The Official Offtopic v5

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Σε μια χώρα που νοιαζόμαστε πως αναγνωρίζονται και πως ονομάζονται οι άλλες χώρες, νομίζω ότι πρέπει να κλείσουμε την κουβέντα με την επίσημη ονομασία με την οποία αναγνωρίζεται η χώρα από την Ελλάδα :)
Ακριβως

upload_2018-3-13_21-36-20.png


https://www.mfa.gr/theoriseis-eisod...paiteitai-i-den-apaiteitai-theorisi-visa.html
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.041
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
H αξιοπιστία της συγκεκριμένης υποσελίδας του υπουργείου εξωτερικών προκύπτει αυτόματα κι από το γεγονός ότι ακόμα και στο screenshot που ανέβασες καταφέρνει να κάνει λάθος, καθώς αναφέρει ότι η Κιργιζία απαιτεί Visa για τα κοινά Ελληνικά διαβατήρια, κάτι που δεν ισχύει... Σε όλο το υπόλοιπο site του υπουργείου εξωτερικών η χώρα αναγράφεται ως Κιργιζία (hint: Έχει διορθωθεί πρόσφατα).
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
H αξιοπιστία της συγκεκριμένης υποσελίδας του υπουργείου εξωτερικών προκύπτει αυτόματα κι από το γεγονός ότι ακόμα και στο screenshot που ανέβασες καταφέρνει να κάνει λάθος, καθώς αναφέρει ότι η Κιργιζία απαιτεί Visa για τα κοινά Ελληνικά διαβατήρια, κάτι που δεν ισχύει... Σε όλο το υπόλοιπο site του υπουργείου εξωτερικών η χώρα αναγράφεται ως Κιργιζία (hint: Έχει διορθωθεί πρόσφατα).
Το σκρινσοτ ειναι για τους αλλοδαπούς που θέλουν να ταξιδέψουν Ελλαδα. Στη σελίδα που λεεί για κατόχους Ελληνικών διαβατηρίων λεέι οτι δεν θέλει βιζα για 60 μέρες.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.041
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το σκρινσοτ ειναι για τους αλλοδαπούς που θέλουν να ταξιδέψουν Ελλαδα. Στη σελίδα που λεεί για κατόχους Ελληνικών διαβατηρίων λεέι οτι δεν θέλει βιζα για 60 μέρες.
Α, μιλάς για τη σελίδα που λέει ότι για την Αυστραλία χρειάζεται βίζα; (Σταμάτησα στο Α)
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
H αξιοπιστία της συγκεκριμένης υποσελίδας του υπουργείου εξωτερικών προκύπτει αυτόματα κι από το γεγονός ότι ακόμα και στο screenshot που ανέβασες καταφέρνει να κάνει λάθος, καθώς αναφέρει ότι η Κιργιζία απαιτεί Visa για τα κοινά Ελληνικά διαβατήρια, κάτι που δεν ισχύει... Σε όλο το υπόλοιπο site του υπουργείου εξωτερικών η χώρα αναγράφεται ως Κιργιζία (hint: Έχει διορθωθεί πρόσφατα).
Το screenshot που ανεβασα μιλα για βιζα που χρειαζονται οι Κιργιζιοι για να ερθουν Ελλαδα, οχι το αναποδο. Βασικα δεν με ενδιαφερει πως λεγεται αλλα δεν μπορω να καταλαβω που ειναι το προβλημα να αποκαλει καποιος την χωρα με ενα ονομα που χρησιμοποιειται απο την ιδια τη χωρα αλλα και διεθνως και κανεις δεν φερνει ενστασεις περα απο εσενα. Ο δε ορος Κιργισταν υπαρχει και σε αλλα επισημα κρατικα εγγραφα αλλα και σχεδον σε ολες τις ιστοσελιδες της Κυπριακης Δημοκρατιας.

Μου μοιαζει σαν να μαλωνουμε για το αν ο Ισημερινος λεγεται Εκουαδορ, ο Αγιος Μαρινος Σαν Μαρινο, η Δομινικανη Δημοκρατια Αγιος Δομινικος και οι Κατω Χωρες Ολλανδια.
 
Last edited:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.444
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Εγώ να μη πω μια κουβέντα και αμέσως να ανοίξουν οι ασκοί του αιόλου. Το’χει η μοίρα μου φαίνεται.
Πάντως πρώτη φορά κλείνω να πάω κάπου και η μάνα μου δεν έχει άποψη για να με ενημερώσει από τί ακριβως κινδυνεύω. Όταν της είχα πει «Τατζικιστάν» νόμιζε πως ήταν ονομασία που έχει εφεύρει ο Ευγενιος Τριβιζάς.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.991
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom