The official off-topic v3. ®

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
779
varioAthens said:
Γραψτο αμεσα!!! Ακουγεται ενδιαφερον!!!
Θα το κανω. Ειναι οντως ενδιαφερον. Οι ανθρωποι ειναι "κολλημενοι" με το φαγητο. Η ερωτηση "τι εφαγες;" ειναι κατι σαν "εισαι καλα; Πώς περασες;" Ειναι ερωτηση που δειχνει ενδιαφερον, αλλα ελεος! Εχω μπουχτησει με νουθεσιες του τυπου "δεν τρωμε εκτος συγκεκριμενου ωραριου.."
:)
Νευρα σημερα!
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Θα το κανω. Ειναι οντως ενδιαφερον. Οι ανθρωποι ειναι "κολλημενοι" με το φαγητο. Η ερωτηση "τι εφαγες;" ειναι κατι σαν "εισαι καλα; Πώς περασες;" Ειναι ερωτηση που δειχνει ενδιαφερον, αλλα ελεος! Εχω μπουχτησει με νουθεσιες του τυπου "δεν τρωμε εκτος συγκεκριμενου ωραριου.."
:)
Νευρα σημερα!
Και πέραν του φαγητού, τα έχουν τα κολληματάκια τους οι Ιταλοί...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.158
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μικροκοσμε γραψε γιατι αυτο το συγκεκριμενο ωραριο φαγητου κι εμενα μου τη δινει...

Παντως σημερα ενιωσα πολυ πολυ περηφανος ως Ελληνας. Ειναι πολυ ομορφο να παινευουν τη χωρα σου ανθρωποι απο ξενες χωρες αυθορμητα και απο μονοι τους. Ανατριχιασα με την αγαπη που μιλουσαν για την Ελλαδα, την κουζινα μας και τη διασκεδαση μας!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.541
Likes
8.150
Μικροκοσμε γραψε γιατι αυτο το συγκεκριμενο ωραριο φαγητου κι εμενα μου τη δινει...

Παντως σημερα ενιωσα πολυ πολυ περηφανος ως Ελληνας. Ειναι πολυ ομορφο να παινευουν τη χωρα σου ανθρωποι απο ξενες χωρες αυθορμητα και απο μονοι τους. Ανατριχιασα με την αγαπη που μιλουσαν για την Ελλαδα, την κουζινα μας και τη διασκεδαση μας!
Γαλλοι ηταν αυτοι?
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.890
Likes
14.556
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Και να σκεφτείς ότι στη Ρωσσια και πολλές χωρες της ΕΣΣΔ είναι ταμπού το να μιλάς για το φαγητό.
Εμένα πάλι μου τη δίνει η μανα μου που κάνει ανάκριση κάθε μερα τι μαγείρεψα.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.027
Likes
6.411
Δεν σου κανει ανακριση,μανα ειναι και ρωταει απο ενδιαφερον.

(''δεν θα γινεις πατερας και συ,τοτε θα με καταλαβεις''),δεν υπαρχει κλασσικοτερη εκφραση!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.890
Likes
14.556
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Δεν σου κανει ανακριση,μανα ειναι και ρωταει απο ενδιαφερον.

(''δεν θα γινεις πατερας και συ,τοτε θα με καταλαβεις''),δεν υπαρχει κλασσικοτερη εκφραση!
Ανλακριση κάνει , για να δει ΑΝ μαγειρεψα, οχι ΤΙ μαγειρεψα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.158
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Γαλλοι ηταν αυτοι?
Εμ, οχι... αλλα την ελεγαν σε Γαλλους και γουσταρα πολυ. Οι Γαλλοι οταν ακουν κατι αρνητικο για τη χωρα τους ειναι σαν τους εβρισες τη μανα και δεν παρεδεχονται τιποτε ακομα κι οταν μεταξυ τους το κατακρινουν. Η συζητηση κατεληξε σχεδον σε καβγα με την Ελλαδα να παρουσιαζεται ως προτυπο και τη Γαλλια ως παραδειγμα προς αποφυγη.

Η συζητηση ειχε να κανει κυριως με το φαγητο αλλα επεκταθηκε και σε καποια αλλα θεματα που δεν αρεσουν στους μεταναστες ετσι οπως ειναι εδω.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.266
Μηνύματα
885.754
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
GThan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom