The Official Offtopic v6

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.768
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Live map μεσω του aegean stream onboard... Εχουμε μπλεχτει με τους ιστορικους χαρτες της περιοχης.
IMG_6551.PNG

IMG_6550.PNG
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
(είπα να γράψω εδώ για να μη χαλάσω το thread της Κοπεγχάγης)

Συγγνώμη αλλά @taver μένεις και σε Hostel??!!:eek:o_O:shock:
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Θα μας τρελάνουν τελείως. Η εταιρεία Glenlivet (από τα αγαπημένα μου malt whisky) στη θέση των μπουκαλιών και των ποτηριών, τοποθετεί διάφανες κάψουλες κατασκευασμένες από φύκια και οι οποίες περιέχουν 23ml ουίσκι.
ΕΛΕΟΣ.
Δεν ήθελα να ζω για δω κι αυτό.
Φτάνει πια. Αυτό δεν το αντέχω. Από σήμερα Glenlivet τέλος. Επιστροφή στα αγαπημένα μου whiskey Bushmills, Teeling, Tullamore κλπ και στα whisky Cardhu, Cragganmore, Glenfiddich, Glenmorangie και πολλά άλλα. Μην αρχίσω να απαριθμώ και αμερικανικά.
Οι νεωτερισμοί αλλού. Δεν παίζουμε με τα malt.
Ιεροσυλια! Εχω την εντυπωση λογω του μεγεθους του αγους όμως, ότι μπορει να βρεθει λυση νομικά. Κατόπιν αγωγης εννοω. Αν και εδω που τα λεμε, βγηκαν στο εμποριο μπιρες με λεμονι, το ουισκι θα γλιτωνε? Εμπρος της γης οι Γκλενλιβετιασμενοι λοιπόν και ότι κερδίσουμε....
(χασουμε , κερδισουμε, εμεις θα την γεμισουμε πάντως)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
(είπα να γράψω εδώ για να μη χαλάσω το thread της Κοπεγχάγης)

Συγγνώμη αλλά @taver μένεις και σε Hostel??!!:eek:o_O:shock:
Ε, ναι, βέβαια. Αποφεύγω όμως τα bunks, παίρνω δωμάτιο όποτε μπορώ. Ή έστω κάψουλα (στο πρώτο από τα επόμενα).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Βασικό παράδειγμα είμαστε εμείς οι ίδιοι οι Έλληνες. Παρά την κρίση ο Έλληνας ξοδεύει στο φαγητό του ή δίνει κάποιο φιλοδώρημα στις διακοπές του ( δεν λέω ότι αυτό είναι απόλυτο,υπάρχουν και εξαιρέσεις φυσικά )
:oops:
Αυτή είναι μια άποψη που πάντως έχουν μόνο οι Έλληνες για τον εαυτό τους. Σε όσες χώρες κι αν έχω δουλέψει, οι Έλληνες θεωρούνται οι χειρότεροι φιλοδωρηματιες παγκοσμίως, από το Μεξικό μέχρι την Ινδονησία. Όταν πρωτοδουλεψα στο Περού, με το που μάθαιναν όλοι την εθνικότητα μου όλοι με ρωτούσαν γιατί οι Έλληνες δε δίνουν φιλοδωρήματα. Στην Κούβα, που γνωρίζουν πολύ καλά ότι ο κόσμος ζει ξεκάθαρα από το φιλοδώρημα, μια φορά μια καμαριέρα βρήκε φιλοδώρημα από Έλληνες στο δωμάτιο και της έδιναν όλοι συγχαρητήρια, ενώ φίλος οδηγός λεωφορείου έχει βαρεθεί να του δίνουν οι Έλληνες ως φιλοδώρημα μπανάνες και κλεμμένα σαπούνια από ξενοδοχεία. Ο Μπιζας που είναι ο πιο ταξιδεμενος άνθρωπος στον κόσμος έλεγε το ιδιο: χειρότερο λαό σε φιλοδωρήματα δε γνωρίζει.

Ότι ξοδεύει ο Έλληνας όταν ταξιδεύει είναι αλήθεια. Αλλά όχι σε φιλοδωρήματα.
 
Last edited:

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
Αυτή είναι μια άποψη που πάντως έχουν μόνο οι Έλληνες για τον εαυτό τους. Σε όσες χώρες κι αν έχω δουλέψει, οι Έλληνες θεωρούνται οι χειρότεροι φιλοδωρηματιες παγκοσμίως, από το Μεξικό μέχρι την Ινδονησία. Όταν πρωτοδουλεψα στο Περού, με το που μάθαιναν όλοι την εθνικότητα μου όλοι με ρωτούσαν γιατί οι Έλληνες δε δίνουν φιλοδωρήματα. Στην Κούβα, που γνωρίζουν πολύ καλά ότι ο κόσμος ζει ξεκάθαρα από το φιλοδώρημα, μια φορά μια καμαριέρα βρήκε φιλοδώρημα από Έλληνες στο δωμάτιο και της έδιναν όλοι συγχαρητήρια, ενώ φίλος οδηγός λεωφορείου έχει βαρεθεί να του δίνουν οι Έλληνες ως φιλοδώρημα μπανάνες και κλεμμένα σαπούνια από ξενοδοχεία. Ο Μπιζας που είναι ο πιο ταξιδεμενος άνθρωπος στον κόσμος έλεγε το ιδιο: χειρότερο λαό σε φιλοδωρήματα δε γνωρίζει.

Ότι ξοδεύει ο Έλληνας όταν ταξιδεύει είναι αλήθεια. Αλλά όχι σε φιλοδωρήματα.
Πολύ πιθανόν να έχεις δίκιο.Άλλωστε το έγραψα και στην παρένθεση,δεν είναι απόλυτο αυτό που είπα,εξαιρέσεις υπάρχουν . Θέλω να πιστεύω,ότι τουλάχιστον όσοι ασχολούνται με τον τουρισμό δίνουν φιλοδωρήματα όπου κ αν πάνε. Συγγνώμη για το off topic!!:p
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Αυτή είναι μια άποψη που πάντως έχουν μόνο οι Έλληνες για τον εαυτό τους. Σε όσες χώρες κι αν έχω δουλέψει, οι Έλληνες θεωρούνται οι χειρότεροι φιλοδωρηματιες παγκοσμίως, από το Μεξικό μέχρι την Ινδονησία. Όταν πρωτοδουλεψα στο Περού, με το που μάθαιναν όλοι την εθνικότητα μου όλοι με ρωτούσαν γιατί οι Έλληνες δε δίνουν φιλοδωρήματα. Στην Κούβα, που γνωρίζουν πολύ καλά ότι ο κόσμος ζει ξεκάθαρα από το φιλοδώρημα, μια φορά μια καμαριέρα βρήκε φιλοδώρημα από Έλληνες στο δωμάτιο και της έδιναν όλοι συγχαρητήρια, ενώ φίλος οδηγός λεωφορείου έχει βαρεθεί να του δίνουν οι Έλληνες ως φιλοδώρημα μπανάνες και κλεμμένα σαπούνια από ξενοδοχεία. Ο Μπιζας που είναι ο πιο ταξιδεμενος άνθρωπος στον κόσμος έλεγε το ιδιο: χειρότερο λαό σε φιλοδωρήματα δε γνωρίζει.

Ότι ξοδεύει ο Έλληνας όταν ταξιδεύει είναι αλήθεια. Αλλά όχι σε φιλοδωρήματα.
Μηπως υπερβαλλεις, εγω αλλη αισθηση εχω! Ενταξει σιγουρα οι Ελληνες δεν ειναι τοσο του φιλοδωρηματος οσο πιστευουν αλλα αυτο που λες νομιζω ειναι υπερβολικο! Εγω εχοντας δουλεψει ως σερβιτορος ενα καλοκαιρι αλλα και ως πωλητης αλλα καλοκαιρια αλλα και διασταυρωμενο με πολλους φιλους και γνωστους που δουλευουν χρονια σερβιτοροι αυτη την αισθηση την εχω για Ιταλους, Γαλλους και Ισπανους! Με Ελληνες κανενας σερβιτορος στο τελος της βαρδιας δεν βγαινει ζημιωμενος απλα δεν το θεωρουν υποχρεωση ουτε οι Ελληνες ουτε οι Ιταλοι ουτε οι Ισπανοι ουτε οι Γαλλοι! Αγγλοι, Γερμανοι Σουηδοι και κυριως Αμερικανοι το θεωρουν υποχρεωση! Οι Αμερικανοι πιο πολυ απο ολους επειδη οι σερβιτοροι στην Αμερικη πληρωνονται με φιλοδωρηματα! Παντως Ιταλοι, Γαλλοι και Ισπανοι δεν αφηνουν, οι Ελληνες αφηνουν οταν και οποτε γουσταρουν μονο αλλα στο τελος της βαρδιας ιδια λεφτα ειχα! Απλα αν ειχα εννια Αγγλους θα μου αφηναν οι οχτω απο 1 ευρω αν ειχα Ελληνες θα μου αφηναν οι δυο απο 4, παντως πανω κατω στα ιδια εβγαινα! Οι Ιταλοι και οι Γαλλοι με βαζαν μεσα! Για τους Ισπανους δεν ειμαι σιγουρος μιας και δεν ειχα πελατες αλλα απο οτι μου εχουν πει Ισπανοι φιλοι μου πανω κατω το ιδιο ειναι! Οι Αμερικανοι ειναι εκτος συναγωνισμου δεν τους φτανει κανενας! Εγω αυτη την οπτικη εχω!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μηπως υπερβαλλεις, εγω αλλη αισθηση εχω! Ενταξει σιγουρα οι Ελληνες δεν ειναι τοσο του φιλοδωρηματος οσο πιστευουν αλλα αυτο που λες νομιζω ειναι υπερβολικο! Εγω εχοντας δουλεψει ως σερβιτορος ενα καλοκαιρι αλλα και ως πωλητης αλλα καλοκαιρια αλλα και διασταυρωμενο με πολλους φιλους και γνωστους που δουλευουν χρονια σερβιτοροι αυτη την αισθηση την εχω για Ιταλους, Γαλλους και Ισπανους! Με Ελληνες κανενας σερβιτορος στο τελος της βαρδιας δεν βγαινει ζημιωμενος απλα δεν το θεωρουν υποχρεωση ουτε οι Ελληνες ουτε οι Ιταλοι ουτε οι Ισπανοι ουτε οι Γαλλοι! Αγγλοι, Γερμανοι Σουηδοι και κυριως Αμερικανοι το θεωρουν υποχρεωση! Οι Αμερικανοι πιο πολυ απο ολους επειδη οι σερβιτοροι στην Αμερικη πληρωνονται με φιλοδωρηματα! Παντως Ιταλοι, Γαλλοι και Ισπανοι δεν αφηνουν, οι Ελληνες αφηνουν οταν και οποτε γουσταρουν μονο αλλα στο τελος της βαρδιας ιδια λεφτα ειχα! Απλα αν ειχα εννια Αγγλους θα μου αφηναν οι οχτω απο 1 ευρω αν ειχα Ελληνες θα μου αφηναν οι δυο απο 4, παντως πανω κατω στα ιδια εβγαινα! Οι Ιταλοι και οι Γαλλοι με βαζαν μεσα! Για τους Ισπανους δεν ειμαι σιγουρος μιας και δεν ειχα πελατες αλλα απο οτι μου εχουν πει Ισπανοι φιλοι μου πανω κατω το ιδιο ειναι! Οι Αμερικανοι ειναι εκτος συναγωνισμου δεν τους φτανει κανενας! Εγω αυτη την οπτικη εχω!
Τι να σου πω κάνω δουλειές που σχετιζονται με το φιλοδώρημα. Δεν έχω ούτε ένα συνάδελφο παγκοσμίως που να μη θεωρεί τους Έλληνες τους χειρότερους στον τομέα. Καλό που άλλοι έχουν άλλες εμπειρίες πάντως, θετικό.

Οι Ισπανοί είναι εξίσου σφιχτοι, αλλά δε μου έχει δώσει ποτέ κανείς για φιλοδώρημα σκισμένο χαρτονόμισμα, χαρτί υγείας Ή γιαουρτι κλεμενο απο το πρωινο με χτύπημα στην πλάτη του στιλ " σε έφτιαξα πάλι ". Στην Ισπανία κρατούσαμε στατιστικά για όλους τους τουρίστες, οι Έλληνες ήταν μόνιμα στον πάτο, στην Κούβα δε χρειάζομαι στατιστικά, δεν υπάρχει άνθρωπος που να θέλει να δουλέψει μαζί τους, οι καμαριερες τσακώνονται ποια δε θα κάνει τα δωμάτια των Ελλήνων, στο Περού οι ντόπιοι ξεναγοί όταν είχαν μέρα χωρίς φιλοδώρημα την ονόμαζαν "un día griego".

Ναι, οι Αμερικανοί άπιαστοι, μακράν του δεύτερου. Γενικως οι γερμανόφωνοι και Σκανδιναβοι ομοίως, συνάδελφοι που δουλεύουν με Σλοβακους, Ούγγρους κλπ πολύ ευχαριστημένοι, αγαπάμε Άγγλους, οι Γάλλοι όντως πολύ στριμμενοι, αλλά αν μιλάς τη γλώσσα τους τα σκάνε, πολύ καλοί Κορεάτες, για τους Γιαπωνεζους πάντα καθαρίζει ο αρχηγός τους, οι Κινέζοι ίσως οι μόνοι στα επίπεδα των Ελλήνων. Οι Ισραηλινοί είναι πού θα πέσεις, πιάνουν και τα δύο άκρα, αλλά δύσκολοι ως πελάτες, προτιμώ τη σιγουρατζα κάποιου Αυστριακού ή Σκανδιναβου όταν μπορώ να διαλέξω. Οι Λατίνοι γενικά εξαιρετικοί, με εξαίρεση τους Αργεντινους που είναι οι Έλληνες του νότιου ημισφαιρίου.

Οι Ιταλοί είναι γενικά τόσο ευχάριστοι που κι αν δεν αφήσουν κάτι δεννπειραζει, αλλά γενικά λίγο καλύτερα απο τους Ισπανούς. Έχει να κάνει βέβαια και με το ποιο στρώμα της χώρας συναναστρέφεσαι. Π.χ. ο πλούσιος Άγγλος με τον φτωχό Άγγλο είναι άβυσσος Η διαφορά, ενώ στους Γερμανούς ή τους Ιταλούς δεν είναι τόσο εμφανής.

Ας ζητήσουμε κι ένα συγγνώμη για το οφ τοπικ, να βάλουμε ένα Μοντ να το βάλει στη σωστή θέση...
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Οκ δεν επιμενω εχεις πιο πολυ εμπειρια απ' οτι φαινεται! :) Ναι οντως οφ τοπικ Σορρυ κι απο μενα!
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.504
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom