The official off-topic v2 - The Return

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

elefinor

Banned
Μηνύματα
187
Likes
59
Φετος ηταν η καλη χρονια (εδω λενε πως καθε 8 χρονια περιπου ειναι καλη χρονια). Μαζεψα περιπου 2 τονους που θα δωσουν γυρω στα 400 κιλα λαδι (καπου στα 430 λιτρα). Μεθαυριο θα τις πατησω αλλα η αναλογια ειναι 1:5.
Καλή η αναλογία καρπού-ελαιολάδου, αλλά αν αυτή είναι η καλή χρονια και είναι κάθε 8 χρόνια (!!!), τότε κλάφτα τριπάκια...Είτε είναι άσχετοι αυτοί που στο είπανε είτε πρέπει να προχωρήσεις σε καλλιέργεια νέας ποικιλίας άμεσα...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλή η αναλογία καρπού-ελαιολάδου, αλλά αν αυτή είναι η καλή χρονια και είναι κάθε 8 χρόνια (!!!), τότε κλάφτα τριπάκια...Είτε είναι άσχετοι αυτοί που στο είπανε είτε πρέπει να προχωρήσεις σε καλλιέργεια νέας ποικιλίας άμεσα...
Καθε χρονο η αναλογια ειναι η ιδια. Η ποσοτητα των ελιων αλλαζει. Ποσο φορτωμενα ειναι τα δεντρα δηλαδη. Φετος βοηθησε αρκετα και η ανομβρια του καλοκαιριου κι ετσι τα δεντρα ηταν υπερφορτωμενα. Αυτο σημαινει καλη χρονια.
 

elefinor

Banned
Μηνύματα
187
Likes
59
Καθε χρονο η αναλογια ειναι η ιδια. Η ποσοτητα των ελιων αλλαζει. Ποσο φορτωμενα ειναι τα δεντρα δηλαδη. Φετος βοηθησε αρκετα και η ανομβρια του καλοκαιριου κι ετσι τα δεντρα ηταν υπερφορτωμενα. Αυτο σημαινει καλη χρονια.
Ξέρω τι είναι η καλή χρονιά. Αν ένα δέντρο κλαδεύεται σωστά και προστατεύεται από το δάκο ( με παγίδες, δεν χρειάζεται καν ράντισμα) τότε μ΄ελάχιστη ως μηδενική περιποίηση αποδίδει πολύ καλά κάθε τριετία και στις ενδιάμεσες χρονιές πάλι κάτι κάνει ( λιγότερες ελιές προφανώς) Βέβαια το κλάδεμα της ελιάς είναι μεγάλη τέχνη, που ελάχιστοι την κατέχουν. Βλέπω ελιές-"θάμνους" που στα εσωτερικά κλαδιά δεν φτάνει ούτε ήλιος ούτε αέρας και τρελαίνομαι... Αυτές πρέπει να έχουν καλή χρονιά κάθε ...εικοσαετία...
Τέλος, τεράστιο ρόλο παίζει και η ποικιλία με μακράν καλύτερη την κορωναϊικη, τόσο από άποψη παραγωγικότητας, όσο και ποιότητας λαδιού καθώς και ανθεκτικότητας του δέντρου.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ξέρω τι είναι η καλή χρονιά. Αν ένα δέντρο κλαδεύεται σωστά και προστατεύεται από το δάκο ( με παγίδες, δεν χρειάζεται καν ράντισμα) τότε μ΄ελάχιστη ως μηδενική περιποίηση αποδίδει πολύ καλά κάθε τριετία και στις ενδιάμεσες χρονιές πάλι κάτι κάνει ( λιγότερες ελιές προφανώς) Βέβαια το κλάδεμα της ελιάς είναι μεγάλη τέχνη, που ελάχιστοι την κατέχουν. Βλέπω ελιές-"θάμνους" που στα εσωτερικά κλαδιά δεν φτάνει ούτε ήλιος ούτε αέρας και τρελαίνομαι... Αυτές πρέπει να έχουν καλή χρονιά κάθε ...εικοσαετία...
Τέλος, τεράστιο ρόλο παίζει και η ποικιλία με μακράν καλύτερη την κορωναϊικη, τόσο από άποψη παραγωγικότητας, όσο και ποιότητας λαδιού καθώς και ανθεκτικότητας του δέντρου.
Καθε δυο χρονια εχει μεγαλη παραγωγη, απλα καθε 8 εχει πολυ μεγαλη παραγωγη, τοτε εχουν και τα τελειως απεριποιητα δεντρα.
Εμεις εχουμε χονδρελιες και δεν εχω σκοπο ουτε να τις αλλαξω ουτε να βαλω αλλες. Δεν ειμαι παραγωγος, λαδι για δικη μου καταναλωση βγαζω.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.626
Likes
8.394
Καθε δυο χρονια εχει μεγαλη παραγωγη, απλα καθε 8 εχει πολυ μεγαλη παραγωγη, τοτε εχουν και τα τελειως απεριποιητα δεντρα.
Εμεις εχουμε χονδρελιες και δεν εχω σκοπο ουτε να τις αλλαξω ουτε να βαλω αλλες. Δεν ειμαι παραγωγος, λαδι για δικη μου καταναλωση βγαζω.
Γεια σου ρε tripakia! Και με την προικα σου και τα ολα σου!! :D
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.699
Likes
6.681
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Καθε δυο χρονια εχει μεγαλη παραγωγη, απλα καθε 8 εχει πολυ μεγαλη παραγωγη, τοτε εχουν και τα τελειως απεριποιητα δεντρα.
ετσι εχουν τα πραγματα με τις ελιές ....
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.907
Likes
27.078
Βάζει ο Μαλτάκιας εκείνον τον βουλευτή της ΝΔ,βάζεις τώρα αυτόν τον
κάφρο με τα πουλιά του.Τι έχετε πάθει ρε παιδιά και τους ψηφίζετε αυτούς;

Ρητορική η ερώτηση.Δεν θέλω απάντηση.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.908
Likes
14.796
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
25 Νοεμβρίου είναι και η παγκόσμια ημέρα κατά της βίας. Πολύ πετυχημένη η ιταλική καμπάνια με τίτλο L'amore e' un'altra cosa ( Η αγάπη είναι άλλο πράγμα)
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.681
Likes
16.570
και δω στο Βόλο πολύ ελιά φέτος αλλά απο 6-10 προς 1....άντε να δω τι θα κάνω και γω που για πρώτη φορά φέτος θα ασχοληθώ με τη συλλογή ελιάς....αλλά όπως λέει και ο elefinor αμα δεν είναι κλαδεμένο καλά δεν μπορείς ούτε τους λούρους να δουλέψεις σωστά και να κατεβάσεις πράμα...

@tripakias απο πόσα δένδρα έγινε η παραγωγή των 2 τόνων...
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Με 138 ψήφους υπέρ,9 κατά και 41 αποχές η Παλαιστίνη είναι από χτες κράτος-παρατηρητής του ΟΗΕ (ξέρω κάποιον που θα έχει στεναχωρηθεί πολύ εδώ μέσα).
 

elefinor

Banned
Μηνύματα
187
Likes
59
Μάτι δεν έκλεισα...Το βρήκες!Και παρατηρητής των εξελίξεων θα παραμένει μια ζωή, αν δεν σοβαρευτεί και καταλάβει οτι ακόμα κι αν όλο το σύμπαν την αναγνωρίσει, αν δεν τα βρει με το Ισραήλ , κράτος δεν πρόκειται να γίνει...Πάρε κι εσύ μαντίλα και σημαία ( Φατάχ ή Χαμάς, δική σου η επιλογή) και κατέβα στο Σύνταγμα να πανηγυρίσεις.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.335
Μηνύματα
888.797
Μέλη
39.003
Νεότερο μέλος
Emalin

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom