπέροχα όλα!Ανυπομονούμε για την συνέχεια!!! :clap::clap::clap:
 

el mago

Member
Μηνύματα
18
Likes
23
Εξαρτάται τι εννοείς "γύρο της χώρας". Προσωπικά αλωνισα την Ισλανδία επί ένα μήνα κι ακόμα δεν θεωρώ ότι την γύρισα όλη. Αν πάλι ως "γύρο" εννοείς την Ring Road, τότε ναι, προλαβαίνεις να την διατρέξεις σε μια βδομάδα, χαλαρά όμως δεν θα το'λεγα. Έχει τόσα πολλά να δεις! Και λάβε υπόψη σου ότι τέλη Σεπτεμβρίου οι μέρες θα έχουν πλέον μικρύνει αρκετά.

Και κάτι ακόμα: δεδομένου του περιορισμένου χρόνου σου, σου προτείνω να μη καταναλώσεις πάνω από μιση μέρα στο Ρέικιαβικ και να δώσεις όλο το χρόνο σου στα υπόλοιπα. Δεν εννοώ ότι το Ρέικιαβικ δεν αξίζει (δεν υπάρχει αδιάφορο μέρος στην Ισλανδία), όμως πόλεις σαν κι αυτήν θα βρεις κι αλλού στη Σκανδιναυία (ακόμα και το Ακουρέιρι στον ισλανδικό βορρά είναι μια μικρογραφία του Ρεικιαβικ), ενώ Φύση σαν την ισλανδική πουθενά!
Στο ρεκιαβικ έχω βάλει τις μέρες που φτάνω κ φεύγω, άρα μιση+μιση αναγκαστικά. 8 μέρες γεμάτες για τον γύρο έχω!
Αλλά αφού έκανα πέρσι τον γύρο του Μαρόκου (φεζ-μερζουγκα-μαρακες-ραμπατ-φεζ!) ατελειωτες ωρες οδηγησης,δεν τα φοβάμαι τα χιλιόμετρα!
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Στο ρεκιαβικ έχω βάλει τις μέρες που φτάνω κ φεύγω, άρα μιση+μιση αναγκαστικά. 8 μέρες γεμάτες για τον γύρο έχω!
Αλλά αφού έκανα πέρσι τον γύρο του Μαρόκου (φεζ-μερζουγκα-μαρακες-ραμπατ-φεζ!) ατελειωτες ωρες οδηγησης,δεν τα φοβάμαι τα χιλιόμετρα!
Ελπιζω οταν θα γυρισεις να μας κανεις πιο πλουσιους με τις εντυπωσεις σου!
 

gioske

Member
Μηνύματα
172
Likes
1.090
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβετ
gioske...ήρθες την κατάλληλη στιγμή να γράψεις για την ισλανδια κ ειδικά με τον τρόπο που την γύρισες όλη! Εντός 10 ημερών κλείνω εισητηρια για τέλη Σεπτεμβρίου! Και το καλύτερο? Θα την γυρίσω όλη με βανακι happy champer!!!! Οπότε είσαι ο άνθρωπος μου την πιο ιδανική στιγμή! Αναμένω την ολοκλήρωση του ταξιδιού σου, το οποίο έτσι ακριβώς το έχω σχεδιάσει κ εγώ! Α) μπάνιο που κάνατε? Διανυκτερευατε δίπλα από κάμπινγκ κ χρησιμοποιουσατε τα ντους με αντίτιμο φυσικά?
Β) 7 μέρες γεμάτες είναι αρκετές για τον γύρο της χώρας σε χαλαρό ρυθμό? +1,2 μέρες ρεκιαβικ? Ευχαριστώ κ ελπίζω να την τελειώσεις σύντομα την ταξιδιωτική σου εμπειρία από την Ισλανδία!
Χαίρομαι που επιλέξατε αυτό τον τρόπο μετακίνησης και διαμονής, είμαι σίγουρος ότι θα απολαύσετε το ταξίδι όπως κάναμε και εμείς. 7 γεμάτες μέρες χρειαστήκαμε και εμείς και είχαμε κρατήσει και άλλη, την 8η σαν "ρεζέρβα". Ωστόσο προλάβαμε να δούμε αυτά που θέλαμε οπότε την ξοδέψαμε στην πρωτεύουσα. Σύμμαχός μας ήταν και το ατέλειωτο φως της ημέρας που σου επέτρεπε να οδηγήσεις μέχρι αργά χωρίς να κουράζεσαι και να νυστάζεις. Οπότε:
Α) Μπάνιο κάναμε στα camping έναντι μικρού αντιτίμου, 2-3 € το άτομο και στις πισίνες και στα λουτρά στα χωριά και στις κωμοπόλεις. Μην αγχώνεσαι, οι συνήθειες ατομικής υγιεινής μπορούν να εφαρμοστούν άνετα :p. Και νομίζω επειδή ο Σεπτέμβριος είναι shoulder season για την Ισλανδία, νομίζω πως στην συντριπτική τους πλειοψηφία, τα camping θα είναι ανοικτά.
Β) Και μία ολόκληρη μέρα να αφιερώσεις στο Ρέικιαβικ, προλαβαίνεις να πάρεις μια καλή γεύση της πόλης. Προσωπικά στα ταξίδια μου αρέσει η φύση της χώρας αλλά θεωρώ απαραίτητο να εξερευνήσω και την ανθρωπογεωγραφία του κάθε τόπου

Η ιστορία μου θα τελειώσει σύντομα, αλλά έχουμε χρόνο ακόμα :p. Ότι θέλεις βέβαια μπορείς να ρωτάς και ενδιάμεσα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom