The Official Offtopic v5

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Ειναι τραγικο, ΤΡΑΓΙΚΟ να ζηταμε επιρριψη ευθυνων λιγοτερο απο 24 ωρες απο το συμβαν ενω ακομα βρισκουν νεκρους κατω απο χαλασματα και συντριμμια και πνιγμενους στη θαλασσα, ΤΡΑΓΙΚΟ!!!
....
Μονο σεβασμος στις οικογενειες που εχασαν τους δικους τους ανθρωπους..
Πάνω σ' αυτό που γράφεις, παραθέτω ένα ωραίο άρθρο του Άρη Χατζηστεφάνου : http://www.nostimonimar.gr/den-tha-mas-peite-eseis-pote-tha-sas-askisoyme-kritiki/

Ο σεβασμός στις οικογένειες που έχασαν τους δικούς τους, στους τραυματίες, αγνοούμενους, στα στρέμματα καμμένης γης και ζώων θέλω να πιστεύω ότι είναι αυτονόητος από τη μερίδα των σκεπτόμενων ανθρώπων. Για τους υπόλοιπους, πραγματικά, θα πρέπει να σκεφτούμε τι θα κάνουμε με δαύτους.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.970
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ειναι τραγικο, ΤΡΑΓΙΚΟ να ζηταμε επιρριψη ευθυνων λιγοτερο απο 24 ωρες απο το συμβαν ενω ακομα βρισκουν νεκρους κατω απο χαλασματα και συντριμμια και πνιγμενους στη θαλασσα, ΤΡΑΓΙΚΟ!!!
Είναι ακόμα τραγικό να συζητάμε τέτοιο θέμα με καφενειακή λογική, χωρίς γνώσεις για το θέμα (εν γένει), και χωρίς πλήρη γνώση των περιστατικών. Ακραίες πυρκαγιές συμβαίνουν και ενίοτε έχουν και πολλά θύματα σε όλο τον κόσμο. Αναρωτιέμαι, όμως, χωρίς να ψάχνω απάντηση, αν είναι λογικό εν έτει 2018 να αποδεχόμαστε στωϊκά ότι όταν συμβαίνει ένα φυσικό φαινόμενο πιο περίεργο από τα συνήθη, θα πρέπει να θρηνούμε δεκάδες θύματα; Δεν πρέπει να ψάχνουμε, μέχρι εξαντλήσεως, το τι πήγε στραβά, τι θα μπορούσε νε έχει λειτουργήσει καλύτερα, για να το βελτιώσουμε;
 
Last edited:

Eleni_

Member
Μηνύματα
201
Likes
346
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε... Που?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ποτε αλλοτε δεν εχει απειλησει φωτια σε μιση ωρα μια κατοικημενη περιοχη 10000+ κατοικων και μεσα σε πυκνοφυτα παρθενα πευκα.
Τόσες φωτιές σε Πεντέλη και Πάρνηθα πόσους νεκρούς είχαμε; 1000, 100, 1, κανέναν;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.970
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ελα μωρέ! ;) Δεν ξέρω με ποιον Χατζηστεφάνου τον μπερδεύεις... :rolleyes-80:
Διάβασε το άρθρο... Αν διαφωνείς πες...
Διάβασα το άρθρο (κατ' εξαίρεση), και μολονότι μάλλον συμφωνώ με το συμπέρασμα (ως υπέρμαχος της ελευθερίας λόγου), διαφωνώ με ένα προς ένα τα επιχειρήματα αντιμνημονιακής προπαγάνδας (ακόμα και σ' αυτό το θέμα!) που χρησιμοποιεί στα 3/4 του άρθρου.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Τα Canadair δεν είναι κινητά να αλλάζονται κάθε 2 χρόνια. Μεγαλύτερη σημασία έχει η σωστή και σύμφωνα με το πρόγραμμα του κατασκευαστή συντήρηση (στη γενική κάθε χειμώνα το αεροπλάνο γίνεται βίδες και ελέγχεται διεξοδικότατα) παρά η ηλικία του. Για να στο κάνω λιανά μπορεί να υπάρχει 215 το 40χρονο όπως λες που τα πάντα πάνω του να είναι καινούρια.

Eπίσης τα 415 δεν είναι 40 χρόνων, μη λες ανακρίβειες για να υποστηρίξεις την αδιαφορία και αναλγησία των κυβερνώντων.
Ποιος είπε κάθε δύο χρόνια;Εσύ για εντυπώσεις.
Τα 415 δεν ειναι 40(το 1999 το πρώτο,και ένα από αυτά έχει πέσει) αλλά μήπως είναι τα 215; Μήπως είναι εκτός κάποια ώστε να υπάρχουν ανταλλακτικά για όσα μπορούν να πετάξουν; Γίνεται κάτι διαφορετικό για τα 215;
Τα 215 μήπως έχουν μεγαλύτερο κόστος πτήσης και συντήρησης; Μας συμφέρει αυτό;

Τις ανακοινώσεις της ΠΥ τις διάβασες για να δει πόσα αεροσκάφη πετούσαν;

Ούτε ανακρίβειες λέω, ούτε είναι κάποιο κρυμμένο μυστικό, τα λένε οι ίδιοι οι πιλότοι. Μπορείς να ψάξεις να διαβάσεις συνεντεύξεις τους. Ψάξε να βρεις και κανέναν που τα πετάει να σου πει τι και πως.

Για να τελειώνουμε, δεν θα συνεχίσω με τον κλασσικό λαικισμό, όλα τα χρόνια βλέπουμε την ίδια αδιαφορία από όσους μας κυβερνούν,τώρα διαβάζουμε τους κάποτε κυβερνώντες να μιλάνε για λύσεις που όταν ήταν κυβέρνηση δεν σκέφτηκαν ποτέ να προσφέρουν. Όχι αυτό δεν θα το δεχθώ, είχαν ευκαιρίες, είχαν πυρκαγιές για τις οποίες μιλούσαν για ''στρατηγό άνεμο'' και για ''ασύμμετρη απειλή'', τώρα διαβάζουμε και για άθεους!

Δεν έχω κοντή μνήμη, δεν περιμένω από αυτούς που μας έφτασαν εδώ να μας σώσουν. Δεν έχω όμως και ελπίδες πως θα αποδοθούν ευθύνες για τους 76(ελπίζω μόνο αυτούς νεκρούς).

Δεν με τυφλώνει και το κομματικό μίσος που αντί να μιλάνε λογικά και να προσπαθήσουν να βρούνε μία συνολική λύση μπας και στο μέλλον σωθεί κάποιος άνθρωπος, προβλήματα που χρονίζουν, να ενημερωθεί ο κόσμος για το τι πρέπει να κάνει ατομικά στις περιουσίες του, τι πρέπει να καθαρίζει, ποιος έχει την ευθύνη της εκκένωσης, ποιος ρίχνει πρόστιμα για τα παράνομα σπίτια και σε ποιον δεν καθαρίζει κτλ κτλ.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
δεν ειναι πραοαιρετικα απο το 2015? η τεσπα υπαρχει απαλλαγη για οποιον το επιθυμει.
Σταμάτα σατανά.

Αναρωτιέμαι, όμως, χωρίς να ψάχνω απάντηση, αν είναι λογικό εν έτει 2018 να αποδεχόμαστε στωϊκά ότι όταν συμβαίνει ένα φυσικό φαινόμενο πιο περίεργο από τα συνήθη, θα πρέπει να θρηνούμε δεκάδες θύματα; Δεν πρέπει να ψάχνουμε, μέχρι εξαντλήσεως, το τι πήγε στραβά, τι θα μπορούσε νε έχει λειτουργήσει καλύτερα, για να το βελτιώσουμε;
Προφανώς,ας πούμε διάβαζα κόσμο που του φαινόταν περίεργη η διαδρομή στο Μάτι που τους έστελνε η αστυνομία. Δεν ξέρω όμως αν το αποδεχόμαστε στωικά αλλά φωτιά με 10 μποφόρ αέρα πως μπορεί να σβήσει; Άκουγα έναν γνωστό δήμαρχο να λέει πως αυτοί είναι υπεύθυνοι για την εκκένωση αλλά δεν έλαβαν εντολή από άνωθεν. Χρειάζεται άραγε εντολή από άνωθεν για καταλάβεις πως η φωτιά που έρχεται κατά πάνω σου με τη βοήθεια 10 μποφόρ θα κάψει σπίτια και ανθρώπους;

αντιμνημονιακής προπαγάνδας (ακόμα και σ' αυτό το θέμα!)
Δεν ξέρω αν είναι προπαγάνδα αλλά οι μειώσεις στους προυπολογισμούς, στις προσλήψεις δεν είναι μνημονιακά μέτρα; Η απουσία προσλήψεων,η γήρανση προσωπικού, η αδυναμία να αγοράσεις ανταλλακτικά, η έλλειψη εκπαίδευσης και εμπειρίας του προσωπικού, όταν βγάζεις θέσεις μόνο για εποχικούς, δεν είναι τα ουσιαστικά αποτελέσματα των μνημονίων;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Την εντολή εκκένωσης σύμφωνα με τον κανονισμό τον δίνει η Περιφέρεια και γι' αυτό το λόγο η Περιφέρεια παραμένει περιέργως άφαντη και σιωπηλή... αλλά φυσικά τι να περιμένουμε από μια Περιφέρεια που έχει ήδη στο ενεργητικό της μια απ' τις πιο φονικές πλημμύρες στην Ελλάδα;

10 Beaufort είχε πάνω στα βουνά όχι κάτω στους οικισμούς... αν είχε 10 Beaufort δηλ. 100χαω να είσαι σίγουρος στα πλάνα της τηλεόρασης οι ρεπόρτερ δε θα μπορούσαν να σταθούν εύκολα όρθιοι.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Την εντολή εκκένωσης σύμφωνα με τον κανονισμό τον δίνει η Περιφέρεια και γι' αυτό το λόγο η Περιφέρεια παραμένει περιέργως άφαντη και σιωπηλή... αλλά φυσικά τι να περιμένουμε από μια Περιφέρεια που έχει ήδη στο ενεργητικό της μια απ' τις πιο φονικές πλημμύρες στην Ελλάδα;

10 Beaufort είχε πάνω στα βουνά όχι κάτω στους οικισμούς... αν είχε 10 Beaufort δηλ. 100χαω να είσαι σίγουρος στα πλάνα της τηλεόρασης οι ρεπόρτερ δε θα μπορούσαν να σταθούν εύκολα όρθιοι.
Η φωτιά από που ξεκίνησε, απτη θάλασσα;Απτο βουνό κατέβηκε. Να πούμε πως είχε 8 μποφόρ; Είσαι οκ με αυτό;

Δεν ξέρω ποιος είναι υπέυθυνος για την εκκένωση, αν είναι η περιφέρεια ή ο δήμος, δεν τον ξέρω τον κανονισμό, αν τον έχεις πρόχειρο βάλτον να τον διαβάσουμε. Αλλά σίγουρα για την εκκένωση πρέπει να αποδοθούν ευθύνες.
Πέρα όμως από το ποιος έπρεπε να δώσει την εντολή, είσαι δήμαρχος, βλέπεις πως η περιφέρεια δεν δίνει την εντολή εκκένωσης, εσύ τι κάνεις; Λες δεν δεν μου είπαν τίποτα, μείνετε εδώ;


https://portfolio.news247.gr/canadair περσινό άρθρο, διάβασε το, ας τα διαβάσουμε όλοι, να δούμε τι λένε οι ίδιοι οι πιλότοι μπας και υπάρξει κάποτε μία λύση.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Ειναι τραγικο, ΤΡΑΓΙΚΟ να ζηταμε επιρριψη ευθυνων λιγοτερο απο 24 ωρες απο το συμβαν ενω ακομα βρισκουν νεκρους κατω απο χαλασματα και συντριμμια και πνιγμενους στη θαλασσα, ΤΡΑΓΙΚΟ!!!

5 χιλιομετρα αποσταση με 7-8+ BF αερα σημαινει οτι σε ενα τεταρτο ειναι η φωτια στην αυλη σου..

Ποτε αλλοτε δεν εχει απειλησει φωτια σε μιση ωρα μια κατοικημενη περιοχη 10000+ κατοικων και μεσα σε πυκνοφυτα παρθενα πευκα. Για οποιον εχει ζησει την εμπειρια της φωτιας ειναι παρα πολυ δυσκολο να προβλεψεις και να αντιδρασεις σε φλογες 10 μετρων με το θερμικο κυμα που ερχεται μαζι τους.. Ποσο μαλλον για ενα τοσο μεγαλο αριθμο ατομων.

Δεν ειμαι με κανεναν, ολοι στρογγυλοκαθονται στις θεσουλες τους..

Μονο σεβασμος στις οικογενειες που εχασαν τους δικους τους ανθρωπους..

η φωτιά ξεκίνησε πεντέλη μετά πήγε στο άλλο χωριο k μετά στο Μάτι.
Αν όντως 5χλμ με 8-9 BF διανύεται τόσο γρήγορα δεν θα έπρεπε
1. η περιφέρεια να δώσει εντολή εκκένωσης
2. ο δήμαρχος

πιστεύω ότι πολλοί φύγανε από μονοι τους k σωθήκανε. άλλοι νωρίς άλλοι τελευταία στιγμή...

αλλα διαβάζω ιστορίες στο internet από αυτούς που σωθήκανε (ίσος είναι fake δεν ξέρω) και ο άλλος λέει είχε αρχίσει να μπαίνει καπνός στο σπίτι...k αποφασίσαμε να φύγουμε επειδή eixe bixa το μωρό...
δηλαδή ρε φιλε αν δεν είχες το μωρό θα καθόσουνα?
δεν μπορώ να καταλάβω αυτή την λογική...

από την άλλη σε τέτοια φάση αν περιμένεις να έρθει εντολή από πάνω για εκκένωση...άντε γεια...
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom