The Official Offtopic v5

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Κάτι ανάλογο δεν είχε γίνει και εδώ όταν άνοιξε στο Σύνταγμα το πρώτο κατάστημα αμερικανικής αλυσίδας μπέργκερ;
Δεν το θυμάμαι...αλλά και έτσι να είναι,το θεωρώ κατάντια και όλους αυτούς "θύματα" και ανεγκέφαλους,είτε Ελληνες είτε ξένους.....
Οσο νόστιμα και να είναι,το να σταθείς σε μιά ουρά για κανα δύωρο,για να έχεις μια selfie και να σχολιάζεις στο fb ότι είςαι από τους πρώτους που δοκίμασες τον τάδε καφέ....είναι κατάντια.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.394
Likes
14.321
Δεν το θυμάμαι...αλλά και έτσι να είναι,το θεωρώ κατάντια και όλους αυτούς "θύματα" και ανεγκέφαλους,είτε Ελληνες είτε ξένους.....
Οσο νόστιμα και να είναι,το να σταθείς σε μιά ουρά για κανα δύωρο,για να έχεις μια selfie και να σχολιάζεις στο fb ότι είςαι από τους πρώτους που δοκίμασες τον τάδε καφέ....είναι κατάντια.
Κάπου το 90 ήταν.Κατά τα άλλα συμφωνούμε.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Θαυμάστε......

Αυτή η φωτογραφία τραβήχτηκε πριν λίγες ημέρες στο Στρασβούργο. Εκατοντάδες Γάλλοι στήθηκαν στην ουρά, περιμένοντας μέχρι και δύο ώρες (!) για να αγοράσουν έναν καφέ, από το νέο κατάστημα γνωστής αμερικανικής αλυσίδας που έκανε εγκαίνια στην πόλη.....


http://www.crete-news.gr/αυτή-η-τεράστια-ουρά-αποδεικνύει-ότι-δεν-υπάρχει-καμία-ελπίδα
Φτάνω Πανεπιστήμιο πριν λίγες μέρες (ή αυτή ή την προηγούμενη εβδομάδα, δεν έχω την αίσθηση του χρόνου) και βλέπω ορδές ανθρώπων να βγαίνουν από το μετρο. Πάντα έχει κόσμο εννοείται, αλλά εκείνη την ημέρα είχε παραπάνω. Τελικά μοίραζαν δωρεάν παγωτό και είχε μια τεράστια ουρά. Και δεν νομίζω όλοι αυτοί να μην είχαν 1.5 ευρώ γι παγωτό. Δεν λέω καλό το τζάμπα αλλά προσωπικά θα προτιμούσα να αγοράσω το παγωτάκι μου και αντί να περιμένω μια ώρα στην ουρά να κάνω την βολτάρα μου με το παγωτό στο κεντρο! Περι ορέξεως βέβαια!

Να κάτσω πχ στην ουρά στην τάδε πόλη για το τάδε μουσείο που θέλω πολύ να δω, πάει κι έρχεται. Να στριμωχτώ για να δω το μετρό της Αθήνας την πρώτη μέρα λειτουργίας του λες και δεν θα έχω την ευκαιρία τα επόμενα 50 χρόνια, ε οχι! Μαζοχισμός!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.394
Likes
14.321
Θυμάμαι επίσης οτι πριν ανοίξει επίσημα το Βενιζέλος πολλοί πηγαινανε για να "δούνε".Μάλιστα υπήρχαν και μποτιλιαρίσματα στην Αττική οδό που δεν λειτουργούσε κανονικά ακόμη.Μετά έβγαιναν στα δελτία και έλεγαν ότι δεν τους κέρασαν ούτε καφέ:D.
Έχουμε την ταση του δωρεάν και ας ταλαιπωρηθούμε και ξοδέψουμε περισσότερα....
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Θυμάμαι επίσης οτι πριν ανοίξει επίσημα το Βενιζέλος πολλοί πηγαινανε για να "δούνε".Μάλιστα υπήρχαν και μποτιλιαρίσματα στην Αττική οδό που δεν λειτουργούσε κανονικά ακόμη.Μετά έβγαιναν στα δελτία και έλεγαν ότι δεν τους κέρασαν ούτε καφέ:D.
Έχουμε την ταση του δωρεάν και ας ταλαιπωρηθούμε και ξοδέψουμε περισσότερα....
Μερικά έργα ήταν πρωτόγνωρα για την ελλάδα που έβρισκε επιτέλους το δρόμο της ανάπτυξης και του εκσυγχρονισμού(???), το ίδιο έκανα και εγώ με τη γέφυρα του ρίου, το μουσείο ακρόπολης και τώρα με το κέντρο πολιτισμού. Δεν είναι κακό να είσαι ανυπόμονος για να δεις κάτι καλό στον τόπο σου (ειδικά όταν συμβαίνει τόσο σπάνια).
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.394
Likes
14.321
Μερικά έργα ήταν πρωτόγνωρα για την ελλάδα που έβρισκε επιτέλους το δρόμο της ανάπτυξης και του εκσυγχρονισμού(???), το ίδιο έκανα και εγώ με τη γέφυρα του ρίου, το μουσείο ακρόπολης και τώρα με το κέντρο πολιτισμού. Δεν είναι κακό να είσαι ανυπόμονος για να δεις κάτι καλό στον τόπο σου (ειδικά όταν συμβαίνει τόσο σπάνια).
Συμφωνούμε αλλά και να περίμεναν μερικές μέρες δεν θα άλλαζε τίποτα.Πιό πολύ τό έγραψα για να δειξω την υπερβολή που ήθελαν δωρεάν καφε ή κέρασμα....
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Μερικά έργα ήταν πρωτόγνωρα για την ελλάδα που έβρισκε επιτέλους το δρόμο της ανάπτυξης και του εκσυγχρονισμού(???)
Παρόμοια ιστορία είχε συμβεί και όταν ξεκίνησε τη λειτουργία του και το μετρό της Αθήνας! Ουρές, σπρωξίματα και ταλαιπωρία για μία πρώτη βόλτα.
Νομίζω ότι όταν έρχεται κάτι καινούργιο σε κάθε πόλη είναι ανθρώπινο να προσελκύει την περιέργεια των πολιτών. Βέβαια από την περιέργεια μέχρι την ταλαιπωρία και τον εξευτελισμό (καυγάδες γιατί μου 'φάγες τη σειρά!) υπάρχει και ένα όριο διαφορετικά γίνεται κατάντια όπως λέει και η @karfitsa.
Ακόμα θυμάμαι τις ουρές όταν πρωτοάνοιξε το ''Shake Shack'' sto Covent Garden στο Λονδίνο. Τουλάχιστον εκεί περίμεναν ήσυχα και υπομονετικά!
 
Last edited:

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Παρόμοια ιστορία είχε συμβεί και όταν ξεκίνησε τη λειτουργία του και το μετρό της Αθήνας! Ουρές, σπρωξίματα και ταλαιπωρία για μία πρώτη βόλτα.
Νομίζω ότι όταν έρχεται κάτι καινούργιο σε κάθε πόλη είναι ανθρώπινο να προσελκύει την περιέργεια των πολιτών.
Σίγουρα....αλλά αυτοί περιμένουν να πιουν έναν καφε!!
image.jpg
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Εκεί που πραγματικά χάνεις την πίστη σου στην ανθρωπότητα, είναι όταν γίνεται κάποιο bazaar κάπου, και πωλούνται προϊόντα με μεγάλη έκπτωση. Εκεί γίνεται πραγματικά το σύστριγγλο.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.012
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom