The Official Offtopic v5

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλα μπορεί οι ψηφοφόροι του να συμφωνούν και με τις απόψεις του. Κι εγώ θεψθε πως είναι πολύ ακομψος αλλά συμφωνω μαζί του στα περισσότερα απο όσα λέει και κάνει, τον έχω σε πολύ μεγάλη εκτίμηση. Και να μην τον ειχα πάντως, οι εικονες που ειδαμε είναι ξεφτίλα για ευρωπαϊκή κοινωνία.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.226
Εννοείται οτι ειναι μεγαλη ξεφτίλα για ευρωπαϊκη κοινωνία, αλλά αγαπητέ Γιώργο, δεν ειμαστε κοινωνία ευρωπαϊκη, ούτε καν κοινωνια θα ελεγα αν και ειναι λιγο υπερβολικό. Πάντως ειμαστε σαν χωρα αφρικανική τρία χρόνια μετα την ανεξαρτητοποίηση της. Πλεον δεν συγκρινόμεθα ουτε καν με βαλκανικες χώρες, πρωην κομμουνιστικές.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εννοείται οτι ειναι μεγαλη ξεφτίλα για ευρωπαϊκη κοινωνία, αλλά αγαπητέ Γιώργο, δεν ειμαστε κοινωνία ευρωπαϊκη, ούτε καν κοινωνια θα ελεγα αν και ειναι λιγο υπερβολικό. Πάντως ειμαστε σαν χωρα αφρικανική τρία χρόνια μετα την ανεξαρτητοποίηση της. Πλεον δεν συγκρινόμεθα ουτε καν με βαλκανικες χώρες, πρωην κομμουνιστικές.
Δεν ξέρω τι βαθμό τραμπουκισμου και καφριλας έχουν οι βαλκανικές κοινωνίες. Ειλικρινά θέλω να τις γνωρίσω για να κάνω μια συγκριση. Αλλά το επίπεδο στην εΕλλάδ είναι τρατζικ, πάω να δω συγγενεις ένα γεύμα και κυριολεκτικά παθαίνω κατάθλιψη. Ούτε η κριση ούτε τιποτε, η καφριλα σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής είναι ο βασικός λόγος που ούτε που το σκέφτομαι να γυρισω στο αμεσο μέλλον. Γήπεδο, ΜΜΕ, ΜΜΜ, διαδήλωση, πολιτική, δημοσιες υπηρεσίες, όπου πας εισαι αντιμετωπος με καφρους. Μια χαρά η χώρα που είναι πλουσια και με καλό βιοτικό επίπεδο, αλλά να το βράσω. Δέκα φορές στον τρίτο κόσμο. Είμαι σε ουρά του ΙΚΑ και ακούω δύο μεσήλικες να λένε ότι τι κρίμα που δεν έπαθε εγκεφαλικό ο Μπουτάρης. Πολλή θλιψη...
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
Εντωμεταξύ αν δε πήγαινε στην εκδήλωση, θα έλεγαν απαράδεκτος που δε πήγε να τιμήσει, κλπ κλπ.
Όχι και αποτυχημένος ο Μπουταρης . Για τα δεδομενα της Ελλάδας και της Θεσσαλονίκης , μακράν ο καλύτερος δημαρχος εδω και πολλες δεκαετίες.
Ετσι κι αλλιως, προτιμώ να εχω καλο δήμαρχο, που προσφερει και ας διαφωνώ μαζί του στα πάντα σε θεμάτα που δεν εχουν να κανουν με τη λειτουργία και το μέλον της πολης
 

8avos

Member
Μηνύματα
656
Likes
6.546
Δεν ξέρω τι βαθμό τραμπουκισμου και καφριλας έχουν οι βαλκανικές κοινωνίες. Ειλικρινά θέλω να τις γνωρίσω για να κάνω μια συγκριση. Αλλά το επίπεδο στην εΕλλάδ είναι τρατζικ, πάω να δω συγγενεις ένα γεύμα και κυριολεκτικά παθαίνω κατάθλιψη. Ούτε η κριση ούτε τιποτε, η καφριλα σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής είναι ο βασικός λόγος που ούτε που το σκέφτομαι να γυρισω στο αμεσο μέλλον. Γήπεδο, ΜΜΕ, ΜΜΜ, διαδήλωση, πολιτική, δημοσιες υπηρεσίες, όπου πας εισαι αντιμετωπος με καφρους. Μια χαρά η χώρα που είναι πλουσια και με καλό βιοτικό επίπεδο, αλλά να το βράσω. Δέκα φορές στον τρίτο κόσμο. Είμαι σε ουρά του ΙΚΑ και ακούω δύο μεσήλικες να λένε ότι τι κρίμα που δεν έπαθε εγκεφαλικό ο Μπουτάρης. Πολλή θλιψη...
Γιώργο ,πιστεύω έχει και καλά αυτή η χώρα ...Δεν διακρίνονται εύκολα όμως και δυσκολεύει πολυυυυ όταν μιλάμε για συλλογικό επίπεδο ,αλλά έχει η ρουφιάνα ...
 

8avos

Member
Μηνύματα
656
Likes
6.546
Αναρωτιέμαι βρε νορθ αν είδες όλη τη συνέντευξη. Όπως και να χει κατανοώ τη χροιά που του δίνει ο καθένας. Από κει και πέρα όσον αφορά τους ψηφοφόρους της Θεσσαλονίκης να σε ενημερώσω ότι ο προηγούμενος επι σειρά ετών δήμαρχος είναι φυλακή. Η Θεσσαλονίκη έχει παράδοση εκλογής δεξιούλη δημάρχου. Ο Μπουτάρης ήταν η αλλαγή, είχε όραμα, δεν είχε όφελος κανένα, προσέφερε έμπρακτα στην πόλη, πολλές φορές γινόταν ο ίδιος χορηγός. Για μένα, έχει προσφέρει παρά πολλά. Στην τελική τον εκλέξαμε. (Τον Άνθιμο πάντως δε τον έχουμε εκλέξει.)
Εχω την εντύπωση ότι ο πρώην δήμαρχός σας έχει βγει έδω και κάτι χρόνια από την φυλακή (ένα ή δύο) λόγω προβλημάτων υγείας που χρήζουν κατ οίκον περίθαλψη και περιορισμό
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.226
Πάντως κατι τετοια, μονο στην βορείως του νείλου υποσαχάρια δημοκρατία της γραικυλίας θα μπορουσαν να συμβούν.

Δημόσιο πρόσωπο αποψεύει για καποιο ιστορικό προσωπο, κάργα αμφιλεγόμενο… Και καταλήγει (το δημόσιο πρόσωπο) ότι γράφει στους υπογάστριους αδένες του για το αν (το ιστορικό πρόσωπο) σκότωσε κατοπιν σχεδίου και σχεδον γενοκτονικά κάποια εθνική ομάδα μειονότητα στην χώρα του.
κατόπιν, αυτό το δημόσιο πρόσωπο με τον χώρο των διδύμων του αδένων λιγο συνωστισμένο, παγαίνει στις εκδηλώσεις μνήμης αυτων τους οποίους εγραφε εις τα κάκαλά του…

Φοβερό, ε; Υπάρχει προηγούμενο στην ιστορία όχι του πλανήτη μας αλλά στον milky way γαλαξία;

Ποιοι είναι αυτοι που θελουν να φυγουν από αυτην την χωρα διαμαντι του σουρεαλισμου· ο ανδαλουσιάνος μπόγιας θα ειχε συνεχες erection αν ηταν γυρω μας ενώ κάποιοι δρυϊδες παλεύουν φακιριστί να αναστηθεί ο Γκράχαμ Τσάπμαν μαζί με τον ατσάλινο Ιονεσκο.

Πάντως πιο σουρεαλιστικό σκηνικό είναι η απαίτηση σε μια χωρα υπόδειγμα σαπίλας, διαφθοράς με αποφορά ξεχασμένου για 9 βδομάδες πτώματος σε διαμέρισμα ιούλιων καυσωνικων θερμοκρασιών κάπουστον κολωνό, όπου τα πάντα εχουν πεθάνει ακόμα και όσα δεν μπόρεσαν να πωληθουν μπίρ παρά, η απαίτηση λοιπόν να φερεται ένας εστω καράμπαμπας πόντιος όταν βλέπει αυτόν τον με αυτές τις απόψεις για τον Κεμάλ , Μπουτάρη (ο οποίος μπουτάρης μαλιστα απαιτούσε να πέσει ξύλο στον Σεραφείμ προ διετίας χιχιχί, αχ αυτό το κάρμα!) σαν μεγαλοαστός έφορος του βρετανικού μουσείου. Eeeeh, could you please dear mayor, not to express such annoying words next time? I would be so pleased… Oh, let me fix you this little yellow pontian sticker in your jacket, so elegant of yours, why don’t you join us in a malamatina lunch somewhere @ the harbour, let’s say at two pi em? Don’t forget to bring along your lovely huge breasted secretary… Cheers!
 
Last edited:

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.468
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Εχω την εντύπωση ότι ο πρώην δήμαρχός σας έχει βγει έδω και κάτι χρόνια από την φυλακή (ένα ή δύο) λόγω προβλημάτων υγείας που χρήζουν κατ οίκον περίθαλψη και περιορισμό
Ναι κανει σκι στο Καιμακτσαλαν απτα πολλα προβληματα υγείας
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Και μόνο που έφερε στο προσκήνιο την ιστορία των δύο τελευταίων αιώνων της Θεσσαλονίκης άξιζε η δημαρχία του Μπουτάρη. Για ένα ολόκληρο αιώνα η ιστορία της Θεσσαλονίκης τέλειωνε στο ένδοξο Βυζάντιο, αυτό μαθαίναμε στο σχολείο αυτό στο πανεπιστήμιο. Πεντακόσιοι έχουν γράψει για τους Εβραίους της Θεσσαλονίκης αλλά όλοι θυμούνται πλέον την ομιλία του Μπουτάρη. Αυτό που δεν κατάφερε το ΑΠΘ που καμαρώνει για τους 140.000 φοιτητές του, το κατάφερε ένας βλάχος από το Νυμφαίο
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Και καταλήγει (το δημόσιο πρόσωπο) ότι γράφει στους υπογάστριους αδένες του για το αν (το ιστορικό πρόσωπο) σκότωσε κατοπιν σχεδίου και σχεδον γενοκτονικά κάποια εθνική ομάδα μειονότητα στην χώρα του.
Δεν κατέληξε σε αυτό. Είπε το ότι αν σκότωσε κάποιους ή όχι δεν μπορεί να είναι κριτήριο για το αν θα γίνει το σπίτι του μουσείο ή όχι. Αν απομονώσεις βέβαια τη φράση, αυτό θα καταλάβεις. Για θανάτους ευθύνεται και ο Ιούλιος Καίσαρας και ο Μέγας Αλέξανδρος και ο Ταμερλάνος, αλλά μουσεία για πάρτη τους υπάρχουν κανονικότατα και υπάρχουν και άνθρωποι που ενδιαφέρονται να τα δουν, διότι αποτελούν ιστορικές φυσιογνωμίες και μάλιστα πολύ πέρα από τις στρατιωτικές τους επιδόσεις.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Το ότι ο Μπουτάρης εννοούσε στις δηλώσεις του αυτό που όλοι καταλάβαμε φαίνεται απ' το γεγονός ότι κανένα κανάλι δεν είχε τα κότσια μέχρι τώρα να τις παίξει. Αυτό από μόνο του επιβεβαιώνει ότι πρόκειται για δηλώσεις που δεν πρέπει να ακούσει ο ελληνικός λαός.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.533
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom