The official off-topic v3. ®

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
779
maltakias said:
Δεν επιτρέπεται να μιλάμε για αυτά!!!!!
Τι θες τώρα,να σε κάνω report;
Μιλα συνθηματικα. Πες: "το μπαρμπουνι νομιζει οτι αν προσπαθησει θα κλ@σει επιτελους κ τρωει την μπαρμπουνοτροφη (αμασητη) που του δινουν. Το χρυσοψαρο ξεχναει μετα απο 4'' (και 2'' μη σου πω) τον γατο που επιτειθεται στην γυαλα.."

Αυτο μου 'ρθε τωρα:

http://youtu.be/njnL_8PrvNA
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.136
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γιατί, έχεις την αυταπάτη ότι η τύχη της Ιταλίας (και της Ελλαδας, της Πορτογαλιας, της Ισπανιας, της Ιρλανδιας) εξαρταται απο τις οποιες εκλογές? Τοτε δε θα μιλάγαμε για παγκοσμια Κριση, για Ευρωπαϊκή Κριση, για Τραπεζική Κριση, αλλα μονο για Ιταλικη, Ισπανικη κτλ. Μονο έτσι δεν ειναι.
Το κλασσικό θέμα που οι Συριζίτες και άλλοι λαοπλάνοι θέλουν να πιστέψετε. Όχι, η κρίση μας δεν είναι εισαγόμενη. Τη δημιουργήσαμε εμείς, και την εξαγάγαμε όταν μας πήραν πρέφα. Εμείς ζούμε τη δική μας κρίση, θα τη ζούσαμε ανεξάρτητα από τη διεθνή κρίση, και θα συνεχίσουμε να τη ζούμε και μετά τη λήξη της διεθνούς αν δε βάλουμε μυαλό. Καταφέραμε να φτάσουμε τη χώρα σε μια κατάσταση που είχαμε ταυτόχρονα το μεγαλύτερο έλλειμα τρεχουσών συναλλαγών στον κόσμο, το μεγαλύτερο έλλειμα κρατικού προϋπολογισμού στην Ευρώπη, και με ένα γιγαντιαίο χρέος. Αυτά τα προβλήματα θα τα βλέπαμε μπροστά μας ως γκρεμό, είτε υπήρχε διεθνή κρίση είτε όχι.

Με εκλογες μνημονιακων-αποτυχημενων πολιτικων, δεν θα ερθει καμια λυση, παρα η εξαπλωση της δυστυχιας των λαων που υφιστανται τετοιες πολιτικες. Και στην Ιταλια θα γινει μια απ'τα ιδια με εμας, βγηκε ο Σαμαρας και λες και κατι άλλαξε (μονο προς το χειροτερο για τους πολλους).
Έστω. Όποιος πιστεύει ότι υπάρχει η μυστική συνταγή εξόδου από την κρίση χωρίς μνημονιακές πολιτικές (που παρεμπιπτόντως, συνεχίζουμε να εφαρμόζουμε επιλεκτικά παίρνοντας ΜΟΝΟ τα ταμειακά μέτρα και αγνοώντας τις απαραίτητες μεταρρυθμίσεις/αποκρατικοποιήσεις), παρακαλείται να την προτείνει. Γιατί δεν ακούμε απολύτως τίποτε άλλο. Το να βγάζει ο Πρετεντέρης δεκάρικους κάθε βράδυ ότι η μνημονιακή "συνταγή" είναι αποτυχημένη και αδιέξοδη, δεν κάνει τις μπαρούφες του πραγματικότητα.

Και φυσικά δε μπορούμε να επιστρέψουμε σε πολιτικές όπου "Λεφτά υπάρχουν" και το κράτος τα ξοδεύει. Όποιος ζητάει το κράτος να ξοδεύει, να εξηγήσει και που θέλει να βρεθούν τα χρήματα. Συγκεκριμένα, όχι με αοριστίες "να πληρώσουν οι πλούσιοι".

Η διεφθαρμενη σχεση τραπεζιτων-πολιτικων ειναι δυστυχως σοβαρο θεμα και ισως ουτοπια να κοπει.
Αν υπαρχει μια λιγοτερο επωδυνη λυση την βλεπω στους λιγοτερο διεφθαρμενους πολιτικους, που θα δεν θα δρασουν υπερ των τραπεζων.
Οικονομία χωρίς τράπεζες απλά δεν υπάρχει. Από την Ελληνική κρίση, οι πρώτοι χαμένοι είναι οι μέτοχοι (μικροί και μεγάλοι) των εγχωρίων τραπεζών, που έχασαν την αξία της περιουσίας τους σε ποσοστά που πλησιάζουν ή και ξεπερνούν το 90%, καθώς και την πλειοψηφία στις τράπεζές τους (με την ανακεφαλαιοποίηση, θα τους ανήκει πλέον λιγότερο από το 1/4 του μετοχικού κεφαλάίου της κάθε τράπεζας). Και μάλιστα, χωρίς να φταίνε για το μεγαλύτερο μέρος της χασούρας (κάηκαν από την επιλογή της κυβέρνησης να κουρέψει τα ομόλογα που τους είχε πουλήσει σχεδόν υποχρεωτικά). Αν αυτό είναι διφθαρμένη σχέση πολιτικών - τραπεζιτών, εγώ είμαι ο Πάππας. Μη μασάτε ότι φούμαρα πουλάνε κάποιοι....
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.889
Likes
26.922
Από την Ελληνική κρίση, οι πρώτοι χαμένοι είναι οι μέτοχοι (μικροί και μεγάλοι) των εγχωρίων τραπεζών, που έχασαν την αξία της περιουσίας τους σε ποσοστά που πλησιάζουν ή και ξεπερνούν το 90%, καθώς και την πλειοψηφία στις τράπεζές τους (με την ανακεφαλαιοποίηση, θα τους ανήκει πλέον λιγότερο από το 1/4 του μετοχικού κεφαλάίου της κάθε τράπεζας).
Ένα δάκρυ κύλησε στο μάγουλο μου.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.817
Likes
18.768
Θα θελα να απαντησω, αλλα ουτε ορεξη ουτε χρονος υπαρχει αυτη τη στιγμη. Ας επιστρεψουμε λοιπον στο κλανιδι της ρεγγας...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.318
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το χρυσοψαρο ξεχναει μετα απο 4'' (και 2'' μη σου πω) τον γατο που επιτειθεται στην γυαλα.."
λάθος!
Goldfish have a memory-span of at least three months and can distinguish between different shapes, colors and sounds..
Goldfish - Wikipedia, the free encyclopedia


Το κλασσικό θέμα που οι Συριζίτες και άλλοι λαοπλάνοι θέλουν να πιστέψετε. ..
δεν τα λες σε άλλο θέμα? υπάρχει αλλού για πολιτική. εδώ ντε κ καλα για να κλειδωθει κ παλι?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.318
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
μετά από 2 δεκαετίες με χρυσόψαρα και 12 προς το παρόν στο ενυδρείο θα μου επιτρεψεις να ειμαι..και να εχω και αποψη για τη συμπεριφορά τους..και ναι θυμουνται κ πώς..δεν μπαινουν σε οποιοδηποτε χερι..:bleh:
κ θυμουνται και τις (4) γατες φυσικά..
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.027
Likes
6.411
Ελα δεν μπορω αλλο για πολιτικα!!Σε αυτο το τοπικ,ανοιξτε μας ενα αλλο,please!!

Ετσι για να αλλαξει λιγο το κλιμα,αφου νικησε σημερα η ΑΕΛΑΡΑ και πριν ξεκινησει να παιζει η μεγαλυτερη ομαδα του κοσμου(Μιλαν) μετα την ΑΕΛ!!

Azis - Sen Trope

Ζητω τα λαικα κοριτσια!Ζητω!
 
Last edited by a moderator:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.890
Likes
14.557
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Αυτά θα εκτιμήσει ο liopyr,
ίχνος κυτταρίτιδας !
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.270
Μηνύματα
885.831
Μέλη
38.948
Νεότερο μέλος
Stella_r

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom