Ισλανδία Takk Fyrir Ísland ή αλλιώς… Σε ευχαριστούμε Ισλανδία

el mago

Member
Μηνύματα
18
Likes
23
Χαίρομαι που επιλέξατε αυτό τον τρόπο μετακίνησης και διαμονής, είμαι σίγουρος ότι θα απολαύσετε το ταξίδι όπως κάναμε και εμείς. 7 γεμάτες μέρες χρειαστήκαμε και εμείς και είχαμε κρατήσει και άλλη, την 8η σαν "ρεζέρβα". Ωστόσο προλάβαμε να δούμε αυτά που θέλαμε οπότε την ξοδέψαμε στην πρωτεύουσα. Σύμμαχός μας ήταν και το ατέλειωτο φως της ημέρας που σου επέτρεπε να οδηγήσεις μέχρι αργά χωρίς να κουράζεσαι και να νυστάζεις. Οπότε:
Α) Μπάνιο κάναμε στα camping έναντι μικρού αντιτίμου, 2-3 € το άτομο και στις πισίνες και στα λουτρά στα χωριά και στις κωμοπόλεις. Μην αγχώνεσαι, οι συνήθειες ατομικής υγιεινής μπορούν να εφαρμοστούν άνετα :p. Και νομίζω επειδή ο Σεπτέμβριος είναι shoulder season για την Ισλανδία, νομίζω πως στην συντριπτική τους πλειοψηφία, τα camping θα είναι ανοικτά.
Β) Και μία ολόκληρη μέρα να αφιερώσεις στο Ρέικιαβικ, προλαβαίνεις να πάρεις μια καλή γεύση της πόλης. Προσωπικά στα ταξίδια μου αρέσει η φύση της χώρας αλλά θεωρώ απαραίτητο να εξερευνήσω και την ανθρωπογεωγραφία του κάθε τόπου

Η ιστορία μου θα τελειώσει σύντομα, αλλά έχουμε χρόνο ακόμα :p. Ότι θέλεις βέβαια μπορείς να ρωτάς και ενδιάμεσα
Τέλη Σεπτεμβρίου τι καιρό θα έχει? Πιστεύω σχετικά καλό γιατί αφήνει πίσω καλοκαίρι ! Κ τι ώρα δλδ να νυχτώνει? 10-11?Σε σημείο να μην μπορείς να δεις κάτι εννοώ. Βασικά σκέφτομαι να κάνω τον κύκλο ξεκινώντας από την Βόρεια πλευρά του νησιού κ να αφήσω στο τέλος την Νότια πλευρά κ τον χρυσό κύκλο. Ώστε να μου μείνει ωραία ανάμνηση φεύγοντας. Μόλις ολοκλήρωσης το στορυ σου, θα βγάλω κ εγώ το οριστικό πλάνο κ θα στο πω. Θενκς!
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Τέλη Σεπτεμβρίου τι καιρό θα έχει? Πιστεύω σχετικά καλό γιατί αφήνει πίσω καλοκαίρι !
Χμμ... Η έννοια "καλοκαίρι" είναι μάλλον εξαιρετικά σχετική στην Ισλανδία...
Για προβλέψεις εδώ http://www.accuweather.com/en/is/reykjavik/190390/september-weather/190390
Και για στατιστικές εδώ http://www.reykjavik.climatemps.com/september.php


Κ τι ώρα δλδ να νυχτώνει? 10-11?Σε σημείο να μην μπορείς να δεις κάτι εννοώ. Βασικά σκέφτομαι να κάνω τον κύκλο ξεκινώντας από την Βόρεια πλευρά του νησιού κ να αφήσω στο τέλος την Νότια πλευρά κ τον χρυσό κύκλο. Ώστε να μου μείνει ωραία ανάμνηση φεύγοντας. Μόλις ολοκλήρωσης το στορυ σου, θα βγάλω κ εγώ το οριστικό πλάνο κ θα στο πω. Θενκς!
10-11 το βραδυ? Δεν θα το'λεγα! Από 20 έως 30 Σεπτέμβρη, ο ήλιος δύει γύρω στις 19:00 με 19:30 ενώ η διάρκεια της ημέρα κυμαίνεται ανάμεσα στις 12,5 και τις 11,5 ώρες. Δες εδώ http://www.timeanddate.com/sun/iceland/reykjavik?month=9
 

gioske

Member
Μηνύματα
172
Likes
1.090
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβετ
Χμμ... Η έννοια "καλοκαίρι" είναι μάλλον εξαιρετικά σχετική στην Ισλανδία...
Για προβλέψεις εδώ http://www.accuweather.com/en/is/reykjavik/190390/september-weather/190390
Και για στατιστικές εδώ http://www.reykjavik.climatemps.com/september.php



10-11 το βραδυ? Δεν θα το'λεγα! Από 20 έως 30 Σεπτέμβρη, ο ήλιος δύει γύρω στις 19:00 με 19:30 ενώ η διάρκεια της ημέρα κυμαίνεται ανάμεσα στις 12,5 και τις 11,5 ώρες. Δες εδώ http://www.timeanddate.com/sun/iceland/reykjavik?month=9
@isabelle
Από...το στόμα τα πήρες αυτά τα link :p. Έτσι όπως τα λες είναι, και η διάρκεια μειώνεται ραγδαία μέρα με την ημέρα.

Ο καιρός είναι απρόβλεπτος αλλά δεν νομίζω ότι θα συναντήσετε κάτι extreme για Σεπτέμβριο.
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
@isabelle
Από...το στόμα τα πήρες αυτά τα link :p. Έτσι όπως τα λες είναι, και η διάρκεια μειώνεται ραγδαία μέρα με την ημέρα.

Ο καιρός είναι απρόβλεπτος αλλά δεν νομίζω ότι θα συναντήσετε κάτι extreme για Σεπτέμβριο.
Και για να αναθαρρήσει ο φίλος μας @el mago , ας πούμε και κάτι καλό: από μέσα Σεπτεμβρίου και πέρα ξεκινάει η περίοδος όπου ενδέχεται να πετύχει το βόρειο σέλας!
 

gioske

Member
Μηνύματα
172
Likes
1.090
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβετ
Και για να αναθαρρήσει ο φίλος μας @el mago , ας πούμε και κάτι καλό: από μέσα Σεπτεμβρίου και πέρα ξεκινάει η περίοδος όπου ενδέχεται να πετύχει το βόρειο σέλας!
Καραlike.
Η προοπτική αυτή και μόνο βάζει στην άκρη οποιοδήποτε άλλο "τεχνικό" ζήτημα. Ειλικρινά το εύχομαι να το απολαύσουν με φόντο τα μαγικά τοπία της χώρας
 

el mago

Member
Μηνύματα
18
Likes
23
Χαχα
Και για να αναθαρρήσει ο φίλος μας @el mago , ας πούμε και κάτι καλό: από μέσα Σεπτεμβρίου και πέρα ξεκινάει η περίοδος όπου ενδέχεται να πετύχει το βόρειο σέλας!
Χαχα το είχα στο μυαλό μου το βόρειο σέλας τέλη Σεπτεμβρίου!
Αλλά θα ρωτήσω κ τους χαπι-καμπεραδες που θα νοικιασω το βανακι για την ώρα για τσεκάρισμα!!
Θα δω μήπως κλείσω 10 με 20 Σεπτεμβρίου. Άλλη φάση να μην νυχτώνει "ποτέ"!
Η ιδέα να ξεκινήσω από βορεια μετα ανατολικα κ τέλος νότια μαζί με τον
χρυσό κύκλο για τέλος? Το ίδιο είναι σωστά?!
 

gioske

Member
Μηνύματα
172
Likes
1.090
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβετ
Χαχα

Χαχα το είχα στο μυαλό μου το βόρειο σέλας τέλη Σεπτεμβρίου!
Αλλά θα ρωτήσω κ τους χαπι-καμπεραδες που θα νοικιασω το βανακι για την ώρα για τσεκάρισμα!!
Θα δω μήπως κλείσω 10 με 20 Σεπτεμβρίου. Άλλη φάση να μην νυχτώνει "ποτέ"!
Η ιδέα να ξεκινήσω από βορεια μετα ανατολικα κ τέλος νότια μαζί με τον
χρυσό κύκλο για τέλος? Το ίδιο είναι σωστά?!
@isabelle
Τί λες για την διαδρομή σαν έμπειρη;
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
@isabelle
Τί λες για την διαδρομή σαν έμπειρη;
Φίλε @gioske ό,τι κι αν πω θα είναι πολύ, μα πάρα πολύ υποκειμενικό. Ομολογώ λοιπόν ότι έχοντας επισκεφτεί προηγουμένως περίπου τα πάντα στην Ισλανδία, το λεγόμενο "χρυσό τρίγωνο" το οποίο επισκεφτήκαμε προς το τέλος του ταξιδιού, δεν μ' εντυπωσίασε ιδιαίτερα. Προσοχή: δεν εννοώ ότι δεν αξίζει, κάθε άλλο. Όλα αξίζουν στην Ισλανδία, το είπαμε αυτό! Απλά μετά τα όσα είχανε δει τα μάτια μου π.χ. γύρω από το Μύβατν ή στην Άσκια, το "τρίγωνο" μου φάνηκε αρκετά τουριστικό και (συγκριτικά) "φτωχό". Εντάξει, γκέιζερ σαν το Strokkur δεν θα δεις αλλού, αλλά κατά τα λοιπά το Thingvelir δεν μου είπε πολλά, ο δε Gulfoss πανέμορφος μεν, όχι όμως σε σημείο να σου πάρει τα μυαλά (με ισλανδικά δεδομένα εννοώ), ειδικά άμα έχεις πάει προηγουμένως στο Detifoss.

Κατά συνέπεια, θα έλεγα καλύτερα να επισκεφτεί κανείς το "τρίγωνο" στην αρχή του ταξιδιού του όπως το έκανες εσύ, να συνεχίσει για Μύβατν να χαρεί γεωθερμία και καψαλισμένη γη, από κει να βγεί στην ανατολικη ακτή, και να κλείσει το ταξίδι περιδιαβαίνοντας τα αξιοθέατα του Νότου που είναι και τα περισσότερα. Κι άμα του κάτσει και το σέλας στο Jokulsarlon ή στο Vik, τι άλλο να ζητήσει κανείς από τη ζωή του ...!
 

gioske

Member
Μηνύματα
172
Likes
1.090
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβετ
Φίλε @gioske ό,τι κι αν πω θα είναι πολύ, μα πάρα πολύ υποκειμενικό. Ομολογώ λοιπόν ότι έχοντας επισκεφτεί προηγουμένως περίπου τα πάντα στην Ισλανδία, το λεγόμενο "χρυσό τρίγωνο" το οποίο επισκεφτήκαμε προς το τέλος του ταξιδιού, δεν μ' εντυπωσίασε ιδιαίτερα. Προσοχή: δεν εννοώ ότι δεν αξίζει, κάθε άλλο. Όλα αξίζουν στην Ισλανδία, το είπαμε αυτό! Απλά μετά τα όσα είχανε δει τα μάτια μου π.χ. γύρω από το Μύβατν ή στην Άσκια, το "τρίγωνο" μου φάνηκε αρκετά τουριστικό και (συγκριτικά) "φτωχό". Εντάξει, γκέιζερ σαν το Strokkur δεν θα δεις αλλού, αλλά κατά τα λοιπά το Thingvelir δεν μου είπε πολλά, ο δε Gulfoss πανέμορφος μεν, όχι όμως σε σημείο να σου πάρει τα μυαλά (με ισλανδικά δεδομένα εννοώ), ειδικά άμα έχεις πάει προηγουμένως στο Detifoss.

Κατά συνέπεια, θα έλεγα καλύτερα να επισκεφτεί κανείς το "τρίγωνο" στην αρχή του ταξιδιού του όπως το έκανες εσύ, να συνεχίσει για Μύβατν να χαρεί γεωθερμία και καψαλισμένη γη, από κει να βγεί στην ανατολικη ακτή, και να κλείσει το ταξίδι περιδιαβαίνοντας τα αξιοθέατα του Νότου που είναι και τα περισσότερα. Κι άμα του κάτσει και το σέλας στο Jokulsarlon ή στο Vik, τι άλλο να ζητήσει κανείς από τη ζωή του ...!
Οντως και εγώ αν πρότεινα κάτι θα ήταν τον Golden Circle στην αρχη,ετσι για ορεκτικό. Επίσης δεν θα άφηνα απέξω επ ουδενί λόγω την Snaeffelsness peninsula. Για μένα ήταν από τα πιο δυνατά μέρη, με ιδιαίτερη αύρα και ενέργεια
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Οντως και εγώ αν πρότεινα κάτι θα ήταν τον Golden Circle στην αρχη,ετσι για ορεκτικό. Επίσης δεν θα άφηνα απέξω επ ουδενί λόγω την Snaeffelsness peninsula. Για μένα ήταν από τα πιο δυνατά μέρη, με ιδιαίτερη αύρα και ενέργεια
Για Snaeffelsness συμφωνώ κι επαυξάνω. Να δω μονάχα πώς θα χωρέσουν όλα αυτά. Να θυμήσω ότι σε προηγούμενο μήνυμά του ο φίλος @el mago είχε μιλήσει για "χαλαρό ρυθμό" (μάλλον η εν λόγω σκέψη έχει πάει περιπατο από τότε :haha:).
 

el mago

Member
Μηνύματα
18
Likes
23
Για Snaeffelsness συμφωνώ κι επαυξάνω. Να δω μονάχα πώς θα χωρέσουν όλα αυτά. Να θυμήσω ότι σε προηγούμενο μήνυμά του ο φίλος @el mago είχε μιλήσει για "χαλαρό ρυθμό" (μάλλον η εν λόγω σκέψη έχει πάει περιπατο από τότε :haha:).
:haha::haha: έτσι το βλέπω κ εγώ! Άμα μου λέτε ότι θα νυχτώνει κ νωρίς!!!! Άστα να πάνε! "Πανικοβλητοι στην ισλανδια" θα ονομάσω το ταξίδι!
Ελπίζω να μην έχει δυνατό αερα για να πετάξω κ το...ντροουν! Εναέρια ισλανδια!
:xalara:
 

gioske

Member
Μηνύματα
172
Likes
1.090
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβετ
:haha::haha: έτσι το βλέπω κ εγώ! Άμα μου λέτε ότι θα νυχτώνει κ νωρίς!!!! Άστα να πάνε! "Πανικοβλητοι στην ισλανδια" θα ονομάσω το ταξίδι!
Ελπίζω να μην έχει δυνατό αερα για να πετάξω κ το...ντροουν! Εναέρια ισλανδια!
:xalara:
Τον τρομάξαμε τον άνθρωπο :p:p
Ναι όπως στον στρατό "Τώρα δεν τρέχουμε,πετάμε" :p:p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom