The Official Offtopic v5

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.540
Μιας και το θεμα που δημιουργεί απόνερα είναι η αποπομπή του στρατιώτη από τη Σχολή αλεξιπτωτιστών θα ήθελα να διατυπώσω την άποψη μου. Δυστυχώς η ιστορία έχει δείξει ότι οι παρατυπίες σε θέματα ασφάλειας σε οτιδήποτε έχει σχέση με τον αέρα ( αλεξίπτωτο, αεροπλάνο κτλ ) είναι πολλές φορές μοιραίες. Να ειστε σίγουροι ότι έχουν ειπωθεί και τραγουδίστει πολυ πιο εθνικά και εθνικιστικά εμβατήρια ή τραγούδια από το Μακεδονία ξακουστή που μόνο εθνικιστικό άσμα δεν είναι. Παρόλα αυτά οι κανόνες πρέπει να εφαρμόζονται και η πειθαρχία σε αυτά τα θέματα να είναι αμείλικτη. Είναι πάμπολλες οι περιπτώσεις που κάποιος θανατώθηκε ή τραυματίστηκε και μετά άπαντες στράφηκαν κατά της Υπηρεσίας ακόμα και αν είχαν παραβιαστεί οι κανόνες ασφαλείας. Επιπλέον, φανταστείτε ένα στράτευμα που οι κυβερνήτες αεροπλάνων, οι αλεξιπτωτιστές και οποιοσδηποτε άλλος πάνω στη δράση της εργασίας - εκπαίδευσης τους να βγάζουν κινητά να ηχογραφούν ή να τραβούν βίντεο.

Από κει και πέρα ο Ζορπιδης προσπαθει να εκμεταλλευτει το γεγονος της κατακραυγής λογω της αποπομπής, για να κάνει μια διαφήμιση, ατυχώς κατά τη γνώμη μου . Αποπομπή που ξαναλέω ορθώς πραγματοποιήθηκε. Θα ρωτήσει κάποιος : μα καλά πρώτη φορα είδες τέτοιο βίντεο κτλ ? Η απάντηση είναι ότι κακώς δεν τιμωρήθηκαν όλες οι αντίστοιχες περιπτώσεις...

Υ.Γ μην αρχίσετε τους τσακωμούς. Φόρουμ σημαίνει διαφορετικές απόψεις...
 
Last edited:

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Θα δούμε αν απαγορεύτηκε σε μερικές μέρες στις παρελάσεις.


Tους ρώτησες αν τους ενδιαφέρουν οι απόψεις μου ή είσαι κάποιου είδους αυταρχικός ρυθμιστής της συζήτησης και δεν το γνωρίζουμε; Speak for yourself or be quiet.
Δεν ενδιαφέρουν κανένα από την στιγμή που απαγορεύονται οι πολιτικές συζητήσεις, συνέχισε τον μονόλογο υπάρχουν και συντονιστές.
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Παραταυτα οι ειδικές δυνάμεις είναι μια πολεμική μηχανή, άνθρωποι ειδικών δυνατοτήτων που στον παρόντα ιστορικό χρόνο είναι απαραίτητοι και η βασική κινητήρια δύναμη τους είναι το φρονημα, δεν μπορεί να αποφεύγεις να το ενθαρρύνεις, ή να το τιμωρεις, δεν τους εχεις για ανθοκομια. Προφανώς δεν είναι εξαιρετικού ακαδημαικου βεληνεκους, αλλά by default και στο μαντρι δεν παίρνει κανείς τα κανίς να φυλαν τα πρατα. Καλά τα υπεράνω και τα διεθνιστικα αλλά προς το παρόν προστατευουν την ευημερία μας ευρωστες δυνάμεις που νταβραντωνονται με τις παναρχαιες μεθοδους, δηλαδή την αναγνώριση, επιβραβευση κλπ και εργαλεία όπως το εμβατήριο κ.ά, είναι η λιμπιντο του να μπορεί να πολεμήσουν αν χρειαστεί. Αν είμαστε έτοιμοι ιστορικά να αφήσουμε ανοιχτές τις πόρτες του σπιτιού μας τότε ας αντικαταστησουμε αυτούς τους επιχειρησιακους τύπους με το μαχαίρι στο στόμα με καλλιτέχνες, τους δικαστικους με καθαριστριες, τους συμβούλους πολιτικής με σερβιτορους... Ουπς!
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Ο αλεξιπτωτιστής παραβίασε αρκετά από την εκπαίδευση του. Δεν έκανε την κωλοτουμπα που πρέπει στην προσγείωση, δεν κράταγε τα φρένα όπως του έχουν δείξει. Το τραγούδι απλά τον έκανε διάσημο και τράβηξε την προσοχή των ανωτέρων του.
Και εγώ έχω φωτογραφίες από πτώσεις με το αλεξίπτωτο αλλά τότε δεν υπήρχαν κοινωνικά δίκτυα και η έννοια viral ήταν άγνωστη, ποτέ δεν είδαν τις φωτογραφίες μου οι ανώτεροι ούτε συζητήθηκε πουθενά.
Υπήρξε κίνδυνος για την σωματική του ακεραιότητα. Και μετά τι θα λέγαμε για την "αναλγητη πολιτεία που σκοτώνει τα παληκάρια μας";

Λευτεριά στην σκλαβωμένη Νότια Μακεδονία. :)
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.371
Likes
6.868
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Το Μακεδονία Ξακουστή δεν απαγορεύτηκε ποτέ και πουθενά, τα υπόλοιπα είναι δικές σου κρίσεις και δεν ενδιαφέρουν κανέναν στο συγκεκριμένο φόρουμ.
Ναι εεε;
Άρθρο 3 παράγραφος 4 της καταπτυστης συμφωνίας των Πρεσπών!
Screenshot_20190316_092052.jpg
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Ναι εεε;
Άρθρο 3 παράγραφος 4 της καταπτυστης συμφωνίας των Πρεσπών!
View attachment 265829
Διάβασα πολύ προσεκτικά το απόσπασμα που παραθέτεις και βλέπω ότι απλά αναφέρονται τα αυτονόητα που θα έπρεπε να ισχύουν στις σχέσεις όλων των χωρών στον εικοστό πρώτο αιώνα.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.371
Likes
6.868
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Το άρθρο 6 κάνει λόγο για απαγορεύσεις.
Όταν ένας Έλληνας στρατιώτης τραγουδάει το Μακεδονία Ξακουστή του Αλέξανδρου η χώρα αυτοί εκεί επάνω δεν μπορούν να το θεωρήσουν εχθρική ενέργεια αυτό, όταν πιστεύουν οτι η Μακεδονία είναι η δική τους χώρα;
Τέλος πάντων.





Screenshot_20190316_113212.jpg
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Καλά τα υπεράνω και τα διεθνιστικα...
Δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται οι Έλληνες διεθνιστές (κατ' επίφαση φυσικά γιατί αν είσαι διεθνιστής δε στέλνεις το παιδί σου σε ιδιωτικό σχολείο καπιταλιστικών συμφερόντων ούτε μένεις σε βίλες ούτε είσαι εργοδότης κερδοσκοπικής επιχείρησης) όταν εφαρμόζουν τη θεωρία του προλεταριακού διεθνισμού στη χώρα τους να βγάζουν τόση απέχθεια για τα συμφέροντα της χώρας τους, να θέλουν να τα δώσουν όλα στους γείτονες - κάτι που φυσικά είναι σωστό ιδεολογικά αφού ο μέσος διεθνιστής προτιμά να ενωθεί με τους γείτονες 'Μακεδόνες', Αλβανούς, Βούλγαρους και Τούρκους προλετάριους και να πολεμήσει για την παγκόσμια επανάσταση (sic) παρά να υπερασπιστεί τη χώρα του - ενώ όταν εφαρμόζουν το διεθνισμό τους σε άλλες χώρες να γίνονται τόσο εθνικιστές και ιμπεριαλιστές όσο δεν πάει. Σαν παράδειγμα παίρνω τη δήλωση του Τσίπρα ότι η Βολιβία πρέπει να αποκτήσει πρόσβαση στον Ειρηνικό σύμφωνα με το διεθνές δίκαιο εννοώντας δηλαδή ότι η Χιλή πρέπει να παραχωρήσει δικαιώματα στη Βολιβία σε εδάφη της. Κάτι μου λέει ότι αν στο μέλλον τα Σκόπια είχαν μια παρόμοια απαίτηση, οι διεθνιστές μας θα σκίζονταν να τα εξυπηρετήσουν.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.531
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται οι Έλληνες διεθνιστές (κατ' επίφαση φυσικά γιατί αν είσαι διεθνιστής δε στέλνεις το παιδί σου σε ιδιωτικό σχολείο καπιταλιστικών συμφερόντων ούτε μένεις σε βίλες ούτε είσαι εργοδότης κερδοσκοπικής επιχείρησης) όταν εφαρμόζουν τη θεωρία του προλεταριακού διεθνισμού στη χώρα τους να βγάζουν τόση απέχθεια για τα συμφέροντα της χώρας τους, να θέλουν να τα δώσουν όλα στους γείτονες - κάτι που φυσικά είναι σωστό ιδεολογικά αφού ο μέσος διεθνιστής προτιμά να ενωθεί με τους γείτονες 'Μακεδόνες', Αλβανούς, Βούλγαρους και Τούρκους προλετάριους και να πολεμήσει για την παγκόσμια επανάσταση (sic) παρά να υπερασπιστεί τη χώρα του - ενώ όταν εφαρμόζουν το διεθνισμό τους σε άλλες χώρες να γίνονται τόσο εθνικιστές και ιμπεριαλιστές όσο δεν πάει. Σαν παράδειγμα παίρνω τη δήλωση του Τσίπρα ότι η Βολιβία πρέπει να αποκτήσει πρόσβαση στον Ειρηνικό σύμφωνα με το διεθνές δίκαιο εννοώντας δηλαδή ότι η Χιλή πρέπει να παραχωρήσει δικαιώματα στη Βολιβία σε εδάφη της. Κάτι μου λέει ότι αν στο μέλλον τα Σκόπια είχαν μια παρόμοια απαίτηση, οι διεθνιστές μας θα σκίζονταν να τα εξυπηρετήσουν.
H Βολιβία πήγε το θέμα στο Διεθνές Δικαστήριο της Χαγης με δική της πρωτοβουλία και πριν από λίγους μήνες, μετά από 5 χρόνια δικαστικής διαμάχης, έχασε. Η απόφαση είναι τελεσίδικη κι εκδόθηκε από δικαστήριο που επίλεξενα προσφύγει η ίδια η κυβέρνηση της Βολιβίας. Δεν έχω νομικές γνώσεις,α λλά φαντάζομαι πως το διεθνές δίκαιο εφαρμόστηκε, δεν ξέρω αν υπάρχει άλλη νόμιμη οδός.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.208
Μηνύματα
883.793
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom