The Official Offtopic v5

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
ναι αλλά γιατι να το κάνεις ελ? εξαντλήθηκε καμμιά χωρητικότητα? για να μη σε βρίσκουν οι ξένοι? για να υποχρεώνεσαι σε παραπάνω αλλαγές γλώσσας στο πληκτρολόγιο? για να σε εντοπίζουν? για πιθανούς φόρους? για ενίσχυση της εξωστρέφειας? ποιος "καλός" άνεμος έφερε το ελ? και γιατί όχι el? όπως πχ είναι το eu και άλλα? "πατριωτισμος" στο web που κύριο στοιχείο του είναι η έλλειψη συνόρων και η διαμήνυση προς παγκόσμιο κοινό? αυτό εξήγησε μου
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
xaxa! δηλαδή αυτοί που ήταν τόσο κουλ με το ονομα της μακεδονίας έγιναν εθνικιστές στο web? ελ-α pussy to your place
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Οσοι έχουν κάνει καταδύσεις και ειδικότερα αυτοί που εκπαιδεύτηκαν και στη διάσωση, ξέρουν ότι αποκλείεται ο άτυχος δύτης να μην ήξερε ότι θα χάσει τη ζωή του! τόσο έμπειρος και τόσο ηρωικός!
Μια λακωνική απάντηση περί αυτοθυσίας είχε δώσει πριν χρόνια ένας στρατιωτικός επί τσέρνομπιλ στο ερώτημα: πως επιβιβάζονται έτσι αναντίρρητα και ήρεμα στα ελικόπτερα οι φαντάροι όταν βλέπουν αυτούς τους οποίους πανε να αντικαταστήσουν στις δίλεπτες επιχειρήσεις κατάσβεσης να ξερνάν και να καταρρέουν μόλις επιστρέφουν? ήταν φανερό ότι πετούσαν προς το θάνατο. Η απάντηση ήταν ότι αυτό είναι το καθήκον τους προς τους άλλους. Κοφτά, απλά.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
ναι αλλά γιατι να το κάνεις ελ? εξαντλήθηκε καμμιά χωρητικότητα? για να μη σε βρίσκουν οι ξένοι? για να υποχρεώνεσαι σε παραπάνω αλλαγές γλώσσας στο πληκτρολόγιο? για να σε εντοπίζουν? για πιθανούς φόρους? για ενίσχυση της εξωστρέφειας? ποιος "καλός" άνεμος έφερε το ελ? και γιατί όχι el? όπως πχ είναι το eu και άλλα? "πατριωτισμος" στο web που κύριο στοιχείο του είναι η έλλειψη συνόρων και η διαμήνυση προς παγκόσμιο κοινό? αυτό εξήγησε μου
Γιατί στο μέλλον όλη η διεύθυνση (εκτός απ' το http) θα μπορεί να είναι στα ελληνικά πχ http://ταξίδια.ελ άρα δε θα χρειάζεται καμιά αλλαγή γλώσσας.
Θα μπορεί δηλαδή και κάποιος που δεν ξέρει λατινικούς χαρακτήρες (είναι δηλαδή "πατριώτης") να σερφάρει γράφοντας πλήρεις διευθύνσεις στα ελληνικά.
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Δεν ξέρω North, δεν πείθομαι. Το μέλλον αφορά α) όχι γέρους, που δεν ξέρουν αγγλικά ούτε δραστηριοποιούνται στο internet, β) όχι νέους που ξέρουν ελληνικά, απλά γιατι οι νέοι ΔΕΝ ξέρουν ελληνικά, είτε ως ενσωματωμένοι από άλλες χώρες είτε ως έλληνες με τρωθείσα γλώσσα. Ποια η σκοπιμότητα να είναι στα ελληνικά δηλαδή.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δε θα είναι μόνο στα ελληνικά. Θα είναι σε τόσα αλφάβητα και θα υποστηρίζονται τόσοι non-ASCII χαρακτήρες
στα αραβικά, στα κινέζικα, στα κυριλλικά κτλ.
Όσο για τους γέρους ξέρουν να σερφάρουν καλύτερα από πολλούς νέους που το μόνο ίντερνετ που ξέρουν είναι το σερφάρισμα μέσω social media mobile εφαρμογών.
Επίσης όσοι νέοι θέλουν να ζήσουν και να δουλέψουν Ελλάδα καλύτερα να μάθουν ελληνικά, αυτό συμβαίνει σε κάθε χώρα του κόσμου. Aυτοί οι νέοι θα έχουν επίσης τη δυνατότητα να βλέπουν ιστοσελίδες της δικής τους χώρας στο δικό τους αλφάβητο.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.416
ναι αλλά γιατι να το κάνεις ελ? εξαντλήθηκε καμμιά χωρητικότητα? για να μη σε βρίσκουν οι ξένοι? για να υποχρεώνεσαι σε παραπάνω αλλαγές γλώσσας στο πληκτρολόγιο? για να σε εντοπίζουν? για πιθανούς φόρους? για ενίσχυση της εξωστρέφειας? ποιος "καλός" άνεμος έφερε το ελ? και γιατί όχι el? όπως πχ είναι το eu και άλλα? "πατριωτισμος" στο web που κύριο στοιχείο του είναι η έλλειψη συνόρων και η διαμήνυση προς παγκόσμιο κοινό? αυτό εξήγησε μου
Εύλογα τα ερωτήματα αλλά ιδέα δεν έχω.. Θα σου έλεγα πιο πιθανό για λεφτά.. Βέβαια δεν είμαστε οι πρώτοι που το κάνουμε αυτό.. Το γεγονός ότι αρκετοί δυσκολεύονται με τους λατινικούς χαρακτήρες φαίνεται πιθανό αλλά πάλι θα είχε γίνει πολύ πιο πριν..
Μόνο κάποιος πιο ειδικός μπορεί να μας διαφωτίσει..


Εγώ ξέρω ότι από χθες ήρθαν τα .ελ .. α και pusy.. ήρθαν και θα παραμείνουν... ascii που θα βγούν όλοι οι ψεκασμένοι και θα λεν "είδατι που σας τα λέγαμι" ... δηλαδή τί;; να περιμένω τώρα και τα ελοχίμ και νεφελίμ;; Ε εντάξ στο τέλος πάντα κιρδίζει η ιπιμένων..
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.226
Για το πρώτο σκέλος συμφωνώ απόλυτα. Εμείς μπήκαμε βόρεια από Camenca και καταλήξαμε Τιρασπόλ. Είχαμε σημειωμένα που είναι τα αγάλματα του Λένιν σε κάθε κωμόπολη και χωριό και ρωτάγαμε συνεχώς που είναι για να τα απαθανατήσουμε. Θα συμφωνήσω με τον GTS το Bendery μου άφησε πολύ καλύτερη αίσθηση από το Τιρασπόλ. Γενικά πέρα από τους συμβολισμούς αναρωτιέται κανείς ποιά η διαφορά (στο φαίνεσθαι) από την γείτονα Μολδαβία.
Σε ότι αφορά τώρα την ομορφιά (αν εννοούμε φύση) θα δηλώσω και για τις δύο (Μολδαβία-Υπερδνειστερία) ότι είναι επιεικώς αδιάφορες. Χαμηλά λοφάκια με καλλιέργειες ή δασάκια. Ελάχιστα μέρη που καααααπως θα μπορούσε να συγκινηθεί κάποιος. Ούτε κι από αξιοθέατα βρίθουν. Πώς είναι η γειτονική Ρουμανία;;; ε καμία σχέση. Πάμπτωχος γείτονας.... (εξαιρούνται τα σοβιετικά εννοειται)
ἂν ὁ χάρτης σου, εἶχε καί μεγέθυνση θά μέ ἔκανε σχεδόν νά ξεχάσω τόν σχωρεμενο τόν τράβελμπάντι. :( ἄν δέν φαίνεται τό Λίχτενσταϊν, δέν εἶναι ὀ δέων!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
ἂν ὁ χάρτης σου, εἶχε καί μεγέθυνση θά μέ ἔκανε σχεδόν νά ξεχάσω τόν σχωρεμενο τόν τράβελμπάντι. :( ἄν δέν φαίνεται τό Λίχτενσταϊν, δέν εἶναι ὀ δέων!
Απουσιάζει το κεντροευρωπαϊκόν κρατίδιον δυστυχώς..... είμαι κατάπτιστος ταξιδιωτικά να αφήνω τέτοιες εκκρεμότητες.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.516
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom