The Official Offtopic v5

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
Δικαιολογημενη η αγανακτηση, αλλα επικινδυνη για τη δημοκρατια. Η δημοκρατια εξακολουθει να ειναι το καλυτερο δυνατο πολιτευμα.
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι εφαρμόζουν οι κυβερνήσεις τις αρχές της δημοκρατίας;Όταν πχ το 62%
πάει στον βρόντο ,για ποια δημοκρατία μιλάμε;Της Μέρκελ;
Όταν οι διεθνές τιμές πετρελαίου τους τελευταίους μήνες έπεσε από 85 δολ σε 60,15 εχθές
κι εγώ πληρώνω το πετρέλαιο κίνησης 1,11 εσύ 1,50 και ο Γάλλος 1,60!!!!!!
Όταν οι κυβερνήσεις ασκούν βία,ΒΙΑ χρειάζεται να εισπράξουν.Κι έχει αργήσει ο κόσμος.
Αλλά υπάρχουν πλύσεις εγκεφάλου με τα ράλιτι (ΤΒ).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι εφαρμόζουν οι κυβερνήσεις τις αρχές της δημοκρατίας;Όταν πχ το 62%
πάει στον βρόντο ,για ποια δημοκρατία μιλάμε;Της Μέρκελ;
Όταν οι διεθνές τιμές πετρελαίου τους τελευταίους μήνες έπεσε από 85 δολ σε 60,15 εχθές
κι εγώ πληρώνω το πετρέλαιο κίνησης 1,11 εσύ 1,50 και ο Γάλλος 1,60!!!!!!
Όταν οι κυβερνήσεις ασκούν βία,ΒΙΑ χρειάζεται να εισπράξουν.Κι έχει αργήσει ο κόσμος.
Αλλά υπάρχουν πλύσεις εγκεφάλου με τα ράλιτι (ΤΒ).
Αυτη ειναι μια ευστοχη παρατηρηση και πολυ σωστη. Ομως η δημοκρατια εχει προβλεψει και την αγανακτηση και την αλλαγη των ορων αυτων.
Τεραστια συζητηση ο ρολος των ΜΜΕ που ειχε προβλεφθει πολυ πολυ νωριτερα απο τους κοινωνιολογους της Σχολης της Φρανκφουρτης. Αντιβαρο μονο τα κριτικα εργαλεια μεσω της εκπαιδευσης που ευχομαστε να ειναι παντα δωρεαν.
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
Το οτι εχεις δικαιωμα κι εσυ κι εγω να εκφραζουμε την αγανακτηση μας χωρις να βρισκομαστε σε καμια εξορια ειναι δημοκρατια.
Κσλυτερα να συμφωνησουμε οτι μισουμε τον καπιταλισμο γιατι δεν περναμε καλα οι περισσοτεροι, αλλα κατι τετοια τσουβαλιασματα ολης της πολιτικης ζωης τα βρισκω πολυ ανησυχητικα και επικινδυνα.
Δεν τσουβαλιαζω κανεναν απλα θελω ονοματα χωρων και πολιτικων που σεβονται την Δημοκρατια (αν οχι στην ιδανικη της μορφη)εστω κατι λιγο και οσο για την εξορια σε λιγο πιστευω θα γινει και αυτο,μην ξεχνας ολα λιγο πολυ πια ελεγχωνται !!(χωρις να πιστευω σε συνομοσιολογικα σεναρια)

Αυτη ειναι μια ευστοχη παρατηρηση και πολυ σωστη. Ομως η δημοκρατια εχει προβλεψει και την αγανακτηση και την αλλαγη των ορων αυτων.
Τεραστια συζητηση ο ρολος των ΜΜΕ που ειχε προβλεφθει πολυ πολυ νωριτερα απο τους κοινωνιολογους της Σχολης της Φρανκφουρτης. Αντιβαρο μονο τα κριτικα εργαλεια μεσω της εκπαιδευσης που ευχομαστε να ειναι παντα δωρεαν.
Ποιος ελεγχει πια ολα τα ΜΜΕ ηλεκτρονικα και μη??Αχ! με την εκπαιδευση και τους λειτουργους της ανοιγεις μεγαλες πληγες!!!!

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι εφαρμόζουν οι κυβερνήσεις τις αρχές της δημοκρατίας;Όταν πχ το 62%
πάει στον βρόντο ,για ποια δημοκρατία μιλάμε;Της Μέρκελ;
Όταν οι διεθνές τιμές πετρελαίου τους τελευταίους μήνες έπεσε από 85 δολ σε 60,15 εχθές
κι εγώ πληρώνω το πετρέλαιο κίνησης 1,11 εσύ 1,50 και ο Γάλλος 1,60!!!!!!
Όταν οι κυβερνήσεις ασκούν βία,ΒΙΑ χρειάζεται να εισπράξουν.Κι έχει αργήσει ο κόσμος.
Αλλά υπάρχουν πλύσεις εγκεφάλου με τα ράλιτι (ΤΒ).
Θα το ξαναπω πες τα χρυσοστομε!!!!
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
@panpan περι της βιας που πρεπει να εισπραξουν οι συγχρονες μετακαπιταλιστικες κυβερνησεις οπως λες, θα πω αυτο που ειπε ο πολιτικως αντιθετος μου αλλα βαθια δημοκρατικος Μ. Χατζηδακης : Οταν κοιτας πολλη ωρα τα ματια του τερατος, αρχιζεις να του μοιαζεις.
Στη βια απαντας με αιτημα για περισσοτερη δημοκρατια. Με την απροσκοπτη προσβαση στην πληροφορια σημερα, σε αντιθεση με το παρελθον, και τα καταλληλα κριτικα εργαλεια, αυτο ειναι πιο ευκολο απο ποτε.
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
Νομίζω το θέμα έχει ξεφύγει στη σφαίρα της παράκρουσης.
Παρακρουσης ποιανων? αυτων που πιστευουν οτι εχουμε Δημοκρατια(για ολες τις χωρες μιλαω)η αυτων που ξερουν οτι αυτο ειναι ουτοπια(κοινως χοντρο δουλεμα των βολεμενων επι το πλειστον επαγγελματιων πολιτικων,αλλιως κοπριτων της εξουσιας)ειδαλλως πες τε μου χωρα-ες με Δημοκρατια παρακαλω.Με επιχειρηματα οχι πεταμε ενα λαικ και αντε γεια!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
Παρακρουσης ποιανων?
Δικιάς του.Είναι στην Πράγα και αντί να απολαμβάνει την πόλη μαλώνει μαζί μας στο τραβελστόρις
Αν δεν είναι αυτό παράκρουση τότε τι είναι;
Φτάνει για σήμερα,άνοιξα κόκκινο κρασί.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
@panpan περι της βιας που πρεπει να εισπραξουν οι συγχρονες μετακαπιταλιστικες κυβερνησεις οπως λες, θα πω αυτο που ειπε ο πολιτικως αντιθετος μου αλλα βαθια δημοκρατικος Μ. Χατζηδακης Χατζιδακις: Οταν κοιτας πολλη ωρα τα ματια του τερατος, αρχιζεις να του μοιαζεις.
Στη βια απαντας με αιτημα για περισσοτερη δημοκρατια. Με την απροσκοπτη προσβαση στην πληροφορια σημερα, σε αντιθεση με το παρελθον, και τα καταλληλα κριτικα εργαλεια, αυτο ειναι πιο ευκολο απο ποτε.
Στα αλλα συμφωνοι.
Τα κρατη που εφαρμοζουν το συστημα της απλης αναλογικης, που οι νομι τους σεβονται τα ανθρωπινα δικαιωματα, ο τυπος εχει πληρη ανεξαρτησια και η προσβαση στην εξουσια δεν απαιτει χρημα και βισμα ειναι εξαιρετικα κοντα στην απολυτη δημοκρατια. Ισως να μην υπαρχει το ιδανικο κρατος και ειναι δυσκολο να υπαρξει οσο υπαρχουν συνορα και στρατοι αλλα υπαρχουν κρατη που τα εχουν καταφερει πολυ καλυτερα απο το ελληνικο μοντελο.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
δεν υπαρχουν κοινωνιες να στηριζονται στο βια στη βια..μονο ζουγκλα ετσι.δηλαδη ηρθε καποιος,προφανως φτωχοτερος και σε ληστεψε!κι εσυ πρω πρωι,πας και ληστευεις τον πλουσιοτερο γειτονα σου?δεν υπαρχουν ιδανικες δημοκρατιες πουθενα.υπαρχει το δυνατον καλυτερο κατω απο τις συγκεκριμενες συνθηκες.Ανθρωποι επισης που γνωριζουν απο πρωτο χερι την παντελη ελλειψη δημοκρατιας,ειναι πιο συγκρατημενοι σε αφορισμους τυπου στη χουντα ειχαμε τις πορτες ανοιχτες και δεν ειναι δημοκρατια αυτη.Περνω πολλες αντιφατικες πληροφοριες απο φιλους και συγγενεις στη γαλλια και δινω χρονο στο φαινομενο να εξελιχθει.Στο μεταξυ,λατρευω την ομορφια και την ποιηση που βαζουν σαν λαος σε καθε εκδηλωση...
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.867
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom